FADE’de Bilanço Güçleniyor: Net Borç 214 Milyon TL Azaldı
FADE Gıda, 2026’nın ilk yarısında borçluluğunu azaltırken stoklarını önemli ölçüde eritti ve faaliyet nakit akışını güçlendirdi. Net borç yaklaşık 728 milyon TL’den 514 milyon TL’ye gerilerken stoklar 340,2 milyon TL’den 169,1 milyon TL’ye indi. FAVÖK marjındaki yükselişe karşılık TMS 29 kaynaklı parasal kayıp net kârın ikinci çeyrekte zayıf kalmasına neden oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul’da FADE koduyla işlem gören FADE Gıda Yatırım Sanayi Ticaret AŞ’nin 2026 ilk yarı finansallarında bilanço kalitesindeki iyileşme öne çıktı. Şirketin toplam yükümlülükleri azalırken stoklar yarıya yakın geriledi, faaliyetlerden yaratılan nakit belirgin biçimde güçlendi ve özkaynaklar 2,18 milyar TL seviyesine yükseldi.
2025 Sonundan Haziran 2026’ya Bilanço Nasıl Değişti?
FADE finansal tablolarında TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanıyor. Bu nedenle 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı tutarları 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş rakamlar üzerinden değerlendirmek gerekiyor.
| Bilanço Kalemi | 31.12.2025 | 30.06.2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Nakit | 12,1 milyon TL | 32,2 milyon TL | +%167,5 |
| Ticari alacaklar | 190,8 milyon TL | 207,8 milyon TL | +%8,9 |
| Stoklar | 340,2 milyon TL | 169,1 milyon TL | -%50,3 |
| Dönen varlıklar | 651,0 milyon TL | 524,7 milyon TL | -%19,4 |
| Toplam varlıklar | 2,87 milyar TL | 2,72 milyar TL | -%5,1 |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 378,1 milyon TL | 247,6 milyon TL | -%34,5 |
| Toplam yükümlülükler | 740,1 milyon TL | 546,1 milyon TL | -%26,2 |
| Özkaynaklar | 2,13 milyar TL | 2,18 milyar TL | +%2,3 |
Net Borç Yaklaşık 214 Milyon TL Azaldı
FADE’nin 2025 sonunda yaklaşık 728 milyon TL seviyesinde bulunan net borcu, Haziran 2026 sonunda yaklaşık 514 milyon TL’ye geriledi. Böylece altı aylık dönemde net borç yaklaşık 214 milyon TL, başka bir ifadeyle yüzde 29 civarında azaldı.
| Gösterge | 31.12.2025 | 30.06.2026 |
|---|---|---|
| Toplam yükümlülükler | 740,1 milyon TL | 546,1 milyon TL |
| Nakit | 12,1 milyon TL | 32,2 milyon TL |
| Net borç | 728,0 milyon TL | 513,9 milyon TL |
| Net borç değişimi | - | -214,1 milyon TL |
Borçluluğun azalması ve aynı dönemde özkaynakların yükselmesi finansal kaldıraç açısından olumlu bir tablo oluşturuyor.
Stoklar Yarıya İndi
Bilançonun en dikkat çekici kalemlerinden biri stoklar oldu. 2025 sonunda 340,2 milyon TL seviyesinde bulunan stoklar Haziran 2026 sonunda 169,1 milyon TL’ye geriledi. Yaklaşık 171 milyon TL’lik azalış, yüzde 50,3’lük düşüşe işaret ediyor.
Nakit akış tablosunda stok hareketlerinin işletme sermayesine yaklaşık 228,8 milyon TL pozitif katkı sağlaması, stok çözülmesinin nakit yaratımını desteklediğini gösteriyor.
Faaliyet Nakit Akışı 126,8 Milyon TL’ye Ulaştı
FADE 2026’nın ilk altı ayında esas faaliyetlerinden 126,8 milyon TL nakit yarattı. Geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık 13,8 milyon TL ile karşılaştırıldığında nakit üretimindeki iyileşme bilanço kalitesinin önemli göstergelerinden biri olarak öne çıkıyor.
| Nakit Akışı | 2026 İlk Yarı |
|---|---|
| Esas faaliyetlerden nakit akışı | +126,8 milyon TL |
| Stok değişiminin işletme sermayesine katkısı | +228,8 milyon TL |
| Dönem sonu nakit | 32,2 milyon TL |
İlk Yarı FAVÖK 76,4 Milyon TL
| Kârlılık | 2026 İlk Yarı |
|---|---|
| Hasılat | 553,6 milyon TL |
| Brüt kâr | 84,3 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 60,0 milyon TL |
| FAVÖK | 76,4 milyon TL |
| FAVÖK marjı | %13,81 |
| Net dönem kârı | 48,6 milyon TL |
Geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 69,7 milyon TL olan FAVÖK’ün 76,4 milyon TL’ye yükselmesi ve FAVÖK marjının yüzde 11,65’ten yüzde 13,81’e çıkması operasyonel verimlilik açısından olumlu görünüyor.
Q2’de Operasyon Devam Etti, Net Kâr Zayıfladı
| Kârlılık | 2026/Q2 |
|---|---|
| Hasılat | 312,0 milyon TL |
| Brüt kâr | 52,4 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 32,0 milyon TL |
| Net kâr | 3,7 milyon TL |
İkinci çeyrekte net kârın 3,7 milyon TL seviyesinde kalmasına rağmen şirketin 32 milyon TL esas faaliyet kârı üretmesi operasyonel faaliyetin devam ettiğini gösteriyor. Net kâr ile faaliyet kârı arasındaki farkta enflasyon muhasebesi etkisi önemli rol oynadı.
