HUNER | 2026/6 BİLANÇO ANALİZİ

Hun Yenilenebilir Enerji 2026 İlk Yarıda Satışlarını Büyüttü; Net Zarar 70,6 Milyon TL

Hun Yenilenebilir Enerji'nin 2026 ilk yarı hasılatı 404,9 milyon TL'ye ulaşırken net dönem zararı 70,6 milyon TL oldu. İlk çeyreğe göre ikinci çeyrekte satışlar hızlanmasına rağmen brüt kârlılık zayıfladı. İşletme faaliyetlerinden pozitif nakit üretimi sürerken kısa vadeli yükümlülüklerdeki artış bilanço açısından izlenmesi gereken başlık olarak öne çıktı. Şirketin Letonya'daki 33 MWh enerji depolama projesi ile İtalya'da geliştirilen 200 MW BESS Castelluccio projesi ise gelecekteki büyüme planının önemli parçalarını oluşturuyor.

Hun Yenilenebilir Enerji HUNER 2026 ilk yarı bilanço analizi hasılat net zarar nakit akışı finansal borçlar Letonya Storemate 33 MWh ve İtalya BESS Castelluccio 200 MW enerji depolama projeleri

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul'da HUNER koduyla işlem gören Hun Yenilenebilir Enerji, 2026 yılının ilk yarısında satışlarını büyütürken kârlılık tarafında aynı performansı gösteremedi. Şirket ilk altı ayda 404,9 milyon TL hasılat elde ederken 34,2 milyon TL brüt kâr ve 70,6 milyon TL net dönem zararı açıkladı.

İlk çeyrekte 153,6 milyon TL olan hasılat dikkate alındığında, ikinci çeyrekte yaklaşık 251,3 milyon TL satış geliri elde edildi. Böylece ikinci çeyrek satışları ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 64 arttı. Buna karşılık satış büyümesi brüt kârlılığa aynı ölçüde yansımadı.

Haberin özeti: HUNER'in 2026 ilk yarı hasılatı 404,9 milyon TL'ye ulaştı. İlk çeyrekte 55,5 milyon TL olan brüt kâr, ilk yarı sonunda 34,2 milyon TL seviyesinde kaldı. Net zarar 70,6 milyon TL olurken işletme faaliyetlerinden 256,9 milyon TL pozitif nakit üretildi. Şirket bir yandan mevcut yenilenebilir enerji portföyünü işletirken diğer yandan Letonya'da 33 MWh enerji depolama sistemi ve İtalya'da 200 MW BESS projesi üzerinden enerji depolama alanındaki büyüme çalışmalarını sürdürüyor.

HUNER'in Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?

HUNER'in toplam varlıkları 2025 sonundaki yaklaşık 9,18 milyar TL'den 9,81 milyar TL'ye yükseldi. Dönen varlıklar aynı dönemde 353,5 milyon TL'den 375,7 milyon TL'ye çıkarken şirketin duran varlık ağırlıklı bilanço yapısı devam etti.

Özkaynaklar yaklaşık 5,1 milyar TL seviyesinde korunurken kısa vadeli yükümlülüklerin 1,12 milyar TL'den 1,61 milyar TL'ye yükselmesi, bilanço açısından yakından izlenmesi gereken temel göstergelerden biri oldu.

Bilanço Kalemi 2025/12 2026/3 2026/6 Görünüm
Toplam varlıklar 9,18 milyar TL - 9,81 milyar TL Artış
Dönen varlıklar 353,5 milyon TL - 375,7 milyon TL Sınırlı artış
Nakit ve nakit benzerleri 21,4 milyon TL - 40,6 milyon TL Artış
Finansal yatırımlar 49,4 milyon TL - 34,4 milyon TL Gerileme
Kısa vadeli yükümlülükler 1,12 milyar TL - 1,61 milyar TL Artış
Özkaynaklar 5,06 milyar TL - 5,10 milyar TL Yatay

2025/12 ve 2026/6 bilanço verileri şirketin konsolide finansal tablolarından alınmıştır. 2026/3 sütununda doğrudan karşılaştırılabilir ve teyit edilmiş ara dönem bilanço rakamı kullanılmayan kalemler "-" ile gösterilmiştir.

İkinci Çeyrekte Satışlar Yaklaşık Yüzde 64 Arttı

HUNER 2026'nın ilk çeyreğinde 153,6 milyon TL hasılat açıklamıştı. İlk yarı hasılatının 404,9 milyon TL'ye ulaşması, ikinci çeyrekte yaklaşık 251,3 milyon TL hasılat elde edildiğini gösteriyor.

Buna göre ikinci çeyrek satışları ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde 64 arttı. Satışlardaki bu ivme şirketin ilk yarı bilançosunun olumlu başlıklarından biri oldu.

Satış Büyüdü Ancak İkinci Çeyrekte Brüt Kârlılık Zayıfladı

Satış tarafındaki büyümeye rağmen operasyonel kârlılık aynı yönde ilerlemedi. HUNER ilk çeyrekte 55,5 milyon TL brüt kâr açıklarken ilk yarı toplam brüt kârı 34,2 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Kümülatif rakamlar üzerinden hesaplandığında ikinci çeyrekte yaklaşık 21,3 milyon TL brüt zarar oluştu. İlk çeyrekte yaklaşık yüzde 36 seviyesinde bulunan brüt kâr marjı, ilk yarı toplamında yaklaşık yüzde 8,4'e geriledi.

Gelir Tablosu Kalemi 2026/3 2026/6 Hesaplanan 2026 Q2
Hasılat 153,6 milyon TL 404,9 milyon TL 251,3 milyon TL
Brüt kâr / zarar 55,5 milyon TL 34,2 milyon TL -21,3 milyon TL
Net kâr / zarar -19,4 milyon TL -70,6 milyon TL -51,2 milyon TL
İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 167,6 milyon TL 256,9 milyon TL Yaklaşık +89,3 milyon TL

2026/6 verileri altı aylık kümülatif, 2026/3 verileri üç aylık sonuçlardır. Q2 sütunundaki tutarlar altı aylık sonuçlardan ilk çeyrek rakamlarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır.

Kârlılık açısından kritik ayrım: İkinci çeyrekte satışların ilk çeyreğe göre belirgin şekilde artmasına rağmen brüt sonucun zarara dönmesi, HUNER'in önümüzdeki dönem finansallarında izlenmesi gereken en önemli operasyonel göstergelerden biri. Üçüncü çeyrekte brüt marjın yeniden pozitife dönüp dönmeyeceği, ikinci çeyrekteki zayıflığın geçici veya daha kalıcı olup olmadığı konusunda daha fazla bilgi verecek.

İlk Yarı Net Zararı 70,6 Milyon TL Oldu

HUNER 2026'nın ilk çeyreğinde 19,4 milyon TL net zarar açıklamıştı. İlk yarı sonunda net zarar 70,6 milyon TL'ye yükseldi. Böylece ikinci çeyreğin tek başına net zararı yaklaşık 51,2 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Şirketin 2025 yıl sonu net zararı yaklaşık 234,9 milyon TL seviyesindeydi. Bununla birlikte 2025/12 rakamının 12 aylık, 2026/3 rakamının üç aylık, 2026/6 rakamının ise altı aylık sonuç olduğu dikkate alınmalı. Bu nedenle dönemler doğrudan aynı uzunluktaki gelir tablosu dönemleri gibi karşılaştırılmamalı.

Zarara Rağmen İşletme Nakit Akışı Pozitif

HUNER bilançosunda net zarar ile nakit üretimi arasında önemli bir ayrışma görülüyor. Şirket 2026'nın ilk yarısında net zarar açıklamasına rağmen işletme faaliyetlerinden yaklaşık 256,9 milyon TL pozitif nakit akışı sağladı.

İlk çeyrekte işletme nakit akışı 167,6 milyon TL seviyesindeydi. Kümülatif rakamlar üzerinden ikinci çeyrekte de yaklaşık 89,3 milyon TL ilave işletme nakdi üretildiği hesaplanıyor.

Bu görünüm, muhasebe zararına rağmen şirketin faaliyetlerinden nakit yaratmaya devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte ilk yarı işletme nakit akışının geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinin altında olması nedeniyle nakit üretiminin yönü önümüzdeki dönemlerde de takip edilmeli.

Kısa Vadeli Yükümlülükler 1,61 Milyar TL'ye Yükseldi

HUNER'in kısa vadeli yükümlülükleri 2025 sonundaki yaklaşık 1,12 milyar TL'den haziran sonunda 1,61 milyar TL'ye yükseldi.

Buna karşılık dönen varlıkların 375,7 milyon TL seviyesinde bulunması, kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıklara göre yüksek kalmasına neden oluyor. Yaklaşık hesaplamayla cari oran 0,23 seviyesinde bulunuyor.

Bu nedenle şirketin pozitif işletme nakit akışı önemli olmakla birlikte kısa vadeli finansman ve likidite yapısı HUNER bilançosunun yakından izlenmesi gereken başlıkları arasında bulunuyor.

Finansal Borçlarda Kısa Vadeli Artış Dikkat Çekti

Haziran sonunda HUNER'in kısa vadeli borçlanmaları 290,9 milyon TL, uzun vadeli borçlanmaların kısa vadeli kısımları 328,8 milyon TL ve uzun vadeli borçlanmaları 943,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Böylece kredi ve borçlanma niteliğindeki bu üç kalemin toplamı yaklaşık 1,56 milyar TL düzeyinde bulunuyor. Ayrıca şirketin kiralama işlemlerinden kaynaklanan kısa ve uzun vadeli yükümlülükleri de bilanço içerisinde yer alıyor.

Özellikle yeni enerji depolama projelerinin yatırım aşamasına geçmesi halinde finansman yapısının nasıl şekilleneceği, HUNER'in gelecekteki borçluluk ve nakit akışı açısından önemli olacak.

Özkaynaklar 5,1 Milyar TL Seviyesinde Korundu

HUNER'in toplam özkaynakları 2025 sonundaki yaklaşık 5,06 milyar TL'den haziran sonunda 5,10 milyar TL'ye yükseldi.

Aynı dönemde toplam varlıkların 9,18 milyar TL'den 9,81 milyar TL'ye çıkması, şirketin varlık tabanının büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Bilanço yapısında maddi duran varlıklar, kullanım hakkı varlıkları ve maddi olmayan duran varlıkların yüksek ağırlığı sürüyor.

HUNER'in Türkiye'deki Yenilenebilir Enerji Portföyü 103,22 MW

Hun Yenilenebilir Enerji, Türkiye'de güneş, biyokütle ve hidroelektrik kaynaklara dayalı santraller üzerinden elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Şirketin faaliyet raporuna göre mevcut üretim portföyünün toplam kurulu gücü yaklaşık 103,22 MW seviyesinde.

Şirketin santralleri Nevşehir, Yozgat, Manisa, İzmir, Kahramanmaraş, Sivas, Konya, Mersin ve Erzurum dahil farklı bölgelerde bulunuyor. Kaynak ve coğrafi çeşitlilik üretim portföyündeki tek tesis veya tek teknoloji bağımlılığını sınırlayan unsurlardan biri.

HUNER Enerji Depolama Alanında Avrupa'ya Açılıyor

HUNER'in 2026 döneminde öne çıkan stratejik gelişmelerinden biri, mevcut elektrik üretim portföyünün yanında enerji depolama teknolojilerine yönelik yatırımların geliştirilmesi oldu.

Şirketin Avrupa'daki enerji depolama stratejisinde iki proje özellikle dikkat çekiyor: Letonya'da Storemate üzerinden geliştirilen 33 MWh enerji depolama sistemi ve İtalya'daki 200 MW BESS Castelluccio projesi.

Letonya'da 33 MWh Enerji Depolama Projesi

HUNER'in bağlı ortaklığı Storemate Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile PurpleGreen Wind Ltd. arasında Letonya'da 33 MWh kapasiteli müstakil enerji depolama sisteminin kurulumu ve ekipman tedariğine ilişkin protokol imzalandı.

Şirketin faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre söz konusu projenin toplam bedeli yaklaşık 8,2 milyon ABD doları. Gelişme 22 Ocak 2026 tarihinde kamuya açıklandı.

Letonya yatırımının önemi: 33 MWh'lik proje, HUNER'in yalnızca elektrik üreten bir yenilenebilir enerji şirketi olmanın ötesinde enerji depolama teknolojileri alanında ticari proje geliştirme stratejisinin somut örneklerinden biri. Projenin kurulumu ve ekipman tedariğine ilişkin protokol imzalanmış olması, projeyi yalnızca erken aşama kapasite geliştirme çalışmalarından ayırıyor. Bununla birlikte projenin finansman yapısı, gerçekleşen yatırım harcamaları ve devreye alma takvimi açıklanan bilgiler doğrultusunda ayrıca takip edilmeli.

Letonya'da SW Electricityy SIA ile Proje Geliştirme

HUNER ayrıca Letonya'da faaliyet gösteren SW Electricityy SIA'nın yüzde 60 payını devraldı. Şirket, elektrik enerjisi depolama projelerinin geliştirilmesi ve bu projelere ilişkin geliştirme süreçlerinin yürütülmesi amacıyla faaliyet gösteriyor.

Storemate üzerinden yürütülen 33 MWh'lik proje ile SW Electricityy iştirakinin birlikte değerlendirilmesi, HUNER'in Letonya pazarını enerji depolama alanındaki büyüme noktalarından biri olarak değerlendirdiğine işaret ediyor.

İtalya'daki BESS Castelluccio Projesi 200 MW Kapasiteye Sahip

HUNER'in Avrupa stratejisindeki ölçek açısından en dikkat çekici proje ise İtalya'daki BESS Castelluccio S.R.L. üzerinden geliştiriliyor.

HUNER'in yüzde 100 bağlı ortaklığı Aquila S.R.L. üzerinden kontrol edilen BESS Castelluccio S.R.L.'de Aquila'nın payı yüzde 92 seviyesinde bulunuyor.

BESS Castelluccio, İtalya'nın elektrik iletim sistemi işletmecisi TERNA S.P.A.'dan 200 MW depolama kapasitesi için kapasite mektubu aldı.

200 MW neden önemli? HUNER'in Türkiye'deki mevcut yenilenebilir enerji üretim portföyünün yaklaşık 103,22 MW olduğu dikkate alındığında, İtalya'da geliştirilen 200 MW'lık depolama kapasitesinin ölçeği dikkat çekiyor. Ancak bu iki kapasite doğrudan aynı nitelikte değildir: 103,22 MW mevcut elektrik üretim kurulu gücünü, 200 MW ise geliştirme aşamasındaki enerji depolama projesinin güç kapasitesini ifade ediyor. Bu nedenle doğrudan üretim kapasitesi karşılaştırması yapılmamalıdır.

BESS Castelluccio Henüz İnşaat Aşamasında Değil

İtalya projesinde önemli bir ayrım bulunuyor. TERNA'dan kapasite mektubu alınmış olmasına rağmen BESS Castelluccio projesi henüz tesis inşaatı aşamasında değil.

HUNER'in finansal tablo dipnotlarında, İtalya mevzuatı gereği depolama tesisinin inşaatına başlanması için gerekli izinlerin alınmasının yaklaşık 24 ay sürmesinin öngörüldüğü belirtiliyor.

Dolayısıyla 200 MW'lık proje bugün için tamamlanmış veya işletmeye alınmış bir yatırım olarak değil, kapasite mektubu alınmış ve izin süreçleri yürütülen geliştirme aşamasındaki stratejik enerji depolama projesi olarak değerlendirilmelidir.

200 MW'lık Projenin Asıl Bilanço Etkisi İlerleyen Dönemde Ortaya Çıkabilir

HUNER'in 30 Haziran 2026 finansal tablolarında BESS Castelluccio'nun toplam yatırım maliyetini gösteren ayrı bir proje CAPEX tutarı açıklanmıyor. Bu nedenle 200 MW'lık projenin nihai yatırım bedeli veya HUNER tarafından karşılanacak özkaynak tutarı mevcut finansal tablolardan kesin olarak hesaplanamıyor.

Bu durum yatırımcı açısından önemli. Proje gerekli izinleri aldıktan sonra inşaat aşamasına geçtiğinde finansmanın proje kredisi, şirket özkaynağı, stratejik ortaklık veya farklı finansman yöntemlerinden hangisiyle sağlanacağı HUNER'in gelecekteki bilanço yapısı üzerinde belirleyici olabilir.

Bu nedenle İtalya projesinin yalnızca kapasitesi değil, izin takvimi, nihai yatırım kararı, yatırım bütçesi ve finansman modeli birlikte takip edilmeli.

HUNER Yatırımcısı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

Brüt Kâr Marjı

İkinci çeyrekte negatif hesaplanan brüt sonucun üçüncü çeyrekte yeniden pozitife dönüp dönmediği takip edilmeli.

Satış Büyümesi

İkinci çeyrekte yaklaşık yüzde 64 hızlanan çeyreklik satış momentumunun devam edip etmediği önemli olacak.

İşletme Nakit Akışı

İlk yarıdaki 256,9 milyon TL pozitif işletme nakit akışının yılın ikinci yarısında korunması bilanço açısından önemli.

Kısa Vadeli Borçlar

1,61 milyar TL seviyesine yükselen kısa vadeli yükümlülüklerin seyri ve refinansman yapısı izlenmeli.

Letonya 33 MWh Projesi

Yaklaşık 8,2 milyon dolarlık Storemate projesinin yatırım takvimi, finansmanı, kurulum ilerlemesi ve devreye alma tarihi takip edilmeli.

SW Electricityy SIA

HUNER'in yüzde 60 pay sahibi olduğu şirket üzerinden geliştirilecek yeni Letonya enerji depolama projeleri izlenmeli.

İtalya 200 MW BESS

TERNA kapasite mektubu bulunan BESS Castelluccio projesinin izin sürecindeki ilerleme, nihai yatırım kararı ve yatırım takvimi önemli olacak.

Yatırımların Finansmanı

Avrupa'daki depolama projelerinin şirket özkaynağı, proje finansmanı veya ortaklık modeliyle nasıl finanse edileceği bilanço riskini belirleyecek.

HUNER İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
  • 2026 ikinci çeyreğinde belirginleşen satış büyümesi
  • İlk yarıda 256,9 milyon TL pozitif işletme nakit akışı
  • Yaklaşık 5,1 milyar TL seviyesinde özkaynak
  • Yaklaşık 9,81 milyar TL toplam varlık
  • GES, HES ve biyokütleden oluşan çeşitlendirilmiş üretim portföyü
  • Türkiye'de yaklaşık 103,22 MW mevcut yenilenebilir enerji portföyü
  • Enerji depolama teknolojilerine yönelik yeni büyüme alanı
  • Letonya ve İtalya üzerinden uluslararası proje geliştirme kabiliyeti
  • 2026 ilk yarıda 70,6 milyon TL net zarar
  • İkinci çeyrekte brüt kârlılığın belirgin şekilde zayıflaması
  • İlk yarı brüt marjının yaklaşık yüzde 8,4'e gerilemesi
  • Kısa vadeli yükümlülüklerin 1,61 milyar TL'ye yükselmesi
  • Yaklaşık 0,23 seviyesindeki düşük cari oran
  • Kısa vadeli finansal borçlanmanın artması
  • Yeni yatırımlar öncesinde sınırlı likidite tamponu
Fırsatlar Tehditler
  • Letonya'daki 33 MWh enerji depolama projesinin devreye alınması
  • Storemate'in enerji depolama teknolojileri alanında büyümesi
  • SW Electricityy üzerinden yeni Letonya projelerinin geliştirilmesi
  • İtalya'daki 200 MW BESS Castelluccio projesinin izin süreçlerinde ilerleme
  • Enerji depolama pazarındaki büyüme
  • Avrupa enerji piyasasında yeni gelir kaynaklarının oluşturulması
  • Mevcut üretim portföyünün depolama çözümleriyle desteklenmesi
  • İkinci çeyrekte görülen marj baskısının devam etmesi
  • Elektrik satış fiyatlarındaki dalgalanmalar
  • YEKDEM süreleri sona eren santrallerde piyasa fiyatı riski
  • Yüksek kısa vadeli yükümlülüklerin likidite üzerindeki baskısı
  • Yeni yatırımlar nedeniyle borçlanma ihtiyacının yükselmesi
  • Avrupa projelerinde izin süreçlerinin uzaması
  • Enerji depolama projelerinin yatırım maliyetlerinin yükselmesi
  • Kur ve faiz hareketlerinin proje finansman maliyetlerini artırması

HUNER'de Satış Büyümesi Güçlü, Gözler Enerji Depolama Yatırımlarında

HUNER'in 2026 ilk yarı bilançosu iki farklı görünümü birlikte ortaya koyuyor. Şirket ikinci çeyrekte satışlarını belirgin şekilde artırırken aynı dönemde operasyonel kârlılık zayıfladı. İlk yarı hasılatı 404,9 milyon TL'ye ulaşmasına rağmen brüt kâr 34,2 milyon TL'de kaldı ve net zarar 70,6 milyon TL oldu.

Buna karşılık işletme faaliyetlerinden 256,9 milyon TL pozitif nakit üretilmesi ve yaklaşık 5,1 milyar TL özkaynağın korunması bilançonun destekleyici taraflarını oluşturuyor. Ancak kısa vadeli yükümlülüklerin 1,61 milyar TL'ye yükselmesi nedeniyle likidite ve borç yönetimi yakından izlenmeli.

Şirketin gelecekteki büyüme hikâyesinde enerji depolama yatırımları giderek daha fazla önem kazanıyor. Letonya'da Storemate üzerinden geliştirilen 33 MWh kapasiteli ve yaklaşık 8,2 milyon dolar proje bedeline sahip enerji depolama sistemi, şirketin depolama alanındaki somut projelerinden biri konumunda.

Daha büyük ölçekli stratejik potansiyel ise İtalya'da bulunuyor. BESS Castelluccio'nun TERNA'dan aldığı 200 MW depolama kapasite mektubu, HUNER'in mevcut faaliyet ölçeğine kıyasla dikkat çekici bir büyüklüğü temsil ediyor. Bununla birlikte projenin henüz inşaat aşamasına geçmediği ve gerekli izin süreçlerinin devam ettiği unutulmamalı.

Bu nedenle HUNER açısından önümüzdeki dönemde iki temel konu öne çıkıyor: mevcut faaliyetlerde brüt kârlılığın yeniden güçlenmesi ve Avrupa'daki enerji depolama projelerinin izin, finansman ve yatırım aşamalarında somut ilerleme sağlaması.

Üçüncü çeyrekte satış büyümesinin korunması ve brüt marjın yeniden pozitife dönmesi, 2026 ikinci çeyrekte görülen kârlılık zayıflığının geçici olup olmadığı konusunda daha net bir görünüm sağlayacak. Letonya ve özellikle 200 MW'lık İtalya BESS projesindeki gelişmeler ise şirketin orta ve uzun vadeli büyüme profilini şekillendirecek başlıklar arasında yer alacak.

Kaynaklar

  • Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. — 30 Haziran 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
  • Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. — 2026 Yılı İkinci Çeyrek Faaliyet Raporu
  • Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. — 31 Mart 2026 Finansal Tabloları
  • Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. — 31 Aralık 2025 Finansal Tabloları ve Faaliyet Raporu
  • Kamuyu Aydınlatma Platformu — HUNER özel durum açıklamaları