SNICA’da Operasyonel Kâr Güçlendi; 1,16 Milyar TL Net Borç Yakın Takipte
Sanica Isı, 2026’nın ilk yarısında 1,40 milyar TL hasılat ve 184,9 milyon TL esas faaliyet kârı açıklarken işletme sermayesi tarafında dikkat çekici bir iyileşme kaydetti. Ticari alacaklar ve stoklar gerilerken yaklaşık 1,16 milyar TL net finansal borç, yüksek finansman giderleri ve parasal kayıp net sonucu baskıladı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul’da SNICA koduyla işlem gören Sanica Isı Sanayi AŞ, 2026 yılının ilk yarısında operasyonel faaliyetlerinde geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir toparlanma kaydetti. Şirketin esas faaliyet sonucu zarardan kâra dönerken ticari alacaklar ve stokların 2025 yıl sonuna göre gerilemesi işletme sermayesi tarafında olumlu sinyal verdi.
Buna karşılık yüksek finansman giderleri, net parasal pozisyon kaybı, kısa vadeye yoğunlaşan finansal borçlar ve yaklaşık 1,16 milyar TL seviyesindeki net finansal borç bilanço açısından yakından izlenmesi gereken temel başlıklar oldu.
SNICA’nın 2026/6 Bilançosu Ne Söylüyor?
Sanica Isı’nın 30 Haziran 2026 tarihli finansal tablolarında TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanıyor. Bu nedenle 31 Aralık 2025 bilanço rakamları da 30 Haziran 2026 tarihindeki satın alma gücü esasına göre yeniden ifade edilmiş durumda.
| Bilanço Kalemi | 31.12.2025 | 30.06.2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 55,6 milyon TL | 91,8 milyon TL | +%65,2 |
| Ticari alacaklar | 1,90 milyar TL | 1,26 milyar TL | -%33,8 |
| Stoklar | 2,24 milyar TL | 1,91 milyar TL | -%14,7 |
| Dönen varlıklar | 4,40 milyar TL | 3,43 milyar TL | -%22,2 |
| Toplam varlıklar | 9,82 milyar TL | 8,79 milyar TL | -%10,5 |
| Ticari borçlar | 877,0 milyon TL | 765,3 milyon TL | -%12,7 |
| Toplam yükümlülükler | 4,22 milyar TL | 3,56 milyar TL | -%15,7 |
| Özkaynaklar | 5,60 milyar TL | 5,23 milyar TL | -%6,6 |
Alacaklarda Yaklaşık 643 Milyon TL’lik Gerileme
SNICA bilançosunun olumlu taraflarından biri ticari alacakların belirgin şekilde azalması oldu. Toplam ticari alacaklar 31 Aralık 2025 itibarıyla yaklaşık 1,90 milyar TL seviyesindeyken 30 Haziran 2026 sonunda 1,26 milyar TL’ye geriledi.
Böylece ticari alacaklarda yaklaşık 643 milyon TL azalma gerçekleşti. Şirketin alacaklarını küçültmesi işletme sermayesinin serbestleşmesi ve faaliyetlerden nakit yaratılması açısından olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor.
Stoklar 1,91 Milyar TL’ye Geriledi
İşletme sermayesindeki ikinci önemli gelişme stoklarda görüldü. 2025 yıl sonunda yaklaşık 2,24 milyar TL olan stoklar 30 Haziran 2026 itibarıyla 1,91 milyar TL seviyesine geriledi.
| Stok Kalemi | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| İlk madde ve malzeme | 1,30 milyar TL | 992,7 milyon TL |
| Yarı mamuller | 176,0 milyon TL | 171,9 milyon TL |
| Ticari mallar | 130,3 milyon TL | 121,7 milyon TL |
| Mamuller | 641,9 milyon TL | 593,5 milyon TL |
| Diğer stoklar | - | 34,8 milyon TL |
| Toplam stoklar | 2,24 milyar TL | 1,91 milyar TL |
Özellikle ilk madde ve malzeme stoklarının yaklaşık 1,30 milyar TL’den 992,7 milyon TL’ye gerilemesi dikkat çekiyor. Toplam stoklardaki yaklaşık 330 milyon TL’lik düşüş işletme sermayesi açısından olumlu.
Bununla birlikte finansal tablo dipnotlarında şirket stokları üzerinde sigorta teminatı bulunmadığı belirtiliyor. Yaklaşık 1,91 milyar TL’lik stok büyüklüğü dikkate alındığında bu unsur bilanço açısından ayrıca izlenmesi gereken bir risk oluşturuyor.
Net Finansal Borç Yaklaşık 1,16 Milyar TL
Sanica Isı’nın toplam finansal yükümlülükleri 30 Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 1,25 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
| Finansal Pozisyon | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| Toplam finansal borç | 1,23 milyar TL | 1,25 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 55,6 milyon TL | 91,8 milyon TL |
| Net finansal borç | Yaklaşık 1,18 milyar TL | Yaklaşık 1,16 milyar TL |
Finansal borç 2025 yıl sonuna göre nominal olarak sınırlı artmasına rağmen nakit pozisyonundaki yükseliş sayesinde net borçta hafif iyileşme görüldü.
Borçların Büyük Bölümü Kısa Vadede
| Finansal Borç Yapısı | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| Kısa vadeli borçlanmalar | 276,4 milyon TL | 354,0 milyon TL |
| Uzun vadeli kredilerin kısa vadeli kısmı | 770,8 milyon TL | 816,1 milyon TL |
| Uzun vadeli finansal borçlar | 187,2 milyon TL | 81,3 milyon TL |
| Toplam finansal borç | 1,23 milyar TL | 1,25 milyar TL |
Yaklaşık 1,17 milyar TL’lik finansal yükümlülüğün bir yıl içinde ödenecek olması SNICA bilançosundaki önemli risklerden biri. Uzun vadeli borçların 187,2 milyon TL’den 81,3 milyon TL’ye gerilemesi tek başına olumlu okunmamalı; borç vadesinin büyük bölümünün kısa vadeye taşınmış olması likidite ve yeniden finansman riskini artırıyor.
Operasyonel Kâr Geçen Yıla Göre Güçlü Toparlandı
SNICA’nın 2026 ilk yarı gelir tablosunda en dikkat çekici gelişme esas faaliyet tarafında yaşandı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 19,1 milyon TL esas faaliyet zararı açıklarken bu yıl 184,9 milyon TL esas faaliyet kârına ulaştı.
| Kârlılık | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 1,78 milyar TL | 1,40 milyar TL | -%21,1 |
| Brüt kâr | 209,1 milyon TL | 375,7 milyon TL | +%79,6 |
| Esas faaliyet kârı / zararı | -19,1 milyon TL | 184,9 milyon TL | Pozitife döndü |
| Finansman giderleri | -159,4 milyon TL | -192,1 milyon TL | +%20,5 |
| Net parasal pozisyon kaybı | -470,2 milyon TL | -395,1 milyon TL | -%16,0 |
| Net dönem zararı | -735,8 milyon TL | -395,8 milyon TL | Zarar %46,2 azaldı |
Hasılat reel olarak gerilemesine rağmen brüt kâr yaklaşık yüzde 80 arttı. Bu gelişme şirketin maliyet yönetimi ve ürün karması açısından önemli bir operasyonel iyileşmeye işaret ediyor.
Brüt Kâr Marjı Yüzde 26,8’e Yükseldi
SNICA’nın 2026 ilk yarı brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 26,8 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yaklaşık yüzde 11,8 seviyesindeydi.
| Marj | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Brüt kâr marjı | Yaklaşık %11,8 | Yaklaşık %26,8 |
| Esas faaliyet kâr marjı | Yaklaşık -%1,1 | Yaklaşık %13,2 |
| Net kâr marjı | Yaklaşık -%41,4 | Yaklaşık -%28,2 |
Özellikle esas faaliyet marjının negatif seviyeden yaklaşık yüzde 13 seviyesine çıkması operasyonel iyileşmenin en güçlü göstergelerinden biri olarak öne çıkıyor.
Finansman Giderleri Operasyonel Kârı Aştı
Şirketin temel problemi faaliyetlerden değil finansman tarafında oluşmaya devam ediyor. 2026’nın ilk yarısında 184,9 milyon TL esas faaliyet kârına karşılık finansman giderleri 192,1 milyon TL olarak gerçekleşti.
Böylece finansman giderleri operasyonel faaliyetlerden yaratılan kârın tamamını aşarak net sonuç üzerinde önemli baskı yarattı.
Net Zarar 735,8 Milyon TL’den 395,8 Milyon TL’ye Geriledi
Net zarar devam etmekle birlikte geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir iyileşme bulunuyor. 2025’in ilk yarısında 735,8 milyon TL net zarar açıklayan SNICA, 2026’nın ilk yarısında net zararını 395,8 milyon TL’ye düşürdü.
Böylece şirketin net zararı reel bazda yaklaşık yüzde 46 azaldı.
Faaliyetlerden 231,4 Milyon TL Nakit Üretildi
Gelir tablosundaki net zarara rağmen nakit akışı tarafında daha olumlu bir görünüm oluştu. SNICA 2026’nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 231,4 milyon TL pozitif nakit akışı sağladı.
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | -15,5 milyon TL | +231,4 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -66,9 milyon TL | -48,7 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | +95,3 milyon TL | -154,9 milyon TL |
| Dönem sonu nakit | 43,9 milyon TL | 91,8 milyon TL |
Faaliyet nakit akışındaki iyileşmede ticari alacakların yaklaşık 650 milyon TL ve stokların yaklaşık 330 milyon TL azalması önemli rol oynadı.
Buna karşılık alınan sipariş avanslarının azalması nedeniyle ertelenmiş gelirlerde yaklaşık 590 milyon TL’lik düşüş yaşanması işletme sermayesi kaynaklı nakit girişinin bir bölümünü sınırlandırdı.
Alınan Sipariş Avansları 1,12 Milyar TL’den 537,9 Milyon TL’ye Düştü
Bilanço açısından dikkat edilmesi gereken diğer bir gelişme ertelenmiş gelirlerde görüldü. Şirketin alınan sipariş avansları 2025 yıl sonundaki yaklaşık 1,12 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 537,9 milyon TL’ye geriledi.
Sipariş avanslarının azalması kısa vadeli yükümlülükleri düşürürken, aynı zamanda şirketin müşterilerden önceden sağladığı finansmanın da küçüldüğüne işaret ediyor. Bu nedenle sonraki dönemlerde yeni sipariş akışı ve alınan avansların seyri ayrıca izlenmeli.
Özkaynaklar 5,23 Milyar TL Seviyesinde
SNICA’nın özkaynakları 31 Aralık 2025 itibarıyla yaklaşık 5,60 milyar TL seviyesindeyken 30 Haziran 2026 sonunda 5,23 milyar TL’ye geriledi.
Buna rağmen özkaynakların toplam aktiflere oranı yaklaşık yüzde 59,5 seviyesinde bulunuyor. Şirketin aktiflerinin önemli bölümünün özkaynaklarla finanse edilmesi finansal borç baskısına karşı bilanço açısından önemli bir tampon oluşturuyor.
Şirket faaliyet raporunda sermayenin karşılıksız kalması veya borca batıklık durumunun söz konusu olmadığı da belirtiliyor.
İlişkili Taraf Alacakları 293,1 Milyon TL
Toplam ticari alacaklarda güçlü bir düşüş bulunmasına rağmen ilişkili taraflardan ticari alacakların 279,6 milyon TL’den 293,1 milyon TL’ye yükselmesi dikkat çekiyor.
| Başlıca İlişkili Taraf Alacakları | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| Sanica Dış Ticaret AŞ | 184,6 milyon TL | 246,0 milyon TL |
| Sanica Marmara Yapı Malzemeleri Pazarlama AŞ | 21,3 milyon TL | 23,7 milyon TL |
| EF Bilişim Teknolojileri Pazarlama Ticaret AŞ | 19,1 milyon TL | 7,7 milyon TL |
| Toplam ilişkili taraf ticari alacakları | 279,6 milyon TL | 293,1 milyon TL |
Sanica Dış Ticaret AŞ’den olan alacağın yaklaşık 184,6 milyon TL’den 246 milyon TL’ye yükselmesi ilişkili taraf kalemleri içerisinde özellikle izlenmesi gereken gelişme olarak öne çıkıyor.
Turquality’den 190,8 Milyon TL Teşvik Hakkı
SNICA’nın büyüme ve ihracat tarafındaki önemli gelişmelerinden biri Turquality Marka Destek Programı oldu. Şirket faaliyet raporuna göre Sanica Isı programa kabul edildi ve 2025 yılı için toplam 190,8 milyon TL teşvik hakkı elde etti.
Şirket bu desteğin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü, marka bilinirliğini ve operasyonel süreçlerin etkinliğini desteklemesini bekliyor.
İhracat Hasılatın Yarısından Fazlasını Oluşturdu
SNICA’nın 2026 ilk yarıda yurtdışı satışları 745,9 milyon TL, yurtiçi satışları ise 681,2 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
| Satış Dağılımı | 2026/6 |
|---|---|
| Yurtiçi satışlar | 681,2 milyon TL |
| Yurtdışı satışlar | 745,9 milyon TL |
| Diğer satışlar | 3,5 milyon TL |
| Satış iadeleri ve iskontolar | -29,4 milyon TL |
| Net satışlar | 1,40 milyar TL |
Yurtdışı satışların yurtiçi satışların üzerine çıkması, şirketin döviz bazlı gelir yaratma kapasitesi açısından önemli. Özellikle Turquality desteğinin ihracat büyümesine katkısı önümüzdeki dönemlerde takip edilecek başlıklardan biri olacak.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Net Borç
Yaklaşık 1,16 milyar TL seviyesindeki net finansal borcun, faaliyetlerden yaratılan pozitif nakit akışıyla azaltılıp azaltılamayacağı bilanço kalitesi açısından kritik olacak.
