KLYPV’de İkinci Çeyrek Dönüşü: Satışlar İkiye Katlandı
Kalyon Güneş Teknolojileri'nde 2026'nın ilk çeyreğinde görülen zayıf operasyonel tablonun ardından ikinci çeyrekte belirgin toparlanma yaşandı. Çeyreklik satışlar yaklaşık 1,07 milyar TL'den 2,11 milyar TL'ye yükselirken, FAVÖK yaklaşık 517 milyon TL seviyesine çıktı. TOPCONPlus hücre üretim hattının devreye alınması ve yeni sözleşmeler büyüme görünümünü desteklerken, 13,79 milyar TL finansal borç ve 53,9 milyon TL seviyesindeki nakit bilanço açısından yakından izlenmesi gereken başlıklar olarak öne çıktı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da KLYPV koduyla işlem gören Kalyon Güneş Teknolojileri, 2026 yılının ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe kıyasla satış ve operasyonel kârlılık tarafında belirgin bir toparlanma gösterdi.
Şirketin 2026 ilk yarı hasılatı 3,18 milyar TL olurken, bunun yaklaşık 2,11 milyar TL'si ikinci çeyrekte gerçekleşti. İlk çeyrekte yaklaşık 1,07 milyar TL olan satışların ikinci çeyrekte yaklaşık iki katına çıkması, yılın ilk üç ayındaki zayıf görünümün ardından operasyonel ivmenin güçlendiğine işaret etti.
İlk çeyrekte 58,9 milyon TL seviyesinde bulunan FAVÖK'ün ikinci çeyrekte yaklaşık 517 milyon TL seviyesine çıkması da toparlanmanın yalnızca satış hacmiyle sınırlı kalmadığını gösterdi.
Buna karşılık şirketin yüksek finansal borcu ve düşük nakit seviyesi, bilanço tarafında risklerin tamamen ortadan kalkmadığını gösteriyor. 30 Haziran itibarıyla finansal borçlar yaklaşık 13,79 milyar TL, nakit ve nakit benzerleri ise 53,9 milyon TL seviyesinde bulunuyor.
KLYPV'nin Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
KLYPV'nin 2025 yıl sonunda yaklaşık 16,12 milyar TL olan finansal borçları, 2026 ilk çeyrekte 14,65 milyar TL'ye ve 30 Haziran itibarıyla yaklaşık 13,79 milyar TL'ye geriledi.
Buna karşılık nakit pozisyonunda belirgin düşüş yaşandı. 2025 sonunda yaklaşık 2,05 milyar TL olan nakit ve nakit benzerleri 30 Haziran itibarıyla 53,9 milyon TL seviyesine indi.
Özkaynaklar ise 2025 yıl sonundaki yaklaşık 13,30 milyar TL seviyesinden ilk çeyrekte 16,20 milyar TL'ye ve haziran sonunda 18,19 milyar TL'ye yükseldi.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Finansal borçlar | 16,12 milyar TL | 14,65 milyar TL | 13,79 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 2,05 milyar TL | - | 53,9 milyon TL |
| Net finansal borç | 14,07 milyar TL | - | 13,73 milyar TL |
| Stoklar | 4,82 milyar TL | - | 5,38 milyar TL |
| Özkaynaklar | 13,30 milyar TL | 16,20 milyar TL | 18,19 milyar TL |
Finansal tablo kalemleri değerlendirilirken TMS 29 kapsamında karşılaştırmalı dönemlerin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilmesi nedeniyle farklı dönemlerde yayımlanan finansal raporlardaki tutarların bire bir karşılaştırılmasında bu etki dikkate alınmalıdır.
İkinci Çeyrekte Satışlar Yaklaşık İkiye Katlandı
KLYPV'nin 2026 ilk çeyrek hasılatı yaklaşık 1,07 milyar TL seviyesindeydi.
30 Haziran 2026 itibarıyla altı aylık toplam hasılatın 3,18 milyar TL'ye ulaşmasıyla ikinci çeyrek satışları yaklaşık 2,11 milyar TL olarak gerçekleşti.
Böylece ikinci çeyrekte satışlar ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 97 arttı. Başka bir ifadeyle şirketin çeyreklik satış hacmi yaklaşık iki katına çıktı.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2026 Q1 | 2026 Q2 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 1,07 milyar TL | 2,11 milyar TL | 3,18 milyar TL |
| Brüt kâr | 27,8 milyon TL | Yaklaşık 366,4 milyon TL | 394,2 milyon TL |
| FAVÖK | 58,9 milyon TL | Yaklaşık 517 milyon TL | 576,1 milyon TL |
| Net kâr / zarar | -1,02 milyar TL | Yaklaşık +1,12 milyar TL | +101,2 milyon TL |
İkinci çeyrek için verilen bazı tutarlar altı aylık kümülatif sonuçlardan ilk çeyrek sonuçlarının ayrıştırılmasıyla hesaplanmıştır. Yuvarlama nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
FAVÖK'te Belirgin Operasyonel Toparlanma
KLYPV'nin ilk çeyrekte yaklaşık 58,9 milyon TL olan FAVÖK'ü, ikinci çeyrekte yaklaşık 517 milyon TL seviyesine çıktı.
İlk çeyrekte yaklaşık yüzde 5,5 seviyesinde bulunan FAVÖK marjının ikinci çeyrekte yaklaşık yüzde 24,5 seviyesine yükselmesi, operasyonel kârlılıktaki toparlanmanın satış büyümesinden daha güçlü gerçekleştiğini gösteriyor.
Brüt kâr tarafında da benzer bir görünüm oluştu. İlk çeyrekte 27,8 milyon TL seviyesinde bulunan brüt kârın ikinci çeyrekte yaklaşık 366 milyon TL seviyesine yükselmesiyle brüt marjda belirgin iyileşme gerçekleşti.
İkinci Çeyrekte Yaklaşık 1,12 Milyar TL Net Kâr
KLYPV 2026'nın ilk çeyreğinde yaklaşık 1,02 milyar TL net zarar açıklamıştı.
İlk yarı sonunda 101,2 milyon TL net kâra ulaşılması, ikinci çeyrekte yaklaşık 1,12 milyar TL net kâr oluştuğunu gösteriyor.
Bu değişim bilanço açısından önemli bir dönüşe işaret etmekle birlikte, ilk yarı net sonucunun oluşumunda ertelenmiş vergi gelirinin etkisinin yüksek olması nedeniyle net kâr rakamının tek başına operasyonel performans göstergesi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.
Finansal Borçlar 13,79 Milyar TL'ye Geriledi
KLYPV'nin finansal borçları 2025 yıl sonunda yaklaşık 16,12 milyar TL seviyesindeydi.
Borçlar 2026 ilk çeyrekte 14,65 milyar TL'ye, 30 Haziran itibarıyla ise yaklaşık 13,79 milyar TL'ye geriledi.
Böylece 2025 sonundan haziran sonuna kadar finansal borçlarda yaklaşık 2,33 milyar TL azalma gerçekleşti.
Ancak bu düşüş değerlendirilirken şirkete sağlanan sermaye avansı ve bunun kredi geri ödemelerinde kullanılması da dikkate alınmalı. Dolayısıyla finansal borçlardaki azalmanın tamamı operasyonlardan yaratılan nakitten kaynaklanmıyor.
Net Borçtaki Düşüş Daha Sınırlı Kaldı
Brüt finansal borçlarda önemli gerileme görülmesine rağmen şirketin nakit pozisyonundaki düşüş nedeniyle net borç tarafındaki iyileşme daha sınırlı kaldı.
2025 yıl sonunda yaklaşık 14,07 milyar TL olan net finansal borç, haziran sonunda yaklaşık 13,73 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Bu nedenle KLYPV açısından önümüzdeki dönemlerde izlenmesi gereken temel finansal göstergelerden biri, finansal borçların faaliyetlerden yaratılan nakitle azaltılıp azaltılamayacağı olacak.
Nakit 53,9 Milyon TL'ye Geriledi
Bilanço tarafında en dikkat çekici gelişmelerden biri nakit pozisyonundaki gerileme oldu.
2025 yıl sonunda yaklaşık 2,05 milyar TL olan nakit ve nakit benzerleri, 30 Haziran 2026 itibarıyla 53,9 milyon TL seviyesine indi.
Bu değişim, şirketin yüksek yatırım harcamaları ve finansman faaliyetleriyle birlikte değerlendirildiğinde KLYPV açısından likidite yönetiminin önümüzdeki çeyreklerde önemli olacağını gösteriyor.
İşletme Faaliyetlerinden Pozitif Nakit Akışı
KLYPV 2026 yılının ilk yarısında işletme faaliyetlerinden yaklaşık 886,8 milyon TL pozitif nakit akışı sağladı.
Buna karşılık şirketin devam eden kapasite ve teknoloji yatırımları nedeniyle yatırım faaliyetlerinden önemli miktarda nakit çıkışı gerçekleşti.
Maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımlarından kaynaklanan nakit çıkışı ilk yarıda yaklaşık 2,0 milyar TL seviyesine ulaştı.
Stoklar 5,38 Milyar TL'ye Yükseldi
KLYPV'nin stokları 2025 yıl sonunda yaklaşık 4,82 milyar TL seviyesindeyken haziran sonunda 5,38 milyar TL'ye yükseldi.
Stok artışı, üretim kapasitesindeki yükseliş ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek teslimatlarla birlikte değerlendirilmeli.
Önümüzdeki çeyreklerde satışların yükselmesiyle birlikte stokların hasılata dönüşmesi ve bunun işletme nakit akışına yansıması bilanço kalitesi açısından önemli olacak.
Özkaynaklar 18,19 Milyar TL'ye Yükseldi
KLYPV'nin özkaynakları 2025 yıl sonunda yaklaşık 13,30 milyar TL seviyesindeydi.
Özkaynaklar 2026 ilk çeyrekte 16,20 milyar TL'ye ve haziran sonunda yaklaşık 18,19 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece altı aylık dönemde özkaynaklarda yaklaşık 4,89 milyar TL artış gerçekleşti.
Bununla birlikte artışın tamamı faaliyetlerden yaratılan net kârdan kaynaklanmıyor. Sermaye avansı ve özkaynak altında muhasebeleştirilen diğer kalemler de değişimde etkili oldu.
TOPCONPlus Üretim Hattı Devreye Girdi
KLYPV'nin 2026 yılı açısından en önemli operasyonel gelişmelerinden biri yeni G12R TOPCONPlus güneş hücresi üretim hattının devreye alınması oldu.
Yeni hattın 7 Mayıs 2026'da devreye girmesiyle şirketin yıllık güneş hücresi üretim kapasitesi yaklaşık 1 GW'tan 2,1 GW'a yükseldi.
Böylece hücre üretim kapasitesinde yaklaşık yüzde 110 artış sağlandı.
Yeni hattın ikinci çeyreğin tamamında faaliyet göstermemiş olması nedeniyle yatırımın üretim, satış ve marjlar üzerindeki daha kapsamlı etkisinin üçüncü ve dördüncü çeyrek sonuçlarında görülmesi beklenebilir.
KLYPV'nin Dikey Entegre Üretim Yapısı
Kalyon Güneş Teknolojileri'nin üretim yapısında öne çıkan özelliklerden biri güneş paneli üretim zincirinin farklı aşamalarını aynı yapı içerisinde gerçekleştirebilmesi.
Şirketin üretim yapısı monokristal ingot, wafer, güneş hücresi ve güneş paneli üretim aşamalarını kapsıyor.
Bu yapı, ham maddeden nihai güneş paneline uzanan üretim zincirinin daha büyük bölümünün şirket bünyesinde gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.
157 MWp Öztüketim GES Yatırımı
KLYPV'nin devam eden önemli yatırımlarından biri Şanlıurfa Viranşehir'de planlanan yaklaşık 157 MWp öztüketim güneş enerjisi santrali projesi.
Projenin temel amacı şirketin üretim tesislerinin elektrik tüketiminin bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak ve enerji maliyetlerini azaltmak.
Projenin planlanan şekilde tamamlanması halinde KLYPV'nin üretim maliyetlerinin ve enerji giderlerinin azaltılmasına katkı sağlaması bekleniyor.
5,75 Milyar TL'lik Sözleşme Öne Çıkıyor
Bilanço tarihinden sonraki gelişmeler arasında KLYPV'nin daha önce duyurduğu büyük ölçekli satış anlaşmasının nihai sözleşmeye dönüşmesi dikkat çekiyor.
Daha önce 124,56 milyon dolar olarak açıklanan ön satış anlaşmasının nihai sözleşme tutarı yaklaşık 5,75 milyar TL / 128,07 milyon dolar seviyesine yükseldi.
Şirket açıklamasında teslimatların başladığı ve sözleşme kapsamındaki satışların 2026 yılı içerisinde hasılata yansımasının öngörüldüğü belirtildi.
Yeni Sipariş Akışı Devam Ediyor
Şirketin 2026 yılı içerisinde açıkladığı farklı güneş paneli ve hücre satış sözleşmeleri de sipariş görünürlüğünü destekleyen gelişmeler arasında yer aldı.
Açıklanan sözleşmeler arasında 67,69 milyon TL, 247,90 milyon TL, 505,60 milyon TL ve 812,50 milyon TL büyüklüğünde farklı satış ve proje anlaşmaları bulunuyor.
Bilanço sonrasında açıklanan yaklaşık 457,2 milyon TL'lik yeni panel satış sözleşmesi de sipariş akışının devam ettiğine işaret ediyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Satış Büyümesi
İkinci çeyrekte 2,11 milyar TL'ye yükselen satışların üçüncü ve dördüncü çeyrekte aynı ivmeyi sürdürüp sürdürmediği izlenmeli.
FAVÖK Marjı
İkinci çeyrekte belirgin şekilde toparlanan operasyonel kârlılığın kalıcı olup olmadığı takip edilmeli.
TOPCONPlus
2,1 GW'a yükselen hücre üretim kapasitesinin satışlara ve kârlılığa katkısı önümüzdeki çeyreklerde daha net görülecek.
Yeni Sözleşmeler
5,75 milyar TL'lik büyük sözleşme başta olmak üzere siparişlerin hasılata dönüşme hızı önemli olacak.
Finansal Borç
13,79 milyar TL seviyesindeki finansal borcun faaliyetlerden yaratılan nakitle azaltılıp azaltılamadığı izlenmeli.
Nakit Pozisyonu
53,9 milyon TL seviyesine gerileyen nakdin yeniden güçlenip güçlenmediği bilanço açısından kritik olacak.
Stoklar
5,38 milyar TL seviyesindeki stokların yeni teslimatlarla satış ve nakde dönüşme hızı takip edilmeli.
157 MWp GES
Öztüketim GES yatırımının tamamlanma takvimi ve enerji maliyetlerine sağlayacağı katkı izlenmeli.
KLYPV İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
KLYPV'de Asıl Test Üçüncü ve Dördüncü Çeyrekte
KLYPV'nin 2026 ilk yarı finansalları iki farklı döneme işaret ediyor. İlk çeyrekte satış hacmi ve marjlar zayıf kalırken, ikinci çeyrekte satışların yaklaşık iki katına çıkması ve FAVÖK'ün belirgin şekilde yükselmesi operasyonel görünümde önemli bir değişim oluşturdu.
Ancak şirket açısından değerlendirilmesi gereken temel gösterge yalnızca net kâra dönüş değil. İkinci çeyrekte yaklaşık 517 milyon TL seviyesine yükselen FAVÖK, operasyonel toparlanmanın daha önemli göstergelerinden biri olarak öne çıkıyor.
Yeni TOPCONPlus üretim hattının 7 Mayıs'ta devreye alınmış olması da ikinci çeyrek sonuçlarının yeni kapasitenin tam dönem etkisini içermediğini gösteriyor. Bu nedenle üçüncü ve dördüncü çeyrek finansalları yatırımın üretim hacmine, satışlara ve marjlara katkısını değerlendirmek açısından daha belirleyici olacak.
Sipariş tarafında yaklaşık 5,75 milyar TL büyüklüğündeki sözleşmenin teslimatlarının başlaması ve diğer yeni panel satış anlaşmaları şirketin önümüzdeki dönem gelir görünürlüğünü destekliyor.
Buna karşılık bilanço tarafında riskler devam ediyor. Finansal borçların yaklaşık 13,79 milyar TL seviyesinde bulunması ve nakdin 53,9 milyon TL'ye kadar gerilemesi nedeniyle şirketin yeni satışları FAVÖK'ün yanı sıra serbest nakit akışına dönüştürme kapasitesi önem taşıyor.
Sonuç olarak KLYPV'nin ikinci çeyrek finansalları ilk çeyreğe kıyasla satış ve operasyonel kârlılık açısından belirgin bir toparlanmaya işaret ediyor. Bunun kalıcı bir bilanço dönüşümüne dönüşüp dönüşmediğini ise TOPCONPlus kapasitesinin kullanımı, yeni sözleşmelerin hasılata dönüşümü, nakit üretimi ve net finansal borcun seyri belirleyecek.
Kaynaklar
- Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ — 30 Haziran 2026 Tarihinde Sona Eren Altı Aylık Hesap Dönemine Ait Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ — 2026 İlk Yarı Faaliyet Raporu
- Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ — 31 Mart 2026 Finansal Raporu
- Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ — 31 Aralık 2025 Finansal Raporu ve Faaliyet Raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — KLYPV finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket bildirimlerinden derlenmiştir.
Finansal tablolar TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı kapsamında hazırlanmış olduğundan, karşılaştırmalı dönem tutarları ilgili raporlama döneminin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş olabilir. Bu nedenle farklı tarihlerde yayımlanan finansal raporlardaki aynı dönem rakamları arasında farklılık görülebilir.
Haberde ikinci çeyreğe ilişkin verilen bazı finansal tutarlar, 30 Haziran 2026 tarihli altı aylık kümülatif finansal sonuçlardan 2026 ilk çeyrek tutarlarının ayrıştırılması yoluyla hesaplanmıştır. Yuvarlamalar nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
Şirketin yatırımlarına, üretim kapasitesine, sözleşmelerine ve gelecekte hasılata yansıması beklenen işlemlerine ilişkin bilgiler şirket tarafından kamuya açıklanan bilgilere dayanmaktadır. Gelecekteki gerçekleşmeler; üretim, teslimat ve tahsilat takvimleri, piyasa koşulları, kur, faiz, hammadde ve enerji maliyetleri ile diğer ekonomik ve sektörel koşullara bağlı olarak farklılaşabilir.