LMKDC’de Satış Hacmi Yıllık %32,6 Düştü; Temettü ve Yatırımlar Nakdi Azalttı
Limak Doğu Anadolu Çimento’nun çimento satış hacmi 2026’nın ilk yarısında yıllık yüzde 32,6 geriledi. Şirket ikinci çeyrekte kârlılığını belirgin biçimde toparlarken ilk altı aylık net kâr 548,9 milyon TL oldu. Yaklaşık 1,04 milyar TL temettü ödemesi ve yoğun yatırım harcamaları nedeniyle nakit varlıklar 846,5 milyon TL’ye geriledi. Buna karşılık finansal borcun 95,3 milyon TL seviyesinde kalması bilançonun güçlü tarafı oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul’da LMKDC koduyla işlem gören Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026’nın ilk yarısında 3,80 milyar TL hasılat, 1,19 milyar TL brüt kâr, 896,9 milyon TL esas faaliyet kârı ve 548,9 milyon TL net dönem kârı açıkladı.
Şirketin ikinci çeyrek sonuçlarında ilk çeyreğe göre güçlü bir toparlanma görülmesine rağmen, 2026’nın ilk yarısındaki çimento satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 azaldı. Satış hacmindeki düşüş, hasılat ve faaliyet kârlılığını yıllık bazda baskıladı.
Bilanço tarafında ise yaklaşık 1,04 milyar TL’lik temettü ödemesi ve yoğun yatırım harcamaları öne çıktı. Nakit ve nakit benzeri varlıklar 2025 sonundaki 2,90 milyar TL’den Haziran 2026 sonunda 846,5 milyon TL’ye geriledi.
LMKDC’nin Bilançosu Nasıl Değişti?
LMKDC’nin toplam varlıkları, 2025 sonundaki 11,41 milyar TL seviyesinden 2026 Haziran sonunda 10,35 milyar TL’ye geriledi. Dönen varlıklardaki düşüşte nakit varlıklardaki azalma belirleyici oldu.
Buna karşılık duran varlıklar, şirketin gerçekleştirdiği yatırımların etkisiyle 5,46 milyar TL’den 6,30 milyar TL’ye yükseldi. Özkaynaklar ise 8,41 milyar TL ile güçlü seviyesini korudu.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 2,90 milyar TL | 2,47 milyar TL | 846,5 milyon TL |
| Ticari alacaklar | 2,06 milyar TL | 1,26 milyar TL | 1,74 milyar TL |
| Stoklar | 903,4 milyon TL | 1,38 milyar TL | 1,19 milyar TL |
| Dönen varlıklar | 5,95 milyar TL | 5,22 milyar TL | 4,06 milyar TL |
| Duran varlıklar | 5,46 milyar TL | 5,21 milyar TL | 6,30 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 11,41 milyar TL | 10,43 milyar TL | 10,35 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 1,94 milyar TL | 1,54 milyar TL | 1,41 milyar TL |
| Uzun vadeli yükümlülükler | 552,8 milyon TL | 531,2 milyon TL | 529,4 milyon TL |
| Toplam yükümlülükler | 2,49 milyar TL | Yaklaşık 2,08 milyar TL | 1,94 milyar TL |
| Finansal ve kiralama borçları | 198,3 milyon TL | 148,8 milyon TL | 95,3 milyon TL |
| Özkaynaklar | 8,92 milyar TL | 8,35 milyar TL | 8,41 milyar TL |
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanmaktadır. Bu nedenle 2025 sonu tutarları, 30 Haziran 2026 tarihindeki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiştir. İlk çeyrek verilerinde ise 31 Mart 2026 raporundaki satın alma gücü esas alınmıştır.
İlk Yarı Hasılatı Yüzde 13,9 Geriledi
LMKDC’nin 2026 ilk yarı hasılatı, geçen yılın aynı dönemindeki 4,42 milyar TL’den 3,80 milyar TL’ye geriledi. Böylece yıllık hasılat düşüşü yüzde 13,9 oldu.
Brüt kâr aynı dönemde yüzde 32,3 azalarak 1,19 milyar TL’ye, esas faaliyet kârı ise yüzde 40,1 düşerek 896,9 milyon TL’ye geriledi.
| Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 4,42 milyar TL | 3,80 milyar TL | -%13,9 |
| Brüt kâr | 1,75 milyar TL | 1,19 milyar TL | -%32,3 |
| Esas faaliyet kârı | 1,50 milyar TL | 896,9 milyon TL | -%40,1 |
| Net dönem kârı | 1,04 milyar TL | 548,9 milyon TL | -%47,3 |
| Esas faaliyet kâr marjı | %33,9 | %23,6 | -10,3 puan |
| FAVÖK marjı | %38,1 | %29,7 | -8,4 puan |
| Net kâr marjı | %23,6 | %14,4 | -9,2 puan |
İkinci Çeyrekte Kârlılık Toparlandı
LMKDC’nin ikinci çeyrek hasılatı 2,32 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Şirket ikinci çeyrekte 766,4 milyon TL brüt kâr ve 614,2 milyon TL esas faaliyet kârı elde etti.
İlk çeyrekte yaklaşık 9,9 milyon TL olan net dönem kârı, ikinci çeyrekte 539 milyon TL’ye yükseldi. Böylece 2026’nın ilk yarısındaki toplam net kâr 548,9 milyon TL’ye ulaştı.
| Gösterge | 2026 İlk Çeyrek | 2026 İkinci Çeyrek |
|---|---|---|
| Hasılat | 1,49 milyar TL | 2,32 milyar TL |
| Brüt kâr | 419,4 milyon TL | 766,4 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 282,6 milyon TL | 614,2 milyon TL |
| Net dönem kârı | 9,9 milyon TL | 539,0 milyon TL |
| Brüt kâr marjı | %28,2 | %33,1 |
| Esas faaliyet kâr marjı | %19,0 | %26,5 |
| Net kâr marjı | %0,7 | %23,3 |
İkinci çeyrekteki toparlanmaya rağmen sonuçlar geçen yılın aynı döneminin altında kaldı. İkinci çeyrek hasılatı yıllık yüzde 11,4, esas faaliyet kârı yüzde 32,9 ve net dönem kârı yüzde 25,6 geriledi.
Net Kârdaki Artışta Vergi Etkisi Bulunuyor
İkinci çeyrekteki net kâr artışının tamamı operasyonel performanstan kaynaklanmadı. Şirket ikinci çeyrekte 511,8 milyon TL vergi öncesi kâr elde ederken 27,2 milyon TL vergi geliri kaydetti.
Bu etkiyle ikinci çeyrek net kârı, vergi öncesi kârın üzerine çıkarak 539 milyon TL oldu. İlk çeyrekte ise yüksek vergi gideri, vergi öncesi kârın net kâra dönüşmesini önemli ölçüde sınırlandırmıştı.
Net parasal pozisyon kaybı da 2026’nın ilk yarısında 394,1 milyon TL’ye ulaşarak dönem kârını baskılayan kalemlerden biri oldu.
Çimento Satış Hacmi Yüzde 32,6 Düştü
LMKDC’nin 2026 ilk yarı bilançosundaki en dikkat çekici gelişme çimento üretim ve satış hacmindeki gerileme oldu.
Şirketin çimento üretimi geçen yılın aynı dönemindeki 1 milyon 154 bin tondan 779 bin 508 tona, satış miktarı ise 1 milyon 158 bin tondan 780 bin 917 tona geriledi.
| Operasyonel Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Çimento üretimi | 1.154.276 ton | 779.508 ton | -%32,5 |
| Çimento satışı | 1.158.290 ton | 780.917 ton | -%32,6 |
| Hazır beton üretimi | — | 209.273 metreküp | Yeni faaliyet |
| Hazır beton satışı | — | 209.273 metreküp | Yeni faaliyet |
Şirket faaliyet raporunda satış hacmindeki düşüşte ilk çeyrekteki mevsimselliğin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki yoğun yağışların ve deprem bölgesinde önceki dönemlerde oluşan yüksek talep bazının etkili olduğuna işaret edildi.
2026’nın ilk beş ayında çimento iç satışları Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 25,9, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 32,9 geriledi.
Hazır Beton Satışları Hasılata Destek Verdi
Çimento satış hacmindeki düşüşe rağmen hazır beton faaliyetleri gelir çeşitliliğini destekledi. Şirket 2026’nın ilk yarısında hazır beton satışlarından 538,1 milyon TL hasılat elde etti.
| Ürün Grubu | 2025/6 Hasılatı | 2026/6 Hasılatı | Değişim |
|---|---|---|---|
| Çimento | 4,09 milyar TL | 2,82 milyar TL | -%31,1 |
| Klinker | 323,3 milyon TL | 443,1 milyon TL | +%37,1 |
| Hazır beton | — | 538,1 milyon TL | Yeni faaliyet |
Şirket, hazır beton portföyünü optimize etme çalışmaları kapsamında Gaziantep Başpınar Hazır Beton Tesisi’ndeki faaliyetlerini 22 Mayıs 2026 tarihinde sonlandırdı. Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki hazır beton faaliyetleri ise devam ediyor.
Nakit Varlıklar Neden Azaldı?
LMKDC’nin nakit ve nakit benzeri varlıkları 2025 sonundaki 2,90 milyar TL’den Haziran 2026 sonunda 846,5 milyon TL’ye geriledi. Altı aylık düşüş oranı yüzde 70,8 oldu.
Nakit azalmasının temel nedenleri şirketin yaklaşık 1,04 milyar TL temettü ödemesi gerçekleştirmesi ve yatırımlara yüksek tutarda kaynak ayırması oldu.
Şirketin ilk yarıdaki toplam yatırım harcaması 904,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit çıkışı ise 784,7 milyon TL oldu.
Faaliyet Nakit Akışı Zayıfladı
LMKDC 2026’nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 283,3 milyon TL nakit üretti. Geçen yılın aynı döneminde 1,17 milyar TL olan işletme nakit akışı böylece yüzde 75,8 geriledi.
| Nakit Akışı | 2026/3 | 2026/6 Toplam |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | 63,3 milyon TL | 283,3 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -14,0 milyon TL | -784,7 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | -31,8 milyon TL | -1,17 milyar TL |
| Dönem sonu nakit | 2,47 milyar TL | 846,5 milyon TL |
İşletme sermayesi değişimleri öncesinde şirket 1,18 milyar TL faaliyet nakdi yarattı. Buna karşılık stok artışı 346,2 milyon TL, ticari borçlardaki azalma 255,6 milyon TL ve vergi ödemeleri 191,7 milyon TL nakit çıkışına yol açtı.
Maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları 770,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. İşletme nakit akışından bu tutar çıkarıldığında basit serbest nakit akışı yaklaşık 487 milyon TL negatif oldu.
LMKDC’nin Finansal Borcu Ne Durumda?
LMKDC’nin finansal ve kiralama borçları 2025 sonundaki 198,3 milyon TL’den Haziran 2026 sonunda 95,3 milyon TL’ye geriledi. Böylece borçlardaki altı aylık düşüş yüzde 51,9 oldu.
Borçların 69,9 milyon TL’si kısa, 25,4 milyon TL’si uzun vadeli kiralama yükümlülüklerinden oluşuyor. Şirketin finansal borçlarının ağırlıklı olarak hazır beton tesisleri, transmikserler ve beton pompalarına ilişkin kiralama işlemlerinden kaynaklandığı görülüyor.
Nakit varlıklardan finansal borçlar çıkarıldığında şirketin net nakit pozisyonu yaklaşık 751,2 milyon TL seviyesinde bulunuyor.
Stoklar Yıl Sonuna Göre Yüzde 32,2 Arttı
LMKDC’nin stokları 2025 sonundaki 903,4 milyon TL’den Haziran 2026 sonunda 1,19 milyar TL’ye yükseldi. Stoklardaki artış oranı yüzde 32,2 oldu.
| Stok Kalemi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Hammaddeler | 709,2 milyon TL | 783,7 milyon TL |
| Yarı mamuller | 157,3 milyon TL | 377,2 milyon TL |
| Mamuller | 36,9 milyon TL | 33,1 milyon TL |
| Toplam stoklar | 903,4 milyon TL | 1,19 milyar TL |
Stok artışının önemli bölümü yarı mamullerden kaynaklandı. Mamul stoklarının gerilemesi, artışın satılamayan nihai ürün birikiminden kaynaklanmadığını gösteriyor.
Bununla birlikte stoklar ilk yarıda işletme sermayesi üzerinden 346,2 milyon TL nakit çıkışına yol açtığı için stok seviyesinin seyri yakından izlenmeli.
İlk Altı Ayda 904,1 Milyon TL Yatırım
LMKDC 2026’nın ilk yarısında toplam 904,1 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi. Şirket yatırımların finansmanını iç kaynaklarından karşıladı.
Yatırımlar ağırlıklı olarak klinker soğutma modifikasyonu, tuğla döner fırını, kalsinatör, alev borusu ve arsa alımlarından oluştu.
Maddi duran varlıkların net defter değeri, 2025 sonundaki 5,31 milyar TL’den Haziran 2026 sonunda 5,91 milyar TL’ye yükseldi.
GES Yatırımları Devreye Alındı
Şanlıurfa ve Ergani fabrikalarındaki toplam 11,64 MWp DC gücündeki güneş enerjisi santralleri 2 Şubat 2026 tarihi itibarıyla devreye alındı.
Kurulu gücün 7,722 MWp DC’lik bölümü Şanlıurfa, 3,918 MWp DC’lik bölümü ise Ergani Fabrikası’nda bulunuyor. Yatırımlarla fabrikaların elektrik giderlerinde tasarruf sağlanması hedefleniyor.
Şirket ayrıca 50 MWe’lik lisanssız elektrik üretim başvurusu kapsamında 34,35 MWe kapasite tahsis hakkı kazandı. Söz konusu kapasitenin yatırıma dönüşmesi, enerji maliyetleri ve karbon emisyonlarının azaltılması açısından şirkete uzun vadeli avantaj sağlayabilir.
LMKDC’nin Temettü Ödemesi
LMKDC’nin 15 Mayıs 2026 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurulunda pay sahiplerine hisse başına brüt 2 TL temettü dağıtılmasına karar verildi.
Toplam temettü tutarı tarihi değeriyle yaklaşık 1,03 milyar TL oldu. Enflasyon düzeltmesiyle nakit akış tablosunda gösterilen temettü çıkışı ise 1,04 milyar TL olarak kaydedildi.
Temettü ödemesi ortaklar açısından nakit getiri sağlarken, şirketin bilançosundaki nakit varlıkların azalmasında en önemli kalemlerden biri oldu.
516,2 Milyon TL Sermayeye Karşı 8,41 Milyar TL Özkaynak
LMKDC’nin çıkarılmış sermayesi 516 milyon 179 bin 700 TL, kayıtlı sermaye tavanı ise 1,5 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Şirketin Haziran 2026 sonundaki toplam özkaynakları 8,41 milyar TL’ye ulaşıyor. Ödenmiş sermayenin özkaynaklara göre düşük olması tek başına bedelsiz sermaye artırımı yapılacağı anlamına gelmiyor.
Sermaye artırımına ilişkin değerlendirmelerde şirketin yetkili organlarının kararları ve Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan resmi açıklamalar esas alınmalıdır.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Satış Hacmi
İlk yarıda yüzde 32,6 düşen çimento satış hacminin yılın ikinci yarısında toparlanıp toparlanmayacağı en önemli operasyonel gösterge.
Faaliyet Marjı
Yüzde 23,6 seviyesine gerileyen esas faaliyet kâr marjının ikinci çeyrekte başlayan toparlanmayı sürdürüp sürdürmeyeceği izlenmeli.
Nakit Pozisyonu
846,5 milyon TL’ye gerileyen nakit varlıkların yeni yatırımlar ve temettü politikası karşısında nasıl korunacağı kritik önem taşıyor.
Nakit Akışı
İşletme nakit akışının yatırımları kendi başına finanse edebilecek düzeye yükselip yükselmeyeceği takip edilmeli.
Stoklar
Yıl sonuna göre yüzde 32,2 artan stokların işletme sermayesi ve nakit üzerindeki etkisi yakından izlenmeli.
Enerji Yatırımları
Devreye alınan GES’lerin ve 34,35 MWe kapasite tahsisinin elektrik maliyetlerine sağlayacağı katkı önemli olacak.
LMKDC’de ikinci çeyrek kârlılığı güçlü biçimde toparlanırken temel soru, bu iyileşmenin satış hacmi ve işletme nakit akışıyla desteklenip desteklenmeyeceği olacak.
LMKDC İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| 8,41 milyar TL güçlü özkaynak yapısı | Çimento satış hacminde yüzde 32,6 düşüş |
| Yalnızca 95,3 milyon TL finansal ve kiralama borcu | İlk yarı hasılatının yüzde 13,9 gerilemesi |
| 751,2 milyon TL pozitif net nakit | Esas faaliyet kârının yüzde 40,1 azalması |
| İkinci çeyrekte güçlü operasyonel toparlanma | İşletme nakit akışının yüzde 75,8 düşmesi |
| 2,88 seviyesinde güçlü cari oran | Nakit varlıkların altı ayda yüzde 70,8 azalması |
| Şanlıurfa ve Ergani’de yüksek üretim kapasitesi | Stokların yıl sonuna göre yüzde 32,2 artması |
| 11,64 MWp DC GES yatırımının devreye alınması | Satış pazarının bölgesel yoğunlaşması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| İkinci yarıda mevsimselliğin olumluya dönmesi | Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da talep daralması |
| Deprem bölgesindeki yeniden inşa faaliyetleri | Enerji, yakıt ve lojistik maliyetlerindeki artış |
| Hazır beton faaliyetlerinin gelir çeşitliliği sağlaması | Bölgesel fiyat rekabetinin marjları baskılaması |
| Klinker hasılatındaki yüzde 37,1 büyüme | Olumsuz hava koşullarının üretim ve sevkiyata etkisi |
| 34,35 MWe yeni enerji kapasitesi tahsisi | Karbon düzenlemelerinin yeni yatırım gerektirmesi |
| GES yatırımlarıyla enerji maliyetlerinin düşürülmesi | Yüksek temettü ve yatırımların nakdi azaltması |
| Yatırım teşviklerinden sağlanabilecek vergi avantajları | Enflasyon muhasebesi kaynaklı parasal kayıplar |
LMKDC’de Kâr Toparlandı, Nakit Kullanımı Öne Çıktı
LMKDC’nin 2026 ilk yarı bilançosu iki farklı görünüm ortaya koydu. İkinci çeyrekte hasılat, faaliyet kârı ve net dönem kârı ilk çeyreğe göre güçlü biçimde toparlandı.
Buna karşılık çimento satış hacminin yıllık yüzde 32,6 gerilemesi, ilk yarı faaliyet kârının yüzde 40,1 düşmesi ve işletme nakit akışının zayıflaması operasyonel performans üzerindeki baskının tamamen sona ermediğini gösterdi.
Şirketin 95,3 milyon TL ile sınırlı finansal borcu ve 8,41 milyar TL özkaynağı bilanço açısından güçlü bir koruma sağlıyor. Ancak 1,04 milyar TL temettü ödemesi ve 904,1 milyon TL yatırım harcaması sonrasında nakdin 846,5 milyon TL’ye gerilemesi, bundan sonraki dönemin en önemli izleme başlıklarından biri olacak.
Kaynaklar
- Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 tarihli ara dönem finansal tabloları ve dipnotları
- Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak 2026 - 30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 tarihli finansal sonuçlar
- Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 tarihli karşılaştırmalı finansal veriler
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP’ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.
Haberde yer alan oran ve karşılaştırmalar kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır.