Oba Makarnacılık’ta 2Ç Güçlü Toparlanma; Satışlar %43 Arttı
Oba Makarnacılık'ın ikinci çeyrek satışları ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 43 artarak 7,37 milyar TL'ye yükseldi. Esas faaliyet kârı ikinci çeyrekte 448,5 milyon TL'ye çıkarken, 3,83 milyar TL nakit ve çok düşük finansal borç güçlü bilanço yapısını korudu. Buna karşılık stokların 1,93 milyar TL'ye yükselmesi yakından izlenmesi gereken başlık oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da OBAMS koduyla işlem gören Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ilk yarısında yıllık bazda satış daralması yaşamasına rağmen ikinci çeyrekte belirgin bir operasyonel toparlanma ortaya koydu.
Şirketin 2026 ilk yarı hasılatı 12,53 milyar TL olurken, ikinci çeyrek tek başına değerlendirildiğinde satışlar 7,37 milyar TL seviyesine ulaştı.
İlk çeyrekte yaklaşık 5,17 milyar TL olan satışlarla karşılaştırıldığında ikinci çeyrekteki artış yaklaşık yüzde 43 olarak hesaplandı.
Daha dikkat çekici değişim ise faaliyet kârlılığında görüldü. İlk çeyrekte yaklaşık başa baş seviyede bulunan esas faaliyet kârı, ikinci çeyrekte 448,5 milyon TL'ye yükseldi.
OBAMS'ın Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
Oba Makarnacılık'ın toplam varlıkları 2025 sonundaki 14,90 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 15,68 milyar TL'ye yükseldi.
Özkaynaklar aynı dönemde 12,94 milyar TL'den 12,91 milyar TL'ye sınırlı gerilerken, toplam yükümlülükler 1,96 milyar TL'den 2,77 milyar TL'ye çıktı.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/6 | Değişim / Görünüm |
|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 14,90 milyar TL | 15,68 milyar TL | Yaklaşık %5,2 artış |
| Dönen varlıklar | 9,39 milyar TL | 9,84 milyar TL | Artış |
| Nakit ve nakit benzerleri | 4,41 milyar TL | 3,83 milyar TL | Gerileme |
| Ticari alacaklar | 3,13 milyar TL | 3,12 milyar TL | Yatay |
| Stoklar | 1,09 milyar TL | 1,93 milyar TL | Yaklaşık %77 artış |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 1,88 milyar TL | 2,68 milyar TL | Yaklaşık %42 artış |
| Toplam yükümlülükler | 1,96 milyar TL | 2,77 milyar TL | Artış |
| Özkaynaklar | 12,94 milyar TL | 12,91 milyar TL | Yatay |
| Finansal borçlanmalar | 32,6 milyon TL | 26,3 milyon TL | Düşük ve geriliyor |
30 Haziran 2026 finansal raporunda yer alan 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı tutarları, TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiştir. Bu nedenle geçmiş dönemlerde yayımlanan aynı tarihli finansal rakamlarla küçük farklılıklar görülebilir.
İkinci Çeyrek Satışları İlk Çeyreğe Göre Yaklaşık %43 Arttı
OBAMS'ın 2026 yılının ilk altı ayındaki toplam hasılatı 12,53 milyar TL oldu.
Şirket ikinci çeyrekte tek başına 7,37 milyar TL satış gerçekleştirdi. Buna göre ilk çeyrek satışlarının yaklaşık 5,17 milyar TL olduğu hesaplanıyor.
| Operasyonel Gösterge | 2026/1Ç | 2026/2Ç | 2026/6 Toplam |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 5,17 milyar TL | 7,37 milyar TL | 12,53 milyar TL |
| Brüt kâr | 562,0 milyon TL | 705,5 milyon TL | 1,27 milyar TL |
| Brüt kâr marjı | Yaklaşık %10,9 | Yaklaşık %9,6 | Yaklaşık %10,1 |
| Esas faaliyet kârı | Yaklaşık 1,1 milyon TL | 448,5 milyon TL | 449,7 milyon TL |
| Esas faaliyet marjı | Yaklaşık %0 | Yaklaşık %6,1 | Yaklaşık %3,6 |
| Vergi öncesi kâr / zarar | -340,6 milyon TL | 166,1 milyon TL | -174,5 milyon TL |
| Net kâr / zarar | -941,7 milyon TL | 932,1 milyon TL | -9,6 milyon TL |
Böylece satışlarda ilk çeyrekten ikinci çeyreğe yaklaşık yüzde 43'lük artış yaşandı.
Çeyreklik satış büyümesinin yanında faaliyet kârlılığındaki toparlanma, ikinci çeyreğin OBAMS açısından ilk çeyrekten belirgin biçimde daha güçlü geçtiğini ortaya koyuyor.
Yıllık Bazda Satışlar Hâlâ Geriliyor
Çeyreklik toparlanmaya rağmen yıllık karşılaştırma henüz büyümeye işaret etmiyor.
Şirket 2025'in ilk yarısında 13,90 milyar TL hasılat elde ederken, 2026'nın aynı döneminde satışlar 12,53 milyar TL'ye geriledi.
Böylece TMS 29 kapsamında karşılaştırılabilir verilere göre yıllık satış daralması yaklaşık yüzde 9,8 oldu.
Brüt Kâr Satışlardaki Daralmaya Rağmen Arttı
İlk yarı satışlarının yıllık bazda gerilemesine karşılık şirketin satış maliyetlerindeki düşüş daha güçlü gerçekleşti.
Satışların maliyeti geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık 12,80 milyar TL'den 11,27 milyar TL'ye geriledi.
Böylece brüt kâr 1,10 milyar TL'den 1,27 milyar TL'ye yükseldi.
Brüt kâr marjı da yaklaşık yüzde 7,9'dan yüzde 10,1'e çıktı.
Bu görünüm, satış hacmindeki gerilemeye rağmen ürün karması ve maliyet yönetimi tarafında geçen yılın aynı dönemine göre iyileşme sağlandığını gösteriyor.
Esas Faaliyet Kârında Asıl Dönüş İkinci Çeyrekte Geldi
İlk yarı esas faaliyet kârı 449,7 milyon TL olarak gerçekleşti.
Ancak bu rakamın çeyrekler arasındaki dağılımı bilanço hikâyesini daha net ortaya koyuyor.
İlk çeyrekte esas faaliyet kârı yaklaşık 1,1 milyon TL ile başa baş seviyesinde kalırken, ikinci çeyrekte 448,5 milyon TL esas faaliyet kârı oluştu.
İkinci çeyrek esas faaliyet marjı da yaklaşık yüzde 6,1 seviyesine çıktı.
Bu nedenle 2026/6 bilançosunda en önemli operasyonel sinyal, satışların yanında esas faaliyet kârlılığında yaşanan güçlü çeyreklik toparlanma oldu.
İkinci Çeyrekte 932 Milyon TL Net Kâr
OBAMS'ın ilk yarı net sonucu 9,6 milyon TL zarar olarak gerçekleşti.
Ancak kümülatif sonuç çeyreklere ayrıldığında oldukça farklı iki dönem ortaya çıkıyor.
İlk çeyrekte yaklaşık 941,7 milyon TL net zarar oluşurken, ikinci çeyrekte şirket 932,1 milyon TL net kâr açıkladı.
İkinci çeyrekteki güçlü net kârda ertelenmiş vergi gelirinin de önemli katkısı bulunuyor. Bu nedenle operasyonel performansın değerlendirilmesinde net kârın yanında esas faaliyet kârının izlenmesi önem taşıyor.
908,6 Milyon TL Parasal Kayıp Net Sonucu Baskıladı
Enflasyon muhasebesi OBAMS'ın 2026 ilk yarı net kâr görünümünde belirleyici kalemlerden biri oldu.
Şirket ilk yarıda 908,6 milyon TL parasal kayıp kaydetti.
Aynı dönemde esas faaliyet kârı 449,7 milyon TL ve finansman gelirleri 303,3 milyon TL seviyesinde bulunmasına rağmen parasal kayıp sonucunda vergi öncesi sonuç 174,5 milyon TL zarara döndü.
Ertelenmiş vergi gelirinin katkısıyla dönem sonundaki net zarar 9,6 milyon TL ile sınırlı kaldı.
3,83 Milyar TL Nakit, 26 Milyon TL Finansal Borç
OBAMS bilançosunun en güçlü taraflarından biri finansal borçluluk.
Şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 3,83 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Buna karşılık banka kredileri ve kiralama yükümlülüklerinden oluşan toplam finansal borçlanmalar yalnızca 26,3 milyon TL seviyesinde.
Banka kredisi bakiyesinin sadece yaklaşık 82,5 bin TL olması dikkat çekiyor.
Bu yapı OBAMS'ı yüksek faiz ortamında birçok sanayi şirketinden ayırıyor. Şirket finansman gideri baskısından ziyade yüksek nakit pozisyonunun satın alma gücü üzerindeki TMS 29 etkisini taşıyor.
Stoklar Altı Ayda %77 Arttı
Haziran bilançosunda dikkat edilmesi gereken en önemli kalemlerden biri stoklar oldu.
Stoklar 2025 sonundaki 1,09 milyar TL seviyesinden 1,93 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece yalnızca altı aylık dönemde stok artışı yaklaşık yüzde 77 oldu.
Stok kompozisyonundaki en dikkat çekici değişim ticari mallarda görüldü. Ticari mal stokları 2025 sonunda yaklaşık 1,4 milyon TL seviyesindeyken haziran sonunda 794,5 milyon TL'ye çıktı.
İlk madde ve malzeme stokları gerilerken ticari mallar ve diğer stoklardaki yükseliş toplam stok seviyesini yukarı taşıdı.
Stok Artışı 843 Milyon TL Nakit Çekti
Stok artışının nakit akışına etkisi finansal tablolarda açık biçimde görülüyor.
İlk yarıda stoklardaki değişim nedeniyle işletme sermayesinden yaklaşık 843,3 milyon TL nakit çıkışı oluştu.
Bununla birlikte tedarikçilere olan ticari borçlardaki artış, stok finansmanının önemli bölümünü dengeledi.
İlişkili olmayan taraflara ticari borçlar 720,5 milyon TL'den yaklaşık 1,43 milyar TL'ye yükseldi.
Ticari borçlardaki değişim işletme sermayesine yaklaşık 713 milyon TL pozitif katkı sağladı.
Bu görünüm, şirketin büyüyen stok pozisyonunun önemli bölümünü tedarikçi vadeleriyle finanse ettiğini gösteriyor.
İşletme Faaliyetlerinden 396 Milyon TL Nakit Üretildi
OBAMS 2026'nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 396,2 milyon TL pozitif nakit akışı sağladı.
Yatırım faaliyetlerinden yaklaşık 327,1 milyon TL nakit çıkışı yaşanırken, finansman faaliyetlerinden yaklaşık 17,2 milyon TL pozitif akış gerçekleşti.
Böylece enflasyon etkisinden önce nakit ve nakit benzerlerindeki değişim 86,3 milyon TL pozitif oldu.
Buna karşılık nakit üzerindeki yaklaşık 669,9 milyon TL'lik enflasyon etkisi nedeniyle raporlanan nakit seviyesi 4,41 milyar TL'den 3,83 milyar TL'ye geriledi.
Bu nedenle nakitteki gerilemeyi doğrudan operasyonel nakit yakımı olarak değerlendirmek doğru değil.
Başpınar Fabrikasında Makine Yatırımları Devam Ediyor
Oba Makarnacılık yatırımlarını 2026 yılında da sürdürüyor.
Şirket faaliyet raporuna göre Başpınar bölgesindeki fabrika binasında yerli ve ithal makine yatırımlarına devam edildi.
İlk yarıda yatırım teşvik belgesi kapsamında yaklaşık 309,0 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirildi.
Nakit akış tablosuna göre maddi ve maddi olmayan duran varlık alımlarından kaynaklanan toplam nakit çıkışı ise 332,9 milyon TL oldu.
Şirketin uzun vadeli peşin ödenmiş giderleri içerisinde de makine alımları için verilen yaklaşık 154,7 milyon TL avans bulunuyor.
OBAMS'ın Günlük Makarna Üretim Kapasitesi Yaklaşık 2.000 Ton
Oba Makarnacılık üretimini Gaziantep ve Hendek'teki iki ana tesiste gerçekleştiriyor.
Şirketin tesislerinde günlük yaklaşık 3.000 ton buğday kırma ve 2.000 ton makarna üretim kapasitesi bulunuyor.
Gaziantep tesislerinde makarnanın yanı sıra un ve irmik üretimi de yapılırken, Hendek fabrikası yıllık yaklaşık 450 bin ton buğday kırma ve yaklaşık 174 bin ton makarna üretim kapasitesine sahip.
İki fabrikanın buğday üretim bölgeleri ile ihracat ve ithalat geçişlerine yakın konumu, lojistik ve tedarik açısından şirketin operasyonel avantajlarından biri olarak öne çıkıyor.
100'ün Üzerinde Ülkeye İhracat Yapıyor
OBAMS'ın en önemli yapısal avantajlarından biri geniş ihracat ağı.
Şirket 100'ün üzerinde ülkeye ürün gönderirken özellikle Orta Doğu, Afrika ve Avrupa pazarlarında güçlü satış ağına sahip.
2026'nın ilk yarısında yurt dışı satışlar 6,61 milyar TL, yurt içi satışlar ise yaklaşık 5,96 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
| Satış Bölgesi | 2026 İlk Yarı | 2025 İlk Yarı |
|---|---|---|
| Yurt içi satışlar | 5,96 milyar TL | 4,68 milyar TL |
| Yurt dışı satışlar | 6,61 milyar TL | 9,41 milyar TL |
Veriler, toplam satışlardaki yıllık daralmanın ağırlıklı olarak yurt dışı satışlardaki düşüşten kaynaklandığını gösteriyor.
Buna karşılık yurt içi satışların geçen yılın aynı dönemine göre artması, iç pazarın ihracattaki zayıflığı kısmen dengelediğine işaret ediyor.
Makarna İhracatı Güçlenirken Ticari Mal İhracatı Geriledi
Satışların ürün bazındaki dağılımı incelendiğinde ihracat tarafındaki değişimin tamamının makarna satışlarından kaynaklanmadığı görülüyor.
Yurt dışı makarna satışları geçen yılın ilk yarısındaki 3,94 milyar TL'den 4,64 milyar TL'ye yükseldi.
Buna karşılık yurt dışı ticari mal satışları 4,93 milyar TL'den 1,26 milyar TL'ye geriledi.
Bu ayrım OBAMS'ın satış daralmasını değerlendirirken önemli. Şirketin temel üretim faaliyeti olan makarna ihracatında artış yaşanmasına rağmen ticari mal satışlarındaki sert düşüş toplam hasılatı aşağı çekti.
Personel Sayısı 721'e Geriledi
Oba Makarnacılık'ın çalışan sayısı 2025 sonunda 808 kişiyken 30 Haziran 2026 itibarıyla 721 kişiye geriledi.
Şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Oba Food'da ise üç çalışan bulunuyor.
Altı aylık dönemde ana şirket personel sayısında yaklaşık yüzde 10,8'lik azalma gerçekleşmiş olması, operasyonel verimlilik ve kapasite kullanımının gelecek dönemlerde izlenmesi gereken başlıklarından biri.
Özkaynakların Aktiflere Oranı %82 Seviyesinde
OBAMS'ın toplam varlıkları 15,68 milyar TL, toplam yükümlülükleri ise 2,77 milyar TL seviyesinde.
Buna karşılık özkaynaklar 12,91 milyar TL düzeyinde bulunuyor.
Böylece özkaynakların toplam varlıklara oranı yaklaşık yüzde 82 seviyesinde gerçekleşiyor.
Cari oran da yaklaşık 3,7 seviyesinde bulunuyor.
Bu göstergeler şirketin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılama kapasitesi ve sermaye yapısı açısından güçlü bir bilanço taşıdığına işaret ediyor.
TRİ ve Kefalet Büyüklüğü Ayrıca İzlenmeli
Finansal borçların çok düşük olması bilanço açısından güçlü bir unsur olmakla birlikte, finansal tablo dipnotlarında açıklanan teminat, rehin, ipotek ve kefalet büyüklüklerinin de ayrı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.
30 Haziran 2026 itibarıyla grubun çeşitli kredi sözleşmeleri kapsamında verdiği kefaletler bulunuyor. Bu kalemler mevcut banka kredisi bakiyesiyle aynı anlamı taşımamakla birlikte koşullu yükümlülüklerin takibi açısından önem taşıyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Satışlar
İkinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 43 artan satışların üçüncü çeyrekte de büyümeye devam edip etmediği izlenmeli.
Faaliyet Kârı
İkinci çeyrekte 448,5 milyon TL'ye yükselen esas faaliyet kârının sürdürülebilir olup olmadığı operasyonel görünümün temel göstergelerinden biri olacak.
Stoklar
1,93 milyar TL'ye yükselen stokların satışa dönüşme hızı ve üçüncü çeyrekte yeniden artıp artmadığı yakından izlenmeli.
Nakit Akışı
İlk yarıda pozitif kalan işletme nakit akışının yatırım harcamalarına rağmen korunması finansal kalite açısından önemli olacak.
İhracat
Yurt dışı satışlardaki yıllık gerilemenin üçüncü çeyrekte durup durmadığı takip edilmeli.
Makarna İhracatı
Toplam ihracat gerilerken büyümeye devam eden makarna ihracatının şirketin satış karmasındaki payı izlenmeli.
TMS 29
Yüksek nakit pozisyonu nedeniyle oluşan parasal kaybın net kâr üzerindeki etkisi gelecek dönemlerde de önemli olacak.
Yatırımlar
Başpınar'daki makine yatırımlarının üretim kapasitesi, verimlilik ve marjlara katkısı takip edilmeli.
OBAMS İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
OBAMS’ta İkinci Çeyrek Güçlü: Şimdi Gözler Satışların Devamlılığı ve Stoklarda
Oba Makarnacılık'ın 2026 ilk yarı finansal sonuçları iki farklı görünümü aynı anda ortaya koyuyor.
Yıllık karşılaştırmada toplam satışların yüzde 9,8 gerilemesi, şirketin henüz reel satış büyümesine geri dönmediğini gösteriyor. Yurt dışı satışların geçen yılın aynı dönemine göre düşmesi de büyüme tarafındaki temel zayıflık olarak öne çıkıyor.
Buna karşılık ikinci çeyrek rakamları çok daha güçlü bir tablo ortaya koyuyor. Satışların ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 43 artarak 7,37 milyar TL'ye çıkması ve esas faaliyet kârının 448,5 milyon TL'ye yükselmesi operasyonel toparlanmanın en güçlü göstergeleri oldu.
Şirketin bilanço yapısı da önemli bir güvenlik marjı sağlıyor. Yaklaşık 3,83 milyar TL nakde karşılık yalnızca 26,3 milyon TL finansal borçlanmanın bulunması ve özkaynakların toplam varlıkların yaklaşık yüzde 82'sini oluşturması, OBAMS'ı yüksek borçluluk taşıyan sanayi şirketlerinden ayırıyor.
Bununla birlikte stoklardaki hızlı büyüme göz ardı edilmemeli. Stokların altı ayda yaklaşık yüzde 77 artarak 1,93 milyar TL'ye çıkması, şirketin önümüzdeki çeyreklerde satış büyümesini devam ettirmesini daha önemli hale getiriyor.
Stokların güçlü satışlarla eritilmesi ve ikinci çeyrekte görülen faaliyet marjının korunması halinde 2026'nın ikinci yarısında operasyonel görünüm belirgin şekilde güçlenebilir.
Buna karşılık satışların yeniden zayıflaması ve stokların büyümeye devam etmesi halinde işletme sermayesi ihtiyacı bilanço kalitesi açısından daha yakından izlenmesi gereken bir konu haline gelebilir.
Bu nedenle OBAMS açısından üçüncü çeyreğin temel göstergeleri satış büyümesi, esas faaliyet marjı, stoklar, ihracat ve işletme nakit akışı olacak.
Kaynaklar
- Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — OBAMS finansal raporları ve şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, dipnotlar ve faaliyet raporlarından derlenmiştir.
2025/12 sonuçları yıllık, 2026/3 sonuçları üç aylık ve 2026/6 sonuçları altı aylık kümülatif dönemleri kapsamaktadır. Gelir tablosu kalemlerinde farklı uzunluktaki dönemler doğrudan yıllık performans karşılaştırması olarak değerlendirilmemelidir.
Haberde kullanılan 2026 ikinci çeyrek gelir tablosu hesaplamaları, 30 Haziran 2026 finansal raporunda açıklanan ikinci çeyrek rakamları ve altı aylık kümülatif sonuçların ayrıştırılması esas alınarak hazırlanmıştır.
Enflasyon muhasebesi kapsamında geçmiş dönem finansal verileri raporlama döneminin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebildiğinden farklı ara dönem raporlarında aynı tarihli karşılaştırmalı rakamlar arasında farklılıklar görülebilir.
Şirketin gelecekteki satışları, kârlılığı, finansal sonuçları, stokları ve nakit akışı; iç ve dış talep, hammadde fiyatları, enerji ve lojistik maliyetleri, döviz kurları, enflasyon, ihracat pazarları ve diğer ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişebilir.