OYAKC’nin Net Kârı İlk Yarıda %54 Düştü; Bilanço Gücü Korundu
OYAK Çimento’nun 2026’nın ilk yarısındaki net kârı reel olarak yüzde 54,1 azalarak 2,19 milyar TL’ye geriledi. İkinci çeyrekte marjlar ve net kâr belirgin biçimde toparlanırken şirket, 10,75 milyar TL net nakit ve yüzde 81,7 özkaynak/aktif oranıyla güçlü finansal yapısını korudu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul’da OYAKC koduyla işlem gören OYAK Çimento Fabrikaları AŞ, 2026’nın ilk yarısında 27,06 milyar TL hasılat, 6,43 milyar TL brüt kâr, 6,61 milyar TL FAVÖK ve 2,19 milyar TL net kâr açıkladı. TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle yeniden ifade edilen geçen yılın aynı dönemine göre hasılat yüzde 12,4, net kâr ise yüzde 54,1 geriledi.
İlk yarıdaki yıllık daralmaya rağmen çeyreksel görünüm belirgin biçimde düzeldi. İlk çeyrekte 109,7 milyon TL olan net kâr, ikinci çeyrekte yaklaşık 2,08 milyar TL’ye yükseldi. Brüt kâr marjı da yüzde 21,39’dan yüzde 25,49’a çıktı.
OYAKC’nin İlk Yarı Net Kârı Neden Yüzde 54 Düştü?
OYAKC’nin vergi öncesi kârı 2026’nın ilk yarısında 4,43 milyar TL olurken toplam vergi gideri 2,23 milyar TL’ye ulaştı. Böylece efektif vergi yükü yaklaşık yüzde 50,4 olarak hesaplandı. 2025’in aynı döneminde 5,36 milyar TL vergi öncesi kâra karşılık 581,6 milyon TL vergi gideri bulunuyordu.
Vergi giderindeki yükselişte 1,11 milyar TL ertelenmiş vergi gideri ile enflasyon muhasebesinin vergi mutabakatına yansıyan etkileri öne çıktı. Bu nedenle net kârdaki düşüşün tamamını operasyonel zayıflamayla açıklamak doğru değil. Bununla birlikte reel hasılat ve faaliyet kârındaki gerileme de ilk yarı performansının geçen yılın altında kaldığını gösteriyor.
2026 İlk Yarı – 2025 İlk Yarı Karşılaştırması
| Finansal Kalem | 2025/6 | 2026/6 | Reel Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 30,88 milyar TL | 27,06 milyar TL | -%12,4 |
| Brüt kâr | 7,55 milyar TL | 6,43 milyar TL | -%14,9 |
| Esas faaliyet kârı | 5,53 milyar TL | 4,29 milyar TL | -%22,5 |
| FAVÖK | 7,55 milyar TL | 6,61 milyar TL | -%12,5 |
| Vergi öncesi kâr | 5,36 milyar TL | 4,43 milyar TL | -%17,4 |
| Net kâr | 4,78 milyar TL | 2,19 milyar TL | -%54,1 |
FAVÖK marjı yüzde 24,46’dan yüzde 24,43’e gelerek neredeyse tamamen korundu. Satışlar reel olarak daralırken FAVÖK marjının korunması, maliyet kontrolünün sürdüğüne işaret ediyor. Buna karşılık faaliyet marjı yüzde 17,92’den yüzde 15,85’e, net kâr marjı ise yüzde 15,48’den yüzde 8,11’e geriledi.
İkinci Çeyrekte Güçlü Toparlanma
| Gösterge | 2026/3 | 2026 İkinci Çeyrek | 2026/6 Kümülatif |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 11,46 milyar TL | 15,60 milyar TL | 27,06 milyar TL |
| Brüt kâr | 2,45 milyar TL | 3,97 milyar TL | 6,43 milyar TL |
| Brüt kâr marjı | %21,39 | %25,49 | %23,75 |
| Esas faaliyet kârı | 1,67 milyar TL | 2,61 milyar TL | 4,29 milyar TL |
| FAVÖK | 2,75 milyar TL | 3,86 milyar TL | 6,61 milyar TL |
| FAVÖK marjı | %24,01 | %24,73 | %24,43 |
| Net kâr | 109,7 milyon TL | 2,08 milyar TL | 2,19 milyar TL |
İkinci çeyrekte ilk çeyreğe göre hasılat yüzde 36,1, brüt kâr yüzde 62,1 ve esas faaliyet kârı yüzde 56,1 arttı. Net kâr marjı yüzde 0,96’dan yüzde 13,37’ye yükseldi. İlk çeyrekte vergi öncesi kârın yüzde 90’ından fazlasını götüren vergi yükünün ikinci çeyrekte normalleşmesi, net kâr toparlanmasını destekledi.
2025/12, 2026/3 ve 2026/6 Bilanço Karşılaştırması
Aşağıdaki karşılaştırmada tutarlar, dönemler arasında sağlıklı kıyas yapılabilmesi için 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle sunuldu.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 | 2025/12–2026/6 |
|---|---|---|---|---|
| Nakit | 16,27 milyar TL | 11,88 milyar TL | 12,23 milyar TL | -%24,8 |
| Finansal yatırımlar | 1,12 milyar TL | 2,02 milyar TL | 1,58 milyar TL | +%40,6 |
| Ticari alacaklar | 10,48 milyar TL | 9,32 milyar TL | 11,50 milyar TL | +%9,7 |
| Stoklar | 9,62 milyar TL | 10,59 milyar TL | 10,72 milyar TL | +%11,4 |
| Maddi duran varlıklar | 41,76 milyar TL | 43,19 milyar TL | 43,37 milyar TL | +%3,9 |
| Toplam varlıklar | 94,56 milyar TL | 91,35 milyar TL | 93,25 milyar TL | -%1,4 |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 17,11 milyar TL | 15,24 milyar TL | 15,09 milyar TL | -%11,8 |
| Finansal borçlar | 4,92 milyar TL | 3,12 milyar TL | 3,06 milyar TL | -%37,9 |
| Özkaynaklar | 74,13 milyar TL | 74,26 milyar TL | 76,17 milyar TL | +%2,7 |
| Net nakit | 12,48 milyar TL | 10,78 milyar TL | 10,75 milyar TL | -%13,8 |
Bilanço Gücü Nasıl Korundu?
Finansal borçlar altı ayda 4,92 milyar TL’den 3,06 milyar TL’ye geriledi. Nakit ve kısa vadeli finansal yatırımlar dikkate alındığında şirket 10,75 milyar TL net nakit taşıyor. Özkaynak/aktif oranı yüzde 81,7’ye, cari oran ise 2,45’e yükseldi. Bu göstergeler kısa vadeli borç ödeme kapasitesi açısından güçlü bir görünüm sunuyor.
Bununla birlikte net nakit 2025 sonuna göre 1,72 milyar TL azaldı. Bu gerileme, yüksek yatırım harcamaları ile işletme sermayesi ihtiyacının şirket kasasından karşılandığını gösteriyor.
Nakit Akışı Yatırımlar Nedeniyle Negatif
OYAKC, 2026’nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 1,57 milyar TL nakit üretirken maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları 3,49 milyar TL’ye ulaştı. Buna göre hesaplanan serbest nakit akışı yaklaşık 1,93 milyar TL negatif oldu.
İşletme sermayesi değişimleri toplam 3,51 milyar TL nakit çıkışı yarattı. Ticari alacaklardaki 987,8 milyon TL ve stoklardaki 1,10 milyar TL artışın yanı sıra ticari borçların 1,70 milyar TL azalması nakit dönüşümünü zayıflattı. Özellikle ticari alacakların ikinci çeyrekte yaklaşık yüzde 23 artarak 11,50 milyar TL’ye ulaşması izlenmeli.
Hazır Beton Bölümü Faaliyet Zararı Yazdı
| Faaliyet Bölümü | 2026/6 Hasılat | Brüt Kâr/Zarar | Esas Faaliyet Kârı/Zararı |
|---|---|---|---|
| Çimento | 17,53 milyar TL | 6,49 milyar TL | 4,63 milyar TL |
| Hazır beton | 9,53 milyar TL | -60,7 milyon TL | -342,1 milyon TL |
Hazır beton, konsolide cironun yaklaşık yüzde 35’ini oluşturmasına rağmen faaliyet kârına negatif katkı verdi. Bölüm ikinci çeyrekte 44,5 milyon TL brüt kâra dönse de 137,6 milyon TL esas faaliyet zararı üretmeye devam etti. Bu operasyonun başabaş noktasına taşınması, şirketin konsolide marjları açısından önemli bir iyileşme alanı.
GES ve Verimlilik Yatırımları
Beypazarı’ndaki 115 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali Nisan 2026’da tam kapasiteyle devreye alındı. Şirket, yatırımla yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimindeki payının yüzde 25’e yükselmesini öngörüyor. GES’in ilk yarıya yalnızca ikinci çeyrekten itibaren katkı sağlaması nedeniyle maliyet avantajının yılın ikinci yarısında daha belirgin hâle gelmesi beklenebilir.
Adana, Mardin ve Ankara fabrikalarında toplam 13,5 MW atık ısı geri kazanım yatırımları sürüyor. Adana projesinin 2026’da, Ankara ve Mardin projelerinin 2027’de devreye alınması planlanıyor. Sensör, otomasyon, kestirimci bakım ve ileri proses kontrol projeleri enerji tüketimi ile plansız duruşları azaltma potansiyeli taşıyor; ancak kısa vadede yatırım harcamalarını yüksek tutuyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Hazır Beton
342,1 milyon TL faaliyet zararı yazan bölümün başabaş noktasına yaklaşıp yaklaşmadığı izlenmeli.
Vergi Oranı
İlk yarıda yaklaşık yüzde 50,4’e çıkan efektif vergi yükünün normalleşmesi net kâr açısından kritik.
Nakit Akışı
Negatif serbest nakit akışının yatırımlar tamamlandıkça pozitife dönüp dönmeyeceği takip edilmeli.
Ticari Alacaklar
İkinci çeyrekte hızla yükselen ticari alacakların tahsilat performansı yakından izlenmeli.
Beypazarı GES
115 MW GES’in enerji maliyetlerine ve FAVÖK marjına katkısı ikinci yarıda daha görünür olabilir.
Net Nakit
10,75 milyar TL’lik net nakit gücünün yatırım harcamaları karşısındaki seyri önemli olacak.
OYAKC’nin bilanço riski düşük; ancak operasyonel toparlanmanın kalıcı hâle gelmesi için satışların reel büyümeye dönmesi, hazır beton zararının azalması ve kârın nakde dönüşmesi gerekiyor.
OYAKC İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| 10,75 milyar TL net nakit | İlk yarı net kârında reel yüzde 54,1 düşüş |
| Yüzde 81,7 özkaynak/aktif oranı | Hazır beton bölümünde 342,1 milyon TL faaliyet zararı |
| Düşük finansal borç ve 2,45 cari oran | Yaklaşık 1,93 milyar TL negatif serbest nakit akışı |
| Yüzde 24,43 seviyesinde korunan FAVÖK marjı | Ticari alacaklar ve stoklarda artış |
| İkinci çeyrekte güçlü kâr ve marj toparlanması | Yüksek vergi giderinin net kârı baskılaması |
| 115 MW GES ve verimlilik yatırımları | Yüksek yatırım harcamaları nedeniyle temettü dağıtılmaması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Beypazarı GES’in tam dönem maliyet avantajı | Çimento sektöründeki kapasite fazlası |
| Atık ısı geri kazanım yatırımlarının enerji giderlerini azaltması | İç talep ve fiyatlama koşullarındaki zayıflama |
| Hazır beton operasyonunun kâra geçirilmesi | Enerji, petrokok ve lojistik maliyetlerindeki oynaklık |
| Otomasyon ve kestirimci bakım ile verimlilik artışı | 2,29 milyar TL net yabancı para yükümlülük pozisyonu |
| İhraç kayıtlı satışlardaki büyüme | AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması maliyetleri |
| Vergi oranında olası normalleşme | Yatırımlarda gecikme veya beklenen tasarrufun sağlanamaması |
OYAKC’de Genel Görünüm
OYAKC’nin 2026 ilk yarı sonuçları iki farklı tablo ortaya koyuyor. Yıllık karşılaştırmada reel satışlar, faaliyet kârı ve net kâr gerilerken ikinci çeyrekte operasyonel kârlılık ve net kâr güçlü biçimde toparlandı. Net kârdaki sert düşüşün önemli bölümü yüksek vergi ve enflasyon muhasebesi etkilerinden kaynaklandı.
Şirketin 10,75 milyar TL net nakit pozisyonu, düşük finansal borcu ve güçlü özkaynak yapısı bilanço dayanıklılığını koruyor. Buna karşılık yatırımların ve işletme sermayesi ihtiyacının nakit tüketmesi, hazır beton bölümünün zarar üretmesi ve reel satışlardaki gerileme izlenmesi gereken başlıklar.
Kaynaklar
- OYAK Çimento Fabrikaları AŞ — 30 Haziran 2026 tarihli konsolide finansal tablolar ve dipnotlar
- OYAK Çimento Fabrikaları AŞ — 2026 ilk yarı faaliyet raporu
- OYAK Çimento Fabrikaları AŞ — 31 Mart 2026 tarihli finansal rapor
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — şirket finansal bilgileri ve kamuya açıklanan şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP’ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.
Haberdeki oranlar ve ara dönem hesaplamaları kamuya açıklanan veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır.