TCKRC | 2026 İLK YARI BİLANÇO ANALİZİ

TCKRC’de Kâr ve Marj Güçlendi, Ancak Nakit Alarm Veriyor

Kıraç Galvaniz, 2026’nın ilk yarısında satışlarını ve kârlılığını güçlü biçimde artırırken ikinci çeyrekte brüt kâr marjını yüzde 40’ın üzerine taşıdı. Buna karşılık nakdin 337,8 milyon TL’ye gerilemesi, sözleşme varlıklarının 2,61 milyar TL’ye ve stokların 911,5 milyon TL’ye yükselmesi bilanço kalitesi açısından yakından izlenmesi gereken başlıklar oldu.

Kıraç Galvaniz TCKRC 2026 ilk yarı bilanço analizi net kar nakit sözleşme varlıkları stoklar finansal borç ve yatırımlar

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul’da TCKRC koduyla işlem gören Kıraç Galvaniz Telekominikasyon Metal Makine İnşaat Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ilk yarısında güçlü bir operasyonel büyümeye imza attı. Şirketin altı aylık hasılatı 3,50 milyar TL’ye, brüt kârı 1,38 milyar TL’ye ve net dönem kârı 1,14 milyar TL’ye yükseldi.

İkinci çeyrekte satışların ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 43 artması ve brüt kâr marjının yüzde 37,9’dan yüzde 40,4’e çıkması olumlu görünümü destekledi. Ancak şirketin nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki 856,5 milyon TL’den 337,8 milyon TL’ye gerilerken, stoklar ve henüz hakedişe bağlanmamış işlerden oluşan müşteri sözleşmesi varlıkları belirgin biçimde yükseldi.

Haberin özeti: Kıraç Galvaniz 2026 ilk yarıda 3,50 milyar TL hasılat, 1,38 milyar TL brüt kâr ve 1,14 milyar TL net kâr açıkladı. Q2 brüt kâr marjı yüzde 40,4’e yükselirken banka kredileri 1,33 milyar TL’den 1,10 milyar TL’ye geriledi. Buna karşılık nakit yüzde 60,6 düşerek 337,8 milyon TL’ye inerken sözleşme varlıkları 2,61 milyar TL’ye, stoklar ise 911,5 milyon TL’ye çıktı. Bilançonun bundan sonraki ana testi kârın nakde dönüşme hızı olacak.

2025 Sonundan 2026 Haziran’a Bilanço Nasıl Değişti?

Şirket, TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi kapsamında önceki dönem finansal tablolarını 30 Haziran 2026 tarihindeki satın alma gücüne göre yeniden ifade etti. Bu nedenle aşağıdaki karşılaştırmada şirketin Haziran 2026 raporunda sunduğu düzeltilmiş 31 Aralık 2025 rakamları kullanıldı.

Bilanço Kalemi 31.12.2025 30.06.2026 Değişim
Nakit ve nakit benzerleri 856,5 milyon TL 337,8 milyon TL -%60,6
Ticari alacaklar 362,4 milyon TL 470,1 milyon TL +%29,7
Müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar 2,09 milyar TL 2,61 milyar TL +%25,2
Stoklar 686,1 milyon TL 911,5 milyon TL +%32,9
Peşin ödenmiş giderler 884,4 milyon TL 921,8 milyon TL +%4,2
Dönen varlıklar 5,04 milyar TL 5,49 milyar TL +%9,0
Maddi duran varlıklar 3,70 milyar TL 3,90 milyar TL +%5,4
Toplam varlıklar 8,84 milyar TL 9,50 milyar TL +%7,4
Kısa vadeli yükümlülükler 668,9 milyon TL 449,0 milyon TL -%32,9
Banka kredileri 1,33 milyar TL 1,10 milyar TL -%17,7
Özkaynaklar 6,08 milyar TL 7,21 milyar TL +%18,7

Özkaynak Güçlendi, Finansal Borç Geriledi

Kıraç Galvaniz’in özkaynakları 2025 sonundaki 6,08 milyar TL’den Haziran 2026 sonunda 7,21 milyar TL’ye yükseldi. Yaklaşık 1,14 milyar TL’lik artış, bilanço yapısını destekleyen temel unsurlardan biri oldu.

Banka kredileri ise aynı dönemde 1,33 milyar TL’den 1,10 milyar TL’ye geriledi. Böylece şirket yaklaşık 236 milyon TL finansal borç azalttı.

Haziran sonunda banka kredilerinin yaklaşık 267,9 milyon TL’si kısa vadeli, 827,7 milyon TL’si ise uzun vadeli yükümlülüklerden oluşuyor. Borcun özkaynağa oranının düşük kalması şirketin sermaye yapısı açısından olumlu bir görünüm sunuyor.

Borç Azaldı Ama Net Borç Arttı

Finansal borcun gerilemesi tek başına şirketin net borç pozisyonunu iyileştirmedi. Bunun temel nedeni nakitteki hızlı düşüş oldu.

Gösterge 31.12.2025 30.06.2026
Banka kredileri 1,33 milyar TL 1,10 milyar TL
Nakit 856,5 milyon TL 337,8 milyon TL
Yaklaşık net borç 475 milyon TL 758 milyon TL

Bu hesaplamaya göre şirketin net borcu yaklaşık 475 milyon TL’den 758 milyon TL’ye yükseldi. Başka bir ifadeyle finansal borç azalmasına rağmen nakdin daha hızlı gerilemesi net borcun yaklaşık yüzde 60 artmasına neden oldu.

Nakit Neden 337,8 Milyon TL’ye Geriledi?

Şirketin nakit ve nakit benzerleri altı ay içerisinde 856,5 milyon TL’den 337,8 milyon TL’ye geriledi. Bu düşüşün arkasında yalnızca faaliyet performansı değil; yatırım harcamaları, borç ödemeleri, pay geri alımı ve büyüyen işletme sermayesi ihtiyacı birlikte etkili oldu.

Kıraç Galvaniz 2026’nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 283,5 milyon TL pozitif nakit üretirken yatırım faaliyetlerinde 293,4 milyon TL, finansman faaliyetlerinde ise 378,0 milyon TL nakit çıkışı gerçekleştirdi.

Nakit Akışı 2026 İlk Yarı
İşletme faaliyetlerinden nakit akışı +283,5 milyon TL
Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı -293,4 milyon TL
Finansman faaliyetlerinden nakit akışı -378,0 milyon TL
Borç geri ödemeleri -299,2 milyon TL
Pay geri alımları -141,8 milyon TL

1,14 Milyar TL Kâra Karşı 283,5 Milyon TL İşletme Nakit Akışı

Haziran sonunda net dönem kârı 1,14 milyar TL’ye ulaşmasına rağmen işletme faaliyetlerinden sağlanan nakit 283,5 milyon TL seviyesinde kaldı.

Bu durum şirketin muhasebe kârının tamamının henüz nakde dönüşmediğini gösteriyor. Aradaki farkın önemli bölümü ticari alacaklar, stoklar ve özellikle müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklardaki artıştan kaynaklanıyor.

TCKRC açısından bundan sonraki bilanço dönemlerinin temel sorusu yalnızca ne kadar kâr açıklanacağı değil, bu kârın ne kadarının nakde dönüşeceği olacak.

Sözleşme Varlıkları 2,61 Milyar TL’yi Aştı

Bilançonun en dikkat çekici kalemlerinden biri müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar oldu. Bu kalem 2025 sonundaki 2,09 milyar TL’den Haziran sonunda 2,61 milyar TL’ye yükseldi.

Sözleşme varlıkları şirketin uzun süreli üretim ve montaj projelerinde tamamlanmış ancak henüz hakedişe bağlanmamış veya müşteriye fatura edilmemiş işlerden doğan haklarını ifade ediyor.

Altı ayda yaklaşık 526 milyon TL artan sözleşme varlıkları, şirketin güçlü proje hacmine işaret ederken aynı zamanda işletme sermayesinin önemli bölümünün henüz nakde dönüşmediğini gösteriyor.

Stoklar Yüzde 33 Arttı, Devir Süresi 150 Güne Çıktı

Stoklar 2025 sonundaki 686,1 milyon TL’den Haziran 2026 sonunda 911,5 milyon TL’ye yükseldi. Altı aylık artış yaklaşık yüzde 33 oldu.

Daha dikkat çekici gelişme stok devir süresinde yaşandı. Şirketin stok devir süresi 2025 sonunda 111 gün seviyesindeyken Haziran sonunda 150 güne yükseldi.

Stoklardaki yükseliş büyüyen satış ve üretim hacminin sonucu olabilir. Ancak stokların satışa dönüşme hızı yavaşlamaya devam ederse işletme sermayesi üzerindeki baskı artabilir.

Q2, Q1’e Göre Belirgin Şekilde Hızlandı

Şirketin Haziran 2026 finansal raporunda 1 Nisan–30 Haziran dönemine ait ikinci çeyrek sonuçları ayrıca verildi. Bu rakamların altı aylık toplamdan çıkarılmasıyla ilk çeyrek performansı hesaplandığında ikinci çeyrekte güçlü bir operasyonel ivme görülüyor.

Kârlılık 2026/Q1* 2026/Q2 Q2/Q1
Hasılat 1,44 milyar TL 2,06 milyar TL +%42,7
Brüt kâr 546,3 milyon TL 831,0 milyon TL +%52,1
Esas faaliyet kârı 469,6 milyon TL 764,7 milyon TL +%62,8
Net dönem kârı 448,3 milyon TL 687,7 milyon TL +%53,4

*2026/Q1 rakamları, 2026 ilk yarı toplamından 1 Nisan–30 Haziran 2026 ikinci çeyrek tutarlarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır. Şirketin Haziran raporunda 31 Mart 2026 tarihli ayrı bilanço tablosu yer almadığından Q1 bilanço kalemleri bu haberde tahmini olarak kullanılmamıştır.

Brüt Kâr Marjı Yüzde 40’ı Aştı

Marj 2026/Q1 2026/Q2
Brüt kâr marjı %37,9 %40,4
Esas faaliyet kâr marjı %32,6 %37,2
Net kâr marjı %31,1 %33,5

İkinci çeyrekte satışların yüzde 42,7 artmasına karşılık brüt kârın yüzde 52,1 ve esas faaliyet kârının yüzde 62,8 büyümesi operasyonel kaldıraç açısından güçlü bir görünüm oluşturdu.

Brüt kâr marjının yüzde 37,9’dan yüzde 40,4’e yükselmesi şirketin yalnızca daha fazla satış yapmadığını, satış başına yarattığı brüt kârlılığı da artırdığını gösteriyor.

2026 İlk Yarıda Kârlılık Güçlü

Kârlılık 2026 İlk Yarı 2025 İlk Yarı
Hasılat 3,50 milyar TL 1,35 milyar TL
Brüt kâr 1,38 milyar TL 447,2 milyon TL
Esas faaliyet kârı 1,23 milyar TL 337,1 milyon TL
Net dönem kârı 1,14 milyar TL 557,6 milyon TL
Brüt kâr marjı %39 %33
Net kâr marjı %33 %41

Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre çok güçlü artarken brüt kâr marjı yüzde 33 seviyesinden yaklaşık yüzde 39’a yükseldi. Net kâr marjı ise geçen yılki yüksek seviyesinin altında kalmasına rağmen mutlak net kâr 1,14 milyar TL’ye çıktı.

Enflasyon Muhasebesi 370 Milyon TL Parasal Kayıp Yarattı

TMS 29 enflasyon muhasebesinin etkisi 2026 ilk yarı sonuçlarında belirgin biçimde hissedildi. Şirket 2025’in ilk yarısında yaklaşık 215,8 milyon TL net parasal pozisyon kazancı açıklarken 2026’nın aynı döneminde yaklaşık 369,8 milyon TL net parasal pozisyon kaybı kaydetti.

Buna rağmen güçlü esas faaliyet kârlılığı sayesinde vergi öncesi kâr 1,04 milyar TL, net dönem kârı ise 1,14 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Bozüyük ile Üretim Kapasitesi Yaklaşık 5 Katına Çıktı

Kıraç Galvaniz’in büyüme hikâyesinin önemli ayaklarından biri Bozüyük fabrikası. Toplam 54.476 metrekare alana sahip tesis ile şirketin üretim kapasitesinin yaklaşık beş katına çıktığı belirtiliyor.

Bozüyük Kapasitesi Aylık Yıllık
Sıcak daldırma galvanizleme 18.300 ton 220.000 ton
Metal imalat 15.000 ton 180.000 ton

Yeni galvaniz ocağının ortalama kapasiteyle çalışması halinde yıllık yaklaşık 1,3 milyon dolar çinko tasarrufu sağlaması ve yüzde 20 daha düşük doğal gaz tüketimi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Başköy’de 500 Milyon TL’lik Yeni Yatırım

Şirket büyüme yatırımlarına Bozüyük ile sınırlı kalmıyor. Bursa Nilüfer Başköy’de enerji ve savunma sanayisine yönelik yeni bir üretim tesisi yatırımı devam ediyor.

Yeni tesisin 16.122 metrekare arsa üzerinde toplam 31.332 metrekare kapalı alana sahip olması planlanıyor. Yalnızca inşaat ve altyapı yatırımı için öngörülen maliyet yaklaşık 500 milyon TL seviyesinde.

Tesisin 2027 yılı sonunda devreye alınması hedefleniyor. Bu yatırım şirketin orta ve uzun vadeli büyüme kapasitesini artırabilecek önemli bir fırsat oluştururken kısa vadede nakit akışı ve yatırım harcamaları üzerinde baskı yaratabilir.

Savunma Sanayi ve Enerjide Yeni Büyüme Alanları

Kıraç Galvaniz 2026 yılında ürün portföyüne aydınlatma direkleri, plaka takip sistemi konstrüksiyonları ve enerji iletim hattı taşıyıcı direklerini ekledi.

Şirket ayrıca savunma sanayisinde yer destek ekipmanları, anten ve sensör direkleri, konteyner ve gözetleme kuleleri, liman ve kıyı altyapısına yönelik çelik ürünler ve yüksek hassasiyet gerektiren metal imalat alanlarında büyümeyi hedefliyor.

Kıraç Galvaniz’in NATO Support and Procurement Agency ve MKE ihale platformlarına kabul edilmesi, savunma sanayi tarafındaki potansiyel iş hacmi açısından dikkat çekiyor.

Romanya ve Norveç İhracatta Yeni Kapı Açabilir

Şirketin yüzde 100 sahibi olduğu TCK KIRAC GALVANIZ SRL’nin Romanya devlet ihale sistemine entegrasyonu tamamlandı ve CE belgeli otokorkuluk sistemleri Romanya Karayolları İdaresi kayıtlarına alındı.

Böylece şirketin Romanya’daki kamu ihalelerine bağlı ortaklığı aracılığıyla daha aktif katılım sağlaması hedefleniyor.

Norveç tarafında ise gerekli sertifikasyon süreçleri tamamlanarak şirket ürünleri Norveç Karayolları otoritesinin kayıtlarına dahil edildi. Şirket yakın dönemde bu pazara ihracatın başlamasını bekliyor.

Teminat ve İpotekler 3,21 Milyar TL’ye Yükseldi

Şirket tarafından verilen toplam teminat, rehin ve ipoteklerin TL karşılığı 2025 sonundaki 2,48 milyar TL’den Haziran 2026 sonunda 3,21 milyar TL’ye yükseldi.

Bu tutarın 1,87 milyar TL’lik bölümünü şirketin arsa ve binaları üzerindeki ipotekler oluşturuyor. İpoteklerin 2025 sonundaki yaklaşık 1,10 milyar TL seviyesinden önemli ölçüde yükselmesi, devam eden yatırım finansmanı açısından yakından takip edilmeli.

TCKRC BİLANÇOSUNDA KRİTİK GÖSTERGELER

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

1

Sözleşme Varlıkları

2,61 milyar TL’ye ulaşan sözleşme varlıklarının hakedişe, faturaya ve tahsilata dönüşme hızı şirketin nakit kalitesi açısından en önemli göstergelerden biri olacak.

2

Stok Devir Süresi

111 günden 150 güne çıkan stok devir süresinin tekrar düşüşe geçip geçmeyeceği işletme sermayesi açısından yakından izlenmeli.

3

İşletme Nakit Akışı

1,14 milyar TL net kâra karşı 283,5 milyon TL seviyesinde kalan işletme nakit akışının önümüzdeki dönemlerde kâra yaklaşması bilanço kalitesini güçlendirebilir.

TCKRC’de ikinci çeyrek operasyonel performans güçlü. Ancak büyümenin yüksek kaliteli bir finansal performansa dönüşmesi için sözleşme varlıklarının ve stokların nakde dönüşmesi, işletme nakit akışının güçlenmesi ve devam eden yatırımların kontrollü biçimde finanse edilmesi gerekiyor.

TCKRC İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
2026 ilk yarıda 3,50 milyar TL hasılat Nakdin yüzde 60,6 gerilemesi
1,14 milyar TL net dönem kârı Net borcun yaklaşık 758 milyon TL’ye yükselmesi
Brüt kâr marjının yüzde 39 seviyesine çıkması 2,61 milyar TL seviyesindeki yüksek sözleşme varlıkları
Q2 brüt marjının yüzde 40,4’e ulaşması Stokların yüzde 33 büyümesi
Banka kredilerinin yüzde 17,7 azalması Stok devir süresinin 150 güne çıkması
Özkaynakların 7,21 milyar TL’ye yükselmesi Net kârın işletme nakit akışına dönüşümünün zayıf kalması
Bozüyük ile yaklaşık 5 kat artan üretim kapasitesi Devam eden yüksek yatırım harcamaları
Fırsatlar Tehditler
Bozüyük kapasitesinin satışlara daha güçlü yansıması Yeni kapasitenin beklenenden yavaş dolması
Başköy enerji ve savunma sanayi yatırımı Yatırımlar nedeniyle nakit ihtiyacının artması
Romanya devlet ihalelerine doğrudan erişim Euro cinsi finansal yükümlülüklerden kaynaklanan kur riski
Norveç pazarına giriş potansiyeli Çelik, çinko ve enerji maliyetlerindeki dalgalanmalar
Solar enerji konstrüksiyonlarında büyüme Sözleşme varlıklarının tahsilata geç dönüşmesi
Savunma sanayi üretiminin büyümesi Stok devir süresinin daha da uzaması
NSPA ve MKE ihale platformlarına kabul Teminat ve ipotek tutarlarındaki artış

Kâr Güçlü, Bilançonun Yeni Testi Nakit Olacak

Kıraç Galvaniz’in Haziran 2026 finansal sonuçları operasyonel tarafta güçlü bir büyüme tablosu ortaya koyuyor. Özellikle ikinci çeyrekte satışların hızlanması, brüt kârın satışlardan daha hızlı büyümesi ve brüt marjın yüzde 40’ın üzerine çıkması dikkat çekiyor.

Şirket aynı zamanda finansal borcunu azaltmış ve özkaynaklarını 7,21 milyar TL’ye yükseltmiş durumda. Bu iki gösterge bilanço dayanıklılığı açısından olumlu.

Ancak nakit tarafındaki görünüm aynı ölçüde güçlü değil. Nakit ve nakit benzerlerinin 337,8 milyon TL’ye gerilemesi, net borcun yükselmesi, stokların 911,5 milyon TL’ye çıkması ve 2,61 milyar TL’ye ulaşan sözleşme varlıkları işletme sermayesinin önemli miktarda kaynak bağladığını gösteriyor.

Bu nedenle önümüzdeki bilanço dönemlerinde en kritik gösterge yalnızca satış ve net kâr büyümesi olmayacak. Sözleşme varlıklarının tahsilata dönüşmesi, stok devir süresinin gerilemesi ve faaliyetlerden üretilen nakdin net kâra yaklaşması TCKRC’nin bilanço kalitesini belirleyecek.

Kaynaklar

  • Kıraç Galvaniz Telekominikasyon Metal Makine İnşaat Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemi Özet Konsolide Finansal Tabloları ve Sınırlı Denetim Raporu
  • Kıraç Galvaniz Telekominikasyon Metal Makine İnşaat Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ — 01.01.2026–30.06.2026 Dönemi Konsolide Faaliyet Raporu