Lokman Hekim’de FAVÖK %21 Büyüdü; Finansman Giderleri Net Kârı Sınırladı
Lokman Hekim Engürüsağ'ın 2026 yılının ilk yarısındaki konsolide hasılatı yıllık yüzde 11 artışla 2,65 milyar TL'ye, FAVÖK'ü yüzde 21 artışla 599 milyon TL'ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 22,6'ya çıkarken finansman giderleri 509,2 milyon TL'ye ulaştı. Ana ortaklık net kârı ise 59 milyon TL olarak gerçekleşti. Güçlenen işletme nakit akışına karşılık düşük nakit seviyesi, ticari alacaklardaki artış ve finansman maliyetleri bilançoda izlenmesi gereken başlıklar oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da LKMNH koduyla işlem gören Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ, 2026 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin satış gelirleri, brüt kârı, esas faaliyet kârı ve FAVÖK'ü büyürken yüksek finansman maliyetlerinin net kâra yansıması bilanço görünümünün temel ayrışma noktası oldu.
Şirketin ilk yarı hasılatı geçen yılın aynı dönemindeki 2,38 milyar TL'den 2,65 milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK ise 495 milyon TL'den 599 milyon TL'ye çıkarak yıllık yüzde 21 büyüdü. FAVÖK marjı yüzde 20,8'den yüzde 22,6'ya yükseldi.
Buna karşılık finansman giderleri geçen yılın ilk yarısındaki 275 milyon TL seviyesinden 509,2 milyon TL'ye yükseldi. Konsolide dönem kârı 75 milyon TL, ana ortaklığa ait net dönem kârı ise 59 milyon TL oldu.
LKMNH'nin 2026 İlk Yarı Finansalları Nasıl Değişti?
| Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 2,38 milyar TL | 2,65 milyar TL | +%11 |
| Brüt kâr | 385,2 milyon TL | 483,6 milyon TL | +%26 |
| Esas faaliyet kârı | 221,4 milyon TL | 460,4 milyon TL | +%108 |
| FAVÖK | 495 milyon TL | 599 milyon TL | +%21 |
| FAVÖK marjı | %20,8 | %22,6 | +180 baz puan |
| Finansman giderleri | 275,0 milyon TL | 509,2 milyon TL | +%85 |
| Konsolide dönem kârı | 90,2 milyon TL | 75,0 milyon TL | -%17 |
| Ana ortaklık net kârı | 110,5 milyon TL | 59,0 milyon TL | -%47 |
Finansal tablolar TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı kapsamında hazırlanmıştır. Karşılaştırmalı 2025/6 tutarları 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle yeniden ifade edilmiştir.
Satışlar Reel Olarak Yüzde 11 Büyüdü
Lokman Hekim'in konsolide satış gelirleri 2025'in ilk yarısındaki 2,38 milyar TL'den 2026'nın aynı döneminde 2,65 milyar TL'ye yükseldi. TMS 29 kapsamında önceki dönem rakamlarının 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle ifade edilmesi, açıklanan büyümenin enflasyon muhasebesi sonrasında oluşan karşılaştırmalı büyümeyi göstermesi açısından önem taşıyor.
İkinci çeyrek tek başına değerlendirildiğinde şirket yaklaşık 1,29 milyar TL hasılat elde etti. Geçen yılın aynı çeyreğinde hasılat 1,16 milyar TL seviyesindeydi. Böylece ikinci çeyrekte de yıllık bazda yaklaşık yüzde 11'lik büyüme sürdü.
Brüt Kâr Satışlardan Daha Hızlı Arttı
Satışların maliyeti ilk yarıda 2,17 milyar TL olurken brüt kâr 483,6 milyon TL'ye yükseldi. Geçen yılın aynı dönemindeki 385,2 milyon TL brüt kâra göre artış yaklaşık yüzde 25,5 olarak gerçekleşti.
