NTGAZ | 2026 İLK YARI BİLANÇO ANALİZİ

NTGAZ’da Güçlü Bilanço, Zayıflayan Q2 Marjları

Naturelgaz 2026’nın ilk yarısında bilanço yapısını güçlendirdi. Nakit 801 milyon TL’ye yükselirken banka kredileri 246,2 milyon TL’ye geriledi ve şirket yaklaşık 555 milyon TL net nakit pozisyonuna ulaştı. İlk yarı net kârı yüzde 21,3 artarak 687 milyon TL’ye çıkarken ikinci çeyrekte satışların mevsimsel olarak gerilemesiyle brüt kâr ve esas faaliyet marjlarında belirgin düşüş yaşandı.

Naturelgaz NTGAZ 2026 ilk yarı bilanço analizi nakit banka borcu net kâr FAVÖK ticari alacaklar ÇAYKUR ve Q2 marjları

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul’da NTGAZ koduyla işlem gören Naturelgaz Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ilk yarısında 5,24 milyar TL hasılat, 1,69 milyar TL brüt kâr ve 1,40 milyar TL FAVÖK elde etti. Ana ortaklık net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,3 artarak 687 milyon TL’ye ulaştı.

Finansal yapı tarafında şirketin nakdi 2025 sonundaki 394,4 milyon TL’den 801 milyon TL’ye yükselirken banka kredileri 338 milyon TL’den 246,2 milyon TL’ye geriledi. Buna karşılık ikinci çeyrekte gelirlerin ve operasyonel marjların ilk çeyreğe kıyasla belirgin biçimde zayıflaması bilanço döneminin dikkat çeken diğer başlığı oldu.

Haberin özeti: Naturelgaz’ın nakit ve nakit benzerleri 801 milyon TL’ye yükselirken banka kredileri 246,2 milyon TL’ye geriledi. Ticari alacaklar 1,34 milyar TL’den 746,1 milyon TL’ye düşerken şirket ilk yarıda 1,20 milyar TL faaliyet nakdi üretti. İlk yarı FAVÖK’ü 1,40 milyar TL’ye ve net kârı 687 milyon TL’ye yükselen NTGAZ’da ikinci çeyrek brüt kâr marjı yüzde 24,6’ya, esas faaliyet kâr marjı ise yüzde 10,7’ye geriledi.

2025 Sonundan Haziran 2026’ya Bilanço Nasıl Değişti?

Naturelgaz finansal tablolarını TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesine göre hazırlıyor. Bu nedenle 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı bilanço rakamları 30 Haziran 2026 tarihindeki satın alma gücü cinsinden yeniden ifade edildi.

Bilanço Kalemi 31.12.2025 30.06.2026 Değişim
Nakit ve nakit benzerleri 394,4 milyon TL 801,0 milyon TL +%103,1
Ticari alacaklar 1,34 milyar TL 746,1 milyon TL -%44,5
Stoklar 96,7 milyon TL 113,6 milyon TL +%17,4
Dönen varlıklar 1,92 milyar TL 1,75 milyar TL -%9,1
Toplam varlıklar 8,13 milyar TL 8,01 milyar TL -%1,6
Kısa vadeli yükümlülükler 1,26 milyar TL 879,0 milyon TL -%30,0
Toplam yükümlülükler 2,20 milyar TL 2,01 milyar TL -%8,6
Özkaynaklar 5,94 milyar TL 6,00 milyar TL +%1,0
Banka kredileri 338,0 milyon TL 246,2 milyon TL -%27,1

Net Nakit Yaklaşık 555 Milyon TL’ye Yükseldi

Naturelgaz’ın 2025 sonunda 394,4 milyon TL nakdi ve yaklaşık 338 milyon TL banka kredisi bulunuyordu. Haziran 2026 sonunda ise nakit 801 milyon TL’ye yükselirken banka kredileri 246,2 milyon TL’ye geriledi.

Gösterge 31.12.2025 30.06.2026
Nakit ve nakit benzerleri 394,4 milyon TL 801,0 milyon TL
Banka kredileri 338,0 milyon TL 246,2 milyon TL
Net nakit 56,4 milyon TL 554,7 milyon TL

Banka kredileri esas alındığında şirketin yaklaşık 555 milyon TL net nakit pozisyonuna ulaşması bilanço kalitesi açısından güçlü bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Üstelik Naturelgaz 2025 yılı kârından 600 milyon TL brüt temettü dağıtma kararı aldı ve ödeme 6 Mayıs 2026 tarihinde gerçekleştirildi.

Banka Kredileri Yüzde 27 Geriledi

Naturelgaz’ın toplam banka kredileri 2025 sonundaki 337,95 milyon TL’den Haziran 2026 sonunda 246,23 milyon TL’ye düştü.

Banka Kredileri 31.12.2025 30.06.2026
Kısa vadeli 158,4 milyon TL 114,8 milyon TL
Uzun vadeli 179,6 milyon TL 131,4 milyon TL
Toplam 338,0 milyon TL 246,2 milyon TL

Kredilerin ABD doları ve avro cinsinden olması kur riskini tamamen ortadan kaldırmasa da güçlü nakit pozisyonu ve azalan kredi bakiyesi finansal kaldıraç riskini sınırlıyor.

Ticari Alacaklar Yaklaşık Yüzde 45 Azaldı

Naturelgaz bilançosundaki en önemli iyileşmelerden biri ticari alacaklarda görüldü. Ticari alacaklar 2025 sonundaki 1,34 milyar TL seviyesinden Haziran sonunda 746,1 milyon TL’ye geriledi.

Ticari Alacaklar 31.12.2025 30.06.2026 Değişim
Toplam ticari alacak 1,34 milyar TL 746,1 milyon TL -%44,5
Ortalama vade 40 gün 36 gün İyileşme

Alacakların hem tutar hem de ortalama vade olarak azalması şirketin satışlarını nakde dönüştürme kabiliyetindeki iyileşmeye işaret ediyor.

İlk Yarıda 1,20 Milyar TL Faaliyet Nakdi

Naturelgaz 2026 yılının ilk altı ayında işletme faaliyetlerinden yaklaşık 1,20 milyar TL nakit üretti. Aynı dönemde yatırım faaliyetlerinden 65,6 milyon TL nakit çıkışı gerçekleşti.

Nakit Akışı 2026 İlk Yarı
Faaliyetlerden elde edilen nakit +1,20 milyar TL
Yatırım faaliyetleri -65,6 milyon TL
Finansman faaliyetleri -508,6 milyon TL
Ödenen temettü -605,9 milyon TL
Dönem sonu nakit 801,0 milyon TL

Yaklaşık 606 milyon TL temettü ödemesine rağmen dönem sonunda nakdin 801 milyon TL’ye çıkması şirketin güçlü faaliyet nakit üretimine dikkat çekiyor.

İlk Yarı Net Kârı Yüzde 21,3 Arttı

Kârlılık 2026 İlk Yarı 2025 İlk Yarı Değişim
Hasılat 5,24 milyar TL 4,84 milyar TL +%8,3
Brüt kâr 1,69 milyar TL 1,36 milyar TL +%24,5
Esas faaliyet kârı 1,15 milyar TL 897,0 milyon TL +%28,5
FAVÖK 1,40 milyar TL 1,15 milyar TL +%21,4
Ana ortaklık net kârı 687,0 milyon TL 566,6 milyon TL +%21,3

Hasılat artışının üzerinde gerçekleşen brüt kâr, esas faaliyet kârı ve FAVÖK büyümesi ilk yarı genelinde operasyonel performansın geçen yılın aynı dönemine göre güçlendiğini gösteriyor.

İkinci Çeyrekte Marjlar Neden Zayıfladı?

Altı aylık finansal tablolarda 2026 ikinci çeyrek rakamları ayrıca açıklandığı için ilk çeyrek rakamları altı aylık toplamdan ikinci çeyreğin çıkarılması yoluyla aynı satın alma gücü bazında karşılaştırılabiliyor.

Kârlılık 2026/Q1 2026/Q2 Q2/Q1
Hasılat 3,27 milyar TL 1,97 milyar TL -%39,7
Brüt kâr 1,21 milyar TL 484,5 milyon TL -%59,8
Esas faaliyet kârı 942,4 milyon TL 210,1 milyon TL -%77,7
Ana ortaklık net kârı 597,4 milyon TL 89,6 milyon TL -%85,0

Naturelgaz’ın faaliyetleri özellikle şehir gazı segmentinde kış aylarının etkisiyle güçlü bir mevsimsellik taşıyor. Havaların ısınmasıyla şehir gazı hacminin ikinci çeyrekte gerilemesi hasılat ve operasyonel kârlılığı aşağı çekti.

Brüt Kâr Marjı Yüzde 36,9’dan Yüzde 24,6’ya Geriledi

Marj 2026/Q1 2026/Q2
Brüt kâr marjı %36,9 %24,6
Esas faaliyet kâr marjı %28,8 %10,7
Net kâr marjı %18,3 %4,5

İkinci çeyrekte satışların mevsimselliğe bağlı gerilemesine ek olarak operasyonel marjlardaki düşüş dikkat çekiyor. Bu nedenle NTGAZ’ın güçlü bilançosuna karşın yılın kalanında birim kârlılık ve marjların seyri yatırımcı açısından kritik göstergeler arasında olacak.

Toplam Satış Hacmi Yüzde 4,6 Arttı

Satış Hacmi 2025 İlk Yarı 2026 İlk Yarı
Dökme CNG 55,99 milyon Sm³ 59,38 milyon Sm³
Şehir Gazı 137,69 milyon Sm³ 144,46 milyon Sm³
LNG 1,42 milyon Sm³ 320 bin Sm³
Oto CNG 68,6 bin Sm³ 38,6 bin Sm³
Toplam 195,16 milyon Sm³ 204,19 milyon Sm³

Toplam satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 4,6 artarken büyümenin ana sürükleyicileri şehir gazı ve dökme CNG segmentleri oldu.

ÇAYKUR Sözleşmesi Yılın İkinci Yarısını Destekleyebilir

Naturelgaz, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 17 fabrikası için düzenlenen doğal gaz ihalesinde tüm fabrikalar için en iyi teklifi verdi.

Şirket ile ÇAYKUR arasında 9 Nisan 2026 tarihinde toplam 310 milyon kWh enerjiye karşılık gelen yaklaşık 29,14 milyon Sm³ doğal gaz tedarik sözleşmesi imzalandı.

İhaleye konu hacim Naturelgaz’ın 2025 yılı toplam satış hacminin yaklaşık yüzde 8,1’ine karşılık geliyor. Tedarikin Mayıs ayından yıl sonuna kadar sürmesi beklendiğinden sözleşmenin özellikle üçüncü ve dördüncü çeyrek satış hacimlerine destek vermesi beklenebilir.

GES Kapasitesi 20,83 MWp’ye Ulaştı

Naturelgaz’ın Konya’da 2,4 MWp ve Muş’ta 18,43 MWp olmak üzere toplam 20,83 MWp kurulu güneş enerjisi kapasitesi bulunuyor.

GES yatırımlarında üretilen elektriğin öncelikle şirketin CNG üretim tesislerinde kullanılması, üretim fazlasının ise şebekeye verilmesi hedefleniyor. Şirket 2026’nın ilk yarısında GES faaliyetlerinden 49,6 milyon TL gelir kaydetti.

Kiralama Yükümlülükleri Yükseldi

Banka borçlarında belirgin gerileme görülmesine rağmen kiralama yükümlülüklerinde artış dikkat çekiyor.

Kiralama Yükümlülükleri 31.12.2025 30.06.2026
Kısa vadeli 22,5 milyon TL 78,6 milyon TL
Uzun vadeli 44,3 milyon TL 160,1 milyon TL
Toplam 66,7 milyon TL 238,7 milyon TL

Kiralama borçları banka kredileriyle birlikte değerlendirildiğinde toplam finansal yükümlülük yaklaşık 485 milyon TL seviyesine ulaşıyor. Buna rağmen 801 milyon TL nakit şirketin düzeltilmiş bazda da net nakit pozisyonunu korumasını sağlıyor.

TMS 29 Kaynaklı 130,4 Milyon TL Parasal Kayıp

Naturelgaz 2026 yılının ilk altı ayında TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında 130,4 milyon TL parasal pozisyon kaybı kaydetti.

Geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 2,4 milyon TL parasal kazanç bulunuyordu. Yüksek nakit pozisyonu finansal açıdan güçlü görünmekle birlikte enflasyon muhasebesi altında parasal varlıkların satın alma gücü kaybı net kâr üzerinde baskı oluşturabiliyor.

Güney Afrika Uzun Vadeli Büyüme Opsiyonu

Naturelgaz 2025 yılında Güney Afrika’da faaliyet gösteren Afrojoule Energy Holdings’in yüzde 60 hissesini satın aldı. Afrojoule ayrıca LNG Hub şirketinin yüzde 30,5’ine yatırım yaptı.

LNG Hub, Güney Afrika’nın Richards Bay bölgesinde küçük ölçekli kara bazlı LNG depolama ve dağıtım projesi geliştiriyor. Projenin 2028 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi öngörülüyor.

LNG Hub henüz kâr üreten bir yatırım değil. Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 5,7 milyon TL net zarar açıklayan proje bugün için Naturelgaz’ın finansallarına sınırlı katkı sağlarken uzun vadede Türkiye dışı büyüme opsiyonu sunuyor.

NTGAZ BİLANÇOSUNDA KRİTİK GÖSTERGELER

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

1

Q3 Operasyonel Marjları

İkinci çeyrekte yüzde 24,6’ya gerileyen brüt kâr marjı ile yüzde 10,7’ye düşen esas faaliyet kâr marjının üçüncü çeyrekte nasıl seyredeceği yakından izlenmeli.

2

Net Nakit Pozisyonu

Yaklaşık 555 milyon TL seviyesine yükselen net nakit pozisyonunun yatırımlar ve temettü sonrasında korunup korunamayacağı bilanço kalitesi açısından önemli.

3

ÇAYKUR Satış Hacmi

29,14 milyon Sm³ büyüklüğündeki ÇAYKUR sözleşmesinin özellikle yılın ikinci yarısında satış hacmi ve kârlılığa katkısı izlenecek.

NTGAZ’da nakit, banka borçları, ticari alacaklar ve faaliyet nakit akışı bilanço kalitesi açısından güçlü bir görünüm sergiliyor. Buna karşılık ikinci çeyrekte ortaya çıkan marj daralmasının mevsimsel sınırlar içinde kalıp kalmayacağı yılın ikinci yarısındaki finansal performans açısından kritik olacak.

NTGAZ İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
801 milyon TL güçlü nakit pozisyonu İkinci çeyrekte operasyonel marjların sert gerilemesi
Banka kredilerinin yüzde 27 azalması Şehir gazında yüksek mevsimsellik
Yaklaşık 555 milyon TL net nakit Kiralama yükümlülüklerindeki hızlı artış
Ticari alacakların yaklaşık yüzde 45 gerilemesi Banka kredilerinin döviz cinsinden olması
1,20 milyar TL faaliyet nakit akışı TMS 29 kaynaklı parasal pozisyon kaybı
FAVÖK ve net kârda yüzde 21’in üzerinde yıllık büyüme LNG satış hacmindeki gerileme
Fırsatlar Tehditler
ÇAYKUR sözleşmesinin ikinci yarı satışlarına katkısı Sıcak hava koşullarının şehir gazı talebini düşürmesi
Dökme CNG satışlarında büyüme potansiyeli Doğal gaz fiyatları ve regülasyon değişiklikleri
20,83 MWp GES kapasitesinin maliyet avantajı Döviz kurlarında sert yükseliş
Güney Afrika LNG yatırımlarının uzun vadeli büyümesi Güney Afrika projelerinde gecikme riski
Güçlü nakdin yeni yatırım fırsatları yaratması Kiralama yükümlülüklerinin büyümeye devam etmesi
Yeni şehir ve ilçelerde taşımalı doğal gaz talebi Eski gaz alım sözleşmelerinden kaynaklanabilecek fiyat farkı riski

Güçlü Bilanço, Sıradaki Test Operasyonel Marjlar

Naturelgaz’ın Haziran 2026 bilançosunda finansal yapı açısından güçlü bir görünüm öne çıkıyor. Nakit 801 milyon TL’ye yükselirken banka kredilerinin 246 milyon TL’ye gerilemesi şirketi yaklaşık 555 milyon TL net nakit pozisyonuna taşıdı.

Ticari alacakların yaklaşık yüzde 45 azalması ve ilk yarıda 1,20 milyar TL faaliyet nakdi üretilmesi kârın nakde dönüşümü açısından olumlu göstergeler arasında bulunuyor. Şirketin yaklaşık 606 milyon TL temettü ödemesine rağmen dönem sonunda kasasını büyütmesi de bilanço kalitesini destekliyor.

Operasyonel tarafta ise ilk yarı FAVÖK ve net kâr geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21’in üzerinde artmasına rağmen ikinci çeyrek performansı ilk çeyreğin oldukça altında kaldı. Brüt kâr marjının yüzde 36,9’dan yüzde 24,6’ya, esas faaliyet kâr marjının yüzde 28,8’den yüzde 10,7’ye gerilemesi dikkat çekiyor.

Bu nedenle NTGAZ açısından yılın ikinci yarısındaki temel test; güçlü net nakit pozisyonunun korunması, ÇAYKUR sözleşmesinin satış hacmine katkısı ve ikinci çeyrekte zayıflayan operasyonel marjların yeniden toparlanıp toparlanamayacağı olacak.

Kaynaklar

  • Naturelgaz Sanayi ve Ticaret AŞ ve Bağlı Ortaklığı — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemi Özet Konsolide Finansal Tabloları
  • Naturelgaz Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Ara Dönem Faaliyet Raporu