ORGE Enerji’de Kâr Güçlü, Nakit Dönüşümü Takipte: Alacaklar %121 Arttı
ORGE Enerji'nin 2026'nın ilk yarısında hasılatı yüzde 25,5 artarak 2,60 milyar TL'ye, esas faaliyet kârı yüzde 38,8 artarak 1,53 milyar TL'ye ulaştı. Net dönem kârı yüzde 93,5 yükselişle 478,2 milyon TL olurken işletme faaliyetlerinden nakit akışı geçen yılki negatif seviyeden 133,9 milyon TL pozitife döndü. Buna karşılık ticari alacakların altı ayda yüzde 121 artarak 847,2 milyon TL'ye çıkması, güçlü kârın ne ölçüde nakde dönüşeceğini yılın ikinci yarısının temel izleme başlığı haline getirdi.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da ORGE koduyla işlem gören Orge Enerji Elektrik Taahhüt AŞ, 2026'nın ilk yarısında hem satış hem faaliyet kârı hem de net kâr tarafında güçlü büyüme açıkladı. Şirketin konsolide hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,5 artarak 2,60 milyar TL'ye, esas faaliyet kârı yüzde 38,8 artarak 1,53 milyar TL'ye yükseldi.
Net dönem kârı ise 2025'in ilk yarısındaki 247,1 milyon TL'den 478,2 milyon TL'ye çıkarak yüzde 93,5 artış gösterdi. Ancak ORGE'nin 2026/6 bilançosunda yalnızca kâr büyümesi değil, bu kârın nakde dönüşme hızı da öne çıkıyor. İşletme nakit akışının pozitife dönmesine rağmen ticari alacakların altı ayda yüzde 121 büyümesi, tahsilat ve işletme sermayesi dengesini önümüzdeki çeyrekler açısından önemli hale getiriyor.
ORGE'nin Bilançosu 2026 İlk Yarıda Nasıl Değişti?
ORGE'nin TMS 29 kapsamında enflasyon muhasebesi uygulanmış konsolide toplam varlıkları, 2025 yıl sonunun 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiş 7,02 milyar TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda 8,51 milyar TL'ye yükseldi. Böylece toplam varlıklar altı ayda yüzde 21,3 büyüdü.
Aynı dönemde toplam yükümlülükler 2,35 milyar TL'den 3,31 milyar TL'ye çıkarken özkaynaklar 4,67 milyar TL'den 5,21 milyar TL'ye yükseldi. Özkaynaklardaki artış yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti.
| Bilanço Kalemi | 2025/12* | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 7,02 milyar TL | 8,51 milyar TL | +%21,3 |
| Nakit ve nakit benzerleri | 314,2 milyon TL | 475,2 milyon TL | +%51,2 |
| Ticari alacaklar | 382,7 milyon TL | 847,2 milyon TL | +%121,4 |
| Sözleşme varlıkları | 5,45 milyar TL | 6,32 milyar TL | +%16,0 |
| Stoklar | 115,9 milyon TL | 106,6 milyon TL | -%8,0 |
| Toplam yükümlülükler | 2,35 milyar TL | 3,31 milyar TL | +%40,8 |
| Özkaynaklar | 4,67 milyar TL | 5,21 milyar TL | +%11,5 |
* 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı bilanço rakamları, TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş tutarlardır.
Net Kâr İlk Yarıda %93,5 Arttı
ORGE'nin 2026 ilk yarı hasılatı 2,60 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı dönemindeki 2,07 milyar TL'lik hasılat dikkate alındığında reel büyüme yüzde 25,5 seviyesinde gerçekleşti.
Brüt kâr 1,19 milyar TL'den 1,66 milyar TL'ye yükselirken esas faaliyet kârı 1,10 milyar TL'den 1,53 milyar TL'ye çıktı. Net dönem kârı ise 247,1 milyon TL'den 478,2 milyon TL'ye yükseldi.
| Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 2,07 milyar TL | 2,60 milyar TL | +%25,5 |
| Brüt kâr | 1,19 milyar TL | 1,66 milyar TL | +%38,7 |
| Esas faaliyet kârı | 1,10 milyar TL | 1,53 milyar TL | +%38,8 |
| Net kâr | 247,1 milyon TL | 478,2 milyon TL | +%93,5 |
| Brüt kâr marjı | %57,68 | %63,75 | 6,07 puan artış |
| Faaliyet kâr marjı | %53,38 | %59,02 | 5,64 puan artış |
| Net kâr marjı | %11,94 | %18,41 | 6,47 puan artış |
İkinci Çeyrekte Marjlar Normalleşti
ORGE'nin ilk yarı performansı güçlü olmakla birlikte çeyreklik kırılımda ilk çeyrekte görülen olağanüstü yüksek marjların ikinci çeyrekte bir miktar normalleştiği görülüyor.