Brüt kârın hasılattan daha hızlı büyümesi sonucunda hesaplanan brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 16,2'den yüzde 18,2'ye yükseldi. Satışların maliyetinin net satışlara oranı ise şirketin faaliyet raporuna göre yüzde 84'ten yüzde 82'ye geriledi.
FAVÖK 599 Milyon TL'ye Çıktı
LKMNH'nin ilk yarı FAVÖK'ü 495 milyon TL'den 599 milyon TL'ye yükseldi. Yıllık artış yüzde 21 olurken FAVÖK marjı 180 baz puan iyileşerek yüzde 22,6 seviyesine çıktı.
İkinci çeyrekte FAVÖK 225 milyon TL'den 258 milyon TL'ye yükselerek yıllık yüzde 15 artış gösterdi. İkinci çeyrek FAVÖK marjı da yüzde 19,5'ten yüzde 20,1'e çıktı.
| FAVÖK Göstergesi | 2025 | 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| İlk yarı FAVÖK | 495 milyon TL | 599 milyon TL | +%21 |
| İlk yarı FAVÖK marjı | %20,8 | %22,6 | +180 baz puan |
| İkinci çeyrek FAVÖK | 225 milyon TL | 258 milyon TL | +%15 |
| İkinci çeyrek FAVÖK marjı | %19,5 | %20,1 | +56 baz puan |
İlk ve İkinci Çeyrek Arasında Ne Değişti?
LKMNH'nin daha önce açıklanan 2026 ilk çeyrek finansallarında 31 Mart satın alma gücüyle yaklaşık 1,27 milyar TL hasılat, 319 milyon TL FAVÖK ve 21,1 milyon TL ana ortaklık net kârı bulunuyordu.
Haziran finansal tablolarında önceki aylara ait gelir tablosu kalemleri 30 Haziran satın alma gücüne göre yeniden ifade edildiğinden, altı aylık sonuçlardan ikinci çeyrek rakamları çıkarıldığında ilk çeyreğin Haziran satın alma gücüyle yaklaşık 1,36 milyar TL hasılat, 341 milyon TL FAVÖK ve 22,6 milyon TL ana ortaklık kârına karşılık geldiği görülüyor.
| 2026 Çeyreklik Görünüm | 1. Çeyrek* | 2. Çeyrek | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | Yaklaşık 1,36 milyar TL | 1,29 milyar TL | 2,65 milyar TL |
| FAVÖK | Yaklaşık 341 milyon TL | 258 milyon TL | 599 milyon TL |
| FAVÖK marjı | Yaklaşık %25 | %20,1 | %22,6 |
| Ana ortaklık net kârı | Yaklaşık 22,6 milyon TL | 36,4 milyon TL | 59,0 milyon TL |
* İlk çeyrek tutarları, 2026/6 kümülatif sonuçlarından şirketin açıkladığı Nisan-Haziran dönemi tutarlarının çıkarılmasıyla 30 Haziran 2026 satın alma gücü üzerinden hesaplanmıştır. Mart ayında açıklanan ilk çeyrek finansallarındaki tutarlar 31 Mart 2026 satın alma gücüyle ifade edildiğinden birebir aynı değildir.
Esas Faaliyet Kârı Yüzde 108 Arttı
Esas faaliyet kârı geçen yılın ilk yarısındaki 221,4 milyon TL'den 460,4 milyon TL'ye yükseldi. Artış oranı yüzde 108 oldu.
Bununla birlikte esas faaliyetlerden diğer gelirler aynı dönemde 79,2 milyon TL'den 271,5 milyon TL'ye yükseldi. Dolayısıyla esas faaliyet kârındaki güçlü artış değerlendirilirken diğer faaliyet gelirlerinin katkısının da dikkate alınması gerekiyor. Operasyonel eğilimi ölçmek açısından şirketin açıkladığı yüzde 21'lik FAVÖK büyümesi daha dengeli bir gösterge sunuyor.
Finansman Giderleri 509 Milyon TL'ye Ulaştı
Bilançonun net kâr tarafındaki en önemli baskı finansman giderlerinden geldi. Finansman giderleri geçen yılın aynı dönemindeki 275 milyon TL'den 509,2 milyon TL'ye yükselerek yaklaşık yüzde 85 arttı.
Şirket ilk yarıda 465,6 milyon TL finansman gideri öncesi faaliyet kârı üretmesine karşılık finansman giderlerinin bu tutarın üzerine çıkması, faaliyet performansındaki iyileşmenin net kâra aynı ölçüde yansımasını engelledi.
Parasal Kazanç Net Sonucu Destekledi
TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında şirket ilk yarıda 183,2 milyon TL net parasal pozisyon kazancı kaydetti. Geçen yılın aynı dönemindeki parasal kazanç 132,7 milyon TL seviyesindeydi.
Finansman giderleri sonrasında parasal kazancın katkısıyla vergi öncesi kâr 145,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Vergi giderlerinin ardından konsolide dönem kârı 75 milyon TL, ana ortaklığa ait net dönem kârı ise 59 milyon TL oldu.
İşletme Nakit Akışı 579 Milyon TL'ye Yükseldi
Net kârdaki gerilemeye karşılık şirketin nakit üretiminde belirgin iyileşme görüldü. İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit akışı geçen yılın ilk yarısındaki 230,9 milyon TL'den 578,8 milyon TL'ye yükseldi.
Böylece işletme nakit akışı yıllık bazda yaklaşık yüzde 151 arttı. Bu gelişme, finansman giderleri nedeniyle düşük kalan muhasebe kârına rağmen şirketin ana faaliyetlerinin nakit üretmeye devam ettiğini gösteriyor.
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 230,9 milyon TL | 578,8 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit | -510,2 milyon TL | -339,6 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit | +224,3 milyon TL | -348,6 milyon TL |
| Dönem sonu nakit | 75,2 milyon TL | 49,8 milyon TL |
Nakit 49,8 Milyon TL'ye Geriledi
Güçlü işletme nakit akışına rağmen şirketin nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki 187,6 milyon TL'den 49,8 milyon TL'ye geriledi. Ayrıca 2025 sonunda dönen varlıklarda bulunan yaklaşık 100,1 milyon TL finansal yatırım haziran sonunda bulunmuyor.
Nakit azalmasında 343,7 milyon TL'lik maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımı, borç geri ödemeleri, finansman giderleri, katılım payı ödemeleri ve temettü ödemeleri etkili oldu.
Ticari Alacaklar 1,20 Milyar TL'ye Çıktı
Ticari alacaklar 2025 sonundaki 885,9 milyon TL'den 1,20 milyar TL'ye yükseldi. Yaklaşık yüzde 36'lık artış, aynı dönemdeki satış büyümesinin üzerinde gerçekleşti.
İlişkili taraflardan ticari alacaklar 215,2 milyon TL'den 318 milyon TL'ye çıktı. Bu tutarın 293,1 milyon TL'lik kısmı Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden kaynaklandı.
Finansal tablo dipnotlarına göre söz konusu alacaklar Lokman Hekim Ankara Hastanesi'nin kiraya verilmesinden doğan kira, malzeme ve gider yansıtmalarından oluşuyor.
Sevgi Vakfı Alacağı 252 Milyon TL
İlişkili taraflardan diğer alacaklar içerisinde Sevgi Vakfı'ndan 252,1 milyon TL alacak bulunuyor. Bu tutar 2025 sonunda 223,9 milyon TL seviyesindeydi.
Şirket dipnotlarına göre söz konusu alacak, Ankara'daki hastaneler ile Lokman Hekim Üniversitesi arasında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek afiliasyon ve iş birliği kapsamında verilen tutarlardan ve bunlara eklenen finansal maliyetlerden oluşuyor.
Finansal Borçlar ve Kısa Vadeli Yükümlülükler
| Finansal Yükümlülük | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kısa vadeli banka kredileri | 92,9 milyon TL | 148,6 milyon TL |
| Uzun vadeli kredilerin kısa vadeli kısmı | 924,9 milyon TL | 906,9 milyon TL |
| İhraç edilmiş borçlanma araçları | 1,29 milyar TL | 918,8 milyon TL |
| Uzun vadeli banka kredileri | 470,3 milyon TL | 553,9 milyon TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 3,11 milyar TL | 3,29 milyar TL |
| Uzun vadeli yükümlülükler | 675,6 milyon TL | 858,9 milyon TL |
Şirketin faaliyet raporunda kullanılan düzeltilmiş net borç 1,98 milyar TL, düzeltilmiş net borç/FAVÖK oranı ise 1,62 olarak açıklandı. Bu oran 2025 sonundaki 1,83 seviyesine göre geriledi.
Düzeltilmiş net borç/FAVÖK oranındaki iyileşme olumlu olmakla birlikte 49,8 milyon TL'lik nakit seviyesi ve kısa vadeli yükümlülüklerin 3,29 milyar TL seviyesinde bulunması nedeniyle likidite yapısının takip edilmesi gerekiyor.
Cari Oran 1'in Altında
Dönen varlıklar 2025 sonundaki yaklaşık 2,40 milyar TL'den 2,67 milyar TL'ye yükseldi. Kısa vadeli yükümlülükler ise 3,11 milyar TL'den 3,29 milyar TL'ye çıktı.
Bu rakamlar üzerinden hesaplanan cari oran yaklaşık 0,81 seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla işletme nakit üretimi güçlü olmakla birlikte kısa vadeli yükümlülüklerin çevrilmesi şirket açısından önemli finansal başlıklardan biri olmaya devam ediyor.
Ertelenmiş Gelirler Güçlü Arttı
Kısa vadeli ertelenmiş gelirler 2025 sonundaki 149,1 milyon TL'den haziran sonunda 509,5 milyon TL'ye yükseldi. Uzun vadeli ertelenmiş gelirler de 3,8 milyon TL'den yaklaşık 39 milyon TL'ye çıktı.
Nakit akış tablosunda ertelenmiş gelirlerdeki artışın işletme sermayesine 418,6 milyon TL pozitif katkı yaptığı görülüyor. Bu kalemin kompozisyonu ve gelecek dönem gelirlerine dönüşüm hızı, sonraki finansal raporlarda izlenmesi gereken unsurlar arasında.
2026 İlk Yarıda 344 Milyon TL Yatırım Yapıldı
Şirket faaliyet raporuna göre yılın ilk yarısında toplam 344 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirildi. Yatırımların büyük bölümünün yatırım teşvik belgesi kapsamında yapıldığı belirtildi.
Maddi duran varlıklar 2025 sonundaki 2,92 milyar TL'den 3,02 milyar TL'ye yükseldi. Nakit akış tablosunda maddi ve maddi olmayan duran varlık alımlarına ilişkin toplam nakit çıkışı 343,7 milyon TL olarak yer aldı.
Van'da İki Hastanenin Operasyonları Birleştirildi
Şirketin 31 Mart 2026 tarihli açıklaması kapsamında Lokman Hekim Hayat Hastanesi operasyonlarının Özel Lokman Hekim Van Hastanesi bünyesinde birleştirilmesine karar verildi.
Hayat Hastanesi yaklaşık 4.500 metrekare kapalı alanda 69 yatak kapasitesine sahipti. Lokman Hekim Van Hastanesi ise yaklaşık 12.500 metrekare kapalı alanda toplam 216 yatak kapasitesiyle faaliyet gösteriyor.
Operasyonların tek hastanede toplanmasının personel, bina, enerji, tıbbi ekipman ve destek hizmetlerinde sağlayabileceği verimlilik şirketin ikinci yarı maliyet yapısı açısından izlenecek. Ancak bu birleşmenin finansal katkısının büyüklüğüne ilişkin şirket tarafından ayrı bir rakamsal hedef açıklanmış değil.
Personel Sayısı 2.199'a Geriledi
Grup bünyesindeki toplam çalışan sayısı 2025 sonundaki 2.426 kişiden 30 Haziran 2026 itibarıyla 2.199 kişiye geriledi. Doktor sayısı 278'den 254'e inerken sağlık hizmetleri ve sağlık destek personelinde de azalma görüldü.
Personel sayısındaki toplam düşüş yaklaşık yüzde 9,4 oldu. Van operasyonlarının konsolidasyonu ve grubun genel verimlilik politikası çerçevesinde personel maliyetlerinin FAVÖK marjına etkisi sonraki çeyreklerde yakından izlenecek.
Sağlık Gelirleri 2,14 Milyar TL'ye Ulaştı
| Faaliyete Göre Gelir | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Sağlık gelirleri | 2,00 milyar TL | 2,14 milyar TL | +%7 |
| Hastane kira gelirleri | 189 milyon TL | 286 milyon TL | +%51 |
| Lojistik gelirleri | 95 milyon TL | 125 milyon TL | +%32 |
| Canlı varlık, süt ve yem satışları | 71 milyon TL | 65 milyon TL | -%9 |
| Diğer gelirler | 26 milyon TL | 37 milyon TL | +%43 |
Gelir çeşitliliğinde hastane kira ve lojistik gelirlerinin sağlık gelirlerinden daha hızlı büyümesi dikkat çekti. Hastane kira gelirlerindeki yüzde 51'lik artış, grubun üniversite hastanesi iş birliği modelinin konsolide gelirler içindeki katkısını artırdı.
Gelir Karmasında Cepten Ödemelerin Payı Arttı
Sağlık hizmeti gelirlerinin ödeme türüne göre dağılımında cepten ödemelerin payı geçen yılın ilk yarısındaki yüzde 48,4 seviyesinden yüzde 51,8'e yükseldi. Özel sağlık sigortaları ve anlaşmalı kurumların payı yüzde 19,3'ten yüzde 23,8'e çıktı.
SGK'nın payı yüzde 19,7'den yüzde 14'e, sağlık turizminin payı ise yüzde 12,6'dan yüzde 10,4'e geriledi. Şirket yönetimi sağlık turizmi gelirlerinin mutlak değer olarak büyümeye devam ettiğini, ancak diğer ödeme gruplarının daha hızlı büyümesi nedeniyle toplam içerisindeki payının gerilediğini belirtiyor.
Bişkek Medical Center Yurt Dışı Büyüme Stratejisinde Yer Alıyor
Lokman Hekim'in yüzde 100 iştiraki Lokman Hekim Medical Center LLC, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te faaliyet gösteriyor. Merkez, onkoloji hastalarının erken tanı ve tedavisine yönelik PET/CT görüntüleme merkezi olarak konumlandırıldı.
Şirketin Erbil'deki tanı ve görüntüleme merkeziyle birlikte Bişkek yatırımı, grubun Türkiye dışındaki sağlık hizmetleri varlığını genişletiyor. Yurt dışı merkezlerinin gelir ve kârlılık katkısı, büyüme stratejisi açısından takip edilecek başlıklardan biri olacak.
Akay Hastanesi Afiliasyonunda Yeni Adım
Finansal tablo tarihinden sonra meydana gelen olaylar bölümünde, Lokman Hekim Üniversitesi ile Lokman Hekim Akay Hastanesi arasındaki afiliasyon sözleşmesine istinaden SGK ile şirket arasında “Vakıf Üniversitesi ile Afiliye Hastane Sağlık Hizmetleri Protokolü” imzalandığı açıklandı.
Afiliasyon modelinin Akay Hastanesi'nin hizmet kapsamı, hasta çeşitliliği ve gelir kompozisyonuna etkisi önümüzdeki dönem finansal sonuçlarında izlenecek.
5 Milyar TL'lik Kira Sertifikası İhraç Tavanı Onaylandı
Bilanço tarihinden sonraki gelişmeler arasında şirketin fon kullanıcısı olarak yer alacağı kira sertifikası programı da bulunuyor. KT Sukuk Varlık Kiralama AŞ tarafından 5 milyar TL ihraç tavanı ile 1 ila 60 ay arasında vadelerde kira sertifikası ihraç edilmesine ilişkin başvuru SPK tarafından onaylandı.
Temettü Ödemeleri Devam Ediyor
Şirketin 14 Mart 2026 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulunda 2025 yılı kârından toplam 100 milyon TL brüt kâr payının iki eşit taksitte dağıtılması kararlaştırıldı.
İlk 50 milyon TL'lik taksit 20 Mayıs 2026 tarihinde ödendi. İkinci 50 milyon TL'lik taksidin ise 28 Eylül 2026 tarihinde ödenmesi planlanıyor.
Geri Alınan Payların Oranı Yüzde 5,90
30 Haziran 2026 itibarıyla şirketin geri alınmış pay miktarı 12.749.493 adet, sermayeye oranı ise yüzde 5,90 seviyesinde bulunuyor.
Mevcut geri alım programında azami 21,6 milyon adet pay için 1,2 milyar TL fon ayrılmış durumda. Program kapsamında belirlenen üst fiyat limiti 120 TL ve yetki süresi üç yıl olarak açıklandı.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Finansman Giderleri
İlk yarıda 509,2 milyon TL'ye ulaşan finansman giderlerinin üçüncü ve dördüncü çeyrekte hangi yönde hareket ettiği net kârlılık açısından temel gösterge olacak.
FAVÖK Marjı
İlk yarıda yüzde 22,6 olan FAVÖK marjının ikinci çeyrekteki yüzde 20,1 seviyesinden yeniden yükselip yükselmediği izlenmeli.
İşletme Nakit Akışı
578,8 milyon TL'ye yükselen işletme nakit akışının güçlü seyrini sürdürmesi, borç servis kapasitesi açısından önemli.
Nakit Pozisyonu
49,8 milyon TL'ye gerileyen nakit seviyesinin yeniden güçlenip güçlenmediği bilanço likiditesi açısından takip edilmeli.
Ticari Alacaklar
1,20 milyar TL'ye çıkan ticari alacakların satışlardan daha hızlı büyümesinin devam edip etmediği izlenmeli.
Van Operasyonu
Hayat Hastanesi faaliyetlerinin Van Hastanesi'nde birleştirilmesinin maliyet ve FAVÖK marjına katkısı takip edilmeli.
Sağlık Turizmi
Toplam sağlık gelirleri içindeki payı yüzde 10,4'e gerileyen sağlık turizminin mutlak gelir büyümesini sürdürüp sürdürmediği önemli olacak.
Bişkek Yatırımı
PET/CT görüntüleme merkezinin hasta hacmi ve konsolide finansallara katkısı yurt dışı büyüme stratejisinin başarısını gösterecek.
Akay Afiliasyonu
SGK ile imzalanan protokol sonrasında Akay Hastanesi'nin gelir yapısı ve kapasite kullanımındaki değişim izlenmeli.
Borçlanma Yapısı
Kira sertifikası programı kapsamında yapılabilecek yeni ihraçların toplam borç, vade ve finansman maliyetine etkisi takip edilmeli.
LKMNH İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
LKMNH'de Operasyon Güçlenirken Finansman Maliyeti Belirleyici Olmaya Devam Ediyor
Lokman Hekim'in 2026 ilk yarı finansalları, temel hastane operasyonlarında büyümenin devam ettiğini ve kârlılık marjlarında iyileşme sağlandığını gösteriyor. Satışların yüzde 11 büyümesine karşılık brüt kârın yaklaşık yüzde 26 ve FAVÖK'ün yüzde 21 artması, operasyonel verimliliğin satış büyümesinin üzerinde gerçekleştiğine işaret ediyor.
Özellikle 599 milyon TL'lik FAVÖK ve 578,8 milyon TL'lik işletme nakit akışı, şirketin ana faaliyetlerinden nakit üretme kapasitesinin korunduğunu gösteren iki önemli gösterge olarak öne çıkıyor.
Bununla birlikte aynı dönemde finansman giderlerinin 509,2 milyon TL'ye ulaşması operasyonel iyileşmenin net kâra taşınmasını sınırlandırdı. Ana ortaklık net kârının 59 milyon TL'de kalması, şirketin net kâr performansının yalnızca hastane operasyonlarına değil finansman yapısına da güçlü biçimde bağlı olduğunu gösteriyor.
Bilanço tarafında ticari alacakların 1,20 milyar TL'ye yükselmesi, nakdin 49,8 milyon TL'ye gerilemesi ve kısa vadeli yükümlülüklerin 3,29 milyar TL seviyesinde bulunması izlenmesi gereken risk başlıkları arasında. Buna karşılık düzeltilmiş net borç/FAVÖK oranının 1,62'ye gerilemesi ve işletme nakit akışındaki belirgin artış borç servis kapasitesi açısından olumlu görünüm sağlıyor.
Van'daki hastane operasyonlarının birleştirilmesi, Akay Hastanesi afiliasyonu, Bişkek Medical Center'ın gelişimi ve grubun sağlık dışındaki lojistik faaliyetleri önümüzdeki dönem operasyonel performansı etkileyebilecek başlıklar olacak.
Sonuç olarak LKMNH'nin 2026 ilk yarı bilançosunda ana faaliyet performansı güçlenirken, yüksek finansman giderleri net kârın önündeki temel sınırlayıcı unsur olmaya devam ediyor. Önümüzdeki çeyreklerde FAVÖK marjının korunması, nakit seviyesinin yeniden güçlenmesi, ticari alacakların seyri ve finansman maliyetlerindeki değişim bilanço görünümünün yönünü belirleyecek temel göstergeler olacak.
Kaynaklar
- Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ — 30 Haziran 2026 Konsolide Finansal Tablolar, Dipnotlar ve Sınırlı Denetim Raporu
- Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ — Ocak-Haziran 2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ — 31 Mart 2026 Ara Dönem Finansal Sonuçları
- Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ — 31 Aralık 2025 Finansal Tabloları ve Faaliyet Raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — LKMNH finansal raporları, faaliyet raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları, şirket açıklamaları ve ilgili finansal verilerin haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık, Turizm, Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ'nin kamuya açıkladığı konsolide finansal tablolar, faaliyet raporları ve Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklamalarından derlenmiştir.
Şirket TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardını uygulamaktadır. Bu nedenle karşılaştırmalı önceki dönem finansal verileri ilgili raporlama tarihindeki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilmektedir. Farklı raporlama tarihlerinde yayımlanan ara dönem rakamları bu nedenle birebir aynı olmayabilir.
2025/12 sonuçları 12 aylık, 2026/3 sonuçları üç aylık ve 2026/6 sonuçları altı aylık kümülatif dönemleri kapsamaktadır. Farklı uzunluktaki gelir tablosu dönemleri doğrudan karşılaştırılmamalıdır. Haberde verilen yıllık değişim oranlarında mümkün olduğunca aynı uzunluktaki dönemler esas alınmıştır.
Şirketin yatırımlarına, sağlık turizmine, operasyonel verimlilik çalışmalarına, afiliasyon süreçlerine ve gelecekteki finansal performansına ilişkin değerlendirmeler mevcut kamuya açık bilgiler üzerinden yapılmıştır. Gerçekleşmeler ekonomik koşullar, faizler, finansman maliyetleri, sağlık mevzuatı, SGK ve SUT düzenlemeleri, yatırım takvimleri ve operasyonel gelişmelere bağlı olarak farklılaşabilir.