Smart Güneş Enerjisi'nde Yatırımlar Kâra Dönüyor: FAVÖK 1,28 Milyar TL’ye Ulaştı
Smart Güneş Enerjisi'nin 2026 ilk yarısında satışları yüzde 21,9, FAVÖK'ü yüzde 39,6 arttı. Şirket 6,83 milyar TL hasılat, 1,40 milyar TL brüt kâr ve 1,28 milyar TL FAVÖK açıklarken dönem kârı 94,6 milyon TL oldu. Wafer, hücre ve panel yatırımlarının operasyonel katkısı güçlenirken işletme nakit akışının 1,49 milyar TL negatif olması bilançonun en önemli risk başlığı olarak öne çıktı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da SMRTG koduyla işlem gören Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ilk yarısında operasyonel kârlılığını belirgin biçimde güçlendirdi. Şirketin hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,94 artarak 6,83 milyar TL'ye, brüt kârı yüzde 22,30 artarak 1,40 milyar TL'ye yükseldi.
Finansal sonuçların en dikkat çekici kalemi ise FAVÖK oldu. Smart Güneş Enerjisi'nin FAVÖK'ü 2025'in ilk yarısındaki 919,5 milyon TL'den 2026'nın aynı döneminde 1,283 milyar TL'ye çıkarak yüzde 39,55 büyüdü. FAVÖK marjı da yüzde 16,42'den yüzde 18,79'a yükseldi.
Şirket 2025 yılını ana ortaklık paylarına göre 511,9 milyon TL net dönem zararıyla kapatmıştı. 2026'nın ilk çeyreğinde 54,8 milyon TL net kâr açıklayan şirket, yılın ilk altı ayında konsolide 94,6 milyon TL dönem kârına ulaştı. Ana ortaklık payına düşen net kâr ise 108,9 milyon TL olarak gerçekleşti.
SMRTG'nin 2025/12 – 2026/3 – 2026/6 Finansal Görünümü
Smart Güneş Enerjisi 2025 sonunda yatırım ağırlıklı bilanço yapısı, yüksek finansman giderleri ve 511,9 milyon TL'lik ana ortaklık net zararıyla dikkat çekmişti. 2026'nın ilk çeyreğinde şirket yeniden net kâra geçti ancak satışlardaki gerileme ve negatif işletme nakit akışı bilanço üzerinde baskı yaratmaya devam etti.
İlk çeyrekte 2,51 milyar TL hasılat, 358,9 milyon TL FAVÖK ve 54,8 milyon TL net kâr açıklayan şirket, ilk yarı sonunda 6,83 milyar TL hasılat ve 1,28 milyar TL FAVÖK seviyesine ulaştı. Böylece yıl ilerledikçe operasyonel performansın belirgin şekilde güçlendiği görüldü.
| Temel Gösterge | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 12 aylık dönem | 2,51 milyar TL | 6,83 milyar TL |
| Brüt kâr | 12 aylık dönem | İlk çeyrek sonuçları | 1,40 milyar TL |
| FAVÖK | 12 aylık dönem | 358,9 milyon TL | 1,28 milyar TL |
| FAVÖK marjı | - | %14,31 | %18,79 |
| Net dönem kârı / zararı | -511,9 milyon TL* | 54,8 milyon TL | 94,6 milyon TL |
* 2025/12 rakamı ana ortaklık payına düşen dönem zararını göstermektedir. 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 gelir tablosu dönemleri farklı uzunlukta olduğu için tutarlar doğrudan büyüme oranı hesaplamak amacıyla kullanılmamalıdır. Ayrıca TMS 29 nedeniyle farklı raporlama tarihlerindeki tutarlar ilgili dönemin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmektedir.
İlk Yarı FAVÖK'ü Yüzde 39,6 Arttı
Smart Güneş Enerjisi'nin 2026 ilk yarısındaki en güçlü finansal göstergesi FAVÖK oldu. Şirketin FAVÖK'ü geçen yılın aynı dönemindeki 919,5 milyon TL'den 1,283 milyar TL'ye yükseldi.
| Operasyonel Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 5,60 milyar TL | 6,83 milyar TL | +%21,94 |
| Brüt kâr | 1,15 milyar TL | 1,40 milyar TL | +%22,30 |
| Brüt kâr marjı | %20,46 | %20,52 | Yatay / hafif artış |
| FAVÖK | 919,5 milyon TL | 1,283 milyar TL | +%39,55 |
| FAVÖK marjı | %16,42 | %18,79 | +2,37 puan |
| Dönem kârı / zararı | -630,7 milyon TL | 94,6 milyon TL | Kâra döndü |
Hasılatın yüzde 21,9 büyüdüğü bir dönemde FAVÖK'ün yaklaşık yüzde 40 artması, şirketin operasyonel kaldıraç yaratmaya başladığını gösteriyor. Brüt kâr marjı büyük ölçüde yatay kalmasına rağmen faaliyet giderleri, üretim hacmi ve yeni yatırımların katkısıyla FAVÖK marjında belirgin iyileşme sağlandı.
İkinci Çeyrekte Satışlar 4,14 Milyar TL'ye Ulaştı
30 Haziran 2026 finansal tablolarında ikinci çeyrek, yani 1 Nisan-30 Haziran dönemi ayrıca gösteriliyor. Buna göre SMRTG ikinci çeyrekte 4,145 milyar TL hasılat ve 950,4 milyon TL brüt kâr elde etti.
Aynı dönemde esas faaliyet kârı 512,2 milyon TL, finansman gideri öncesi faaliyet kârı ise 501,0 milyon TL oldu. İkinci çeyrek konsolide dönem kârı 36,0 milyon TL, ana ortaklık payına düşen net kâr ise 42,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
| 2026 İkinci Çeyrek | Tutar |
|---|---|
| Hasılat | 4,145 milyar TL |
| Brüt kâr | 950,4 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 512,2 milyon TL |
| Finansman gideri öncesi faaliyet kârı | 501,0 milyon TL |
| Dönem kârı | 36,0 milyon TL |
| Ana ortaklık net kârı | 42,6 milyon TL |
İkinci çeyrekte brüt kâr marjının yaklaşık yüzde 22,9 seviyesine yükselmesi de operasyonel toparlanmayı destekleyen bir diğer gösterge oldu. Bununla birlikte Mart ve Haziran raporları farklı satın alma gücü tarihlerine göre hazırlandığından, ilk çeyrek rakamının doğrudan altı aylık rakamdan çıkarılmasıyla yapılan hesaplamalarda TMS 29 etkisinin dikkate alınması gerekiyor.
Nakit 1,85 Milyar TL'den 525 Milyon TL'ye Geriledi
Operasyonel kârlılıktaki iyileşmeye rağmen bilançonun zayıf tarafı nakit pozisyonunda görülüyor. Smart Güneş Enerjisi'nin nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki 1,85 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 525,3 milyon TL'ye geriledi.
Yaklaşık yüzde 72'lik nakit azalması, şirketin büyüme yatırımlarının ve işletme sermayesi ihtiyacının bilanço üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.
| Bilanço Kalemi | 2025/12* | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 1,85 milyar TL | 525,3 milyon TL | -%71,6 |
| Ticari alacaklar | 4,33 milyar TL | 5,80 milyar TL | +%33,8 |
| Stoklar | 2,72 milyar TL | 2,98 milyar TL | +%9,8 |
| Peşin ödenmiş giderler - kısa vadeli | 4,86 milyar TL | 6,99 milyar TL | +%43,8 |
| Dönen varlıklar | 15,74 milyar TL | 17,94 milyar TL | +%14,0 |
| Toplam varlıklar | 29,85 milyar TL | 31,22 milyar TL | +%4,6 |
| Özkaynaklar | 5,44 milyar TL | 5,28 milyar TL | -%3,0 |
* 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı bilanço tutarları 30 Haziran 2026 satın alma gücü esasına göre yeniden ifade edilmiştir.
Ticari Alacaklar ve Peşin Ödemeler Hızla Büyüdü
Nakit azalmasının arkasındaki önemli unsurlardan biri işletme sermayesinde yaşanan büyüme oldu. Ticari alacaklar 4,33 milyar TL'den 5,80 milyar TL'ye yükselirken kısa vadeli peşin ödenmiş giderler 4,86 milyar TL'den 6,99 milyar TL'ye çıktı.
Şirketin 6,99 milyar TL'lik kısa vadeli peşin ödemelerinin 2,21 milyar TL'si ilişkili taraflara, yaklaşık 4,78 milyar TL'si ise ilişkili olmayan taraflara yapılan ödemelerden oluşuyor.
İlişkili taraflara verilen peşin ödemelerin önemli bölümünü Smart Verde Yenilenebilir Enerji AŞ'ye yapılması planlanan güneş enerjisi projeleri kapsamında verilen avanslar oluşturuyor.
İşletme Nakit Akışı 1,49 Milyar TL Negatif
Bilançonun en önemli uyarı sinyali nakit akış tablosunda görülüyor. SMRTG 2025'in ilk yarısında faaliyetlerinden 1,06 milyar TL pozitif nakit üretirken 2026'nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 1,49 milyar TL negatif nakit akışı oluştu.
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | +1,06 milyar TL | -1,49 milyar TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -2,74 milyar TL | -248,8 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | +1,37 milyar TL | +689,7 milyon TL |
İşletme sermayesinde yaklaşık 2,42 milyar TL'lik negatif değişim meydana geldi. Özellikle ticari alacaklardaki yaklaşık 1,49 milyar TL artış ve peşin ödenmiş giderlerdeki yaklaşık 1,89 milyar TL artış nakit akışını baskıladı.
Buna karşılık ticari borçlardaki yükseliş nakit çıkışının bir kısmını dengeledi. Ancak şirketin kârlılığını sürdürülebilir serbest nakit akışına dönüştürüp dönüştüremeyeceği 2026'nın ikinci yarısında bilanço kalitesi açısından en önemli gösterge olacak.
Kısa Vadeli Borç Azaldı, Uzun Vadeli Borç Yükseldi
Şirketin borç yapısında vadeye yönelik önemli bir değişim yaşandı. Kısa vadeli borçlanmalar 2025 sonundaki 6,89 milyar TL'den 5,81 milyar TL'ye gerilerken uzun vadeli borçlanmalar 3,92 milyar TL'den 5,46 milyar TL'ye yükseldi.
| Finansal Borç Kalemi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kısa vadeli borçlanmalar | 6,89 milyar TL | 5,81 milyar TL |
| Uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmı | 1,57 milyar TL | 1,51 milyar TL |
| Uzun vadeli borçlanmalar | 3,92 milyar TL | 5,46 milyar TL |
Kısa vadeli borçların azalması likidite riski açısından olumlu olmakla birlikte toplam borç yükünün hâlâ yüksek olması finansman giderlerini önemli bir bilanço kalemi olmaya devam ettiriyor.
Cari Oran Hâlâ 1'in Altında
Şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla dönen varlıkları 17,94 milyar TL, kısa vadeli yükümlülükleri ise 20,18 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Buna göre cari oran yaklaşık 0,89 seviyesinde oluşuyor. Bu oran kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıklardan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca dönen varlıkların yaklaşık 7 milyar TL'lik bölümünün peşin ödenmiş giderlerden oluşması, bilançonun likidite kalitesinin yalnızca cari oran üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.
Finansman Gideri 1,73 Milyar TL
Operasyonel performans güçlenmesine rağmen finansman yükü net kârın önündeki en önemli engellerden biri olmaya devam ediyor. SMRTG'nin 2026 ilk yarı finansman giderleri 1,73 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Aynı dönemde finansman gelirleri 294,5 milyon TL olurken, TMS 29 kapsamında 1,41 milyar TL net parasal pozisyon kazancı kaydedildi. Bu kalemlerin ardından vergi öncesi kâr 612,7 milyon TL olarak gerçekleşti.
518,1 milyon TL ertelenmiş vergi gideri sonrasında konsolide dönem kârı 94,6 milyon TL seviyesinde kaldı. Bu nedenle net kârın yalnızca operasyonel performans üzerinden değerlendirilmesi yerine finansman giderleri ve parasal pozisyon etkisinin birlikte okunması gerekiyor.
Yerli Wafer Yatırımı Dikey Entegrasyonun Yeni Halkası Oldu
Smart Güneş Enerjisi'nin uzun vadeli yatırım hikâyesinde en önemli dönüşüm dikey entegrasyon tarafında yaşanıyor. Şirketin Gebze ve Aliağa tesislerindeki toplam panel üretim kapasitesi 2.400 MW seviyesinde bulunuyor.
Aliağa Entegre Üretim Tesisi'nde 800 MW güneş hücresi üretim kapasitesi devreye alınırken şirket Temmuz 2025'te yıllık 1.500 MW kapasiteli yerli wafer üretimine başladı.
Böylece şirket yalnızca güneş paneli montajı yapan bir üretici olmaktan çıkarak wafer, hücre ve panel zincirinde daha yüksek yerlilik oranına sahip entegre üretici konumuna geçiyor.
Wafer ve Hücre İthalatındaki Gözetim Kararı SMRTG'yi Destekleyebilir
17 Temmuz 2025 tarihinde yayımlanan düzenlemeyle wafer ve güneş hücresi ithalatındaki gözetim kıymeti kilogram başına 85 dolardan 170 dolara yükseltildi.
Smart Güneş Enerjisi kendi wafer ve hücre üretim altyapısını kurduğu için ithal hücre ve wafer kullanan panel üreticilerine göre bu düzenlemeden daha avantajlı etkilenme potansiyeline sahip.
Şirket yönetimi de yerli wafer ve hücre üretiminin yerli panel kâr marjlarında olumlu etki yaratmasını bekliyor. Bu etkinin kalıcı olup olmadığını anlamak için önümüzdeki bilanço dönemlerinde özellikle brüt kâr ve FAVÖK marjlarının izlenmesi gerekiyor.
1.400 MW G12R TOPCon Hücre Yatırımı Devam Ediyor
Smart Güneş Enerjisi'nin yatırım dönemi tamamen sona ermiş değil. Şirket Aliağa'da N-Type G12R teknolojisine sahip yaklaşık 1.400 MW kapasiteli yeni hücre üretim tesisi yatırımını sürdürüyor.
Faaliyet raporuna göre tesisin altyapı çalışmalarının önemli bölümü tamamlandı. Üretim makinelerinin imalatı tamamlanırken ekipmanların Çin'den sevkiyat süreci başladı. Şirket yatırımın 2026 yılı içerisinde devreye alınmasını hedefliyor.
Bu yatırım SMRTG'nin yeni nesil TOPCon ürünlerde rekabet gücünü yükseltebilir ancak yatırım tamamlanana kadar ilave finansman ve işletme sermayesi ihtiyacı yaratmaya devam edebilir.
Niğde Bor GES Tam Kapasite Elektrik Üretiyor
SMRTG'nin yatırım hikâyesindeki ikinci önemli dönüşüm elektrik üretimi tarafında yaşanıyor. Şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Smart GES Enerji Üretim AŞ tarafından geliştirilen YEKA-4 Bor-1 Güneş Enerjisi Santrali'nin bütün kabul süreçleri tamamlandı.
Niğde'de bulunan santral yaklaşık 100 MWe ve 130,48 MWm toplam kapasiteye sahip. Santralin tamamı elektrik üretimine geçmiş durumda.
Bu gelişme şirketin yalnızca panel ve EPC gelirlerine bağımlılığını azaltarak uzun vadede düzenli elektrik üretim geliri yaratabilecek yeni bir iş kolunu güçlendiriyor.
Bor GES yatırımının ekipman ve hizmet finansmanı kapsamında ING Bank N.V. ile 20,56 milyon euro tutarında kredi sözleşmesi de bulunuyor.
Depolamalı GES Portföyü Yeni Büyüme Alanı
Smart Güneş Enerjisi kendi yatırımları kapsamında toplam 240,3 MWp / 184,35 MWe güneş enerjisi ve 184,35 MWh depolama kapasitesine sahip yedi farklı proje için ön lisans aldı.
Şirketin kendi projeleri ve müşterileri için geliştirme süreçlerini yürüttüğü daha geniş depolamalı GES portföyü ise 1.500 MW'ın üzerinde kapasiteye ulaşıyor.
Bunun yanında şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla tamamlanmış veya devam eden EPC proje hacmi 1.600 MWp'nin üzerinde bulunuyor. Kuruluşundan bu yana hayata geçirilen proje sayısı ise 150'yi aşmış durumda.
Atlas ve Asya GES Projelerinden 3,24 Milyar TL Sipariş Avansı
SMRTG'nin bilançosunda ertelenmiş gelirlerin yüksek olması gelecekteki proje teslimatları açısından dikkat çekiyor. İlişkili taraflardan alınan sipariş avansları 30 Haziran itibarıyla 3,24 milyar TL seviyesinde.
Bunun yaklaşık 2,20 milyar TL'si Atlas GES Enerji Üretim AŞ için toplam 132 MW gücündeki depolamalı elektrik üretim tesisi projesinden, yaklaşık 1,03 milyar TL'si ise Asya GES Enerji Üretim Sanayi Ticaret Ltd. Şti.'ye ait toplam 90 MW kapasiteli depolamalı GES projesinden kaynaklanıyor.
Bu avanslar gelecekte hasılata dönüşebilecek proje hacmine işaret ederken aynı zamanda şirketin proje teslim yükümlülüklerini de artırıyor.
Bulgaristan'da 122 Milyon Euroluk Yatırım Planı
Smart Güneş Enerjisi yalnızca Türkiye'de değil Avrupa'da da üretim ve elektrik yatırımları planlıyor. Şirketin Bulgaristan'daki bağlı ortaklığı Smart Solar Technologies AD, Bulgaristan hükümeti tarafından öncelikli yatırımcı statüsüne alındı.
Proje kapsamında Stara Zagora bölgesinde güneş paneli, güneş hücresi üretim tesisi ve GES yatırımları dahil yaklaşık 122 milyon euro büyüklüğünde yatırım planlanıyor.
Bulgaristan tarafının 2026-2029 döneminde yaklaşık 34 milyon euro hibe niteliğinde yatırım katkısı sağlaması planlanıyor. Ancak bu yatırımlar henüz mevcut finansal sonuçlara tamamlanmış kapasite olarak dahil edilmemeli.
Arnavutluk'ta 60,5 MW GES Projesi
Smart Güneş Enerjisi'nin yüzde 31 ortak olduğu konsorsiyum, Arnavutluk'ta toplam 60,5 MW kapasiteli iki ayrı güneş enerjisi projesinin ihalesini kazandı.
Projelerden 40,3 MW kapasiteli bölüm için 53,53 euro/MWh, 20,2 MW kapasiteli bölüm için ise 56,28 euro/MWh elektrik satış fiyatı belirlendi.
Projelerin ilk aşamada 15 yıllık enerji alım anlaşması kapsamında devlet garantili satış mekanizmasıyla işletilmesi planlanıyor.
Smart Tracker Yeni Bir Teknoloji Geliri Yaratabilir
Şirket yaklaşık 35 milyon dolar yatırımla geliştirdiği Smart Tracker tek eksenli güneş takip sistemini de ticari ürün portföyüne dahil ediyor.
Sistem güneş ışınlarını gün boyunca takip ederek sabit sistemlere kıyasla yaklaşık yüzde 20'ye kadar daha yüksek enerji verimliliği sağlamayı hedefliyor.
Tracker tarafının panel üretimi ve EPC faaliyetleriyle entegre biçimde büyümesi, şirketin yalnızca modül üreticisi değil daha geniş güneş teknolojileri sağlayıcısı haline gelmesini destekleyebilir.
SMRTG Yatırımcısı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
İşletme Nakit Akışı
İlk yarıda 1,49 milyar TL negatif olan işletme nakit akışının üçüncü ve dördüncü çeyrekte pozitife dönüp dönmeyeceği bilanço kalitesi açısından en kritik gösterge olacak.
FAVÖK Marjı
Yüzde 18,79'a yükselen FAVÖK marjının wafer ve hücre entegrasyonuyla yüzde 20 civarında kalıcı hale gelip gelmeyeceği izlenmeli.
Ticari Alacaklar
5,80 milyar TL'ye yükselen ticari alacakların tahsilata dönüşmesi nakit akışındaki toparlanmanın ön koşullarından biri.
Nakit Pozisyonu
1,85 milyar TL'den 525 milyon TL'ye gerileyen nakdin yeniden yükselip yükselmeyeceği kısa vadeli finansal dayanıklılık açısından önemli.
Finansman Giderleri
İlk yarıda 1,73 milyar TL seviyesine ulaşan finansman giderlerinin FAVÖK büyümesine rağmen net kârı baskılamaya devam edip etmeyeceği takip edilmeli.
G12R TOPCon Yatırımı
1.400 MW kapasiteli yeni nesil hücre üretim tesisinin devreye giriş takvimi SMRTG'nin 2027 üretim ve marj görünümünü değiştirebilir.
Bor GES
Tam kapasite üretime başlayan yaklaşık 130 MWp Niğde Bor GES'in elektrik üretim gelirlerinin sonraki dönemlerde konsolide sonuçlara katkısı izlenmeli.
Depolamalı GES Projeleri
Şirketin kendi yatırımları ve müşterileri için geliştirdiği depolamalı projelerin yatırıma dönüşme hızı yeni EPC ve elektrik üretim gelirleri açısından kritik olacak.
SMRTG İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
SMRTG'de Operasyonel Dönüşüm Başladı, Şimdi Sıra Nakit Akışında
Smart Güneş Enerjisi'nin 2026 ilk yarı bilançosu şirketin uzun süredir devam eden yatırım döneminden operasyonel sonuç üretme dönemine doğru ilerlediğini gösteriyor. İlk yarı FAVÖK'ünün yüzde 39,6 büyüyerek 1,28 milyar TL'ye ulaşması ve FAVÖK marjının yüzde 18,79'a yükselmesi bu dönüşümün en güçlü göstergeleri arasında bulunuyor.
Wafer, hücre ve panel üretiminin aynı yapı içerisinde birleşmesi, ithalata bağımlılığın azaltılması ve yerli üretimi destekleyen yeni düzenlemeler SMRTG'nin önümüzdeki dönemde marjlarını destekleyebilecek önemli yapısal avantajlar yaratıyor.
Bunun yanında Niğde Bor GES'in tam kapasite üretime geçmesi, şirketin yalnızca ekipman üretimi ve EPC faaliyetlerinden değil, doğrudan elektrik üretiminden de tekrarlanabilir gelir yaratabilmesine imkan sağlayabilir.
Ancak bilanço henüz tamamen risksiz bir yapıya geçmiş değil. 525 milyon TL'ye gerileyen nakit, 5,80 milyar TL'ye çıkan ticari alacaklar, yaklaşık 7 milyar TL'ye ulaşan peşin ödemeler ve 1,49 milyar TL negatif işletme nakit akışı operasyonel büyümenin henüz aynı ölçüde serbest nakit akışına dönüşmediğini ortaya koyuyor.
Bu nedenle SMRTG'nin 2026'nın ikinci yarısındaki asıl sınavı yalnızca daha yüksek FAVÖK açıklamak değil, ürettiği operasyonel kârı nakde dönüştürmek olacak. Ticari alacakların tahsil edilmesi, nakit pozisyonunun toparlanması ve finansman giderlerinin FAVÖK içerisindeki payının azalması halinde bilanço kalitesinde belirgin bir iyileşme görülebilir.
Kaynaklar
- Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak-30 Haziran 2026 sınırlı denetimden geçmiş konsolide finansal tablolar ve dipnotları
- Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 ara dönem faaliyet raporu
- Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 ara dönem finansal sonuçları
- Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 finansal tabloları
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — Smart Güneş Enerjisi finansal raporları ve şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanmıştır. Önceki dönem karşılaştırmalı verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenmiş olabilir. Bu nedenle farklı raporlama tarihlerinden alınan tutarlar doğrudan nominal büyüme hesabı amacıyla kullanılmamalıdır.
Haberde yer alan yaklaşık oran ve karşılaştırmalar kamuya açıklanan finansal veriler üzerinden genel analiz amacıyla hazırlanmıştır. Gelecekteki üretim, yatırım ve finansal performans; güneş paneli ve hücre fiyatları, enerji fiyatları, döviz kurları, faizler, finansman koşulları, proje teslim süreleri ve yeni yatırımların gerçekleşme takvimine bağlı olarak değişebilir.