Şirket ikinci çeyrekte 1,25 milyar TL hasılat, 706,8 milyon TL brüt kâr, 632,4 milyon TL esas faaliyet kârı ve 190,1 milyon TL net dönem kârı açıkladı.
| Gösterge | 2026 İlk Çeyrek | 2026 İkinci Çeyrek |
|---|---|---|
| Hasılat | 1,26 milyar TL* | 1,25 milyar TL |
| Brüt kâr | 887,0 milyon TL* | 706,8 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 841,7 milyon TL* | 632,4 milyon TL |
| Net kâr | 269,2 milyon TL* | 190,1 milyon TL |
* İlk çeyrek tutarları Mart 2026 finansal raporunda açıklanan rakamlardır. Haziran 2026 finansal tablolarında önceki dönem karşılaştırmaları TMS 29 nedeniyle farklı satın alma gücü seviyelerine taşınabildiğinden çeyrekler değerlendirilirken bu muhasebe etkisi dikkate alınmalıdır.
İkinci çeyrekte faaliyet kârının ilk çeyreğe göre gerilemesi büyümenin sona erdiği anlamına gelmiyor. 2025 ikinci çeyreğinde 582,0 milyon TL olan esas faaliyet kârının 2026 ikinci çeyreğinde 632,4 milyon TL'ye yükselmesi, yıllık bazda operasyonel kârlılığın korunmaya devam ettiğini gösteriyor.
Nakit Akışı Pozitife Döndü
ORGE bilançosunun en önemli olumlu gelişmelerinden biri faaliyet nakit akışındaki toparlanma oldu. Şirket 2025'in ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 141,9 milyon TL negatif nakit akışı açıklarken 2026'nın aynı döneminde 133,9 milyon TL pozitif faaliyet nakit akışına geçti.
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | -141,9 milyon TL | +133,9 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -9,4 milyon TL | -25,5 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | +166,8 milyon TL | +110,8 milyon TL |
| Dönem sonu nakit | 202,5 milyon TL | 475,2 milyon TL |
Nakit ve nakit benzerleri 2025 sonunun 30 Haziran satın alma gücüne göre düzeltilmiş 314,2 milyon TL seviyesinden 475,2 milyon TL'ye yükseldi. Altı aylık dönemde nakit mevcudunda yaklaşık 161 milyon TL artış oluştu.
Kâr Güçlü Ama Nakit Dönüşüm Oranı Takipte
ORGE'nin 2026 ilk yarıda 478,2 milyon TL net kâr üretmesine karşılık işletme faaliyetlerinden 133,9 milyon TL nakit yaratması, net kârın yaklaşık yüzde 28'inin aynı dönem içinde faaliyet nakdine dönüştüğünü gösteriyor.
Bu oran tek başına tahsilat sorunu olduğu anlamına gelmiyor. ORGE'nin proje bazlı çalışan bir elektrik taahhüt şirketi olması nedeniyle hakediş, faturalama, alacak ve tahsilat tarihleri dönemler arasında önemli işletme sermayesi hareketlerine yol açabiliyor.
Bununla birlikte güçlü operasyonel kârlılığın sürdürülebilir finansal kaliteye dönüşmesi açısından faaliyet nakit akışının önümüzdeki dönemlerde net kâra daha fazla yaklaşması önem taşıyor.
Ticari Alacaklar %121 Arttı
ORGE'nin kısa vadeli ticari alacakları 2025 sonundaki 382,7 milyon TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda 847,2 milyon TL'ye yükseldi. Altı aylık artış yaklaşık 464,5 milyon TL olurken oran olarak yüzde 121'i aştı.
Ticari alacakların ayrıntısında alıcılar 509,0 milyon TL, alacak senetleri ise 361,8 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Alıcı ve alacak senetlerinin toplam 870,9 milyon TL'lik bölümünün 793,2 milyon TL'si 1-3 ay, 77,7 milyon TL'si ise 3-12 ay vadeli durumda.
Finansal tablolarda vadesi geçmiş ancak değer düşüklüğüne uğramamış önemli bir ticari alacak bakiyesi raporlanmaması, mevcut durumda artışın doğrudan tahsilat problemi olarak yorumlanmaması gerektiğini gösteriyor. Ancak alacak büyümesinin satış büyümesinden belirgin şekilde hızlı gerçekleşmesi, tahsilat performansının sonraki bilanço dönemlerinde yakından takip edilmesini gerektiriyor.
Sözleşme Varlıkları 6,32 Milyar TL'ye Ulaştı
ORGE gibi taahhüt şirketlerinde yalnızca klasik ticari alacaklara bakmak yeterli değil. Yapılan ancak sözleşme koşulları nedeniyle henüz tamamen faturalandırılmamış işlerin önemli bölümü müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar içerisinde izleniyor.
Şirketin sözleşme varlıkları 2025 sonundaki 5,45 milyar TL'den Haziran 2026 sonunda 6,32 milyar TL'ye yükseldi. Artış yaklaşık 871 milyon TL ve yüzde 16 seviyesinde gerçekleşti.
Finansal tablo dipnotlarında söz konusu varlıkların elde edilmesi için gerekli şartların yerine getirilemeyeceğine ilişkin herhangi bir şüphe bulunmadığı ve tutarların tahakkuk esasına göre finansal tablolara yansıtıldığı belirtiliyor.
Alacaklar ve Sözleşme Varlıkları Toplamı 7,17 Milyar TL
Haziran sonunda 847,2 milyon TL ticari alacak ile 6,32 milyar TL sözleşme varlığı birlikte değerlendirildiğinde ORGE'nin müşterilerden tahsilat ve hakediş döngüsüyle bağlantılı varlıklarının toplamı yaklaşık 7,17 milyar TL'ye ulaşıyor.
Bu tutar şirketin 8,51 milyar TL'lik toplam aktiflerinin yaklaşık yüzde 84'üne karşılık geliyor. Dolayısıyla ORGE'nin aktif kalitesinde en kritik konu, devam eden projelerin zamanında hakedişe, faturaya ve nihayetinde nakde dönüşmesi.
Şirketin iş modeli dikkate alındığında yüksek sözleşme varlığı olağan kabul edilebilir. Ancak sözleşme varlıkları ve ticari alacakların nakitten sürekli daha hızlı büyümesi halinde, faaliyet kârının nakde dönüşümü daha önemli bir risk göstergesi haline gelebilir.
Müşterilerden Alınan Avanslar da Güçlü Arttı
Bilançonun diğer tarafında önemli bir denge unsuru bulunuyor. Müşteri sözleşmelerinden doğan yükümlülükler, başka bir ifadeyle alınan avanslar, 2025 sonundaki 477,6 milyon TL'den Haziran sonunda 1,22 milyar TL'ye yükseldi.
Yaklaşık 746,6 milyon TL'lik bu artış, ORGE'nin yalnızca müşterilerden alacak biriktirmediğini, büyüyen proje hacmiyle birlikte müşterilerden önemli ölçüde avans ve sözleşme kaynaklı fon da aldığını gösteriyor.
| İşletme Sermayesi Göstergesi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Ticari alacaklar | 382,7 milyon TL | 847,2 milyon TL |
| Sözleşme varlıkları | 5,45 milyar TL | 6,32 milyar TL |
| Müşteri sözleşme yükümlülükleri / alınan avanslar | 477,6 milyon TL | 1,22 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 314,2 milyon TL | 475,2 milyon TL |
Nakit Akışını En Fazla Ticari Alacaklar Baskıladı
Nakit akış tablosu, güçlü faaliyet kârına rağmen nakit dönüşümünün neden daha sınırlı kaldığını açık biçimde gösteriyor. İlk yarıda ticari alacaklardaki artışın işletme nakit akışına negatif etkisi 549,2 milyon TL oldu.
Devam eden inşaat ve taahhüt işlerinden doğan sözleşme varlıklarındaki değişim de nakit akışında 124,3 milyon TL negatif etki yarattı. Buna karşılık ticari borçlardaki artış 104,2 milyon TL pozitif katkı sağladı.
Bu nedenle ORGE'nin nakit akışı açısından temel denklem yüksek faaliyet kârlılığından çok işletme sermayesindeki tahsilat ve ödeme takviminde şekilleniyor.
Finansal Borç Yok Denecek Kadar Az
ORGE'nin finansal yapısındaki en güçlü noktalardan biri banka kredisi taşımaması. Şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla kısa vadeli borçlanmaları 98,8 milyon TL görünse de bunun 96,4 milyon TL'si banka kredi kartlarından, 2,4 milyon TL'si kiralama işlemlerinden oluşuyor.
Uzun vadeli kiralama yükümlülüğü ise yalnızca 1,7 milyon TL seviyesinde. Finansal tablo dipnotlarında hem kısa hem uzun vadeli banka kredisi bulunmadığı açıkça belirtiliyor.
Buna karşılık şirketin nakit ve nakit benzerleri 475,2 milyon TL seviyesinde. Nakit varlıkların büyük bölümünü 418,4 milyon TL ile para piyasası fonları oluştururken banka mevduatlarının toplamı yaklaşık 56,6 milyon TL düzeyinde bulunuyor.
Net Parasal Pozisyon Kaybı 861,8 Milyon TL'ye Çıktı
ORGE'nin operasyonel kârlılığı ile net kârı arasında önemli fark yaratan kalem enflasyon muhasebesinden kaynaklanan net parasal pozisyon kaybı oldu.
Şirket 2026'nın ilk yarısında 1,53 milyar TL esas faaliyet kârı üretmesine rağmen 861,8 milyon TL net parasal pozisyon kaybı kaydetti. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar 669,4 milyon TL seviyesindeydi.
Finansman giderlerinin yalnızca 12,0 milyon TL seviyesinde kalmasına rağmen enflasyon muhasebesi etkisi vergi öncesi kârın 716,6 milyon TL'ye gerilemesinde temel belirleyici oldu. Ertelenmiş vergi giderinin ardından net kâr 478,2 milyon TL olarak gerçekleşti.
ORGE Hangi Projelerde Çalışıyor?
ORGE'nin devam eden proje portföyü metro, havalimanı, hastane, turizm, sanayi ve lojistik yatırımlarına yayılıyor. Bu çeşitlilik şirketin yalnızca tek bir inşaat segmentine bağlı kalmasını sınırlıyor.
Faaliyet raporunda Pendik-Fevzi Çakmak Metro Hattı, Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı, Gebze-Darıca Metro Hattı, Bursa Emek-Şehir Hastanesi HRS Hattı ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı devam eden projeler arasında sıralanıyor.
Bunun yanında İstanbul Havalimanı Bakım-Onarım Hangarı, İzmir Amerikan Hastanesi, Hillside Bodrum, Mandarin Oriental Etiler, Abdi İbrahim Üretim ve Lojistik Merkezi, Anatolia Antalya ve Alanya Hastaneleri, Bayburt-Gümüşhane Havalimanı, Altunizade-Bosna Bulvarı Metro ve THY İstanbul Havalimanı E-Ticaret Hub tesisi de devam eden işler arasında bulunuyor.
Çalışan Sayısı 537'den 688'e Yükseldi
ORGE'nin büyüyen operasyon hacmi personel sayısına da yansıdı. Grup bünyesinde 2025 sonunda 537 olan ortalama çalışan sayısı 2026'nın ilk yarısında 688'e yükseldi.
Yaklaşık yüzde 28'lik çalışan artışı, şirketin sahadaki iş hacminin ve eş zamanlı yürütülen proje sayısının arttığına yönelik operasyonel göstergelerden biri olarak değerlendirilebilir.
GES, E-Mobilite ve AI-Data Center Yeni Büyüme Alanları
ORGE'nin ana faaliyet alanı elektrik taahhüt hizmetleri olmakla birlikte şirket son yıllarda yenilenebilir enerji ve e-mobilite alanlarında da faaliyetlerini genişletiyor.
Yenilenebilir Enerji Bölümü güneş enerjisi santralleri başta olmak üzere yenilenebilir enerji santrallerinin anahtar teslim kurulumlarını gerçekleştiriyor. Şirket bugüne kadar dört farklı proje kapsamında 20'den fazla noktada kurulum gerçekleştirdiğini açıklıyor.
E-mobilite tarafında ise yazılımı ve donanımı şirkete ait elektrikli araç şarj sistemleri geliştiriliyor. AC tip Round model şarj ünitesi şirketin piyasaya çıkan ilk ürünleri arasında bulunuyor.
Yönetim ayrıca 2026 ve sonrasında yenilenebilir enerji, e-mobilite, teknoloji ve AI-Data Center ekosistemindeki yatırımların önem ve ivme kazanacağını değerlendiriyor. Bu alanlarda yeni iş kazanımları ORGE'nin klasik elektrik taahhüt faaliyetlerinin dışındaki büyüme potansiyelini artırabilir.
%400 Bedelsiz Sermaye Artırımı İçin SPK'ya Başvuruldu
ORGE'nin 30 Haziran 2026 tarihi itibarıyla çıkarılmış sermayesi 80 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı ise 1 milyar TL.
Yönetim Kurulu, 80 milyon TL olan çıkarılmış sermayenin 400 milyon TL'ye yükseltilmesine ve yüzde 400 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapılmasına karar vererek Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulundu.
Bedelsiz sermaye artırımı şirkete doğrudan yeni nakit girişi sağlamıyor ve şirketin toplam ekonomik değerini tek başına değiştirmiyor. İşlem tamamlandığında pay sayısı artarken teorik hisse fiyatı aynı oranda düzeltiliyor.
Geri Alınan Payların Önemli Bölümü Yabancı Kurumsal Yatırımcıya Satıldı
ORGE dönem içerisinde 1,34 milyon TL nominal değerli pay için geri alım işlemi gerçekleştirirken 1,98 milyon TL nominal değerli payın yabancı kurumsal yatırımcıya satışını yaptı.
Haziran sonu itibarıyla geri alınmış pay bakiyesi 20 bin TL nominal seviyesine gerilerken geri alınan payların özkaynak içerisindeki maliyet değeri yaklaşık 1,87 milyon TL oldu.
ORGE Bilançosunda Kritik Göstergeler
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Nakit Akışı
133,9 milyon TL pozitife dönen işletme nakit akışının yılın ikinci yarısında güçlenerek net kâra daha fazla yaklaşıp yaklaşmayacağı izlenmeli.
Ticari Alacaklar
Altı ayda yüzde 121 artarak 847,2 milyon TL'ye çıkan ticari alacakların büyüme hızının yavaşlayıp yavaşlamayacağı kritik olacak.
Sözleşme Varlıkları
6,32 milyar TL'ye ulaşan sözleşme varlıklarının hakediş, faturalama ve tahsilat yoluyla nakde dönüşüm hızı takip edilmeli.
Faaliyet Marjı
İlk yarıda yüzde 59 seviyesinde gerçekleşen faaliyet marjının ikinci çeyrekte başlayan normalleşme sonrasında hangi seviyede dengeleneceği önemli.
Yeni Projeler
Metro, havalimanı, hastane ve turizm projelerine eklenecek yeni işlerin şirketin 2027 gelir görünürlüğünü ne ölçüde artıracağı izlenmeli.
Yeni İş Alanları
GES, elektrikli araç şarj sistemleri ve AI-Data Center ekosisteminden alınabilecek yeni işler orta vadeli büyüme açısından kritik.
ORGE'nin 2026 ilk yarı bilançosunda yüksek faaliyet marjı, yüzde 93,5 net kâr büyümesi, düşük finansal borç ve pozitife dönen işletme nakit akışı güçlü taraflar olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemin temel sorusu ise 847 milyon TL'ye ulaşan ticari alacaklar ile 6,32 milyar TL'lik sözleşme varlıklarının ne hızla nakde dönüşeceği olacak.
ORGE İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Net kârın ilk yarıda yüzde 93,5 büyümesi | Ticari alacakların altı ayda yüzde 121 artması |
| Esas faaliyet kârının 1,53 milyar TL'ye ulaşması | Net kârın yalnızca yaklaşık yüzde 28'inin faaliyet nakdine dönüşmesi |
| Brüt kâr marjının yüzde 63,75 seviyesinde olması | Sözleşme varlıklarının aktifler içinde çok yüksek ağırlığa sahip olması |
| Faaliyet marjının yüzde 59 seviyesinde gerçekleşmesi | İkinci çeyrekte ilk çeyreğe göre marj normalleşmesi |
| Banka kredisi bulunmaması ve güçlü nakit pozisyonu | 861,8 milyon TL net parasal pozisyon kaybı |
| İşletme nakit akışının negatife kıyasla pozitife dönmesi | Taahhüt iş modelinin hakediş ve tahsilat takvimine bağımlılığı |
| Metro, havalimanı, hastane ve sanayi projelerinde güçlü portföy | Bakır, kablo ve diğer emtia maliyetlerine duyarlılık |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Türkiye'deki yeni metro ve raylı sistem yatırımları | Kamu ve özel sektör yatırımlarında gecikme veya erteleme |
| Havalimanı ve lojistik altyapı yatırımları | Tahsilat sürelerinin uzaması |
| AI ve veri merkezi elektrik altyapı yatırımları | Sözleşme varlıklarının nakde dönüşümünün yavaşlaması |
| GES ve yenilenebilir enerji EPC projeleri | Bakır ve diğer emtia fiyatlarında sert artış |
| Elektrikli araç şarj sistemleri pazarındaki büyüme | Taahhüt sektöründeki yoğun fiyat rekabeti |
| Yakın coğrafyada yeni yurt dışı taahhüt fırsatları | Jeopolitik riskler ve yatırım iştahındaki zayıflama |
| Güçlü bilanço sayesinde borçsuz büyüme kapasitesi | TMS 29 kaynaklı yüksek parasal pozisyon kayıpları |
ORGE'de Operasyon Güçlü, Asıl Soru Kârın Nakde Dönüşümü
ORGE'nin 2026 ilk yarı finansal sonuçları operasyonel performans açısından güçlü bir tablo ortaya koyuyor. Hasılatın yüzde 25,5, esas faaliyet kârının yüzde 38,8 ve net kârın yüzde 93,5 büyümesi şirketin devam eden projelerinden güçlü kârlılık üretmeye devam ettiğini gösteriyor.
Şirketin banka kredisi bulunmaması, 475,2 milyon TL nakit taşıması ve işletme faaliyetlerinden nakit akışının 141,9 milyon TL negatif seviyeden 133,9 milyon TL pozitife dönmesi bilanço açısından önemli avantajlar oluşturuyor.
Buna karşılık bilanço kalitesini belirleyecek asıl gösterge bundan sonra kârın nakde dönüşüm hızı olacak. Ticari alacakların altı ayda yüzde 121 artarak 847,2 milyon TL'ye çıkması ve sözleşme varlıklarının 6,32 milyar TL'ye ulaşması, şirketin önemli miktarda işletme sermayesini devam eden projelerde ve tahsilat döngüsünde tuttuğunu gösteriyor.
Müşterilerden alınan avansların 477,6 milyon TL'den 1,22 milyar TL'ye yükselmesi bu yapıyı kısmen dengeliyor. Bu nedenle mevcut finansal veriler doğrudan bir tahsilat problemi ortaya koymuyor. Ancak faaliyet nakit akışının sonraki dönemlerde kâra daha fazla yaklaşması, ORGE'nin yüksek operasyonel kârlılığının finansal kaliteye dönüşmesi açısından kritik olacak.
Kaynaklar
- Orge Enerji Elektrik Taahhüt AŞ — 30 Haziran 2026 tarihinde sona eren hesap dönemine ait ara dönem konsolide finansal tablolar ve sınırlı denetim raporu
- Orge Enerji Elektrik Taahhüt AŞ — 01.01.2026-30.06.2026 dönemi ara dönem faaliyet raporu
- Orge Enerji Elektrik Taahhüt AŞ — 2026 birinci çeyrek finansal sonuçları
- Orge Enerji Elektrik Taahhüt AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı konsolide finansal verileri
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — ORGE şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
ORGE'nin finansal tablolarında TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı uygulanmaktadır. Bu nedenle önceki dönemlere ilişkin karşılaştırmalı finansal tutarlar cari raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilmektedir.
Ticari alacak ve sözleşme varlıklarındaki artış tek başına tahsilat problemi olduğu anlamına gelmez. Haberde söz konusu kalemler, işletme faaliyetlerinden nakit akışı ve müşterilerden alınan avanslar ile birlikte finansal analiz amacıyla değerlendirilmiştir.
Ara dönem finansal tablolar sınırlı denetimden geçmiş olup tam kapsamlı yıl sonu bağımsız denetiminden farklı güvence seviyesine sahiptir. Haberde kullanılan oranlar kamuya açıklanan finansal veriler üzerinden genel finansal analiz amacıyla hesaplanmıştır.