Finansman Giderleri
İlk yarıda 192,1 milyon TL’ye ulaşan finansman giderlerinin esas faaliyet kârının üzerine çıkması net kâra dönüşün önündeki en önemli engellerden biri.
İşletme Sermayesi
Ticari alacak ve stoklardaki güçlü gerilemenin kalıcı olup olmayacağı ve faaliyet nakit akışının pozitif kalıp kalmayacağı sonraki bilançolarda yakından izlenmeli.
SNICA’da operasyonel faaliyetler yeniden kâr üretmeye başladı. Bilanço hikâyesinin güçlenmesi için bu operasyonel kârın daha düşük net borca, daha düşük finansman giderine ve sürdürülebilir pozitif serbest nakit akışına dönüşmesi gerekiyor.
SNICA İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| 184,9 milyon TL esas faaliyet kârı | 395,8 milyon TL net dönem zararı |
| Brüt kârın yüzde 79,6 artması | Yaklaşık 1,16 milyar TL net finansal borç |
| Ticari alacaklarda yaklaşık yüzde 34 düşüş | 192,1 milyon TL finansman gideri |
| Stoklarda yaklaşık yüzde 15 gerileme | Finansal borcun büyük bölümünün kısa vadeli olması |
| 231,4 milyon TL pozitif faaliyet nakit akışı | 395,1 milyon TL net parasal pozisyon kaybı |
| 5,23 milyar TL güçlü özkaynak tabanı | Yaklaşık 1,91 milyar TL stok üzerinde sigorta teminatı bulunmaması |
| İhracatın yurtiçi satışların üzerine çıkması | İlişkili taraf alacaklarının artması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Turquality desteğiyle ihracatın güçlendirilmesi | Yüksek faiz ortamının finansman maliyetlerini artırması |
| Alacak ve stokların azalmasıyla işletme sermayesi rahatlaması | Döviz kurlarındaki yüksek oynaklık |
| Net borcun azaltılması halinde finansman giderlerinin düşme potansiyeli | İnşaat sektöründeki olası talep zayıflığı |
| İhracat pazarlarının büyütülmesi | Hammadde maliyetlerindeki artış |
| Boru ve altyapı yatırımlarından gelebilecek talep | Kısa vadeli finansal borçların çevrilme riski |
| Tarımsal sulama ürünlerindeki büyüme potansiyeli | Finansman giderlerinin operasyonel kârı aşmaya devam etmesi |
| Elektrikli kombi ürün grubunun büyüme potansiyeli | Sipariş avanslarındaki düşüşün devam etmesi |
Operasyonel İyileşme Net Kâra Dönüşmeli
SNICA’nın 2026 ilk yarı finansalları şirketin operasyonel performansında belirgin bir toparlanmaya işaret ediyor. Hasılat reel olarak gerilemesine rağmen brüt kâr güçlü arttı ve şirket geçen yılki esas faaliyet zararından 184,9 milyon TL esas faaliyet kârına geçti.
Ticari alacakların yaklaşık 643 milyon TL, stokların ise yaklaşık 330 milyon TL azalması işletme sermayesi tarafında önemli bir rahatlama sağladı. Bunun sonucunda işletme faaliyetlerinden 231,4 milyon TL pozitif nakit akışı üretildi.
Buna karşılık yaklaşık 1,16 milyar TL net finansal borç, 192,1 milyon TL finansman gideri ve 395,1 milyon TL net parasal pozisyon kaybı net kârlılığı baskılamaya devam ediyor.
SNICA açısından önümüzdeki dönemin temel sınavı operasyonel kârlılığın sürdürülebilir hale gelmesi ve bunun bilançoya daha düşük borç, daha düşük finansman gideri ve daha güçlü net kâr olarak yansıması olacak.
Kaynaklar
- Sanica Isı Sanayi AŞ — 30 Haziran 2026 ara dönem finansal tabloları ve sınırlı denetim raporu
- Sanica Isı Sanayi AŞ — 01 Ocak–30 Haziran 2026 faaliyet raporu
- Sanica Isı Sanayi AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar ve faaliyet raporlarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP’ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.