SAHOL’de Faaliyet Kârı %24 Arttı; Akçansa Satışı Net Kârı Güçlendirdi
Sabancı Holding, 2026'nın ilk yarısında konsolide toplam gelirlerinde gerilemeye rağmen kârlılığını güçlendirdi. Faaliyet kârı yüzde 24,2 artarak 56,98 milyar TL'ye yükselirken ana ortaklık net kârı 14,50 milyar TL oldu. Ancak net kârın önemli bölümünde Akçansa pay satışından elde edilen 10,10 milyar TL'lik tek seferlik kazanç etkili oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da SAHOL koduyla işlem gören Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş., 2026 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Holding'in konsolide toplam gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 gerilerken brüt kâr ve faaliyet kârında yükseliş kaydedildi.
Sabancı Holding'in 2026 ilk yarı ana ortaklık net kârı 14,50 milyar TL seviyesine ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde 1,80 milyar TL ana ortaklık zararı bulunan Holding böylece yeniden kâra geçti.
Bununla birlikte net kârdaki yükseliş değerlendirilirken Akçansa paylarının satışından elde edilen 10,10 milyar TL'lik tek seferlik yatırım faaliyetleri kazancının ayrıştırılması gerekiyor.
SAHOL'ün Bilançosu Nasıl Değişti?
Sabancı Holding'in yayımlanan 30 Haziran 2026 finansal tablolarında 31 Aralık 2025 bilançosu karşılaştırmalı olarak yer alıyor. Yüklenen finansal tablo ve faaliyet raporunda 31 Mart 2026 tarihli ayrıntılı konsolide bilanço tablosu bulunmadığından, 2026/3 bilanço rakamları tahmini olarak üretilmedi.
TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi kapsamında 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı rakamları da 30 Haziran 2026 tarihindeki satın alma gücüyle sunuldu.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 | 6 Aylık Değişim |
|---|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 4.829,70 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 4.653,12 milyar TL | -%3,7 |
| Dönen varlıklar | 2.805,19 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 2.790,07 milyar TL | -%0,5 |
| Nakit ve nakit benzerleri | 150,13 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 157,00 milyar TL | +%4,6 |
| Finans sektörü faaliyetlerinden alacaklar | 2.232,75 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 2.202,27 milyar TL | -%1,4 |
| Stoklar | 42,99 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 34,95 milyar TL | -%18,7 |
| Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar | 167,95 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 157,51 milyar TL | -%6,2 |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 3.563,40 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 3.396,25 milyar TL | -%4,7 |
| Uzun vadeli yükümlülükler | 555,90 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 572,34 milyar TL | +%3,0 |
| Toplam yükümlülükler | 4.119,31 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 3.968,59 milyar TL | -%3,7 |
| Toplam özkaynak | 710,40 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 684,54 milyar TL | -%3,6 |
| Ana ortaklığa ait özkaynak | 425,37 milyar TL | Kaynakta yer almıyor | 419,32 milyar TL | -%1,4 |
Toplam Borç Azaldı, Nakit 157 Milyar TL'ye Yükseldi
Sabancı Holding'in konsolide toplam yükümlülükleri yıl sonundaki 4,12 trilyon TL seviyesinden 3,97 trilyon TL'ye geriledi. Aynı dönemde nakit ve nakit benzerleri 150,13 milyar TL'den 157,00 milyar TL'ye yükseldi.
| Gösterge | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Toplam borçlar | 4.119,31 milyar TL | 3.968,59 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 150,13 milyar TL | 157,00 milyar TL |
| Net borç | 3.969,18 milyar TL | 3.811,58 milyar TL |
| Net borç / yatırılan sermaye | %85 | %85 |
Buradaki borç rakamları klasik bir sanayi şirketinin finansal borç yapısıyla aynı şekilde yorumlanmamalı. Sabancı Holding'in konsolide yapısı içerisinde Akbank bulunduğu için finans sektörü faaliyetlerinden kaynaklanan mevduat ve benzeri yükümlülükler toplam borçların çok önemli bir bölümünü oluşturuyor.
Bu nedenle SAHOL analizinde klasik sanayi şirketlerinde kullanılan net borç/FAVÖK oranı tek başına sağlıklı bir gösterge değil. Holding bilançosunun bankacılık ve banka dışı operasyonlar ayrıştırılarak değerlendirilmesi gerekiyor.
Gelir Düştü Ama Faaliyet Kârı Yüzde 24 Arttı
| Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Konsolide toplam gelirler | 699,17 milyar TL | 627,17 milyar TL | -%10,3 |
| Brüt kâr | 146,64 milyar TL | 156,11 milyar TL | +%6,5 |
| Faaliyet kârı | 45,87 milyar TL | 56,98 milyar TL | +%24,2 |
| Finansman giderleri öncesi faaliyet kârı | 45,58 milyar TL | 68,26 milyar TL | +%49,8 |
| Vergi öncesi kâr | 5,99 milyar TL | 37,70 milyar TL | +%529,7 |
| Net dönem kârı / zararı | -3,52 milyar TL | 17,92 milyar TL | Zarardan kâra |
| Ana ortaklık net kârı / zararı | -1,80 milyar TL | 14,50 milyar TL | Zarardan kâra |
| Faaliyet kâr marjı | %6,6 | %9,1 | +2,5 puan |
| Net dönem kâr marjı | -%0,5 | %2,9 | +3,4 puan |
Sabancı Holding'in ilk yarı performansındaki en dikkat çekici nokta, gelirlerdeki yüzde 10'luk düşüşe rağmen faaliyet kârının yüzde 24 yükselmesi oldu.
Faaliyet kâr marjı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 6,6 seviyesinden yüzde 9,1'e yükseldi. Bu görünüm, net kârdaki tek seferlik gelirlerden bağımsız olarak operasyonel kârlılıkta iyileşmeye işaret ediyor.
İkinci Çeyrekte Net Kâr 14,16 Milyar TL
| Gösterge | 2026 İlk Yarı | 2026 İkinci Çeyrek |
|---|---|---|
| Hasılat | 135,13 milyar TL | 67,30 milyar TL |
| Brüt kâr | 156,11 milyar TL | 73,87 milyar TL |
| Faaliyet kârı | 56,98 milyar TL | 27,92 milyar TL |
| Finansman giderleri öncesi faaliyet kârı | 68,26 milyar TL | 39,09 milyar TL |
| Vergi öncesi kâr | 37,70 milyar TL | 27,14 milyar TL |
| Dönem net kârı | 17,92 milyar TL | 17,89 milyar TL |
| Ana ortaklık net kârı | 14,50 milyar TL | 14,16 milyar TL |
İkinci çeyrek tek başına değerlendirildiğinde ana ortaklık net kârı 14,16 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. İlk yarıdaki 14,50 milyar TL'lik toplam ana ortaklık kârının büyük bölümünün ikinci çeyrekte oluşmasında Akçansa satış işlemi önemli rol oynadı.
14,50 Milyar TL Net Kârda Akçansa Etkisi Büyük
Sabancı Holding, Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de sahip olduğu ve şirket sermayesinin yüzde 39,72'sini temsil eden payların tamamını 18 Haziran 2026 tarihinde Heidelberg Materials AG'ye devretti.
Satış işleminin toplam bedeli 427.882.713 ABD doları olarak gerçekleşti ve satış bedeli peşin olarak tahsil edildi.
| Akçansa İşlemi | Tutar |
|---|---|
| Satılan pay oranı | %39,72 |
| Satış bedeli | 427,88 milyon ABD doları |
| Finansal tablolara giren nakit | Yaklaşık 19,78 milyar TL |
| Akçansa satış kârı | 10,10 milyar TL |
| Satış sonrası SAHOL payı | %0 |
Akçansa satışından kaydedilen 10,10 milyar TL'lik kazanç, 14,50 milyar TL seviyesindeki ana ortaklık net kârının önemli bölümünü oluşturuyor.
Bu nedenle 2026 ilk yarı net kârındaki güçlü yükselişi yalnızca operasyonel faaliyetlerin sonucu olarak değerlendirmek yanıltıcı olabilir.
Enerji Grubu 11,83 Milyar TL Net Kâr Üretti
Sabancı Holding'in 2026 ilk yarı sonuçlarında en güçlü segmentlerden biri enerji oldu. Enerji Grubu'nun kombine gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre gerilemesine rağmen net kârı iki kattan fazla arttı.
| Enerji Grubu | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Kombine gelirler | 191,45 milyar TL | 178,99 milyar TL | -%6,5 |
| Esas faaliyet kârı | 29,73 milyar TL | 29,93 milyar TL | +%0,7 |
| Vergi öncesi kâr | 12,14 milyar TL | 20,55 milyar TL | +%69,3 |
| Net dönem kârı | 5,10 milyar TL | 11,83 milyar TL | +%132 |
Enerji gelirlerindeki gerilemede elektrik üretim tarafında düşük seyreden elektrik fiyatları ve üretim hacimleri etkili oldu. Buna karşılık dağıtım ve üretimdeki operasyonel performans, regüle varlık tabanındaki büyüme, perakende marjlarındaki iyileşme ve parasal kazançlar net kârı destekledi.
Malzeme Teknolojilerinde Net Kâr 4,19 Milyar TL'ye Çıktı
| Malzeme Teknolojileri | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kombine gelirler | 88,08 milyar TL | 82,41 milyar TL |
| Esas faaliyet kârı | 4,02 milyar TL | 5,66 milyar TL |
| Vergi öncesi kâr | 1,75 milyar TL | 5,69 milyar TL |
| Net dönem kârı | 244,5 milyon TL | 4,19 milyar TL |
Malzeme Teknolojileri Grubu'nda Çimsa'nın uluslararası operasyonları, ABD faaliyetleri, Mannok yatırımı, ürün karmasındaki iyileşme ve alternatif yakıt kullanımı operasyonel kârlılığı destekledi.
Kordsa'daki taşınmaz satışları ve sigorta gelirleri olumlu katkı sağlarken, Brisa'ya ilişkin Rekabet Kurulu ceza karşılığı ise dönem performansını olumsuz etkileyen tek seferlik kalemler arasında yer aldı.
Bankacılık Kârlılığı Toparlandı
| Bankacılık Segmenti | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kombine gelirler | 524,43 milyar TL | 458,96 milyar TL |
| Esas faaliyet kârı | 43,30 milyar TL | 49,95 milyar TL |
| Vergi öncesi kâr | 7,80 milyar TL | 22,08 milyar TL |
| Net dönem sonucu | -1,86 milyar TL | 5,51 milyar TL |
Akbank'ın aktif müşteri sayısı yılın ilk yarısında yaklaşık 300 bin yeni müşteri kazanımıyla 15,5 milyona ulaştı. Bankacılık segmentinde gelirler gerilemesine rağmen esas faaliyet kârı ve vergi öncesi kârlılık belirgin şekilde yükseldi.
Nakit Akışında 30,66 Milyar TL Faaliyet Nakit Girişi
| Nakit Akışı | 2026/6 |
|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit | +30,66 milyar TL |
| Yatırım faaliyetlerinden net nakit | -87,68 milyar TL |
| Finansman faaliyetlerinden net nakit | +76,57 milyar TL |
| Borçlanmadan nakit girişleri | 121,76 milyar TL |
| Borç geri ödemeleri | -29,48 milyar TL |
| Ödenen temettüler | -11,21 milyar TL |
| Maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımları | -17,77 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerlerindeki net değişim | -3,49 milyar TL |
İşletme faaliyetlerinden 30,66 milyar TL pozitif nakit üretilmesine karşın yatırım faaliyetlerinde 87,68 milyar TL net nakit çıkışı gerçekleşti.
Finansman faaliyetlerinden ise 76,57 milyar TL net nakit girişi sağlandı. Dönemde 121,76 milyar TL yeni borçlanma yapılırken 29,48 milyar TL borç geri ödemesi ve 11,21 milyar TL temettü ödemesi gerçekleştirildi.
Yatırımlar 65,79 Milyar TL'ye Ulaştı
| Yatırım Harcamaları | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Bankacılık | 6,47 milyar TL | 9,30 milyar TL |
| Finansal hizmetler | 1,63 milyar TL | 1,15 milyar TL |
| Enerji | 35,47 milyar TL | 48,85 milyar TL |
| Malzeme teknolojileri | 10,10 milyar TL | 4,74 milyar TL |
| Dijital | 122 milyon TL | 236 milyon TL |
| Diğer | 1,86 milyar TL | 1,52 milyar TL |
| Toplam kombine yatırım | 55,65 milyar TL | 65,79 milyar TL |
Sabancı Holding'in kombine yatırım harcamaları ilk yarıda yüzde 18'in üzerinde artarak 65,79 milyar TL'ye ulaştı. Yatırımların yaklaşık 48,85 milyar TL'lik bölümü enerji segmentinde gerçekleştirildi.
Konsolidasyon yaklaşımıyla hesaplanan yatırım harcamaları ise 18,12 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
ABD Yenilenebilir Enerji Portföyü 790 MW'a Doğru
Sabancı Renewables'ın ABD'nin Teksas eyaletindeki Lucky 7 ve Pepper güneş enerjisi projeleri için finansman süreçleri tamamlandı.
| ABD Enerji Yatırımları | Tutar / Hedef |
|---|---|
| Proje finansmanı | 382 milyon ABD doları |
| Tax equity finansmanı | 151 milyon ABD doları |
| Toplam finansman yapısı | 533 milyon ABD doları |
| Hedeflenen devreye alma | 2027 üçüncü çeyrek |
| Hedeflenen ABD yenilenebilir portföyü | Yaklaşık 790 MW |
Bu yatırımlar, Sabancı Holding'in portföy dönüşümünde enerji ve özellikle yenilenebilir enerji tarafının giderek daha büyük ağırlık kazandığını gösteriyor.
Akçansa ve CarrefourSA Çıkışıyla Portföy Yeniden Şekilleniyor
Sabancı Holding 2026 yılında yalnızca finansal sonuçlarla değil, portföyündeki önemli değişikliklerle de dikkat çekti.
Akçansa'daki yüzde 39,72'lik pay tamamen satılırken, CarrefourSA'daki yüzde 57,12 Sabancı Holding payının satışına ilişkin süreç de başlatıldı.
CarrefourSA işlemi 30 Haziran 2026 bilançosunda henüz tamamlanmadığı için ilgili varlık ve yükümlülükler "satış amaçlı elde tutulan" olarak sınıflandırıldı.
Pay devir işlemi bilanço tarihinden sonra, 31 Temmuz 2026 tarihinde tamamlandı ve Sabancı Holding'in CarrefourSA sermayesindeki payı sıfıra indi.
Böylece Holding bir taraftan geleneksel bazı varlıklardan çıkarken diğer taraftan yenilenebilir enerji, uluslararası malzeme teknolojileri ve dijital yatırımlara sermaye yönlendiren daha odaklı bir portföy yapısına ilerliyor.
Özkaynak Kâr Üretimine Rağmen Neden Geriledi?
Sabancı Holding'in toplam özkaynakları 710,40 milyar TL'den 684,54 milyar TL'ye gerilerken ana ortaklığa ait özkaynak 425,37 milyar TL'den 419,32 milyar TL'ye indi.
Ana ortaklık özkaynağındaki gerileme yaklaşık yüzde 1,4 ile sınırlı kaldı. Dönemde 14,50 milyar TL ana ortaklık kârı oluşmasına rağmen temettü dağıtımları ve diğer kapsamlı gelir kalemlerindeki negatif etkiler özkaynak artışını sınırladı.
Özellikle yabancı para çevrim farkları, riskten korunma fonları ve yeniden değerleme/sınıflandırma kalemleri toplam kapsamlı gelir üzerinde baskı yarattı.
SAHOL'ün Sermayesi Ne Kadar?
| Sermaye Yapısı | 30 Haziran 2026 |
|---|---|
| Kayıtlı sermaye tavanı | 10,00 milyar TL |
| Çıkarılmış sermaye | 2,10 milyar TL |
| Ana ortaklığa ait özkaynak | 419,32 milyar TL |
| Geri alınmış payların nominal değeri | 32,54 milyon TL |
Holding'in 2,10 milyar TL çıkarılmış sermayesine karşılık ana ortaklığa ait özkaynaklarının 419,32 milyar TL seviyesinde bulunması dikkat çekiyor.
Bununla birlikte yüksek özkaynak / sermaye farkı tek başına gelecekte bedelsiz sermaye artırımı yapılacağı anlamına gelmiyor. Böyle bir işlem ancak şirketin yetkili organlarının kararı ve gerekli düzenleyici süreçlerin tamamlanmasıyla gerçekleşebilir.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Sürdürülebilir Net Kâr
Akçansa satışından gelen 10,10 milyar TL tek seferlik kazanç sonrasında ana operasyonların ne kadar kâr üreteceği izlenmeli.
Enerji Kârlılığı
11,83 milyar TL'ye ulaşan enerji grubu net kârının sürdürülebilirliği ve elektrik fiyatlarının etkisi takip edilmeli.
ABD Yatırımları
Lucky 7 ve Pepper projelerinin ilerleme durumu ve 790 MW yenilenebilir enerji portföyü hedefi önemli.
Portföy Dönüşümü
Akçansa ve CarrefourSA çıkışlarından sağlanan kaynakların hangi yeni yatırımlara yönlendirileceği izlenmeli.
Bankacılık
Akbank'ın kârlılık toparlanmasının devam edip etmeyeceği Holding kârı açısından önemli olmaya devam edecek.
Faaliyet Marjı
Yüzde 6,6'dan yüzde 9,1'e yükselen faaliyet kâr marjının önümüzdeki dönemlerde korunup korunamayacağı kritik olacak.
Sabancı Holding'in 2026 ilk yarı bilançosunda net kârdan daha önemli sinyal faaliyet kârlılığındaki iyileşme oldu. Önümüzdeki dönemde tek seferlik satış gelirleri dışında enerji, bankacılık ve malzeme teknolojilerinin sürdürülebilir kâr üretme kapasitesi bilanço kalitesini belirleyecek.
SAHOL İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Faaliyet kârının yüzde 24,2 artması | Konsolide gelirlerin yüzde 10 gerilemesi |
| Faaliyet kâr marjının yüzde 6,6'dan yüzde 9,1'e yükselmesi | 14,50 milyar TL net kârın önemli bölümünün Akçansa satışından gelmesi |
| 157 milyar TL nakit ve nakit benzeri varlık | Toplam özkaynakların yüzde 3,6 azalması |
| Enerji Grubu'nun 11,83 milyar TL net kâr üretmesi | Dijital segmentin zarar üretmeye devam etmesi |
| Bankacılık segmentinde yeniden kâra geçilmesi | Perakende faaliyetlerinde zayıf tüketici talebi |
| Çimsa ve uluslararası operasyonların büyümesi | Bazı segmentlerde tek seferlik gelir ve giderlerin yüksek olması |
| Çeşitlendirilmiş faaliyet yapısı | Akbank nedeniyle konsolide borç analizinin karmaşık olması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| ABD yenilenebilir enerji portföyünün yaklaşık 790 MW'a ulaşması | Elektrik fiyatlarının düşük seyretmesi |
| Akçansa ve CarrefourSA satışlarından sonra sermayenin yeniden tahsisi | Yüksek faiz ve finansman maliyetleri |
| Çimsa'nın ABD ve Avrupa operasyonlarında büyüme | Bankacılık sektöründeki düzenleyici değişiklikler |
| Enerjisa'nın regüle varlık tabanındaki büyüme | Yurt içi tüketimde yavaşlama |
| Yenilenebilir enerji yatırımlarında ölçek büyümesi | Kur ve küresel emtia fiyatlarındaki oynaklık |
| Portföy sadeleşmesiyle holding iskontosunun azalması ihtimali | İştiraklerde düzenleyici cezalar ve hukuki riskler |
| Malzeme teknolojilerinde uluslararası gelirlerin artması | Küresel büyümedeki yavaşlama ve jeopolitik riskler |
SAHOL'de Asıl Güçlü Sinyal Faaliyet Kârından Geldi
Sabancı Holding'in 2026 ilk yarı finansal sonuçlarında 14,50 milyar TL'lik ana ortaklık net kârı ilk bakışta bilanço performansının en dikkat çekici göstergesi olarak öne çıkıyor.
Ancak net kâr içerisinde 10,10 milyar TL Akçansa satış kazancı bulunması nedeniyle bu rakamın tamamını sürdürülebilir operasyonel kâr olarak değerlendirmek doğru değil.
Buna karşılık Holding'in toplam gelirleri yüzde 10 gerilemesine rağmen brüt kârın yüzde 6,5 ve faaliyet kârının yüzde 24,2 artması operasyonel performans açısından daha önemli bir gösterge oluşturuyor.
Faaliyet kâr marjının yüzde 6,6'dan yüzde 9,1'e çıkması, Holding'in daha düşük gelir üzerinden daha yüksek operasyonel kârlılık üretebildiğini gösteriyor.
Sabancı Holding'in Portföyü Yeniden Şekilleniyor
Sabancı Holding'in 2026 stratejisinde varlık satışı ile büyüme yatırımlarının aynı anda yürütüldüğü görülüyor. Akçansa ve CarrefourSA gibi yatırımlardan çıkılırken, özellikle ABD yenilenebilir enerji yatırımları ve Çimsa'nın uluslararası büyümesi öne çıkıyor.
Enerji segmentindeki 48,85 milyar TL'lik kombine yatırım harcaması da sermaye tahsisinde enerji tarafının ağırlığını ortaya koyuyor.
Önümüzdeki dönemde Sabancı Holding açısından temel soru, varlık satışlarından sağlanan kaynakların yeni yatırımlarda ne ölçüde yüksek getiriye dönüştürülebileceği olacak.
Kaynaklar
- Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar
- Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 Ara Dönemi Faaliyet Raporu
- Sabancı Holding — 30 Haziran 2026 ve 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı konsolide bilanço ve dipnotları
- Sabancı Holding — Bölümlere göre raporlama, yatırım harcamaları, nakit akışı ve iştirak bilgileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır.
Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve karşılaştırmalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alınması, satılması veya elde tutulmasına yönelik tavsiye niteliği taşımaz.
Sabancı Holding'in konsolide finansal tablolarında bankacılık faaliyetleri önemli ağırlığa sahip olduğundan, toplam yükümlülükler ve net borç rakamları klasik sanayi şirketlerindeki finansal borç göstergeleriyle doğrudan karşılaştırılmamalıdır.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP'ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.
Haberde yer alan oran ve karşılaştırmalar kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır.