KIMMR | 2026 DOKUZ AYLIK BİLANÇO ANALİZİ

KİM Market’te Reel Hasılat %8 Arttı;
Net Kâr Artışında Vergi Etkisi Öne Çıktı

Ersan Alışveriş’in 2026’nın ilk dokuz ayında enflasyon düzeltmeli hasılatı %8,1 artarken, şirketin tanımına göre FAVÖK %24,3 yükseldi. Üçüncü çeyrekte reel ciro %0,6 geriledi; net kâr artışında önceki yılın yüksek ertelenmiş vergi giderinin oluşmaması belirleyici oldu.

KİM Market KIMMR 2026 dokuz aylık bilanço analizi; mağaza operasyonları, fabrika binası ve GES yatırımları, satışlardaki yatay seyir

Borsa İstanbul’da KIMMR koduyla işlem gören Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., 1 Ocak–30 Eylül 2026 dönemine ait finansal tablolarını yayımladı. Şirket, “KİM Market” markasıyla organize gıda perakendeciliğinde faaliyet gösteriyor. Dokuz aylık tabloda reel satışlar ve FAVÖK yükselirken, esas faaliyet kârı sınırlı ölçüde geriledi.

Üçüncü çeyrek sonuçları farklı bir seyir gösterdi: Hasılat geçen yılın aynı döneminin hafif altında kaldı; buna karşılık brüt kâr ve esas faaliyet kârı arttı. Nakit üretimi güçlü seyrederken, kısa vadeli likidite oranları ve kira yükümlülükleri bilanço değerlendirmesinde izlenmesi gereken başlıklar arasında yer aldı.

Haberin özeti: 2026/9 hasılatı enflasyon düzeltmesi sonrası 13,81 milyar TL’ye çıktı. Brüt kâr 3,37 milyar TL, şirketin tanımıyla FAVÖK 960,5 milyon TL ve net dönem kârı 418,7 milyon TL oldu. Üçüncü çeyrek hasılatı reel olarak %0,6 gerilerken brüt kâr marjı %25,45’e yükseldi. Kiralama yükümlülükleri dâhil net borç 611,3 milyon TL, işletme faaliyetlerinden nakit 1,46 milyar TL olarak açıklandı.

TMS 29 Karşılaştırması Reel Değişimi Gösteriyor

Finansal tablolar 30 Eylül 2026 tarihindeki satın alma gücüyle sunuluyor. 2025’in aynı dönemine ait gelir tablosu rakamları da bu satın alma gücüne göre yeniden düzenlendi. Bu nedenle aşağıdaki yıllık karşılaştırmalar, nominal TL artışını değil enflasyon muhasebesi sonrası değişimi gösteriyor.

Bilanço kalemleri için karşılaştırma tarihi 31 Aralık 2025. Önceki dönem tutarları, faaliyet raporunda belirtildiği üzere 30 Eylül 2026 satın alma gücüne göre ifade edilmiş durumda. Elektrik faturalarına ilişkin bazı faaliyet verileri ise şirket raporunda nominal tutar olarak sunuluyor; bu kalemler TMS 29 ile düzeltilmiş finansal tablo değerleriyle bire bir kıyaslanmamalı.

Ara dönem finansal tabloları bağımsız denetimden geçmemiştir. Faaliyet raporundaki Nielsen ciro karşılaştırması da şirket tarafından aktarılan, nominal bazlı bir veridir; finansal tablolardaki reel hasılat büyümesiyle farklı kapsam ve dönemleri içerir.

Dokuz Aylık Hasılat %8,1, Brüt Kâr %9,3 Arttı

Ersan Alışveriş’in 2026’nın ilk dokuz ayında net hasılatı 13,81 milyar TL’ye ulaştı. 2025’in aynı döneminde 12,78 milyar TL olan hasılat, enflasyon düzeltmesi sonrası %8,1 arttı. Brüt kârın hasılattan daha hızlı büyümesiyle brüt kâr marjı 0,27 puan yükselerek %24,40’a çıktı.

Gelir tablosu2025/92026/9Değişim
Hasılat12.778,5 mn TL13.808,5 mn TL+%8,1
Satışların maliyeti9.694,9 mn TL10.439,6 mn TL+%7,7
Brüt kâr3.083,6 mn TL3.368,8 mn TL+%9,3
Esas faaliyet kârı134,8 mn TL131,7 mn TL-%2,3
Şirket tanımıyla FAVÖK772,9 mn TL960,5 mn TL+%24,3
Vergi öncesi kâr742,5 mn TL418,4 mn TL-%43,6
Net dönem kârı386,5 mn TL418,7 mn TL+%8,4

Şirket raporuna göre ilk altı ayda reel hasılat artışı %12,8’di. Dokuz aylık toplam artışın %8,1’e inmesi, üçüncü çeyrekteki yavaşlamayı yansıtıyor. Brüt kâr marjı dokuz ayda %24,13’ten %24,40’a yükseldi; ancak genel yönetim ve pazarlama giderlerinin hasılata oranı toplamda %20,67’den %21,01’e çıktı.

Satış indirimleri dokuz ayda 1,19 milyar TL oldu; geçen yılın aynı dönemindeki 1,10 milyar TL’nin üzerinde. Brüt hasılata oranı 2025/9’da yaklaşık %7,94, 2026/9’da %7,94 oldu; hesaplanan fark 0,01 puanın altında ve yuvarlama düzeyinde yataydır. Net hasılat değişimi değerlendirilirken brüt satışlar ve indirimler birlikte ele alınmalı.

Faaliyet Giderleri Esas Kârı Sınırladı

Genel yönetim giderleri %13,7 artarak 280,3 milyon TL’ye, pazarlama, satış ve dağıtım giderleri %9,4 artarak 2,62 milyar TL’ye yükseldi. Toplam faaliyet giderlerinin hasılata oranındaki artış, brüt kâr marjı iyileşmesine rağmen esas faaliyet kârının 134,8 milyon TL’den 131,7 milyon TL’ye gerilemesine katkı verdi. Esas faaliyet kâr marjı %1,05’ten %0,95’e indi.

Pazarlama giderlerindeki TFRS 16 kapsamındaki kullanım hakkı varlığı amortismanı %33,9 artarak 686,3 milyon TL oldu. Bu artış, mağaza ağı ağırlıklı perakende modelinde kira muhasebesinin faaliyet sonuçlarına etkisini görünür kılıyor. Şirketin faaliyet raporunda FAVÖK, esas faaliyet kârına amortisman ve itfa paylarının eklenmesiyle hesaplanıyor; bu nedenle FAVÖK rakamı şirketin tanımıyla birlikte okunmalı ve başka veri sağlayıcıların farklı FAVÖK tanımlarıyla doğrudan karşılaştırılmamalı.

Bu hesaplamaya göre dokuz aylık FAVÖK %24,3 artarak 960,5 milyon TL’ye, FAVÖK marjı %6,05’ten %6,96’ya yükseldi. FAVÖK artışı olumlu olsa da esas faaliyet kârının yatay-altı seyri ve düşük faaliyet marjı, perakende giderlerinin kontrolünü temel izleme başlığı hâline getiriyor.

Net Kâr Artışında Vergi Karşılaştırması Belirleyici

Vergi öncesi kâr 742,5 milyon TL’den 418,4 milyon TL’ye geriledi. Buna rağmen net dönem kârı 386,5 milyon TL’den 418,7 milyon TL’ye yükseldi. Farkın ana nedeni, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 356,1 milyon TL toplam vergi giderine karşılık 2026/9’da dönem vergi gideri ile ertelenmiş vergi gelirinin birbirini dengelemesi ve toplam vergi etkisinin 308 bin TL gelir olmasıdır.

Kârlılık göstergesi2025/92026/9Yorum
Brüt kâr marjı%24,13%24,40+0,27 puan
Faaliyet giderleri / hasılat%20,67%21,01+0,34 puan
Esas faaliyet kâr marjı%1,05%0,95-0,10 puan
FAVÖK marjı%6,05%6,96+0,91 puan
Net kâr marjı%3,02%3,03+0,01 puan

Net parasal pozisyon kazancı da 397,3 milyon TL’den 163,9 milyon TL’ye geriledi. Bu nedenle net kâr artışı, faaliyetlerden elde edilen kârdaki artış olarak yorumlanmamalı. Net kârın sonraki dönemlerdeki seyrinde faaliyet marjları, finansman gelirleri, parasal pozisyon ve ertelenmiş vergi kalemleri ayrı ayrı izlenmeli.

Üçüncü Çeyrekte Ciro Gerilerken Marjlar Güçlendi

1 Temmuz–30 Eylül 2026 döneminde hasılat 4,48 milyar TL oldu; geçen yılın aynı çeyreğine göre enflasyon düzeltmesi sonrası %0,6 geriledi. Buna karşın brüt kâr %9,6 artarak 1,14 milyar TL’ye yükseldi. Brüt kâr marjındaki 2,37 puanlık artış, çeyrek sonuçlarının öne çıkan olumlu tarafı oldu.

Üçüncü çeyrek2025/3Ç2026/3ÇDeğişim
Hasılat4.510,3 mn TL4.483,9 mn TL-%0,6
Brüt kâr1.041,0 mn TL1.141,0 mn TL+%9,6
Brüt kâr marjı%23,08%25,45+2,37 puan
Esas faaliyet kârı6,6 mn TL121,2 mn TL—
Şirket tanımıyla FAVÖK230,8 mn TL360,9 mn TL+%56,4
Vergi öncesi kâr236,5 mn TL255,9 mn TL+%8,2
Net dönem kârı128,7 mn TL213,6 mn TL+%65,9

Üçüncü çeyrekte esas faaliyet kâr marjı yaklaşık %0,15’ten %2,70’e, FAVÖK marjı %5,12’den %8,05’e yükseldi. Net kâr artışı vergi öncesi kâr artışını aştı; 2025’in aynı çeyreğindeki daha yüksek vergi gideri karşılaştırmayı etkiledi. Bu nedenle çeyreklik kâr artışının devamlılığı değerlendirilirken vergi öncesi performans ve operasyonel marjlar da dikkate alınmalı.

Bilanço Büyüdü, Kısa Vadeli Yükümlülükler Daha Hızlı Arttı

Toplam varlıklar 30 Eylül 2026’da 11,67 milyar TL’ye ulaştı. Dönem sonu satın alma gücüne göre karşılaştırılan 31 Aralık 2025’e kıyasla özkaynaklar %5,4 artarak 5,74 milyar TL oldu. Kısa vadeli yükümlülükler ise %12,9 artışla 3,73 milyar TL’ye çıktı; uzun vadeli yükümlülükler %10,6 geriledi.

Bilanço kalemi31.12.202530.09.2026Değişim
Dönen varlıklar3.601,3 mn TL3.811,9 mn TL+%5,8
Nakit ve nakit benzerleri1.816,2 mn TL1.881,8 mn TL+%3,6
Ticari alacaklar307,1 mn TL312,3 mn TL+%1,7
Stoklar1.247,3 mn TL1.338,9 mn TL+%7,3
Toplam varlıklar11.203,4 mn TL11.665,7 mn TL+%4,1
Kısa vadeli yükümlülükler3.304,9 mn TL3.732,7 mn TL+%12,9
Uzun vadeli yükümlülükler2.456,2 mn TL2.194,6 mn TL-%10,6
Özkaynaklar5.442,4 mn TL5.738,4 mn TL+%5,4

Özkaynakların aktif toplamına oranı %49,19’a yükseldi. Toplam yükümlülüklerin özkaynaklara oranı 1,03 seviyesinde. Dönen varlıklar kısa vadeli yükümlülükleri 79,2 milyon TL aşsa da bu fark sınırlı; dönem sonunda işletme sermayesi tamponu önceki yıl sonuna göre daraldı.

Finansal Borçlar Düşük, Kira Yükümlülükleri Önemli

Finansal borçlanmalar 418,6 milyon TL. Bunun 413,0 milyon TL’si kredi kartı borçları, 5,6 milyon TL’si banka kredilerinden oluşuyor. 1,88 milyar TL nakit ve nakit benzeri dikkate alındığında, kiralama yükümlülükleri hariç net nakit 1,46 milyar TL.

Kısa ve uzun vadeli TFRS 16 kira yükümlülükleri toplamı 2,07 milyar TL. Kira yükümlülükleri de borç hesabına katıldığında şirketin net borcu 611,3 milyon TL oluyor. Bu tutar özkaynakların yaklaşık %10,7’sine karşılık geliyor ve 2025 yıl sonundaki 834,7 milyon TL’nin altında. Şirketin tanımıyla dokuz aylık FAVÖK’e bölündüğünde kira yükümlülükleri dâhil net borç yaklaşık 0,64 kat; bu hesap yıllıklandırılmamıştır.

Borçluluk göstergesi30.09.2026Açıklama
Nakit ve nakit benzerleri1.881,8 mn TLVadeli mevduat ve kısa vadeli fonlar dâhil
Finansal borçlanmalar418,6 mn TLKredi kartı borçları ve banka kredisi
Kira yükümlülükleri2.074,5 mn TLKısa ve uzun vadeli TFRS 16 borçları
Net nakit, kira hariç1.463,2 mn TLNakit - finansal borçlanmalar
Net borç, kira dâhil611,3 mn TLFinansal borçlar + kira borçları - nakit
Net borç / özkaynak%10,7Şirket faaliyet raporundaki hesaplama

Likidite Oranları Yakından İzlenmeli

Likidite oranı31.12.202530.09.2026
Cari oran1,091,02
Asit-test oranı0,710,66
Nakit oranı0,550,50

Cari oran kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıklarla karşılanabildiğini gösterse de asit-test ve nakit oranlarının gerilemesi, stoklara ve tedarikçi vadelerine duyarlılığı artırıyor. KİM Market’in perakende iş modelinde satışlar büyük ölçüde peşin veya kartla tahsil edilirken, tedarikçi ödemeleri vadeli yapılabiliyor. Nakit akış tablosunda ticari borçlardaki artış 497,0 milyon TL kaynak yaratırken stoklardaki artış 91,6 milyon TL, ticari alacaklardaki artış 78,0 milyon TL nakit kullandı.

İşletme Nakit Akışı 1,46 Milyar TL

İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit 2026’nın ilk dokuz ayında 1,46 milyar TL oldu; önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %12,8 arttı. Bu tutarın içinde 100 milyon TL temettü ödemesi nakit akış tablosunda işletme faaliyetleri bölümünde sınıflandırılmış durumda.

Nakit akışı2025/92026/9
İşletme faaliyetlerinden nakit1.296,0 mn TL1.462,5 mn TL
Yatırım faaliyetlerinden net nakit-740,6 mn TL-565,4 mn TL
Finansman faaliyetlerinden net nakit-611,2 mn TL-476,1 mn TL
Dönem sonu nakit ve nakit benzerleri1.612,7 mn TL1.881,8 mn TL

Şirketin açıkladığı 608,4 milyon TL yatırım harcaması işletme nakdinden çıkarıldığında yaklaşık 854,1 milyon TL’lik basit serbest nakit akışı hesaplanıyor. Bu, şirketin ayrıca raporladığı bir gösterge değildir. Yatırım faaliyetlerinden net nakit çıkışının yatırım harcamasından düşük olmasında duran varlık satışlarından sağlanan nakit girişleri de rol oynuyor.

Finansman faaliyetlerinden nakit çıkışlarının başlıca unsurları 393,5 milyon TL kira borcu ödemeleri ve 303,3 milyon TL faiz ödemeleri oldu. Dönem içinde 184,2 milyon TL faiz/kâr payı tahsilatı yapıldı. Nakit akış tablosunda dönem içi nakit artışı enflasyon etkisi öncesinde 420,9 milyon TL; nakde ilişkin enflasyon etkisi -355,3 milyon TL olarak yer aldı.

Yatırımların Ağırlığı Gayrimenkul ve Mağaza Altyapısında

İlk dokuz ayda toplam 608,4 milyon TL yatırım gerçekleştirildi. Bunun 439,2 milyon TL’si yatırım amaçlı gayrimenkullere, 165,9 milyon TL’si maddi duran varlıklara, 3,2 milyon TL’si maddi olmayan duran varlıklara ayrıldı. Toplam yatırım geçen yılın aynı dönemine göre %19,3 geriledi; maddi duran varlık yatırımları ise %59,7 arttı.

Maddi duran varlık alımları taşıt, demirbaş, özel maliyet ve bina kalemlerinden oluştu. Şirketin kullandığı Bağcılar’daki yeni genel merkez binasının bir bölümü, 29 Temmuz 2026’da 317,8 milyon TL tutarla yatırım amaçlı gayrimenkullerden maddi duran varlıklara aktarıldı. Bu bir sınıflandırma transferidir; aynı tutarda yeni nakit yatırım anlamına gelmez.

Mağaza Ağı ve GES Faaliyetleri

Şirketin mağaza sayısı 30 Eylül 2026 itibarıyla 142; 31 Aralık 2025’te 144’tü. Çalışan sayısı aynı tarihlerde 2.607 ve 2.592 olarak açıklandı. Faaliyet raporunun 2026 mağaza gelişmeleri bölümünde Sefaköy mağazası için 28 Ağustos 2025 tarihi yer alıyor. Tarih dönem başlığıyla uyuşmadığından, mağaza açılışlarının dönemsel dağılımı rapordaki kesin bilgilerle sınırlı değerlendirilmelidir.

Şirket raporunda Nielsen’in 2026’nın ilk yedi aylık verilerine göre KİM Market’in nominal cirosunun %45, ulusal zincirlerin cirosunun %36 arttığı ve KİM Market’in ciro payının %2,0’dan %2,2’ye yükseldiği belirtiliyor. Bu, şirketin faaliyet raporunda aktarılan nominal veridir; TMS 29 düzeltmeli dokuz aylık hasılat büyümesiyle aynı ölçüm değildir.

Enerji maliyetini düşürme amacıyla Manisa/Demirci’de 7.000 kWp / 5.000 kWe, Van/Gürpınar’da 5.997 kWp kurulu gücünde GES’ler işletiliyor. Şirket verisine göre üretim, 2026’nın ilk dokuz ayında elektrik tüketiminin %34,46’sını karşıladı; üçüncü çeyrekte bu oran %23,40 oldu. GES’ler maliyetlere karşı kısmi destek sağlarken, üretim-tüketim mahsuplaşmasının parasal etkisi şebekeye verilen ve alınan elektriğin birim fiyatlarına bağlı.

KIMMR İçin İzleme Başlıkları

KIMMR 2026/9 SONRASI FİNANSAL İZLEME LİSTESİ

Önümüzdeki dönemlerde hangi göstergeler izlenmeli?

1

Reel hasılat ve mağaza verimliliği

Dokuz aylık %8,1 büyümenin ardından üçüncü çeyrekte görülen reel ciro gerilemesi ve mağaza başına satış eğilimi.

2

Brüt kâr ve faaliyet marjları

Üçüncü çeyrekte güçlenen brüt marjın, faaliyet giderleri kontrolüyle esas faaliyet kârına taşınıp taşınmadığı.

3

Nakit akışının kalitesi

Ticari borç artışının nakit yaratımına katkısı ile stok ve alacakların nakit üzerindeki etkisi.

4

Kira yükümlülükleri

TFRS 16 kira borçları, kira faizleri ve kullanım hakkı amortismanının finansal sonuçlara etkisi.

5

Yatırım harcamaları

Gayrimenkul ve mağaza altyapısı yatırımlarının tutarı, ödeme takvimi ve faaliyetlere katkısı.

6

GES katkısı

Üretimin elektrik tüketimini karşılama oranının, özellikle üçüncü çeyrekteki %23,40 seviyesinden sonraki seyri.

KIMMR’de nakit üretimi ve kira hariç net nakit pozisyonu güçlü tarafta; reel satış ivmesi, düşük esas faaliyet marjı ve kısa vadeli likidite oranları birlikte izlenmeli.

KIMMR İçin SWOT Analizi

Güçlü yönlerZayıf yönler
1,46 milyar TL işletme nakit akışı ve kira borçları hariç net nakit pozisyonuEsas faaliyet kâr marjının %0,95 düzeyinde kalması
Dokuz aylık FAVÖK artışı ve üçüncü çeyrekte marjların toparlanmasıReel hasılat artışının üçüncü çeyrekte negatife dönmesi
Özkaynakların toplam varlıkların yaklaşık yarısını karşılamasıKısa vadeli yükümlülüklerin artması; asit-test oranının 1’in altında olması
Manisa ve Van’daki GES yatırımlarının enerji maliyetlerine katkısıNet kârın ertelenmiş vergi ve parasal pozisyon kalemlerinden etkilenmesi
FırsatlarTehditler
Üçüncü çeyrek brüt marj artışının ve operasyonel toparlanmanın sürmesiGıda perakendesindeki fiyat rekabetinin marjları sınırlaması
Mağaza portföyü verimliliği ve gider yönetimiyle kârlılığın artırılmasıPersonel, kira, lojistik ve enerji giderlerindeki yükseliş
GES üretiminin tüketimi karşılama oranının yükselmesiTedarikçi ödeme vadelerindeki değişimin işletme sermayesi ihtiyacını artırması
Nominal ciro verilerinde şirketin bildirdiği pazar payı artışının sürdürülebilmesiTüketici talebinin yavaşlamasıyla reel satış büyümesinin zayıflaması

Ekonomi365 Değerlendirmesi

KIMMR’nin 2026/9 bilançosu, satış büyümesi ve nakit üretimi açısından olumlu; faaliyet kârlılığı ve kısa vadeli likidite açısından daha temkinli okunması gereken bir tablo sunuyor. Dokuz aylık reel hasılat %8,1, şirketin tanımıyla FAVÖK %24,3 arttı. Buna karşılık esas faaliyet kârı %2,3 geriledi ve faaliyet giderlerinin ciroya oranı yükseldi.

Üçüncü çeyrekte hasılatın reel olarak %0,6 düşmesine karşın brüt kâr marjının %25,45’e çıkması ve esas faaliyet kârının 121,2 milyon TL’ye ulaşması toparlanma işareti verdi. Bu gelişmenin kalıcı olup olmadığı, takip eden dönemlerde reel satışlar ve mağaza verimliliğiyle birlikte değerlendirilmeli.

Net kârın %8,4 artması, vergi öncesi kârın %43,6 gerilemesiyle birlikte ele alınmalı. Önceki dönemin yüksek ertelenmiş vergi gideri ile bu dönemde vergi etkisinin neredeyse sıfırlanması, yıllık net kâr kıyasını belirgin biçimde etkiledi. Nakit üretimi ve düşük finansal borçlanma bilanço açısından destekleyici; kira yükümlülükleri, tedarikçi vadeleri ve marjların devamlılığı ise izlenecek temel risk alanları.

Bu analiz yayımlanan ara dönem finansal tabloları ve faaliyet raporunu değerlendirir; güncel piyasa değeri, hisse fiyatı veya hedef fiyat üzerinden bir değerleme içermez. PD/DD ve F/K gibi fiyat duyarlı çarpanlar, güncel piyasa verileriyle ayrıca hesaplanmalıdır.

Kaynaklar

  • Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. — 1 Ocak–30 Eylül 2026 ara dönem finansal tabloları ve dipnotları.
  • Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. — 1 Ocak–30 Eylül 2026 faaliyet raporu.
  • Kamuyu Aydınlatma Platformu — KIMMR 2026/9 Finansal Rapor Bildirimi.
  • KİM Market — Şirket internet sitesi.

Hesaplama ve karşılaştırma notu: Gelir tablosu karşılaştırmaları TMS 29 kapsamında 30 Eylül 2026 satın alma gücüne göre düzenlenen 2025/9 ve 2026/9 tutarları üzerinden yapılmıştır. Bilanço değişimleri 30 Eylül 2026 ile 31 Aralık 2025 arasında, önceki dönem tutarları rapordaki enflasyon düzeltmeli sunum esas alınarak hesaplanmıştır. FAVÖK, şirketin faaliyet raporundaki “esas faaliyet kârı + amortisman ve itfa payları” tanımıdır ve TFRS’de tanımlanmış bir ölçüt değildir. Basit serbest nakit akışı, işletme faaliyetlerinden nakitten açıklanan yatırım harcamalarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır. Oranlar ve yüzde değişimler yayımlanan verilerden hesaplanmıştır.