İzdemir Enerji’de Üretim ve Kârlılık Baskısı: İlk Yarıda 755 Milyon TL Net Zarar
İzdemir Enerji'nin 2026 ilk yarı hasılatı yüzde 46 düşerek 2,68 milyar TL'ye geriledi. Termik santral üretimi yüzde 19 azalırken brüt zarar 759 milyon TL'ye, net zarar 755 milyon TL'ye ulaştı. Finansal borçlar azalmasına karşın işletme faaliyetlerinden 1,13 milyar TL nakit çıkışı gerçekleşmesi ve stokların 1,92 milyar TL'ye yükselmesi bilançodaki temel riskler olarak öne çıktı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da İZENR koduyla işlem gören İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ, 2026 yılının ilk altı ayında üretim hacmi, satış gelirleri, operasyonel kârlılık ve nakit akışı tarafında belirgin bir baskıyla karşılaştı. Şirketin 2025 ilk yarısında 4,97 milyar TL olan hasılatı yüzde 46 gerileyerek 2,68 milyar TL'ye düştü.
Üretimdeki gerilemeye maliyet baskısının da eklenmesiyle geçen yılın aynı döneminde 401,7 milyon TL olan brüt kâr, 2026 ilk yarısında 759 milyon TL brüt zarara dönüştü. FAVÖK 705,6 milyon TL'den 246,1 milyon TL zarara gerilerken şirket dönemi 755,3 milyon TL net zararla tamamladı.
Finansal borçların azalması ve 19,31 milyar TL'lik güçlü özkaynak bilanço açısından koruma sağlıyor. Ancak nakit ve nakit benzerlerinin 27,2 milyon TL'ye düşmesi, stokların 1,92 milyar TL'ye çıkması ve serbest nakit akışının 1,34 milyar TL açık vermesi, güçlü özkaynağın henüz güçlü nakit üretimine dönüşmediğini gösteriyor.
TMS 29 Nedeniyle Rakamlar Neden Farklı Görünüyor?
İzdemir Enerji'nin finansal tablolarında TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanıyor. Bu nedenle önceki dönem verileri, son raporlama tarihi olan 30 Haziran 2026'nın satın alma gücüne göre yeniden ifade edildi.
Şirketin ilk açıkladığı 2025 yılı finansal tablolarında hasılat 9,11 milyar TL ve net kâr yaklaşık 695 milyon TL seviyesindeydi. Haziran 2026 finansal tablolarındaki karşılaştırmalı sütunda ise aynı dönem 10,72 milyar TL hasılat ve 818,5 milyon TL net kâr olarak yeniden gösterildi. Benzer biçimde ilk çeyrekte açıklanan 565,2 milyon TL net zarar, 30 Haziran satın alma gücüyle 604,9 milyon TL'ye çıktı.
Bu haberde bilanço dönemlerinin karşılaştırılmasında, mümkün olan yerlerde 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiş veriler kullanıldı. Böylece enflasyon farkının gerçek faaliyet değişimi gibi yorumlanmasının önüne geçildi.
İZENR'nin Bilançosu Nasıl Değişti?
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 1,58 milyar TL | 343,7 milyon TL | 27,2 milyon TL |
| Finansal yatırımlar | 526,5 milyon TL | 445,9 milyon TL | 653,2 milyon TL |
| Ticari alacaklar | 695,5 milyon TL | 1,48 milyar TL | 848,5 milyon TL |
| Stoklar | 1,40 milyar TL | 1,17 milyar TL | 1,92 milyar TL |
| Dönen varlıklar | 4,30 milyar TL | 4,31 milyar TL | 3,66 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 21,72 milyar TL | 21,52 milyar TL | 20,85 milyar TL |
| Toplam finansal borç | 1,25 milyar TL | 1,14 milyar TL | 1,05 milyar TL |
| Toplam yükümlülükler | 1,78 milyar TL | 2,17 milyar TL | 1,55 milyar TL |
| Özkaynaklar | 19,95 milyar TL | 19,35 milyar TL | 19,31 milyar TL |
Toplam varlıklar yıl sonuna göre yüzde 4 azalarak 20,85 milyar TL'ye, dönen varlıklar ise yüzde 14,8 düşerek 3,66 milyar TL'ye geriledi. Özkaynaklar 19,31 milyar TL ile bilanço büyüklüğünün yüzde 92,6'sını oluşturmayı sürdürdü. Bu yapı şirketin kaldıraç riskini düşük tutsa da dönem zararları özkaynaklarda aşınmaya yol açıyor.
Nakit 27 Milyon TL'ye Geriledi
Bilançodaki en çarpıcı değişim nakit tarafında yaşandı. 2025 sonunda 1,58 milyar TL olan nakit ve nakit benzerleri ilk çeyrek sonunda 343,7 milyon TL'ye, haziran sonunda ise 27,2 milyon TL'ye düştü. Altı ayda nakit mevcudundaki gerileme yüzde 98'i aştı.
Şirketin 653,2 milyon TL finansal yatırımı bulunması toplam likit varlıkları 680,3 milyon TL'ye çıkarıyor. Bununla birlikte nakit ve finansal yatırımların toplamı 2025 sonundaki 2,11 milyar TL'nin oldukça altında kaldı. Bu değişim, finansal borçlar gerilemesine rağmen net nakit pozisyonunun korunamamasına neden oldu.
| Likidite Göstergesi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit + finansal yatırımlar | 2,11 milyar TL | 789,6 milyon TL | 680,3 milyon TL |
| Net nakit / net finansal borç | 853,4 milyon TL net nakit | 347,8 milyon TL net borç | 368,9 milyon TL net borç |
| Cari oran | 7,81 | 7,58 | 5,84 |
| Likidite oranı | 5,27 | 5,52 | 2,78 |
| Net işletme sermayesi | 3,75 milyar TL | 3,74 milyar TL | 3,04 milyar TL |
Finansal Borçlar Azaldı Ancak Net Nakit Pozisyonu Kaybedildi
İZENR'nin kısa vadeli finansal borçları 358 milyon TL'den 336,2 milyon TL'ye, uzun vadeli finansal borçları ise 895,1 milyon TL'den 713,1 milyon TL'ye geriledi. Toplam finansal borç altı ayda yüzde 16,3 azalarak yaklaşık 1,05 milyar TL oldu.
Finansal borcun özkaynaklara oranı yaklaşık yüzde 5,4 seviyesinde. Dolayısıyla şirketin temel sorunu aşırı borçluluk değil. Esas risk, faaliyetlerin ve işletme sermayesinin nakit tüketmesi nedeniyle borç azalırken likidite tamponunun daha hızlı erimesi.
Şirketin hedge dahil net yabancı para açık pozisyonu haziran sonunda yaklaşık 1,12 milyar TL olarak hesaplandı. İthal kömür maliyetleri ve döviz bağlantılı yükümlülükler nedeniyle kur hareketleri, İZENR'nin üretim maliyetleri ve net kârlılığı üzerinde etkili olmaya devam ediyor.
Satışlar Yüzde 46 Geriledi, Brüt Kâr Zarara Döndü
| Gelir Tablosu | 2025 İlk 6 Ay | 2026 İlk 6 Ay | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 4,97 milyar TL | 2,68 milyar TL | -%46 |
| Brüt kâr / zarar | +401,7 milyon TL | -759,0 milyon TL | Zarara döndü |
| Esas faaliyet kârı / zararı | +364,6 milyon TL | -696,1 milyon TL | Zarara döndü |
| FAVÖK | +705,6 milyon TL | -246,1 milyon TL | Zarara döndü |
| Net kâr / zarar | -334,2 milyon TL | -755,3 milyon TL | Zarar %126 arttı |
İZENR açısından ilk yarının en önemli sorunu satışların azalmasından daha hızlı biçimde kârlılığın bozulması oldu. Satışların maliyeti 3,44 milyar TL ile 2,68 milyar TL'lik hasılatın üzerine çıktı. Başka bir ifadeyle şirket sattığı elektrikte maliyetini karşılayamadı ve yaklaşık yüzde 28,4 negatif brüt marj oluştu.
Esas faaliyet marjı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 7,3 seviyesinden yüzde eksi 26'ya geriledi. Finansman giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre azalması olumlu olsa da operasyonel kaybı telafi etmeye yetmedi. Net parasal pozisyon kaynaklı 126,9 milyon TL zarar da dönem sonucunu baskıladı.
İkinci Çeyrekte Operasyonel Kayıp Derinleşti
Altı aylık tablodan enflasyon düzeltmeli ilk çeyrek verileri çıkarıldığında ikinci çeyreğin operasyonel görünümü daha net ortaya çıkıyor. İkinci çeyrekte yaklaşık 772 milyon TL hasılata karşılık 781 milyon TL brüt zarar ve 714 milyon TL esas faaliyet zararı oluştu.
| Çeyreklik Görünüm* | 2026 Q1 | 2026 Q2 |
|---|---|---|
| Hasılat | 1,90 milyar TL | 772,1 milyon TL |
| Brüt kâr / zarar | +22,1 milyon TL | -781,1 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı / zarar | +17,7 milyon TL | -713,7 milyon TL |
| FAVÖK | Yaklaşık +246,4 milyon TL | Yaklaşık -492,5 milyon TL |
| Net zarar | -604,9 milyon TL | Yaklaşık -150,4 milyon TL |
* Q1 verileri 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiştir. Q2 rakamları altı aylık kümülatif sonuçlardan düzeltilmiş Q1 rakamlarının çıkarılmasıyla yaklaşık olarak hesaplanmıştır.
İkinci çeyrek net zararının yaklaşık 150 milyon TL ile operasyonel zarardan düşük görünmesi yanıltıcı olabilir. Yatırım faaliyetlerinden sağlanan gelir ve ertelenmiş vergi etkisi net sonucu destekledi. Şirketin ana faaliyet performansını değerlendirirken net zarardan çok brüt zarar, esas faaliyet zararı ve FAVÖK'teki bozulmaya odaklanmak gerekiyor.
Termik Üretim Yüzde 19 Düştü
| Üretim ve Satış | 2025 İlk 6 Ay | 2026 İlk 6 Ay | Değişim |
|---|---|---|---|
| Termik santral üretimi | 1.309.110 MWh | 1.057.501 MWh | -%19 |
| GES üretimi | 78.199 MWh | 86.021 MWh | +%10 |
| Toplam üretim | 1.387.309 MWh | 1.143.522 MWh | -%17,6 |
| Elektrik satışı | 1.434.007 MWh | 1.268.818 MWh | -%12 |
| Termik kapasite kullanım oranı | %92 | %74 | -18 puan |
İzdemir Enerji'nin Aliağa'daki 370 MW kurulu güce sahip ithal kömür santralinde kapasite kullanım oranı yüzde 92'den yüzde 74'e geriledi. Termik üretimdeki 251.609 MWh'lik kayıp, GES üretimindeki 7.822 MWh artışın çok üzerinde gerçekleşti.
Önceki çeyrek verileri dikkate alındığında termik santral ilk çeyrekte 662.244 MWh, ikinci çeyrekte ise yaklaşık 395.257 MWh elektrik üretti. GES üretimi ikinci çeyrekte yaklaşık 52.276 MWh olurken toplam satış hacmi yaklaşık 570.902 MWh seviyesinde hesaplandı.
Satış hacmindeki yüzde 12 düşüşe karşı hasılatın yüzde 46 gerilemesi, kârlılık sorununu yalnızca üretim miktarıyla açıklamanın yeterli olmadığını gösteriyor. Elektrik satış fiyatları ile ithal kömür, bakım ve diğer üretim maliyetleri arasındaki makasın daralması şirketin brüt kârlılığını önemli ölçüde baskıladı.
İşletme Faaliyetleri 1,13 Milyar TL Nakit Tüketti
| Nakit Akışı | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit | +2,63 milyar TL | -385,5 milyon TL | -1,13 milyar TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit | -1,71 milyar TL | +73,2 milyon TL | -202,1 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit | +170,2 milyon TL | -811,4 milyon TL | -100,4 milyon TL |
| Serbest nakit akışı | +914,6 milyon TL | Negatif | -1,34 milyar TL |
Şirketin işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit çıkışı ilk çeyrek sonunda 385,5 milyon TL iken haziran sonunda 1,13 milyar TL'ye ulaştı. Yalnızca ikinci çeyrekte işletme faaliyetlerinin yaklaşık 748 milyon TL nakit tükettiği hesaplanıyor.
İşletme sermayesindeki değişimler nakit akışını 870,9 milyon TL olumsuz etkiledi. Ticari alacaklardaki artışın nakit etkisi 385,8 milyon TL, stok artışının etkisi ise 526,8 milyon TL oldu. Ticari borçlardaki 136,9 milyon TL artış bu çıkışın yalnızca bir bölümünü karşıladı.
Alacak Baskısı Azaldı, Risk Stoklara Kaydı
Ticari alacaklar ilk çeyrekte 1,48 milyar TL'ye kadar yükseldikten sonra haziran sonunda 848,5 milyon TL'ye geriledi. Alacaklardaki yaklaşık yüzde 42,6'lık çeyreklik gerileme olumlu olsa da tutar hâlâ 2025 sonunun yüzde 22 üzerinde.
Buna karşılık stoklar ilk çeyrekteki 1,17 milyar TL seviyesinden haziran sonunda 1,92 milyar TL'ye çıktı. İkinci çeyrekteki stok artışı yüzde 64,7'ye ulaştı. Stokların önemli bölümü ithal kömür ve üretim girdilerinden oluştuğu için miktar, birim maliyet ve elektrik satış fiyatı arasındaki ilişki yakından izlenmeli.
143,18 MWe GES Yatırımı Tamamlandı
İzdemir Enerji, Manisa'nın Salihli ilçesinde üç etap halinde kurduğu toplam 143,18 MWe gücündeki güneş enerjisi santrali yatırımını tamamlayarak devreye aldı. Üretilen elektrik, 154 kV İzdemir Arazi GES Trafo Merkezi üzerinden ulusal sisteme veriliyor.
Şirket tamamlanan GES yatırımı kapsamında yıllık yaklaşık 256,1 milyon kWh elektrik üretimi planlıyor. İlk altı ayda GES üretimi yüzde 10 artarak 86.021 MWh'ye yükseldi. Yenilenebilir üretimdeki artış olumlu olsa da termik santraldeki üretim kaybını miktar bazında telafi edecek ölçeğe henüz ulaşmadı.
Yapılmakta olan yatırımlar 2025 sonundaki 42,1 milyon TL'den haziran sonunda 302 milyon TL'ye çıktı. İlk altı ayda maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları için yaklaşık 222,5 milyon TL nakit çıkışı gerçekleşti. Büyük GES yatırımının tamamlanmış olması gelecekte yatırım harcamalarının azalması ve serbest nakit akışının toparlanması açısından fırsat oluşturabilir.
Türkiye Elektrik Üretiminde Güneşin Payı Yükseliyor
Türkiye'de 2026 yılının ilk altı ayında toplam elektrik üretimi 172,38 milyon MWh olarak gerçekleşti. İthal kömür santrallerinin üretimdeki payı yüzde 13,79 olurken güneş enerjisinin payı yüzde 10,96'ya ulaştı. Bu değişim, İZENR'nin GES yatırımıyla üretim portföyünü çeşitlendirmesini stratejik açıdan destekliyor.
Bununla birlikte şirket gelirlerinin ve üretim kapasitesinin büyük bölümü hâlen termik santrale bağlı. İthal kömür fiyatı, döviz kuru, elektrik piyasa fiyatları, bakım duruşları ve kapasite kullanım oranı İZENR'nin kısa vadeli kârlılığı üzerinde belirleyici olmayı sürdürecek.
ÇED ve Ruhsat Sürecinde Son Durum
Endüstriyel atık sahasına ilişkin önceki ÇED kararının iptalinden sonra şirket tarafından yeni başvuru yapıldı ve 6 Mart 2025 tarihinde ÇED Olumlu Kararı alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen üretim tesisi uygunluk belgesiyle santral ruhsatlı hale geldi.
İzmir Bölge İdare Mahkemesi, tesisin hukuki statüsünün ruhsatlı hale geldiğini belirterek kapatma işlemine dayanak oluşturan encümen işlemini iptal etti. Karşı tarafın Danıştay'a temyiz başvurusu bulunmakla birlikte faaliyet raporuna göre üretimi etkileyen mevcut bir engel yok ve santral faaliyetini sürdürüyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Termik Üretim
Yüzde 74'e gerileyen kapasite kullanım oranının yeniden yüzde 80-85 bandının üzerine çıkıp çıkmayacağı takip edilmeli.
Brüt Kâr Marjı
Satış fiyatlarının kömür ve üretim maliyetlerini yeniden karşılayıp karşılamadığı üçüncü çeyreğin temel göstergesi olacak.
FAVÖK
İlk yarıda 246 milyon TL zarara dönen FAVÖK'ün çeyreklik bazda yeniden pozitife geçmesi gerekiyor.
Nakit Akışı
İşletme faaliyetlerinden gerçekleşen 1,13 milyar TL nakit çıkışının yılın ikinci yarısında tersine dönmesi kritik.
Stoklar
1,92 milyar TL'ye yükselen stokların üretim ve satış yoluyla nakde dönüşme hızı yakından izlenmeli.
Likidite
Nakit ve finansal yatırımlar toplamının 680 milyon TL'den yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği bilanço kalitesi açısından önemli.
GES Üretimi
Tamamlanan 143,18 MWe GES'in hedeflenen yıllık üretime yaklaşması ve termik üretim kaybını ne ölçüde dengeleyeceği izlenmeli.
Döviz Açığı
Yaklaşık 1,12 milyar TL net yabancı para açığının kur hareketleri karşısındaki etkisi takip edilmeli.
İZENR İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
İZENR'de Güçlü Özkaynak Operasyonel Kaybı Sınırlayabilecek mi?
İZENR'nin 2026 ilk yarı bilançosu, finansal borcu düşük ve özkaynağı güçlü bir şirketin operasyonel tarafta ne kadar sert bir kârlılık baskısıyla karşılaşabileceğini gösteriyor. Toplam finansal borcun azalması ve cari oranın yüksek kalması bilanço dayanıklılığını destekliyor; ancak bu güç henüz ana faaliyetten nakit üretimine dönüşmüş değil.
İkinci çeyrekte hasılatın yaklaşık 772 milyon TL'ye gerilemesi, brüt zararın 781 milyon TL'ye ve esas faaliyet zararının 714 milyon TL'ye ulaşması operasyonel sorunun derinliğini ortaya koyuyor. Net zararın ikinci çeyrekte daha sınırlı artması, ana faaliyetteki kaybın düzeldiği anlamına gelmiyor; yatırım gelirleri ve vergi etkileri net sonucu destekliyor.
Üretim tarafında termik santralin kapasite kullanım oranının yüzde 92'den yüzde 74'e düşmesi belirleyici oldu. GES üretimindeki yüzde 10 artış olumlu olmakla birlikte termik üretimdeki kaybı karşılayamadı. Bu nedenle şirketin kısa vadeli bilanço hikâyesi, tamamlanan GES yatırımından çok termik santralin üretim ve birim kârlılık performansına bağlı kalmayı sürdürüyor.
Ekonomi365'in bilanço sınıflandırmasına göre İZENR bu aşamada "Ana Model" yerine "Takip - Operasyonel Toparlanma Adayı" grubunda değerlendirilebilir. Yatırımların önemli bölümü tamamlanmış olsa da negatif FAVÖK, negatif serbest nakit akışı ve yükselen stoklar ana model koşullarının karşılanmasını engelliyor.
İZENR'de gerçek toparlanmadan söz edebilmek için üçüncü ve dördüncü çeyreklerde üç gelişmenin birlikte görülmesi gerekiyor: termik kapasite kullanımının yeniden yüzde 80-85 bandının üzerine çıkması, çeyreklik FAVÖK ve işletme nakit akışının pozitife dönmesi, stoklar gerilerken likit varlıkların yeniden yükselmesi. Bu koşullar oluşmadan yalnızca güçlü özkaynağa bakarak operasyonel dönüşümün başladığını söylemek için erken görünüyor.
Kaynaklar
- İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 hesap dönemine ait sınırlı denetimden geçmiş finansal tablolar ve dipnotları
- İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ — 31 Mart 2026 finansal tabloları ve faaliyet raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — İZENR finansal raporları ve şirket bildirimleri
- TEİAŞ — 2026 ilk altı ay Türkiye elektrik üretim verileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanmıştır. Önceki dönem karşılaştırmalı verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenmiş olabilir. Farklı satın alma gücü tarihlerinden alınan tutarlar doğrudan nominal büyüme hesabı amacıyla kullanılmamalıdır.
Haberde yer alan net finansal borç, marj ve ikinci çeyrek hesaplamaları kamuya açıklanan finansal tablolar üzerinden genel analiz amacıyla hesaplanmıştır. Şirketin gelecekteki üretim, yatırım ve kârlılık performansı sonraki finansal raporlarla kesinleşecektir.