YYLGD’de Operasyonel Kâr Güçlendi; 16,9 Milyar TL Finansal Borç Yakın Takipte
Yayla Agro Gıda, 2026’nın ilk yarısında hasılatını ve operasyonel kârlılığını artırırken ikinci çeyrekte marjlarını belirgin biçimde güçlendirdi. Buna karşılık toplam finansal borcun 16,86 milyar TL’ye yükselmesi ve yatırım harcamalarının devam etmesi, bilanço açısından yakından izlenmesi gereken temel riskleri oluşturuyor.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul’da YYLGD koduyla işlem gören Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026’nın ilk yarısında operasyonel performansını güçlendirdi. Şirketin hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,6 artarak 13,26 milyar TL’ye, ticari faaliyetlerden brüt kârı yüzde 30,7 artarak 1,82 milyar TL’ye çıktı.
Esas faaliyet kârının yüzde 26,3 artarak 1,40 milyar TL’ye yükselmesi ve ikinci çeyrekte brüt kâr marjının belirgin şekilde güçlenmesi olumlu tarafta öne çıktı. Buna karşılık finansal borçların 2025 sonundaki 13,76 milyar TL’den 16,86 milyar TL’ye yükselmesi, şirketin hızlı yatırım döneminin finansal yükünü artırdı.
2025 Sonundan 2026 Haziran’a Bilanço Nasıl Değişti?
TMS 29 enflasyon muhasebesi nedeniyle geçmiş dönem rakamları 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle yeniden ifade edildi. Bu nedenle karşılaştırmada şirketin Haziran 2026 finansal raporunda sunduğu düzeltilmiş 31 Aralık 2025 verileri esas alındı.
| Bilanço Kalemi | 31.12.2025 | 30.06.2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 589,8 milyon TL | 3,44 milyar TL | +%483 |
| Finansal yatırımlar | 2,43 milyar TL | 1,43 milyar TL | -%41,4 |
| Ticari alacaklar | 3,44 milyar TL | 3,39 milyar TL | -%1,4 |
| Stoklar | 7,60 milyar TL | 8,84 milyar TL | +%16,4 |
| Dönen varlıklar | 16,12 milyar TL | 19,07 milyar TL | +%18,2 |
| Maddi duran varlıklar | 18,42 milyar TL | 20,49 milyar TL | +%11,2 |
| Toplam varlıklar | 37,25 milyar TL | 43,06 milyar TL | +%15,6 |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 15,97 milyar TL | 16,38 milyar TL | +%2,6 |
| Uzun vadeli yükümlülükler | 5,38 milyar TL | 8,56 milyar TL | +%58,9 |
| Toplam yükümlülükler | 21,35 milyar TL | 24,94 milyar TL | +%16,8 |
| Finansal borçlar | 13,76 milyar TL | 16,86 milyar TL | +%22,5 |
| Özkaynaklar | 15,90 milyar TL | 18,12 milyar TL | +%14,0 |
Likidite İyileşti Ama Finansal Borç Yüksek
| Gösterge | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| Cari oran | 1,01 | 1,16 |
| Asit test oranı | 0,53 | 0,62 |
| Kaldıraç oranı | %57,32 | %57,92 |
| Özkaynak oranı | %42,68 | %42,08 |
Şirketin cari oranı 1,01’den 1,16’ya, asit test oranı ise 0,53’ten 0,62’ye yükseldi. Bu görünüm kısa vadeli likiditede iyileşmeye işaret ediyor. Ancak stokların bilanço içerisindeki yüksek ağırlığı nedeniyle asit test oranının halen 1 seviyesinin altında olması dikkat çekiyor.
Nakit 3,44 Milyar TL’ye Çıktı
Yayla Agro’nun nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki 589,8 milyon TL’den Haziran 2026 sonunda 3,44 milyar TL’ye yükseldi. Finansal yatırımlar da hesaba katıldığında şirketin nakit ve kısa vadeli finansal yatırım havuzu yaklaşık 4,87 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Bununla birlikte nakit artışının tamamı faaliyetlerden sağlanan serbest nakitten oluşmuyor. İlk altı ayda finansman faaliyetlerinden 2,58 milyar TL nakit girişi gerçekleşirken finansal borçlanmalardan net 2,99 milyar TL kaynak sağlandı.
Finansal Borç 16,86 Milyar TL’ye Yükseldi
Toplam finansal borçlar 2025 sonundaki 13,76 milyar TL’den Haziran sonunda 16,86 milyar TL’ye çıktı. Bunun 11,33 milyar TL’si kısa vadeli, 5,53 milyar TL’si ise uzun vadeli finansal borçlardan oluşuyor.
Şirket 2026 yılı içerisinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 18 Şubat, 31 Mart ve 12 Haziran tarihlerinde ayrı ayrı 20 milyon avro olmak üzere toplam 60 milyon avro uzun vadeli kredi kullandı. Uzun vadeli borçlanmanın artması yatırımların finansman vadesini uzatması açısından olumlu olsa da toplam borç yükünün yüksek kalmasına neden oluyor.
Net Finansal Borç Yaklaşık 13,4 Milyar TL
Toplam finansal borçtan yalnızca nakit ve nakit benzerleri düşüldüğünde net finansal borç yaklaşık 13,42 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Nakit ile birlikte 1,43 milyar TL’lik kısa vadeli finansal yatırımların da likit kaynak kabul edilmesi halinde düzeltilmiş net finansal yük yaklaşık 12 milyar TL seviyesine geriliyor. Buna rağmen şirket halen yüksek kaldıraçla faaliyet gösteriyor.
Operasyonel Kâr Net Kârdan Daha Önemli Hale Geldi
| Kârlılık | 2026 İlk Yarı | 2025 İlk Yarı | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 13,26 milyar TL | 10,99 milyar TL | +%20,6 |
| Brüt kâr | 1,82 milyar TL | 1,39 milyar TL | +%30,7 |
| Esas faaliyet kârı | 1,40 milyar TL | 1,11 milyar TL | +%26,3 |
| FAVÖK | 1,15 milyar TL | 949,7 milyon TL | +%21,0 |
| Net dönem kârı | 2,47 milyar TL | 1,18 milyar TL | +%109,7 |
Hasılatın yüzde 20,6 büyüdüğü bir dönemde brüt kârın yüzde 30,7 artması şirketin operasyonel tarafta satış büyümesinden daha hızlı kâr üretebildiğini gösteriyor.
Brüt kâr marjı yüzde 12,66’dan yüzde 13,71’e yükselirken FAVÖK marjı yüzde 8,64’ten yüzde 8,67’ye çıktı. FAVÖK marjındaki artış sınırlı olsa da ikinci çeyrek verileri şirketin dönem içerisinde belirgin biçimde hızlandığını gösteriyor.
İkinci Çeyrek İlk Çeyrekten Daha Güçlü
| Kârlılık | 2026/Q1* | 2026/Q2 |
|---|---|---|
| Hasılat | 7,27 milyar TL | 5,99 milyar TL |
| Brüt kâr | 904,5 milyon TL | 914,2 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 597,0 milyon TL | 807,5 milyon TL |
| Net dönem kârı | 920,6 milyon TL | 1,55 milyar TL |
*2026/Q1 gelir tablosu değerleri, altı aylık toplamdan 1 Nisan–30 Haziran 2026 ikinci çeyrek tutarlarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır.
İkinci çeyrekte hasılat ilk çeyreğin altında kalmasına rağmen brüt kâr 914 milyon TL’ye, esas faaliyet kârı 808 milyon TL’ye ve dönem kârı 1,55 milyar TL’ye çıktı. Bu tablo, satış hacminden çok ürün karması ve marj tarafındaki iyileşmenin kârlılığı desteklediğine işaret ediyor.
Net Kârın İçinde 1,41 Milyar TL Parasal Kazanç Var
Yayla Agro’nun 2026 ilk yarı net dönem kârı 2,47 milyar TL’ye ulaşırken esas faaliyet kârı 1,40 milyar TL seviyesinde kaldı. Aradaki farkın önemli nedenlerinden biri TMS 29 enflasyon muhasebesinden kaynaklanan 1,41 milyar TL net parasal pozisyon kazancı oldu.
Şirket aynı dönemde 1,24 milyar TL finansman geliri elde ederken 2,13 milyar TL finansman gideri kaydetti. Bu nedenle net kârın değerlendirilmesinde yalnızca 2,47 milyar TL’lik sonuç yerine brüt kâr, esas faaliyet kârı, FAVÖK ve faaliyet nakit akışı birlikte izlenmeli.
YYLGD’de asıl soru artık yatırımın büyüklüğü değil; yaklaşık 12 milyar TL’yi aşan Niğde yatırımının ne kadar hızlı satışa, FAVÖK’e ve serbest nakit akışına dönüşeceği.
Stoklar 8,84 Milyar TL’ye Çıktı
Stoklar 2025 sonundaki 7,60 milyar TL’den Haziran 2026’da 8,84 milyar TL’ye yükseldi. İlk altı aylık nakit akışında stok artışının yaklaşık 1,26 milyar TL nakit kullandığı görülüyor.
Stok yapısında dikkat çekici değişim yarı mamullerde yaşandı. Yarı mamul stokları 53,6 milyon TL’den 2,65 milyar TL’ye yükselirken mamul stokları 2,19 milyar TL’den 607 milyon TL’ye geriledi. Bu değişim, Niğde tesisindeki yeni üretim süreçlerinin stok kompozisyonunu etkilediğini düşündürüyor.
Ayrıca stokların 3,92 milyar TL’lik bölümünü antrepoda millileşmemiş ve satışa hazır halde bekleyen, orijinal satın alma bedeli 84,26 milyon dolar olan bakliyatlar oluşturuyor.
İşletme Faaliyetlerinden 2,35 Milyar TL Nakit Geldi
Yayla Agro 2026 ilk yarıda işletme faaliyetlerinden 2,35 milyar TL nakit üretirken yatırım faaliyetlerinde yaklaşık 1,99 milyar TL nakit kullandı.
Maddi duran varlık alımlarına 2,23 milyar TL kaynak ayrılması şirketin yatırım döngüsünün halen devam ettiğini gösteriyor. Finansman faaliyetlerinden ise 2,58 milyar TL net nakit girişi gerçekleşti.
Niğde Fabrikasında 11 Hattın 10’u Seri Üretimde
Yayla Agro’nun büyüme hikâyesinin merkezinde Niğde yatırımı bulunuyor. Şirketin faaliyet raporuna göre Niğde fabrikasında kurulması planlanan 11 üretim hattının 10’unda seri üretime geçildi.
Fabrikanın toplam üretim kapasitesi yıllık 1,07 milyon ton seviyesinde bulunurken hazır yemek üretim kapasitesinin yıllık 70 bin ton olması planlanıyor.
Yeni tesiste yalnızca klasik pirinç ve bakliyat üretimi değil; IQF ve freeze dry meyve-sebze, bitkisel bazlı protein, protein içeren atıştırmalıklar, glutensiz makarna, yulaf, müsli, granola, protein barları, bebek ek gıdaları, soslar ve kemik suyu gibi daha yüksek katma değerli kategoriler hedefleniyor.
Niğde Yatırımı Yaklaşık 11,93 Milyar TL’ye Ulaştı
Faaliyet raporunda Niğde yeni yatırımının tutarı yaklaşık 11,93 milyar TL seviyesinde açıklanırken finansal tablolarda yapılmakta olan yatırımlar kalemi Haziran sonunda 14,13 milyar TL’ye ulaştı.
Şirket yalnızca 2026’nın ilk altı ayında maddi duran varlıklara 2,23 milyar TL ilave yatırım yaptı. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde yatırım harcamalarının azalması ve yeni hatların satış üretmeye başlaması, şirketin serbest nakit akışı açısından kritik olacak.
2027’den İtibaren Vergi Avantajı Dikkat Çekiyor
2026 Haziran finansal tablolarında Niğde yatırımı kapsamında yararlanılacak yatırım indirimi nedeniyle 3,21 milyar TL ertelenmiş vergi varlığı bulunuyor.
Ayrıca sanayi sicil belgesine sahip ve fiilen üretim yapan şirketlerin üretim faaliyetlerinden 1 Ocak 2027’den itibaren elde edeceği kazançlarda kurumlar vergisi oranının yüzde 12,5 olarak uygulanacak olması, Yayla Agro’nun yatırım geri dönüşü açısından önemli bir destek oluşturabilir.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
FAVÖK ve Marjlar
Niğde’de katma değerli ürünlerin devreye girmesiyle FAVÖK marjının yüzde 8,7 seviyesinin üzerine taşınıp taşınamayacağı takip edilmeli.
Finansal Borç
16,86 milyar TL’ye ulaşan finansal borcun yatırım tamamlandıkça düşüşe geçip geçmeyeceği bilanço açısından en kritik göstergelerden biri olacak.
Stok ve Nakit Akışı
8,84 milyar TL’lik stokların satışa dönüşmesi ve işletme sermayesinin serbest nakit üretmeye başlaması yakından izlenmeli.
YYLGD’de operasyonel büyüme olumlu; ancak yatırım hikâyesinin finansal başarıya dönüşmesi için yeni kapasitenin satışlara ve FAVÖK’e güçlü biçimde yansıması, finansal borcun ise kontrollü şekilde gerilemesi gerekiyor.
YYLGD İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Hasılatın yüzde 20,6 büyümesi | Finansal borcun 16,86 milyar TL’ye yükselmesi |
| Brüt kârın yüzde 30,7 artması | Net finansal borcun yüksek seviyede bulunması |
| Esas faaliyet kârının yüzde 26,3 artması | Finansman giderlerinin 2,13 milyar TL’ye ulaşması |
| Brüt kâr marjının yüzde 13,71’e yükselmesi | Net kârın önemli bölümünün parasal pozisyon kazancından destek alması |
| İşletme faaliyetlerinden pozitif nakit üretimi | 8,84 milyar TL seviyesindeki yüksek stoklar |
| Niğde fabrikasında 10 üretim hattının seri üretime geçmesi | Asit test oranının 1 seviyesinin altında kalması |
| 80’den fazla ülkeye ulaşan ihracat ağı | Yüksek yatırım harcamalarının nakit ihtiyacını artırması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Niğde fabrikasının tam kapasiteye yaklaşması | Yüksek faiz ve finansman maliyetleri |
| Hazır yemek ve katma değerli ürünlerin satış payının artması | Döviz cinsi krediler nedeniyle kur riski |
| Bitkisel protein pazarındaki büyüme | Tarımsal hammadde fiyatlarındaki oynaklık |
| Glutensiz ürünler ve sağlıklı atıştırmalık kategorileri | Yüksek stokların fiyatlama ve işletme sermayesi riski |
| TURQUALITY ile ihracat pazarlarının genişlemesi | Niğde kapasitesinin beklenenden yavaş dolması |
| 2027’den itibaren üretim kazançlarında vergi avantajı | Finansman giderlerinin operasyonel kârı baskılaması |
Operasyon Güçlü, Borçluluk Yakından İzlenmeli
Yayla Agro’nun Haziran 2026 bilançosu iki farklı hikâye anlatıyor. Operasyonel tarafta hasılat, brüt kâr ve esas faaliyet kârı büyürken ikinci çeyrek marjlarındaki iyileşme şirketin ana faaliyetlerinde güçlenmeye işaret ediyor.
Buna karşılık 16,86 milyar TL’ye yükselen finansal borç, 8,84 milyar TL stok ve devam eden yatırım harcamaları bilanço riskini yüksek tutuyor. Nakit pozisyonundaki güçlü artış olumlu olmakla birlikte bunun önemli bölümünün yeni finansmandan destek aldığı görülüyor.
Bundan sonraki bilanço açısından en kritik soru, Niğde fabrikasında seri üretime geçen yeni hatların şirketin satış karmasını ne kadar hızlı değiştireceği olacak. Katma değerli ürünlerin payı yükselir, FAVÖK marjı güçlenir ve yatırım harcamaları azalmaya başlarsa şirketin yüksek borç yükünü daha rahat taşıması mümkün olabilir.
Kaynaklar
- Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemi Finansal Tabloları ve Sınırlı Denetim Raporu
- Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ — 01.01.2026–30.06.2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar ve faaliyet raporlarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiştir. Yatırım kararlarında şirketin KAP açıklamaları, finansal tabloları ve bağımsız denetim raporlarının güncel halleri dikkate alınmalıdır.