TMS 29 Kaynaklı 51,98 Milyon TL Parasal Kayıp
FADE 2026’nın ilk altı ayında yaklaşık 51,98 milyon TL net parasal pozisyon kaybı kaydetti. Bunun yaklaşık 37,8 milyon TL’lik kısmı ikinci çeyrekte oluştu. Bu etki, operasyonel kârın net dönem kârına dönüşümünü önemli ölçüde sınırladı.
AVM Segmenti Yüksek Marj Üretiyor
Novada Menemen AVM’nin doluluk oranı Haziran 2026 itibarıyla yüzde 97,75 seviyesinde bulunuyor. AVM segmenti ilk altı ayda yaklaşık 70,8 milyon TL hasılat ve 38,2 milyon TL FAVÖK üretti.
Yaklaşık yüzde 54 seviyesindeki segment FAVÖK marjı, AVM faaliyetlerinin FADE’nin tarımsal faaliyetlerindeki dönemsel dalgalanmayı dengeleyen önemli bir gelir kaynağı olduğunu gösteriyor.
Tarım Segmentinde Marj İyileşti
Tarım segmentinin FAVÖK’ü yaklaşık 38,3 milyon TL’ye ulaşırken FAVÖK marjı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 4,74 seviyesinden yüzde 7,92’ye yükseldi. Şirketin kurutulmuş domates, fide ve fidan faaliyetleri ihracat ve kapasite kullanımındaki artışla birlikte büyüme potansiyeli taşımaya devam ediyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Net Borç
Yaklaşık 514 milyon TL’ye gerileyen net borcun 500 milyon TL sınırının altına inip inmeyeceği finansal yapı açısından yakından izlenmeli.
Net Kâr Dönüşümü
Güçlü esas faaliyet kârının üçüncü çeyrekte net dönem kârına daha yüksek oranda dönüşüp dönüşmeyeceği kritik olacak.
Stok ve Alacaklar
Stoklardaki güçlü çözülmenin devam edip etmeyeceği ve ticari alacaklardaki artışın kontrol altında tutulup tutulamayacağı izlenecek.
FADE’de borçluluk, stok yönetimi ve faaliyet nakit akışı olumlu yönde ilerliyor. Bundan sonraki temel test, bilanço iyileşmesinin sürdürülebilmesi ve operasyonel kârın net kâra daha güçlü biçimde yansıması olacak.
FADE İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Net borcun altı ayda yaklaşık 214 milyon TL azalması | İkinci çeyrekte net kârın 3,7 milyon TL ile sınırlı kalması |
| Stokların yüzde 50,3 gerilemesi | TMS 29 kaynaklı yüksek parasal pozisyon kaybı |
| 126,8 milyon TL faaliyet nakit akışı | Ticari alacakların yüzde 8,9 artması |
| 2,18 milyar TL güçlü özkaynak | Tarım segmentinde görece düşük FAVÖK marjı |
| FAVÖK marjının yüzde 13,81’e yükselmesi | Nakdin finansal borçların altında kalması |
| AVM segmentinde yaklaşık yüzde 54 FAVÖK marjı | Tarım faaliyetlerinin dönemsel ve iklimsel dalgalanmalara açık olması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| İhracat pazarlarında kurutulmuş domates satışlarının büyümesi | Kuraklık, iklim koşulları ve tarımsal hammadde maliyetleri |
| Fidan ve fide kapasite kullanımının yükselmesi | TMS 29 parasal kayıplarının net kârı baskılaması |
| AVM’nin yüksek doluluk ve marj yapısının korunması | Döviz kuru oynaklığı |
| Borç azalmasının finansman giderlerini aşağı çekme potansiyeli | Tüketimde olası yavaşlamanın AVM kiracılarını etkilemesi |
| Stokların nakde dönüşmeye devam etmesi | Ticari alacakların büyümeye devam etmesi |
| Operasyonel marj iyileşmesinin sürmesi | Tarım ürünlerinde fiyat ve verim dalgalanmaları |
Bilanço Güçleniyor, Sıradaki Test Net Kâr
FADE’nin Haziran 2026 bilançosunda en güçlü gelişme net kârdan çok finansal yapı ve nakit akışı tarafında görülüyor. Net borcun yaklaşık 214 milyon TL azalması, stokların yarıya inmesi ve 126,8 milyon TL faaliyet nakdi üretilmesi şirketin bilanço kalitesini destekliyor.
FAVÖK marjının yüzde 13,81’e yükselmesi operasyonel tarafta da iyileşmeye işaret ediyor. Buna karşılık TMS 29 kapsamında oluşan yaklaşık 52 milyon TL parasal kayıp, özellikle ikinci çeyrekte net kârın zayıf kalmasına neden oldu.
Bu nedenle FADE açısından yılın kalanında iki gösterge öne çıkıyor: net borcun 500 milyon TL sınırının altına inip inmeyeceği ve operasyonel kârlılığın net dönem kârına daha güçlü biçimde dönüşüp dönüşmeyeceği.
Kaynaklar
- FADE Gıda Yatırım Sanayi Ticaret AŞ — 31 Aralık 2025 finansal tabloları
- FADE Gıda Yatırım Sanayi Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 finansal tabloları
- FADE Gıda Yatırım Sanayi Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 ara dönem finansal tabloları ve faaliyet raporu
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar ve faaliyet raporlarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP’ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.