Naturel Yenilenebilir Enerji’de Satışlar %25, FAVÖK %61 Geriledi
Naturel Yenilenebilir Enerji'nin 2026 ilk yarı satışları yüzde 25, FAVÖK'ü yüzde 61 gerilerken esas faaliyet sonucu 120,7 milyon TL zarara döndü. Şirketin nakit pozisyonu ise esas faaliyetlerden değil, kontrol kaybedilmeden gerçekleştirilen bağlı ortaklık pay satışlarından sağlanan 4,64 milyar TL'lik nakit girişiyle güçlendi.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da NATEN koduyla işlem gören Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ'nin 2026 yılının ilk yarısında bilançosu büyürken operasyonel kârlılığı belirgin biçimde zayıfladı.
Şirketin ilk yarı satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 gerileyerek 863,97 milyon TL oldu. Brüt kâr yüzde 40 düşerken şirket tarafından hesaplanan FAVÖK yüzde 61 azalarak 146,99 milyon TL'ye geriledi.
Bilanço tarafında ise nakit ve nakit benzerleri 2026'nın ikinci çeyreğinde 3,75 milyar TL'ye yükseldi. Ancak bu güçlenme esas faaliyetlerden değil, bağlı ortaklıklardaki payların kontrol kaybedilmeden satılmasından sağlanan 4,64 milyar TL'lik nakit girişinden kaynaklandı.
NATEN'in Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
NATEN'in toplam varlıkları 2025 sonundaki 25,46 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 34,95 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece şirketin toplam varlıkları altı ayda yaklaşık yüzde 37 büyüdü. Büyümede 24 MW kurulu güce sahip HEZ Moralı JES-1'in konsolidasyona alınması ve ilgili varlıkların bilançoya eklenmesi etkili oldu.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Dönen varlıklar | 1,66 milyar TL | Yaklaşık 1,59 milyar TL | 5,45 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 499,5 milyon TL | Yaklaşık 225 milyon TL | 3,75 milyar TL |
| Finansal yatırımlar | 3,83 milyar TL | Yaklaşık 3,61 milyar TL | 3,54 milyar TL |
| Maddi duran varlıklar | 17,00 milyar TL | Yaklaşık 23 milyar TL | 23,04 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 25,46 milyar TL | 31,19 milyar TL | 34,95 milyar TL |
| Finansal borçlar | 5,32 milyar TL | 8,65 milyar TL | 8,22 milyar TL |
| Net borç | 4,82 milyar TL | 8,42 milyar TL | 4,48 milyar TL |
| Ana ortaklığa ait özkaynaklar | 7,64 milyar TL | 8,24 milyar TL | 9,59 milyar TL |
| Toplam özkaynaklar | 15,77 milyar TL | Yaklaşık 17 milyar TL | 21,36 milyar TL |
Enflasyon muhasebesi kapsamında karşılaştırmalı finansal veriler raporlama döneminin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebildiğinden farklı ara dönem raporlarında aynı tarihli tutarlar arasında farklılıklar görülebilir.
İlk Çeyrekte Finansal Borçlar Hızla Arttı
NATEN'in bilançosundaki en sert değişim 2026'nın ilk çeyreğinde yaşandı. Toplam varlıklar 2025 sonuna göre yaklaşık yüzde 22,5 büyürken finansal borçlar yaklaşık yüzde 62,6 arttı.
Nakit ve nakit benzerleri yaklaşık 500 milyon TL'den 225 milyon TL seviyesine gerilerken net borç 8,42 milyar TL'ye yükseldi.
Borçluluk artışında HEZ Enerji'nin finansal tablolarının konsolidasyona alınması etkili oldu. HEZ Enerji'nin satın alma tarihindeki kısa ve uzun vadeli borçlanmaları yaklaşık 4,03 milyar TL seviyesindeydi.
İkinci Çeyrekte Nakit 3,75 Milyar TL'ye Yükseldi
Haziran sonunda nakit ve nakit benzerleri 3,75 milyar TL'ye yükseldi. Aynı dönemde finansal borçlar ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 4,9 gerilerken net borç 8,42 milyar TL'den 4,48 milyar TL'ye düştü.
Ancak nakit pozisyonundaki bu iyileşme NATEN'in elektrik üretimi veya müteahhitlik faaliyetlerinden yarattığı nakitten kaynaklanmadı.
Nakit akış tablosuna göre bağlı ortaklık paylarının kontrol kaybına yol açmayacak şekilde satılmasından 4,64 milyar TL nakit girişi sağlandı.
Bağlı Ortaklıklardaki Ekonomik Pay Geriledi
Pay satışları NATEN'in nakit ve net borç görünümünü güçlendirirken grup şirketlerindeki ekonomik pay oranlarını aşağı çekti.
NATEN'in Esenboğa Elektrik'teki payı 2025 sonundaki yüzde 62,50 seviyesinden yüzde 55'e geriledi.
Esenboğa Elektrik üzerinden Margün Enerji ve diğer dolaylı bağlı ortaklıklardaki ekonomik pay ise yaklaşık yüzde 47,26'dan yüzde 39,99'a düştü.
Bu işlemler sonucunda kontrol gücü olmayan paylar 2025 sonundaki 8,13 milyar TL seviyesinden 11,76 milyar TL'ye yükseldi.
Dolayısıyla bilanço güçlenirken, NATEN ana ortaklık hissedarlarının grup şirketlerinin gelecekteki kârlarından alacağı ekonomik payın da ayrıca değerlendirilmesi gerekiyor.
NATEN'in Satışları %25 Geriledi
NATEN'in 2026 yılının ilk yarısındaki hasılatı 863,97 milyon TL oldu.
Geçen yılın aynı döneminde 1,15 milyar TL seviyesinde bulunan hasılata göre reel gerileme yüzde 25 olarak gerçekleşti.
| Gelir Kaynağı | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Elektrik üretimi | 766,94 milyon TL | 859,58 milyon TL | Yaklaşık %12 artış |
| Enerji müteahhitliği, bakım ve onarım | 385,09 milyon TL | 4,39 milyon TL | Yaklaşık %98,9 düşüş |
| Toplam satışlar | 1,15 milyar TL | 863,97 milyon TL | %25 düşüş |
Elektrik üretim gelirleri yaklaşık yüzde 12 büyümesine rağmen enerji müteahhitliği, bakım ve onarım gelirlerinin neredeyse tamamen ortadan kalkması toplam satışları aşağı çekti.
Müteahhitlik gelirlerinin 385,09 milyon TL'den yalnızca 4,39 milyon TL'ye gerilemesi NATEN'in gelir yapısını büyük ölçüde elektrik üretimine bağımlı hale getirdi.
Brüt Kâr %40 Düştü
Satışlardaki daralmanın yanı sıra maliyet baskısı da operasyonel kârlılığı olumsuz etkiledi.
Brüt kâr, geçen yılın aynı dönemindeki 273,82 milyon TL seviyesinden 164,26 milyon TL'ye geriledi.
Böylece brüt kârdaki yıllık düşüş yüzde 40 olurken brüt kâr marjı yüzde 23,8'den yüzde 19'a düştü.
FAVÖK %61 Geriledi
Şirketin faaliyet raporunda açıkladığı FAVÖK, 2025'in ilk yarısındaki 376,62 milyon TL seviyesinden 2026'nın aynı döneminde 146,99 milyon TL'ye geriledi.
Böylece FAVÖK'teki yıllık düşüş yaklaşık yüzde 61 seviyesine ulaştı.
FAVÖK marjı da yüzde 32,7 seviyesinden yüzde 17'ye geriledi.
Esas Faaliyet Sonucu Zarara Döndü
NATEN, 2025'in ilk yarısında 54,19 milyon TL esas faaliyet kârı açıklamıştı.
Şirket 2026'nın aynı döneminde 120,68 milyon TL esas faaliyet zararı kaydetti.
Genel yönetim giderlerinin 352,42 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesi ve brüt kârın bu giderleri karşılamakta yetersiz kalması esas faaliyet sonucunun negatife dönmesine neden oldu.
İkinci Çeyrekte 414,3 Milyon TL Ana Ortaklık Zararı
| Gösterge | 2026/1Ç | 2026/2Ç | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | Yaklaşık 412,72 milyon TL | 451,25 milyon TL | 863,97 milyon TL |
| Brüt kâr | Yaklaşık 62,25 milyon TL | 102,01 milyon TL | 164,26 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı/zararı | Yaklaşık 81,97 milyon TL zarar | 38,71 milyon TL zarar | 120,68 milyon TL zarar |
| Konsolide net kâr/zarar | Yaklaşık 1,75 milyar TL kâr | 365,58 milyon TL zarar | 1,39 milyar TL kâr |
| Ana ortaklık net kâr/zararı | Yaklaşık 837,76 milyon TL kâr | 414,33 milyon TL zarar | 423,42 milyon TL kâr |
İkinci çeyrekte satışlar ve brüt kâr ilk çeyreğe göre yükseldi. Ancak finansman giderleri ve ertelenmiş vergi etkisi net kârın negatife dönmesine neden oldu.
Böylece ilk çeyrekte oluşan ana ortaklık kârının önemli bölümü ikinci çeyrekte geri verildi.
423,4 Milyon TL Net Kârın Kalitesi Zayıf
NATEN 2026'nın ilk yarısında toplam 1,39 milyar TL konsolide dönem kârı açıkladı.
Bu kârın 962,54 milyon TL'si kontrol gücü olmayan paylara, 423,42 milyon TL'si ise ana ortaklık paylarına ait oldu.
Bununla birlikte açıklanan net kâr esas faaliyetlerden kaynaklanmadı. HEZ Enerji satın alımından doğan 2,06 milyar TL negatif şerefiye ve 1,24 milyar TL net parasal pozisyon kazancı dönem kârının oluşumunda belirleyici rol oynadı.
Negatif şerefiye, satın alınan HEZ Enerji'nin belirlenen net varlık değeri ile satın alma bedeli arasındaki farktan doğan muhasebesel bir kazançtır ve doğrudan faaliyetlerden yaratılan nakit anlamına gelmemektedir.
Finansman Giderleri 1,26 Milyar TL'ye Ulaştı
NATEN'in 2026 ilk yarı finansman giderleri 1,26 milyar TL olarak gerçekleşti.
Bu tutarın yaklaşık 587,67 milyon TL'si kredi faiz giderlerinden, 552,12 milyon TL'si ise bankalardan kaynaklanan kur farkı giderlerinden oluştu.
Finansman giderlerinin hasılatın üzerinde bir büyüklüğe ulaşması, operasyonel kârlılığın net sonuca dönüşmesini zorlaştıran en önemli risklerden biri oldu.
İşletme Nakit Akışı Pozitif Ama %62 Geriledi
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | 1,86 milyar TL | 708,55 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -328,53 milyon TL | +4,69 milyar TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | -1,45 milyar TL | -2,10 milyar TL |
| Dönem sonu nakit | 224,33 milyon TL | 3,75 milyar TL |
İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakdin pozitif olması olumlu bir gösterge olmakla birlikte bu kalem geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 62 geriledi.
Yatırım faaliyetlerindeki 4,69 milyar TL'lik pozitif nakit akışının ana kaynağı ise 4,64 milyar TL'lik bağlı ortaklık pay satışları oldu.
Finansman Faaliyetlerinden 2,10 Milyar TL Nakit Çıkışı
NATEN'in finansman faaliyetlerinden kaynaklanan toplam nakit çıkışı 2,10 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Bu çıkışın başlıca unsurları 677,50 milyon TL borç geri ödemesi, 594,14 milyon TL faiz ödemesi, 681,14 milyon TL ilişkili taraf işlemleri ve 319,72 milyon TL geri alınan pay ödemelerinden oluştu.
Aynı dönemde borçlanmadan 174,34 milyon TL nakit girişi sağlandı.
Finansal Borçlar Yıl Sonuna Göre Hâlâ %55 Yüksek
Finansal borçlar ilk çeyrekte 8,65 milyar TL'ye çıktıktan sonra haziran sonunda 8,22 milyar TL'ye geriledi.
Çeyreklik bazdaki düşüş olumlu olmakla birlikte finansal borçlar 2025 sonundaki 5,32 milyar TL seviyesinin yaklaşık yüzde 55 üzerinde bulunuyor.
Şirketin banka kredilerinin önemli bölümünün döviz cinsinden olması kur ve faiz riskini artırıyor. Haziran sonunda toplam banka kredileri yaklaşık 8,14 milyar TL seviyesindeydi.
Net Borç Pay Satışlarıyla Geriledi
NATEN'in net borcu ilk çeyrekte 8,42 milyar TL'ye yükseldikten sonra ikinci çeyrekte 4,48 milyar TL'ye geriledi.
Böylece net borç ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 47, 2025 sonuna göre ise yaklaşık yüzde 7 azaldı.
Ancak bu iyileşmenin operasyonel nakit üretiminden değil, bağlı ortaklık pay satışlarından sağlanan nakitten kaynaklandığı unutulmamalıdır.
İlişkili Taraflardan Alacaklar 412 Milyon TL'ye Çıktı
NATEN'in ilişkili taraflardan diğer alacakları 2025 sonundaki yaklaşık 1,6 milyon TL seviyesinden haziran sonunda 412,16 milyon TL'ye yükseldi.
Bu kalemdeki belirgin artış, grubun ilişkili taraf işlemleri ve nakit kullanımının izlenmesini gerekli kılıyor.
HEZ Moralı JES-1 Portföye Katıldı
NATEN'in dolaylı bağlı ortaklığı Margün Enerji, Aydın Söke-Germencik'te bulunan HEZ Moralı JES-1'in kontrolünü 1 Ocak 2026 itibarıyla elde etti.
HEZ Moralı JES-1'in kurulu gücü 24 MW seviyesinde bulunuyor. Bu satın almayla grubun jeotermal kurulu gücü toplam 36 MW'a ulaştı.
HEZ sahasında ilerleyen dönemde 72 MW ilave kapasite yatırımı planlanıyor. Yatırımın tamamlanması halinde sahadaki toplam kurulu gücün 96 MW'a ulaşması hedefleniyor.
Toplam Kurulu Güç 154,03 MW
NATEN'in bağlı ortaklıkları bünyesinde 89 güneş enerji santrali ile iki jeotermal enerji santrali bulunuyor.
Güneş santrallerinin toplam kurulu gücü 118,03 MW, jeotermal santrallerin toplam kurulu gücü ise 36 MW seviyesinde bulunuyor.
Böylece şirketin konsolide üretim portföyünün toplam kurulu gücü 154,03 MW'a ulaşıyor.
İlk Yarı Üretimi 150,42 GWh Oldu
| Üretim Kaynağı | Santral Sayısı | Kurulu Güç | 2026 İlk Yarı Üretimi |
|---|---|---|---|
| Güneş enerjisi | 89 | 118,03 MW | 79,51 GWh |
| Jeotermal enerji | 2 | 36 MW | 70,92 GWh |
| Toplam | 91 | 154,03 MW | 150,42 GWh |
505 MW Potansiyelli Jeotermal Ruhsat Portföyü
NATEN'in dolaylı bağlı ortaklıkları, Denizli ve Manisa'da toplam 505 MW kurulu güç potansiyeline sahip dokuz jeotermal kaynak ruhsatının devrini 22 Nisan 2026 itibarıyla tamamladı.
Şirket yönetimi, ruhsatların potansiyel kapasiteye ulaşması halinde toplam yatırım büyüklüğünün yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor.
Bu büyüklük, NATEN'in yatırımını tamamlamış bir enerji şirketinden ziyade uzun süreli ve yüksek finansman gerektiren bir büyüme döneminde bulunduğunu gösteriyor.
144 MW'lık Yeni Jeotermal Yatırım Planı
Denizli Sarayköy, Denizli Buldan ve Manisa Alaşehir'deki üç ruhsat sahasında toplam 144 MW jeotermal elektrik santrali kurulması planlanıyor.
Şirket projeksiyonuna göre bu santrallerden yıllık yaklaşık 1,20 milyar kWh elektrik üretimi bekleniyor.
Yönetim, ilk beş yılda yerli katkı dahil yıllık yaklaşık 98,68 milyon dolar satış geliri ve 80,77 milyon dolar FAVÖK hedefliyor.
RSC Seferihisar JES İçin Hibrit GES Planı
Margün Enerji, 12 MW kurulu güce sahip RSC-1 Seferihisar JES'e entegre edilmek üzere 5,4 MW kurulu gücünde hibrit GES yatırımı için EPDK'ya başvurdu.
Yatırımın tamamlanması halinde santralin toplam kurulu gücünün 17,4 MW'a yükselmesi ve yılda yaklaşık 10 milyon kWh ilave üretim sağlanması hedefleniyor.
Ayrıca kuyu iyileştirme ve kapasite kullanım artışı çalışmalarından yılda yaklaşık 32 milyon kWh ilave üretim bekleniyor.
Özmen-1 GES'te Entegre Depolama Devreye Alındı
Muğla'daki Özmen-1 GES projesine 2,064 MWh kapasiteli üretime bütünleşik elektrik depolama ünitesi kuruldu.
Depolama yatırımıyla dengesizlik giderlerinin azaltılması, üretim kayıplarının önlenmesi ve yılda yaklaşık 860 bin kWh ilave üretim sağlanması hedefleniyor.
350 Milyon Dolarlık Yeşil Finansman Onayı
Margün Enerji'nin yurt dışında satılmak üzere toplam 350 milyon dolar veya eş değeri yabancı para tutarına kadar yeşil ve sürdürülebilir temalı borçlanma aracı ihracı için yaptığı başvuru SPK tarafından onaylandı.
Sağlanacak kaynağın öncelikle jeotermal yatırımların finansmanında kullanılması planlanıyor.
Bu finansman imkânı yatırımların hayata geçirilmesini destekleyebilir. Bununla birlikte borçlanma aracının kullanılması halinde grubun döviz cinsi borçluluğu ve finansman giderleri üzerindeki etkisi yakından izlenmelidir.
Ensoft Üretim Verimliliğini Artırıyor
Şirket, Ensoft izleme yazılımı sayesinde bakım, arıza tespiti ve müdahale süreçlerinde sağlanan iyileştirmeler sonucunda üretimde yaklaşık yüzde 4,4 net artış elde edildiğini belirtiyor.
Naturel Enerji ayrıca yüksek doğruluklu üretim tahmini, öngörülü bakım, yenilenebilir enerji sektörüne özel ERP ve IoT tabanlı fotovoltaik izleme sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Esas Faaliyet Kârı
İlk yarıda 120,7 milyon TL zarar üreten esas faaliyet sonucunun yeniden kâra dönüp dönmeyeceği izlenmeli.
FAVÖK
Yüzde 61 gerileyen FAVÖK'ün elektrik üretimindeki artışla birlikte toparlanıp toparlanamayacağı takip edilmeli.
Müteahhitlik Geliri
385,1 milyon TL'den 4,4 milyon TL'ye gerileyen EPC ve müteahhitlik gelirlerinin yeniden oluşup oluşmayacağı önem taşıyor.
Net Borç
Pay satışlarıyla 4,48 milyar TL'ye gerileyen net borcun yeni yatırımlarla yeniden yükselip yükselmeyeceği izlenmeli.
Finansman Giderleri
1,26 milyar TL'ye ulaşan finansman giderlerinin kur ve faiz hareketlerine bağlı seyri takip edilmeli.
Ana Ortaklık Payı
Bağlı ortaklıklardaki ekonomik payın gerilemesinin ana ortaklık kârı üzerindeki etkisi ayrıca değerlendirilmeli.
HEZ Yatırımı
HEZ Moralı JES-1'in üretim katkısı ve planlanan 72 MW kapasite artışının takvimi izlenmeli.
Jeotermal Ruhsatlar
505 MW potansiyelli ruhsat sahalarında sondaj sonuçları, yatırım kararı ve finansman yapısı takip edilmeli.
Nakit Akışı
Nakit artışının gelecek dönemlerde pay satışları yerine esas faaliyetlerden sağlanıp sağlanamayacağı izlenmeli.
Kârın Kalitesi
Negatif şerefiye ve parasal kazanç dışındaki operasyonel kâr üretimi özellikle takip edilmeli.
NATEN İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
NATEN’de Nakit Güçlendi; Operasyonel Kârlılık ve Kârın Kalitesi İzlenmeli
NATEN'in 2026 ilk yarı bilançosu iki farklı görünümü aynı anda taşıyor. Bilanço tarafında nakit 3,75 milyar TL'ye yükselirken net borç ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 47 geriledi.
Ancak nakit pozisyonundaki bu güçlenme esas faaliyetlerden değil, bağlı ortaklık paylarının kontrol kaybedilmeden satılmasından sağlanan 4,64 milyar TL'lik nakit girişinden kaynaklandı.
Operasyonel tarafta satışların yüzde 25, brüt kârın yüzde 40 ve FAVÖK'ün yüzde 61 gerilemesi zayıf bir görünüm ortaya koydu. Enerji müteahhitliği gelirlerinin neredeyse tamamen ortadan kalkması, elektrik üretim gelirlerindeki artışın toplam finansallara yansımasını sınırladı.
İlk yarıda açıklanan 423,4 milyon TL ana ortaklık net kârının değerlendirilmesinde de kârın kaynağı önem taşıyor. HEZ Enerji alımından doğan 2,06 milyar TL'lik negatif şerefiye ve 1,24 milyar TL'lik parasal kazanç açıklanan net kârın temel destekleyicileri oldu.
İkinci çeyrekte 414,3 milyon TL ana ortaklık zararı açıklanması, mevcut operasyonel kârlılığın finansman giderlerini ve vergi etkisini karşılamakta yetersiz kaldığını gösterdi.
NATEN aynı zamanda yatırımını tamamlamış bir enerji şirketi görünümünde değil. HEZ kapasite artışı, 505 MW potansiyelli jeotermal ruhsatlar, 144 MW'lık yeni santral planı ve 1,5 milyar dolara ulaşabilecek yatırım büyüklüğü şirketin uzun süreli bir büyüme ve finansman döneminde bulunduğuna işaret ediyor.
Bu nedenle önümüzdeki dönemde esas faaliyet sonucunun yeniden kâra dönmesi, FAVÖK'ün toparlanması, müteahhitlik gelirlerinin yeniden oluşması, finansman giderlerinin düşmesi, net borcun kontrol altında tutulması ve jeotermal projelerin gerçek üretime dönüşme takvimi NATEN açısından temel göstergeler olacak.
Kaynaklar
- Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Faaliyet Raporu
- Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — NATEN finansal raporları ve şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, dipnotlar ve faaliyet raporlarından derlenmiştir.
2025/12 sonuçları yıllık, 2026/3 sonuçları üç aylık ve 2026/6 sonuçları altı aylık kümülatif dönemleri kapsamaktadır. Gelir tablosu kalemlerinde farklı uzunluktaki dönemler doğrudan yıllık performans karşılaştırması olarak değerlendirilmemelidir.
Haberde kullanılan bazı ikinci çeyrek hesaplamaları, 2026/6 kümülatif finansal sonuçlarından 2026/3 sonuçlarının ayrıştırılması yoluyla hesaplanmıştır.
Enflasyon muhasebesi kapsamında geçmiş dönem finansal verileri raporlama döneminin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebildiğinden farklı ara dönem raporlarında aynı tarihli karşılaştırmalı rakamlar arasında farklılıklar görülebilir.
Şirket tarafından gelecekteki jeotermal yatırımlar için açıklanan üretim, satış geliri ve FAVÖK rakamları yönetim projeksiyonlarıdır. Bu rakamlar gerçekleşmiş finansal sonuç veya garanti edilmiş gelir olarak değerlendirilmemelidir.
Şirketin gelecekteki satışları, kârlılığı, elektrik üretimi, yatırım harcamaları ve nakit akışı; elektrik fiyatları, döviz kurları, faiz oranları, enflasyon, yatırım takvimi, sondaj sonuçları, üretim miktarı, maliyetler, mevzuat ve diğer ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişebilir.