Tofaş’da Stellantis Etkisi Bilançoya Yansıdı; Pazar Payını %26,3’e Taşıdı
Tofaş, Stellantis Türkiye entegrasyonunun ardından 2026'nın ilk yarısında satış, üretim ve ihracat tarafında güçlü büyüme kaydetti. Hasılat 201,8 milyar TL'ye, net kâr 6,29 milyar TL'ye ulaşırken şirketin toplam hafif araç pazarındaki payı yüzde 26,3'e çıktı. Buna karşılık 43,4 milyar TL'ye yükselen stoklar, azalan nakit ve büyüyen finansal borçlar bilançoda yakından izlenmesi gereken başlıklar oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da TOASO koduyla işlem gören Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, 2026'nın ilk yarısında Stellantis Türkiye entegrasyonunun etkisinin daha belirgin biçimde görüldüğü bir bilanço açıkladı. Şirketin satış gelirleri 201,80 milyar TL'ye ulaşırken net dönem kârı 6,29 milyar TL olarak gerçekleşti.
Operasyonel taraftaki büyüme yalnızca finansal tablolarda kalmadı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı ilk altı ayda yüzde 8,2 daralmasına rağmen Tofaş'ın perakende satışları yüzde 58,1 artarak 146.919 adede ulaştı. Şirketin toplam hafif araç pazarındaki payı yüzde 26,3'e yükseldi.
Stellantis Entegrasyonu TOASO'nun Ölçeğini Değiştirdi
TOASO'nun 2026 bilançosunu değerlendirirken Stellantis Türkiye işlemini merkeze almak gerekiyor. Peugeot, Citroën, Opel ve DS markalarının Türkiye'deki dağıtım operasyonlarını bünyesinde bulunduran Stellantis Otomotiv Pazarlama AŞ'nin Tofaş tarafından devralınması 30 Nisan 2025 tarihinde tamamlandı.
Ardından Stellantis Otomotiv'in Tofaş bünyesinde birleşmesine ilişkin süreç tamamlandı ve birleşme 31 Ekim 2025 tarihinde tescil edildi. Böylece Tofaş'ın Türkiye otomotiv pazarındaki faaliyet alanı yalnızca üretim tarafında değil, çok markalı dağıtım ve satış operasyonları açısından da önemli ölçüde genişledi.
2026'nın ilk yarı rakamları, entegrasyonun Tofaş'ın satış hacmi ve pazar payı üzerindeki etkisini belirgin biçimde ortaya koyuyor. Şirket, daralan Türkiye otomotiv pazarına rağmen satış adetlerini güçlü şekilde artırmayı başardı.
TOASO'nun 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 Görünümü
| Gösterge | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | Yıllık dönem | 95,11 milyar TL | 201,80 milyar TL |
| Brüt kâr | Yıllık dönem | 7,13 milyar TL | 14,28 milyar TL |
| Net dönem kârı | 9,84 milyar TL | 2,99 milyar TL | 6,29 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 23,51 milyar TL | Gerileme eğiliminde | 11,01 milyar TL |
| Stoklar | 19,85 milyar TL | Artış eğiliminde | 43,40 milyar TL |
| Finansal borçlar | Yaklaşık 63,20 milyar TL | Artış eğiliminde | Yaklaşık 70,36 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 204,34 milyar TL | Artış eğiliminde | 215,81 milyar TL |
| Özkaynaklar | 70,69 milyar TL | — | 65,74 milyar TL |
İkinci Çeyrekte Satışlar İlk Çeyreğin Üzerine Çıktı
Tofaş 2026'nın ilk çeyreğinde 95,11 milyar TL hasılat açıklamıştı. İlk altı aylık hasılatın 201,80 milyar TL'ye ulaşması, yalnızca ikinci çeyrekte yaklaşık 106,69 milyar TL satış geliri elde edildiğini gösteriyor.
| Dönem | Hasılat |
|---|---|
| 2026 İlk Çeyrek | 95,11 milyar TL |
| 2026 İkinci Çeyrek | Yaklaşık 106,69 milyar TL |
| 2026 İlk Yarı | 201,80 milyar TL |
Böylece ikinci çeyrek satış gelirleri ilk çeyreğin yaklaşık yüzde 12 üzerinde gerçekleşti. İlk yarı hasılatındaki yıllık büyüme ise yüzde 60'ın üzerine çıktı.
TOASO Küçülen Pazarda Pazar Payını %26,3'e Çıkardı
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2026'nın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 daraldı. Buna rağmen Tofaş'ın perakende satışları yüzde 58,1 artarak 146.919 adede ulaştı.
Şirketin toplam hafif araç pazarındaki payı yüzde 26,3'e yükselirken otomobil pazarındaki payı yüzde 20,5, hafif ticari araç pazarındaki payı ise yüzde 48,2 olarak gerçekleşti.
Üretim %30,3 Arttı
Tofaş'ın Bursa fabrikasındaki toplam üretimi 2026'nın ilk yarısında 77.449 adede ulaştı. Geçen yılın aynı dönemindeki 59.450 adetlik üretime göre artış yüzde 30,3 oldu.
Üretim kompozisyonunda en dikkat çekici değişim K0 tarafında yaşandı. K0 üretimi 22.861 adetten 50.296 adede yükselirken Egea üretimi 36.589 adetten 27.153 adede geriledi.
| Model | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| K0 | 22.861 adet | 50.296 adet | Yaklaşık %120 artış |
| Egea | 36.589 adet | 27.153 adet | Yaklaşık %26 düşüş |
| Toplam | 59.450 adet | 77.449 adet | %30,3 artış |
İhracat Adedi %127 Arttı
Tofaş'ın ilk yarı toplam satış adedi 192.147'ye ulaştı. Şirket yaklaşık 152.768 adet iç piyasa satışı gerçekleştirirken dış piyasa satışları 39.379 adet oldu.
Toplam satış adedi yıllık bazda yaklaşık yüzde 65 artarken ihracat adedindeki büyüme yüzde 127'ye ulaştı. Bu görünüm, TOASO'nun 2026 büyümesinde yalnızca Türkiye distribütörlük faaliyetlerinin değil, Bursa fabrikasındaki üretim ve ihracat kanalının da güçlendiğini gösteriyor.
Hasılat 201,8 Milyar TL'ye Ulaştı
TOASO 2026'nın ilk yarısında 201,80 milyar TL hasılat ve 14,28 milyar TL brüt kâr açıkladı. Net dönem kârı ise 6,29 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 7,1 seviyesinde oluştu. İlk çeyrekte yaklaşık yüzde 7,5 olan brüt marjla karşılaştırıldığında ikinci çeyrekte satış hacmi büyümeye devam ederken marj tarafında sınırlı baskı görüldü.
| Gösterge | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Hasılat | 95,11 milyar TL | 201,80 milyar TL |
| Brüt kâr | 7,13 milyar TL | 14,28 milyar TL |
| Net kâr | 2,99 milyar TL | 6,29 milyar TL |
| Brüt kâr marjı | Yaklaşık %7,5 | Yaklaşık %7,1 |
Stoklar 43,4 Milyar TL'ye Yükseldi
Güçlü operasyonel büyümenin bilanço tarafındaki en dikkat çekici sonucu stoklarda görüldü. 2025 sonunda 19,85 milyar TL seviyesinde bulunan stoklar Haziran 2026 sonunda 43,40 milyar TL'ye çıktı.
Altı aylık dönemde stoklardaki artış yaklaşık 23,55 milyar TL'ye, oransal büyüme ise yaklaşık yüzde 119'a ulaştı.
Stellantis entegrasyonu sonrasında marka ve ürün gamının genişlemesi, distribütörlük faaliyetlerinin büyümesi ve satış hacmindeki artış daha yüksek stok seviyesini kısmen açıklıyor. Bununla birlikte otomotiv pazarında olası bir talep yavaşlamasında yüksek stok seviyesinin işletme sermayesi ve fiyatlama üzerinde oluşturabileceği baskı yakından izlenmeli.
Nakit 11,01 Milyar TL'ye Geriledi
Tofaş'ın nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki 23,51 milyar TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda 11,01 milyar TL'ye geriledi. Böylece nakit pozisyonunda yaklaşık 12,5 milyar TL'lik azalma meydana geldi.
Aynı dönemde stokların yaklaşık 23,55 milyar TL büyümesi, operasyonel genişlemenin önemli miktarda işletme sermayesi gerektirdiğini gösteriyor.
Finansal Borçlar Yaklaşık 70,4 Milyar TL'ye Çıktı
TOASO'nun finansal borçları 2025 sonundaki yaklaşık 63,2 milyar TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda yaklaşık 70,4 milyar TL'ye çıktı. Böylece finansal borçlarda altı aylık dönemde yaklaşık 7,2 milyar TL artış meydana geldi.
Haziran sonundaki 11,01 milyar TL nakit pozisyonu dikkate alındığında şirketin kabaca net finansal borcu 59 milyar TL'nin üzerinde bulunuyor.
10 Milyar TL Temettü Özkaynakları Etkiledi
TOASO'nun özkaynakları 2025 sonundaki 70,69 milyar TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda 65,74 milyar TL'ye geriledi.
Şirket ilk altı ayda 6,29 milyar TL net kâr açıklamasına rağmen özkaynakların gerilemesinde 2026 yılında gerçekleştirilen yüksek nakit temettü dağıtımı önemli rol oynadı.
Tofaş 25 Mart 2026 tarihinde toplam 10 milyar TL nakit temettü dağıttı. Bu nedenle özkaynaklardaki düşüşün doğrudan operasyonel zarar şeklinde yorumlanması finansal görünümü doğru yansıtmayacaktır.
TOASO İlk Altı Ayda 4,4 Milyar TL Yatırım Yaptı
Tofaş'ın yatırımları da devam ediyor. Şirket 2026'nın ilk altı ayında yaklaşık 4,4 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.
Yönetimin 2026 yılı için yatırım harcaması beklentisi yaklaşık 250 milyon euro seviyesinde bulunuyor. Devam eden yatırım programı, üretim kapasitesinin ve yeni model hazırlıklarının şirketin nakit akışı üzerinde etkili olmaya devam edeceğine işaret ediyor.
Yönetim İç Pazarda Daha Temkinli, İhracatta Daha İyimser
TOASO yönetimi 2026 yılı yurtiçi satış beklentisini daha önceki 320-350 bin adet aralığından 300-320 bin adet seviyesine revize etti.
Buna karşılık ihracat beklentisi 70-80 bin adetten 75-85 bin adede yükseltildi. Üretim beklentisi 145-155 bin adet ve yatırım harcaması hedefi yaklaşık 250 milyon euro seviyesinde korundu.
Beklentilerdeki değişim, yönetimin Türkiye otomotiv pazarı konusunda daha temkinli bir görünüm benimserken ihracat performansının yılın ikinci yarısında daha güçlü seyretmesini beklediğine işaret ediyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Stoklar
43,4 milyar TL'ye yükselen stokların yılın ikinci yarısında satışa dönüşerek aşağı gelip gelmeyeceği işletme sermayesi açısından kritik olacak.
Nakit
11,01 milyar TL'ye gerileyen nakit pozisyonunun satışlardan yaratılan nakitle yeniden güçlenip güçlenmeyeceği izlenmeli.
Finansal Borç
Yaklaşık 70,4 milyar TL seviyesine çıkan finansal borçların ikinci yarıda düşüşe geçmesi bilanço kalitesinde önemli bir iyileşme sinyali olabilir.
Brüt Marj
Yüzde 7 civarındaki brüt kâr marjının artan satış hacmi ve Stellantis sinerjileriyle yükselip yükselmeyeceği kâr büyümesi açısından önemli.
İhracat
İlk yarıda yüzde 127 büyüyen ihracat adetlerinin devamı, Bursa fabrikasının kapasite kullanımı ve döviz bazlı gelirler açısından destekleyici olabilir.
Pazar Payı
Yüzde 26,3'e yükselen toplam hafif araç pazar payının yılın ikinci yarısında korunup korunamayacağı Stellantis entegrasyonunun kalıcı etkisini gösterecek.
TOASO'nun 2026 ilk yarı bilançosunda satış, üretim, ihracat ve pazar payındaki güçlü büyüme öne çıkıyor. Bundan sonraki temel soru, bu büyümenin stokları azaltan, borcu düşüren ve nakit üreten bir finansal yapıya dönüşüp dönüşmeyeceği olacak.
TOASO İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Daralan pazarda perakende satışların %58,1 büyümesi | Stokların 43,4 milyar TL'ye yükselmesi |
| Toplam hafif araç pazarında %26,3 pay | Nakit pozisyonunun 11,01 milyar TL'ye gerilemesi |
| Hafif ticari araçlarda %48,2 pazar payı | Finansal borçların yaklaşık 70,4 milyar TL'ye çıkması |
| İhracat adetlerinde %127 büyüme | Brüt kâr marjının yaklaşık %7 seviyesinde kalması |
| Üretimin %30,3 artması | Büyümenin yüksek işletme sermayesi ihtiyacı yaratması |
| Stellantis markalarıyla genişleyen ürün ve satış ağı | Devam eden yüksek yatırım harcamalarının nakit üzerindeki baskısı |
| Koç Holding ve Stellantis ortaklık yapısı | İç pazar satış beklentisinin aşağı yönlü revize edilmesi |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Stellantis entegrasyonundan sağlanabilecek ölçek ekonomileri | Türkiye otomotiv pazarında talep daralmasının sürmesi |
| Yüksek satış hacmi üzerinde marj iyileşmesi potansiyeli | Yüksek faizlerin otomobil kredisi talebini baskılaması |
| K0 üretiminin ve ihracatının büyümesi | Yüksek stokların fiyat indirimi baskısı yaratması |
| Peugeot, Citroën, Opel ve DS ile genişleyen marka portföyü | Finansman maliyetlerinin yüksek kalması |
| İhracatın toplam satış içindeki payının yükselmesi | Avrupa otomotiv pazarındaki olası talep zayıflığı |
| Satış sonrası hizmetler ve yedek parçada ölçek büyümesi | Kur ve ithal araç maliyetlerindeki oynaklık |
| Yeni modellerle Bursa fabrikasının kapasite kullanımının artması | Elektrikli araç dönüşümünde artan küresel rekabet |
TOASO'da Güçlü Operasyonun Nakit Üretimine Dönüşmesi Kritik
TOASO'nun 2026 ilk yarı sonuçları, Stellantis entegrasyonunun şirketin operasyonel ölçeğini belirgin biçimde büyüttüğünü gösteriyor. Hasılatın 201,8 milyar TL'ye ulaşması, toplam satış adetlerinin yüzde 65, ihracatın yüzde 127 ve üretimin yüzde 30,3 artması operasyonel taraftaki dönüşümün temel göstergeleri oldu.
Türkiye otomotiv pazarının daraldığı bir dönemde perakende satışların yüzde 58,1 artması ve toplam hafif araç pazar payının yüzde 26,3'e çıkması, Stellantis entegrasyonunun TOASO'nun rekabet pozisyonunu güçlendirdiğine işaret ediyor.
Buna karşılık büyümenin finansal bilanço üzerindeki maliyeti de belirginleşiyor. Stokların 43,4 milyar TL'ye yükselmesi, nakdin 11,01 milyar TL'ye gerilemesi ve finansal borçların yaklaşık 70,4 milyar TL'ye çıkması, güçlü satış performansının henüz aynı ölçüde güçlü nakit üretimine dönüşmediğini gösteriyor.
Kaynaklar
- Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ — 30 Haziran 2026 tarihinde sona eren ara hesap dönemine ait finansal tablolar ve dipnotlar
- Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ — 2026 ilk yarı faaliyet raporu
- Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ — 2026 birinci çeyrek finansal sonuçları ve faaliyet verileri
- Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
- Tofaş — Stellantis Türkiye satın alma ve birleşme sürecine ilişkin kamuya açıklanan şirket bilgileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Enflasyon muhasebesi kapsamında karşılaştırmalı finansal tablolar farklı satın alma gücüyle yeniden ifade edilebilir. Haberde bilanço dönemlerinin karşılaştırılmasında mümkün olduğunca 30 Haziran 2026 finansal tablolarında sunulan karşılaştırmalı tutarlar esas alınmıştır.
Ara dönem finansal tablolar yıl sonu finansal tablolarından farklı denetim kapsamına sahip olabilir. Haberdeki oranlar kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hesaplanmıştır.