Migros 2026 İlk Yarısında 115 Yeni Mağaza Yatırımı Yaptı
Migros, 2026'nın ilk yarısında 115 yeni mağaza açarken 6,3 milyar TL yatırım gerçekleştirdi. İlk altı aylık satışlar 241,3 milyar TL'ye ulaşırken FAVÖK 10,97 milyar TL oldu. Şirket güçlü nakit üretimini sürdürerek net nakit pozisyonunu yaklaşık 31,8 milyar TL seviyesine taşıdı. Buna karşılık kârlılık marjlarındaki gerileme bilanço döneminin yakından izlenmesi gereken başlığı oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da MGROS koduyla işlem gören Migros Ticaret, 2026'nın ilk yarısında büyüme yatırımlarına devam etti. Şirket ilk altı ayda 115 yeni mağaza açarken toplam yatırım harcamaları 6,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Haziran 2026 sonu itibarıyla Migros'un toplam mağaza sayısı 3.830'a ulaştı.
Şirketin ilk yarı satışları 241,3 milyar TL seviyesine ulaşırken FAVÖK 10,97 milyar TL oldu. Migros'un bilançosunda öne çıkan diğer önemli unsur ise güçlü nakit pozisyonu oldu. Şirket yaklaşık 31,8 milyar TL net nakit pozisyonuyla yatırım harcamalarına rağmen finansal esnekliğini korudu.
Migros'un Bilançosu Nasıl Değişti?
Migros'un bilançosu 2026'nın ilk yarısında büyümeye devam etti. Toplam varlıklar 2025 sonundaki yaklaşık 209,6 milyar TL seviyesinden Haziran 2026 sonunda 250,1 milyar TL'ye yükseldi.
Aynı dönemde özkaynaklar yaklaşık 79,9 milyar TL'den 93,9 milyar TL'ye çıktı. Böylece şirket mağaza ağını genişletirken bilanço büyüklüğü ve özkaynak tabanı da güçlenmeye devam etti.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Dönen varlıklar | 76,26 milyar TL | 79,48 milyar TL | 88,38 milyar TL |
| Duran varlıklar | 133,32 milyar TL | 150,20 milyar TL | 161,70 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 209,58 milyar TL | 229,68 milyar TL | 250,07 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 96,26 milyar TL | 99,42 milyar TL | 110,56 milyar TL |
| Uzun vadeli yükümlülükler | 33,41 milyar TL | 41,06 milyar TL | 45,58 milyar TL |
| Toplam yükümlülükler | 129,67 milyar TL | 140,48 milyar TL | 156,15 milyar TL |
| Özkaynaklar | 79,91 milyar TL | 89,20 milyar TL | 93,93 milyar TL |
2026 İlk Yarı Satışları 241,3 Milyar TL'ye Ulaştı
Migros'un 2026 ilk yarı satışları 241,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin açıkladığı verilere göre ilk yarı satışları reel bazda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 büyüdü.
Satış büyümesine rağmen kârlılık marjlarında gerileme görüldü. İlk yarıda brüt kâr marjı yüzde 24,0 seviyesinden yüzde 23,1'e, FAVÖK marjı ise yüzde 5,1'den yüzde 4,5'e geriledi.
| Gösterge | 2026 İlk Yarı |
|---|---|
| Satışlar | 241,3 milyar TL |
| Brüt kâr | 55,75 milyar TL |
| FAVÖK | 10,97 milyar TL |
| FAVÖK marjı | %4,5 |
| Net dönem kârı | 1,08 milyar TL |
| Net nakit | Yaklaşık 31,8 milyar TL |
İkinci Çeyrekte Satış Güçlü, Kârlılık Zayıfladı
Migros'un ikinci çeyrek satışları yaklaşık 124,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken FAVÖK 5,31 milyar TL oldu. Buna karşılık şirket ikinci çeyrekte yaklaşık 645 milyon TL net zarar açıkladı.
İkinci çeyrekte brüt kâr marjının yüzde 22,7 ve FAVÖK marjının yüzde 4,3 seviyesine gerilemesi, satış büyümesinin aynı ölçüde kârlılığa yansımadığını gösterdi.
Şirket açıklamalarında artan promosyonların yanı sıra dağıtım merkezi çalışanlarının Migros kadrosuna alınmasının oluşturduğu personel maliyetlerinin de kârlılık üzerinde etkili olduğu belirtildi.
115 Yeni Mağaza Açıldı
Migros'un 2026 ilk yarı bilançosunun öne çıkan başlıklarından biri mağaza yatırımları oldu. Şirket yalnızca altı ayda 115 yeni mağaza açtı.
Böylece Haziran 2026 sonu itibarıyla toplam mağaza sayısı 3.830'a ulaştı. Yeni mağaza yatırımları, şirketin fiziksel perakende ağını genişletmeye devam ettiğini gösteriyor.
Migros 2026 yılı genelinde toplam 180-200 yeni mağaza açma hedefini koruyor. İlk altı ayda 115 mağazanın açılmış olması, yıllık hedefin önemli bölümünün yılın ilk yarısında gerçekleştirilmiş olduğunu gösteriyor.
İlk Altı Ayda 6,3 Milyar TL Yatırım
Migros mağaza büyümesini önemli yatırım harcamalarıyla destekledi. Şirket 2026'nın ilk altı ayında yaklaşık 6,3 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.
Yatırımlar yalnızca yeni mağazalardan oluşmuyor. Mevcut mağazaların yenilenmesi, lojistik altyapı, dağıtım merkezleri, dijitalleşme ve online satış kapasitesinin geliştirilmesi de şirketin yatırım programının önemli parçaları arasında bulunuyor.
Migros'un yatırım yaparken güçlü net nakit pozisyonunu koruyabilmesi bilanço açısından dikkat çekiyor. Bu durum şirketin büyümesini yüksek klasik finansal borçlanmaya dayandırmadan sürdürebilmesi açısından önemli bir finansal esneklik sağlıyor.
31,8 Milyar TL Net Nakit
Migros'un bilançosundaki en güçlü göstergelerden biri net nakit pozisyonu olmaya devam etti. Şirketin 2025 sonunda yaklaşık 27,1 milyar TL seviyesinde bulunan net nakit pozisyonu Haziran 2026 sonunda yaklaşık 31,8 milyar TL'ye yükseldi.
Bu görünüm, şirketin 6,3 milyar TL yatırım gerçekleştirmesine ve mağaza ağını büyütmesine rağmen likidite yapısını koruduğunu gösteriyor.
Migros'un Finansal Borcu Ne Durumda?
Migros'un toplam yükümlülükleri yüksek görünmekle birlikte, perakende sektöründe ticari borçlar ve TFRS 16 kapsamında muhasebeleştirilen kira yükümlülükleri toplam yükümlülüklerin önemli bölümünü oluşturuyor.
Bu nedenle şirketin toplam yükümlülüklerini doğrudan banka kredisi veya klasik finansal borç olarak değerlendirmek doğru değil.
Haziran 2026 itibarıyla şirketin finansal kredileri yaklaşık 823 milyon TL seviyesinde bulunurken, güçlü nakit varlıkları sayesinde Migros yaklaşık 31,8 milyar TL net nakit pozisyonunu koruyor.
Faaliyetlerden Güçlü Nakit Üretimi
Migros'un gelir tablosunda kârlılık marjları baskı altında kalırken nakit akışı tarafında daha güçlü bir görünüm ortaya çıktı.
Şirket 2026'nın ilk yarısında yaklaşık 17,84 milyar TL işletme faaliyetlerinden nakit akışı yarattı. Serbest nakit akışı ise yaklaşık 5,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Muhasebe kârının yaklaşık 1,08 milyar TL seviyesinde kalmasına karşılık faaliyetlerden yüksek miktarda nakit yaratılması, Migros bilançosunun değerlendirilmesinde net kârın yanında nakit akışının da dikkate alınması gerektiğini gösteriyor.
Online Satışların Payı %23,1'e Çıktı
Migros'un büyümesi yalnızca fiziksel mağaza yatırımlarından oluşmuyor. Şirketin online satış kanallarındaki büyüme de devam ediyor.
Tütün ve alkol hariç değerlendirildiğinde online satışların toplam satışlar içindeki payı Haziran 2026 itibarıyla yüzde 23,1 seviyesine ulaştı.
Bu oran Migros'un fiziksel mağaza ağı ile dijital kanalları birlikte kullanan çok kanallı perakende stratejisinin şirket satışları içerisindeki ağırlığının giderek arttığını gösteriyor.
Migros'un Pazar Payı Ne Durumda?
Haziran 2026 itibarıyla Migros'un toplam FMCG pazarındaki payı yaklaşık yüzde 9,7 seviyesinde bulunuyor. Modern FMCG pazarındaki payı ise yüzde 15,3 seviyesine ulaşıyor.
Şirketin mağaza yatırımlarını sürdürmesi ve online kanallardaki büyüme, önümüzdeki dönemlerde pazar payının gelişimi açısından izlenecek önemli göstergeler arasında bulunuyor.
181 Milyon TL Sermayeye Karşı 93,9 Milyar TL Özkaynak
Migros'un ödenmiş sermayesi yaklaşık 181,05 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Buna karşılık şirketin toplam özkaynakları Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 93,9 milyar TL seviyesine ulaşmış durumda.
Ödenmiş sermayenin özkaynaklara göre oldukça düşük seviyede olması dikkat çekmekle birlikte, bu durum tek başına şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapacağı anlamına gelmiyor. Sermaye artırımı konusunda şirketin yetkili organlarının alacağı kararlar ve kamuya yapılacak açıklamalar esas alınmalı.
Migros'un Temettü Politikası
Migros'un kâr dağıtım politikasında, yasal ve finansal koşulların uygun olması halinde dağıtılabilir net dönem kârının yüzde 50'sinin nakit, bedelsiz pay veya bunların kombinasyonu şeklinde dağıtılması hedefleniyor.
2025 yılı kârına ilişkin toplam 1,475 milyar TL dağıtım kararı alınırken bunun 650 milyon TL'lik bölümü daha önce gerçekleştirilen avans kâr payından mahsup edildi. Kalan yaklaşık 825 milyon TL ise nakit olarak dağıtıldı.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
FAVÖK Marjı
İlk yarıda yüzde 4,5 seviyesine gerileyen FAVÖK marjının yılın ikinci yarısında yeniden yükselip yükselmeyeceği kritik.
Brüt Kâr Marjı
Brüt kâr marjındaki gerilemenin devam edip etmeyeceği, satış büyümesinin kâra dönüşmesi açısından yakından izlenmeli.
Net Nakit
Yaklaşık 31,8 milyar TL seviyesindeki net nakit pozisyonunun yeni yatırımlara rağmen korunması bilanço gücü açısından önemli.
Yeni Mağazalar
İlk yarıda açılan 115 mağazanın satışlara ve operasyonel kârlılığa sağlayacağı katkı önümüzdeki dönemlerde daha belirgin hale gelebilir.
Online Satış
Yüzde 23,1 seviyesine ulaşan online satış payının büyümeye devam edip etmeyeceği şirketin çok kanallı perakende stratejisi açısından önemli.
Nakit Akışı
İlk yarıda güçlü seyreden faaliyet nakit akışının yatırımlar ve mağaza büyümesi sürerken devam edip etmeyeceği takip edilmeli.
Migros'un 2026 ilk yarı bilançosunda satış büyümesi, 115 yeni mağaza yatırımı ve güçlü net nakit pozisyonu öne çıkarken temel soru, büyümenin yılın ikinci yarısında yeniden daha yüksek operasyonel kârlılığa dönüşüp dönüşmeyeceği olacak.
MGROS İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Yaklaşık 31,8 milyar TL güçlü net nakit pozisyonu | 2026 ilk yarıda FAVÖK marjının gerilemesi |
| İlk yarıda 241,3 milyar TL satış hacmi | Brüt kâr marjındaki daralma |
| İlk altı ayda 115 yeni mağaza açılması | İkinci çeyrekte net zarar oluşması |
| 3.830 mağazaya ulaşan yaygın satış ağı | Personel maliyetlerindeki artış |
| Yaklaşık 17,84 milyar TL faaliyet nakit akışı | Yoğun promosyonların marjlar üzerindeki baskısı |
| Online satış payının yüzde 23,1'e ulaşması | Geniş mağaza ağının yüksek kira ve işletme maliyetleri |
| Güçlü özkaynak ve düşük klasik finansal borç | TMS 29 nedeniyle finansal sonuçların okunmasının zorlaşması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| 2026 yılında 180-200 yeni mağaza hedefi | Perakende sektöründeki yoğun fiyat rekabeti |
| Yeni mağazaların satış ve FAVÖK katkısının artması | Personel giderlerinin yüksek seyretmesi |
| Online satış kanalının büyümeye devam etmesi | Kira, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artış |
| 31,8 milyar TL net nakdin yatırım kapasitesi sağlaması | Promosyon rekabetinin brüt marjı baskılaması |
| Modern perakende pazarındaki güçlü konum | Tüketici alım gücündeki zayıflama |
| Dijitalleşme ve çok kanallı perakende büyümesi | Discount marketlerle fiyat rekabetinin yoğunlaşması |
| Yeni mağazalarla pazar payının artırılma potansiyeli | Gıda enflasyonu ve regülasyon değişiklikleri |
Migros Büyüyor; Kârlılık Marjları Yakından İzlenmeli
Migros'un 2026 ilk yarı bilançosu şirketin büyüme stratejisinin devam ettiğini gösteriyor. İlk altı ayda 115 yeni mağazanın açılması, 6,3 milyar TL yatırım gerçekleştirilmesi ve satışların 241,3 milyar TL'ye ulaşması operasyonel ölçeğin büyümeye devam ettiğini ortaya koyuyor.
Bilanço tarafında yaklaşık 31,8 milyar TL net nakit pozisyonu ve güçlü faaliyet nakit akışı şirketin finansal yapısındaki önemli avantajlar olarak öne çıkıyor.
Buna karşılık satış büyümesinin kârlılığa aynı ölçüde yansımaması dikkat çekiyor. FAVÖK marjının ilk yarıda yüzde 4,5'e gerilemesi ve ikinci çeyrekte net zarar oluşması nedeniyle yılın ikinci yarısında marjların seyri bilanço açısından temel gösterge olacak.
Kaynaklar
- Migros Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 konsolide finansal tabloları ve dipnotları
- Migros Ticaret AŞ — 1 Ocak 2026 - 30 Haziran 2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- Migros Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 finansal sonuçları ve faaliyet raporu
- Migros Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP'ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.
Haberde yer alan oran ve karşılaştırmalar kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır.