Rubenis Tekstil’de Bilanço Güçleniyor: Borç Azaldı
Rubenis Tekstil'de 2026'nın ilk yarısında finansal borç gerilerken likidite ve özkaynak yapısı güçlendi. İkinci çeyrekte ana tekstil operasyonunun brüt kârlılığa dönmesi dikkat çekerken, yaklaşık 2 milyar TL'ye ulaşan stoklar ile 1,60 milyar TL seviyesindeki ilişkili taraf alacağı bilançoda yakından izlenmesi gereken iki önemli kalem olarak öne çıktı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da RUBNS koduyla işlem gören Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret AŞ'nin 2026 ilk yarı bilançosunda finansal yapının belirgin şekilde güçlendiği görüldü. Şirket bir taraftan kısa vadeli banka kredilerini azaltırken diğer taraftan nakit pozisyonunu yükseltti.
2025 sonunda 6,17 milyar TL olan toplam varlıklar haziran sonunda 6,53 milyar TL'ye yükseldi. Dönen varlıklar 3,84 milyar TL'den 5,01 milyar TL'ye çıkarken nakit ve nakit benzerleri 17,1 milyon TL'den 200,2 milyon TL'ye ulaştı.
Bilanço tarafındaki güçlenmeye karşılık stokların 1,08 milyar TL'den yaklaşık 2 milyar TL'ye yükselmesi ve ticari alacakların büyük bölümünün ilişkili taraftan oluşması dikkat çekiyor. İkinci çeyrekte tekstil faaliyetlerinde görülen brüt kârlılık toparlanmasının sürdürülebilirliği ise yılın ikinci yarısında şirket açısından en önemli operasyonel gösterge olacak.
RUBNS'nin Bilançosu Nasıl Değişti?
Rubenis Tekstil'in 2025 sonunda 6,17 milyar TL olan toplam varlıkları 30 Haziran 2026 itibarıyla 6,53 milyar TL'ye çıktı. Asıl değişim ise varlıkların kompozisyonunda gerçekleşti. Dönen varlıklar yüzde 30'un üzerinde artarken duran varlıklar geriledi.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3* | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 6,17 milyar TL | Yaklaşık 6 milyar TL | 6,53 milyar TL |
| Dönen varlıklar | 3,84 milyar TL | - | 5,01 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 17,1 milyon TL | - | 200,2 milyon TL |
| Ticari alacaklar | 2,06 milyar TL | - | 1,84 milyar TL |
| Stoklar | 1,08 milyar TL | Yaklaşık 1,88 milyar TL | 2,00 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 1,19 milyar TL | - | 812,0 milyon TL |
* Mart verilerinde TMS 29 nedeniyle farklı raporlama tarihlerinin satın alma gücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle mart rakamlarında nominal tutarlardan çok bilanço yönü esas alınmalıdır.
Finansal Borç Yaklaşık Yüzde 32 Azaldı
Bilanço açısından en dikkat çekici gelişmelerden biri borçlulukta yaşandı. Şirketin kısa vadeli banka kredileri 2025 sonundaki 565,4 milyon TL'den 174,1 milyon TL'ye geriledi.
Uzun vadeli borçların kısa vadeli kısımları ve uzun vadeli borçlanmalar da dahil edildiğinde toplam finansal borç yaklaşık 738,5 milyon TL'den 503,8 milyon TL'ye indi. Böylece altı aylık dönemde finansal borç yaklaşık yüzde 32 azaldı.
| Finansal Borç | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kısa vadeli banka kredileri | 565,4 milyon TL | 174,1 milyon TL |
| Uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmı | 94,4 milyon TL | 66,9 milyon TL |
| Uzun vadeli finansal borç | 78,7 milyon TL | 262,9 milyon TL |
| Toplam finansal borç | Yaklaşık 738,5 milyon TL | Yaklaşık 503,8 milyon TL |
Net Finansal Borç 304 Milyon TL'ye Geriledi
Nakit pozisyonundaki yükseliş borç tarafındaki iyileşmeyi daha da belirgin hale getirdi. Nakit ve nakit benzerleri 17,1 milyon TL'den 200,2 milyon TL'ye yükseldi.
Bu rakamlar üzerinden hesaplanan yaklaşık net finansal borç, 2025 sonundaki 721 milyon TL seviyesinden haziran sonunda yaklaşık 304 milyon TL'ye geriledi. Böylece şirket yalnızca toplam borcunu azaltmakla kalmadı, kısa vadeli finansman baskısını da önemli ölçüde düşürdü.
Stoklar 2 Milyar TL'ye Yaklaştı
Borç tarafındaki olumlu görünümün karşısında stoklar bilançonun en dikkat çekici risk kalemlerinden biri olmaya devam ediyor. 2025 sonunda 1,08 milyar TL olan stoklar ilk çeyrekte yaklaşık 1,88 milyar TL'ye, haziran sonunda ise 1,996 milyar TL'ye çıktı.
Böylece altı ayda stoklarda yaklaşık yüzde 84 artış meydana geldi. Bununla birlikte stok artışının büyük bölümünün ilk çeyrekte gerçekleşmesi ve ikinci çeyrekte artış hızının belirgin biçimde yavaşlaması olumlu bir ayrıntı olarak değerlendirilebilir.
1,60 Milyar TL İlişkili Taraf Alacağı Takipte
RUBNS'nin haziran sonundaki 1,84 milyar TL toplam ticari alacağının yaklaşık 1,60 milyar TL'si ilişkili taraflardan oluşuyor.
Bu tutarın önemli bölümü Rubenis İç ve Dış Ticaret AŞ'den olan alacaklardan kaynaklanıyor. İlişkili taraf ticari alacağı 2025 sonundaki 1,85 milyar TL seviyesinden 1,60 milyar TL'ye gerilemiş olsa da bilanço büyüklüğü içerisindeki payı yüksek kalmaya devam ediyor.
Bu alacakların tahsilat hızı şirketin nakit üretimi ve finansal borçluluğunun daha da azaltılması açısından önümüzdeki çeyreklerin en önemli bilanço göstergelerinden biri olacak.
İkinci Çeyrekte Tekstil Operasyonu Toparlandı
İlk çeyrekte ana tekstil operasyonunda brüt zarar oluşmasına karşın ikinci çeyrekte görünüm belirgin biçimde değişti. Haziran raporundaki altı aylık ve ikinci çeyrek verileri birlikte değerlendirildiğinde ikinci çeyrek hasılatı yaklaşık 551 milyon TL, brüt kâr ise yaklaşık 290 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
Bu tablo, ilk çeyrekte negatif olan brüt kârlılığın ikinci çeyrekte güçlü biçimde pozitife dönmesi açısından önemli. RUBNS açısından yılın ikinci yarısında en kritik soru, bu operasyonel toparlanmanın devam edip etmeyeceği olacak.
| Çeyreklik Görünüm | 2026 Q1* | 2026 Q2 |
|---|---|---|
| Hasılat | Yaklaşık 447,2 milyon TL | Yaklaşık 551,0 milyon TL |
| Brüt kâr / zarar | Yaklaşık -38,5 milyon TL | Yaklaşık +290,1 milyon TL |
| Net parasal pozisyon etkisi | Yaklaşık -884,1 milyon TL | Yaklaşık +733,3 milyon TL |
* Q1 karşılaştırması, altı aylık finansal tablodan ikinci çeyrek rakamlarının çıkarılmasıyla 30 Haziran 2026 satın alma gücü üzerinden hesaplanmıştır.
Ataköy Prestij Konakları Tamamen Satıldı
İlk çeyrek sonuçlarının değerlendirilmesinde tek seferlik gayrimenkul gelirlerinin ayrıca dikkate alınması gerekiyor. Şirketin Ataköy Prestij Konakları projesinde kalan 4 adet depolu dükkân 12 Şubat 2026 tarihinde satıldı.
Şirket faaliyet raporuna göre söz konusu dört depolu dükkânın satış bedeli KDV hariç 200 milyon TL oldu. Böylece Ataköy Prestij Konakları projesindeki tüm konut ve ticari bağımsız bölümlerin satışı tamamlandı.
Bu nedenle ilk çeyrekte görülen yüksek diğer faaliyet gelirlerinin ana tekstil faaliyetinin sürdürülebilir operasyonel performansından ayrıştırılarak değerlendirilmesi gerekiyor. İkinci çeyrekte tekstil operasyonunda görülen brüt kâr dönüşü bu açıdan daha önemli bir gösterge niteliğinde.
Boyahane 1,10 Milyar TL Bedelle Devredildi
RUBNS'nin faaliyet yapısındaki önemli değişikliklerden biri de boyahane fabrikasının satışı oldu. Şirket, boyahane fabrikasını 31 Aralık 2025 tarihinde Rubenis İç ve Dış Ticaret AŞ'ye 1 milyar 99 milyon 251 bin TL + KDV bedelle sattı.
Bu işlem sonrasında 2026 satış karmasında belirgin değişiklik meydana geldi. Boyalı kumaş satışlarının payı gerilerken ham kumaş ve iplik satışları öne çıktı.
Ham Kumaş Satışlarında Güçlü Artış
| Ürün Grubu | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İplik | 313,9 milyon TL | 500,8 milyon TL |
| İplik telefi | 39,2 milyon TL | 61,5 milyon TL |
| Ham kumaş | 4,1 milyon TL | 331,2 milyon TL |
| Boyalı kumaş | 395,9 milyon TL | 23,6 milyon TL |
| Yurt dışı satışlar | 19,2 milyon TL | 28,5 milyon TL |
Ürün karmasındaki değişim boyahane satışının doğal sonucu olarak öne çıkıyor. Şirketin bundan sonraki büyüme stratejisinde iplik, örme kumaş ve hazır giyim faaliyetlerinin ağırlığının artması bekleniyor.
Kapasite Kullanımı Yükseliyor
Faaliyet raporunda açıklanan üretim verileri, fabrikadaki kapasite kullanımında iyileşmeye işaret ediyor. İplik üretiminde kapasite kullanım oranı yüzde 85 seviyesinden yüzde 89'a yükseldi.
Örme kumaş tarafında çalışan makineler bazındaki kapasite kullanımı yüzde 73'ten yüzde 80'e, işletme bazındaki kapasite kullanımı ise yüzde 35'ten yüzde 47'ye çıktı.
Hazır Giyim Fabrikasında 152 Makinenin Kurulumu Tamamlandı
RUBNS'nin yeni büyüme alanlarından biri hazır giyim ve konfeksiyon yatırımı. Şirket, mevcut iplik fabrikasındaki boş alanı kullanarak tam entegre hazır giyim fabrikasının devreye alınmasını hızlandırma kararı aldı.
Planlanan tesis 200 makine kapasitesine ve 300 kişiye kadar istihdam potansiyeline sahip. Faaliyet raporuna göre 152 adet makinenin satın alımı, sevkiyatı ve kurulumu tamamlandı.
Hazır giyim yatırımının üretime ve satışlara katkı vermeye başlaması, şirketin iplik ve kumaş üretiminin daha yüksek katma değerli nihai ürüne dönüştürülmesi açısından önemli bir büyüme fırsatı oluşturuyor.
10 MW GES Çalışıyor, 20 MW İlave Kapasite Planlanıyor
Şirketin Şanlıurfa tesislerinde toplam 10 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali bulunuyor. GES yatırımının fabrikanın elektrik ihtiyacını karşılayarak enerji giderlerini azaltması hedeflenirken şirket bu etkinin mali tablolarda görülmeye başladığını belirtiyor.
Bunun yanında Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi GES ihtisas alanında 20 MW ilave GES kurulumu için başvuru süreci tamamlandı. İzin süreçleri devam eden projenin şirket özkaynaklarıyla finanse edilmesi planlanıyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Stoklar
Yaklaşık 2 milyar TL'ye ulaşan stokların satışa ve nakde dönüşme hızı yakından izlenmeli.
İlişkili Taraf Alacağı
Yaklaşık 1,60 milyar TL ilişkili taraf ticari alacağının tahsilat performansı bilanço kalitesi açısından kritik.
Brüt Kâr Marjı
İkinci çeyrekte görülen güçlü brüt kâr dönüşünün üçüncü çeyrekte devam edip etmediği takip edilmeli.
Finansal Borç
Yaklaşık 504 milyon TL'ye gerileyen finansal borcun daha da düşüp düşmeyeceği izlenmeli.
Hazır Giyim
Kurulumu tamamlanan 152 makinenin üretim ve satışlara ne zaman anlamlı katkı sağlayacağı önemli olacak.
20 MW GES
İlave GES yatırımının izin süreci ve yatırım takvimi enerji maliyetleri açısından takip edilmeli.
Kapasite Kullanımı
İplikte yüzde 89'a, örme kumaş işletme bazında yüzde 47'ye yükselen kapasite kullanımının devamı önemli.
Nakit Akışı
Bilanço kârının işletme faaliyetlerinden sürdürülebilir nakit üretimine dönüşüp dönüşmediği izlenmeli.
RUBNS İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
RUBNS'de Bilanço Güçlenirken Yeni Dönem Tekstilde Başlıyor
RUBNS'nin 2026 ilk yarı bilançosunda en belirgin iyileşme finansal yapı tarafında gerçekleşti. Finansal borç yaklaşık 738,5 milyon TL'den 503,8 milyon TL'ye gerilerken nakit pozisyonunun 200 milyon TL'nin üzerine çıkması net finansal borcu yaklaşık 304 milyon TL'ye kadar düşürdü.
Bununla birlikte bilanço tamamen risksiz değil. Yaklaşık 2 milyar TL'lik stok ve 1,60 milyar TL'lik ilişkili taraf alacağı şirketin işletme sermayesi kalitesinde yakından izlenmesi gereken iki büyük kalem olmaya devam ediyor. Bu varlıkların nakde dönüşme hızı, bilanço iyileşmesinin kalıcılığını belirleyecek.
Operasyonel tarafta ise ilk çeyrek ile ikinci çeyrek arasında önemli bir ayrışma var. İlk çeyrekte Ataköy Prestij Konakları'ndaki son dört depolu dükkânın satışı ve diğer tek seferlik gelirler sonuçları desteklerken ana tekstil operasyonunda brüt zarar görülmüştü. İkinci çeyrekte ise tekstil faaliyetinin yeniden brüt kâra dönmesi daha sağlıklı bir operasyonel sinyal verdi.
Bundan sonraki dönemde RUBNS açısından asıl hikâye gayrimenkul satışından ziyade iplik, örme kumaş, hazır giyim, teknik tekstil ve enerji yatırımlarının oluşturacağı üretim kapasitesi olacak. Hazır giyim fabrikasındaki 152 makinenin kurulmuş olması ve mevcut 10 MW GES'e ilave 20 MW kapasite planlanması şirketin orta vadeli büyüme potansiyelini destekliyor.
RUBNS'nin bilanço dönüşümünün teyit edilmesi için üçüncü çeyrekte üç gösterge özellikle önemli olacak: ikinci çeyrekte toparlanan brüt kâr marjının korunması, stokların gerilemeye başlaması ve ilişkili taraf ticari alacaklarının tahsil edilmesi. Bu üç alanda eş zamanlı iyileşme görülmesi halinde finansal borçtaki düşüş, operasyonel kârlılıkla desteklenen daha güçlü bir bilanço dönüşümüne dönüşebilir.
Kaynaklar
- Rubenis Tekstil Sanayi AŞ — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 hesap dönemine ait sınırlı denetimden geçmiş finansal tablolar ve dipnotları
- Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret AŞ — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 finansal tabloları ve faaliyet raporu
- Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret AŞ — Ataköy Prestij Konakları, GES, hazır giyim ve teknik tekstil yatırımlarına ilişkin şirket açıklamaları
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — RUBNS finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanmıştır. Önceki dönem karşılaştırmalı verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenmiş olabilir. Farklı satın alma gücü tarihlerinden alınan tutarlar doğrudan nominal büyüme hesabı amacıyla kullanılmamalıdır.
Haberde yer alan yaklaşık net finansal borç ve çeyreklik hesaplamalar, kamuya açıklanan finansal tablolar üzerinden genel analiz amacıyla hesaplanmıştır. Şirketin gelecekteki üretim, yatırım ve kârlılık performansı sonraki finansal raporlarla kesinleşecektir.