EREGL 2026/6 Bilançosu: Üretim ve Satış Güçlendi
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, 2026 yılının ilk yarısında 124,57 milyar TL hasılat, 10,68 milyar TL brüt kâr ve 12,51 milyar TL FAVÖK açıkladı. Ham çelik kapasite kullanım oranı yüzde 95'e yükselirken yassı mamul satışları yüzde 13,4, uzun mamul satışları ise yüzde 34,6 arttı. Ana ortaklık net kârı 8,93 milyar TL'ye yükselse de net kârdaki güçlü artışta 9,29 milyar TL'lik ertelenmiş vergi geliri belirleyici oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da EREGL koduyla işlem gören Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., 2026 yılının ilk yarısında üretim ve satış hacmindeki artışla operasyonel görünümünü güçlendirdi.
Şirketin ilk altı aylık hasılatı 124,57 milyar TL olurken brüt kâr 10,68 milyar TL, esas faaliyet kârı 5,24 milyar TL ve FAVÖK 12,51 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Ana ortaklık payına düşen net dönem kârı 8,93 milyar TL olarak açıklandı. Bununla birlikte net kârdaki artışın değerlendirilmesinde ertelenmiş vergi gelirinin etkisinin ayrıştırılması gerekiyor.
Ereğli Demir Çelik'in 2026 ilk yarı finansallarında vergi öncesi kâr yalnızca 222,6 milyon TL seviyesinde bulunurken, şirket 9,29 milyar TL ertelenmiş vergi geliri kaydetti. Net vergi geliri 8,99 milyar TL'ye ulaştı.
Bu nedenle 8,93 milyar TL'lik ana ortaklık net kârı tek başına şirketin operasyonel performansının göstergesi olarak değerlendirilmemeli. Üretim miktarı, satış tonajı, brüt marj, FAVÖK ve nakit akışı bilanço analizinde daha belirleyici göstergeler olarak öne çıkıyor.
EREGL Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
Ereğli Demir Çelik'in toplam varlıkları 31 Aralık 2025 itibarıyla 558,53 milyar TL seviyesindeyken 30 Haziran 2026 itibarıyla 599,10 milyar TL'ye yükseldi.
Dönen varlıklar aynı dönemde 250,63 milyar TL'den 265,47 milyar TL'ye, duran varlıklar ise 307,90 milyar TL'den 333,62 milyar TL'ye çıktı.
Toplam özkaynaklar 297,28 milyar TL'den 328,78 milyar TL'ye yükselerek bilanço büyümesinin üzerinde artış gösterdi.
Kısa vadeli yükümlülüklerin 116,91 milyar TL'den 148,79 milyar TL'ye yükselmesine karşılık uzun vadeli yükümlülükler 144,34 milyar TL'den 121,53 milyar TL'ye geriledi.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 115,48 milyar TL | 123,93 milyar TL | 121,33 milyar TL |
| Toplam finansal borç | 158,34 milyar TL | Yaklaşık 155,63 milyar TL | 161,07 milyar TL |
| Yaklaşık net borç | 42,86 milyar TL | 31,70 milyar TL | 39,75 milyar TL |
| Stoklar | 89,39 milyar TL | 88,43 milyar TL | 99,52 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 558,53 milyar TL | Yaklaşık 576,75 milyar TL | 599,10 milyar TL |
| Özkaynaklar | 297,28 milyar TL | Yaklaşık 304,85 milyar TL | 328,78 milyar TL |
2026/3 verileri şirketin 31 Mart 2026 ara dönem finansal sonuçlarından, 2025/12 ve 2026/6 değerleri ise 30 Haziran 2026 finansal raporundaki karşılaştırmalı tablolardan alınmıştır. Yaklaşık net borç, toplam finansal borçlardan nakit ve nakit benzerlerinin çıkarılmasıyla hesaplanmıştır.
İkinci Çeyrekte Satışlar ve Brüt Kâr Arttı
EREGL'nin 2026 ilk çeyrek hasılatı yaklaşık 59,68 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken ikinci çeyrek hasılatı 64,88 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece ikinci çeyrek satışları ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde 8,7 arttı.
Brüt kâr ilk çeyrekte yaklaşık 4,81 milyar TL iken ikinci çeyrekte 5,88 milyar TL'ye yükseldi.
Esas faaliyet kârı ise yaklaşık 2,43 milyar TL'den ikinci çeyrekte 2,81 milyar TL'ye çıktı.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2026 Q1* | 2026 Q2 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 59,68 milyar TL | 64,88 milyar TL | 124,57 milyar TL |
| Brüt kâr | 4,81 milyar TL | 5,88 milyar TL | 10,68 milyar TL |
| Esas faaliyet kârı | 2,43 milyar TL | 2,81 milyar TL | 5,24 milyar TL |
| Net dönem kârı | 405,8 milyon TL | 8,81 milyar TL | 9,22 milyar TL |
| Ana ortaklık net kârı | 383,9 milyon TL | 8,55 milyar TL | 8,93 milyar TL |
* Q1 gelir tablosu tutarları, 2026/6 kümülatif tutarlardan 1 Nisan-30 Haziran 2026 dönemine ait ikinci çeyrek tutarlarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır.
Brüt Kâr Marjı İkinci Çeyrekte İyileşti
EREGL'nin ilk çeyrek brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 8,1 seviyesindeydi.
İkinci çeyrekte brüt kârın 5,88 milyar TL, hasılatın ise 64,88 milyar TL olmasıyla brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 9,1 seviyesine çıktı.
Böylece satışlardaki artışın yanında brüt kârın daha hızlı yükselmesi, ikinci çeyrekte operasyonel marjlarda toparlanmaya işaret etti.
Altı aylık dönemde şirketin brüt kâr marjı yüzde 8,6, FAVÖK marjı ise yüzde 10 olarak gerçekleşti. 2025 yılının aynı döneminde FAVÖK marjı yüzde 8,6 seviyesindeydi.
FAVÖK 12,51 Milyar TL'ye Yükseldi
EREGL'nin 2026 yılının ilk altı aylık döneminde FAVÖK'ü 12,51 milyar TL olarak gerçekleşti.
2025 yılının aynı döneminde şirket 8,12 milyar TL FAVÖK açıklamıştı.
Böylece FAVÖK nominal TL bazında yaklaşık yüzde 54 yükseldi. FAVÖK marjının yüzde 8,6'dan yüzde 10'a çıkması, satış büyümesinin yanında operasyonel kârlılığın da iyileştiğini gösterdi.
Net Kârda Ertelenmiş Vergi Etkisi Belirleyici Oldu
EREGL'nin 2026 ilk yarı bilançosunda en dikkatle değerlendirilmesi gereken kalem net dönem kârı oldu.
Şirket altı aylık dönemde 9,22 milyar TL net dönem kârı, ana ortaklık payına düşen 8,93 milyar TL net kâr açıkladı.
Buna karşılık vergi öncesi kâr yalnızca 222,6 milyon TL seviyesinde kaldı.
Şirket 294 milyon TL cari vergi giderine karşılık 9,29 milyar TL ertelenmiş vergi geliri kaydetti.
Böylece toplam vergi geliri 8,99 milyar TL seviyesine ulaştı.
Üretimde Güçlü Toparlanma
EREGL'nin 2026 ilk yarı faaliyet raporunda operasyonel taraftaki toparlanmanın en belirgin göstergelerinden biri üretim miktarları oldu.
Grup, 2026 yılının ilk altı ayında Ereğli tesislerinde 1,8 milyon ton, İskenderun tesislerinde 2,8 milyon ton olmak üzere toplam 4,6 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi.
Türkiye'nin toplam ham çelik üretiminin aynı dönemde 19,8 milyon ton olduğu dikkate alındığında grup, Türkiye toplam ham çelik üretiminin yaklaşık yüzde 23'ünü gerçekleştirdi.
Ham Çelik Kapasite Kullanımı Yüzde 95'e Çıktı
Kapasite kullanım oranları üretim tarafındaki toparlanmayı daha net ortaya koyuyor.
| Kapasite Kullanım Oranı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Sıvı çelik | %78 | %97 |
| Ham çelik | %77 | %95 |
Sıvı çelik kapasite kullanım oranının yüzde 78'den yüzde 97'ye, ham çelik kapasite kullanım oranının ise yüzde 77'den yüzde 95'e çıkması, şirketin üretim tesislerini 2025 yılının aynı dönemine göre çok daha yüksek kapasiteyle çalıştırdığını gösteriyor.
Yassı Mamul Üretimi Yüzde 16,7 Arttı
EREGL'nin yassı mamul üretimi 2025 ilk yarıda 3,27 milyon ton seviyesindeyken 2026 ilk yarıda 3,82 milyon tona yükseldi.
Böylece yassı mamul üretimindeki artış yaklaşık yüzde 16,7 oldu.
Uzun mamul üretimi ise 366 bin tondan 497 bin tona yükselerek yaklaşık yüzde 35,8 arttı.
| Üretim | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Yassı mamul | 3,270 milyon ton | 3,817 milyon ton | +%16,7 |
| Uzun mamul | 366 bin ton | 497 bin ton | +%35,8 |
| Pelet, demir ve manyezit | 1,260 milyon ton | 1,235 milyon ton | -%2,0 |
Satış Tonajı da Yükseldi
Üretim artışının satışlara da yansıdığı görülüyor.
EREGL'nin yassı mamul satışları 2025 yılının ilk yarısındaki 3,304 milyon tondan 2026'nın aynı döneminde 3,746 milyon tona yükseldi.
Bu artış yaklaşık yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.
Uzun mamul satışları ise 367 bin tondan 494 bin tona çıkarak yaklaşık yüzde 34,6 arttı.
| Satış | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Yassı mamul | 3,304 milyon ton | 3,746 milyon ton | +%13,4 |
| Uzun mamul | 367 bin ton | 494 bin ton | +%34,6 |
| Pelet, demir ve manyezit | 1,123 milyon ton | 1,175 milyon ton | +%4,6 |
Şirket, ilk yarıda yaklaşık 3,1 milyon ton yassı mamulü yurt içine sattı.
Toplam uzun mamul satışlarının 489 bin tonu yurt içinde gerçekleşirken toplam satışların yüzde 14'ü ihracattan oluştu.
Türkiye Çelik Üretimi İlk Yarıda Yüzde 8,1 Arttı
Türkiye'nin ham çelik üretimi 2026 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artarak 19,8 milyon tona yükseldi.
Elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi yüzde 3,9 artarken, entegre tesislerdeki ham çelik üretimi yüzde 19,3 yükseldi.
EREGL Grubu'nun kapasite kullanımındaki güçlü artış ve üretim tonajındaki yükseliş, Türkiye entegre çelik üretimindeki toparlanmayla paralel bir görünüm oluşturuyor.
Dünya Çelik Üretiminde Yatay Görünüm
Dünya ham çelik üretimi 2026 yılının Ocak-Haziran döneminde yıllık bazda yüzde 0,7 gerileyerek 931,5 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.
Haziran ayında dünya ham çelik üretimi ise yıllık yüzde 1,7 artarak 155,7 milyon ton oldu.
Çin'in Haziran ayı ham çelik üretimi yıllık yüzde 0,4 artışla 83,7 milyon ton olurken Hindistan'ın üretimi yüzde 4,5 artarak 14,1 milyon tona yükseldi.
Küresel arz dengesi ve özellikle Çin'in ihracat politikası, yassı çelik fiyatlarının yönü açısından EREGL için önemli olmaya devam ediyor.
Nakit 121,33 Milyar TL Seviyesinde
EREGL'nin nakit ve nakit benzerleri 31 Aralık 2025 itibarıyla 115,48 milyar TL seviyesindeydi.
Nakit 2026 ilk çeyrek sonunda yaklaşık 123,93 milyar TL'ye yükseldikten sonra 30 Haziran 2026 itibarıyla 121,33 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Yoğun yatırım harcamalarına ve temettü ödemelerine rağmen 121 milyar TL'nin üzerindeki nakit pozisyonu şirketin finansal esnekliğini destekleyen önemli bilanço kalemlerinden biri olarak öne çıkıyor.
Finansal Borçlar 161,07 Milyar TL
Şirketin toplam borçlanmaları 31 Aralık 2025 itibarıyla 158,34 milyar TL seviyesindeyken 30 Haziran 2026 itibarıyla 161,07 milyar TL oldu.
Bunun 113,74 milyar TL'si banka kredilerinden, 45,93 milyar TL'si çıkarılmış tahvillerden ve yaklaşık 1,40 milyar TL'si kiralama işlemlerinden oluşuyor.
Nakit ve nakit benzerleri düşüldüğünde şirketin yaklaşık net borcu 39,75 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Net borç, 2025 yıl sonunda yaklaşık 42,9 milyar TL seviyesindeyken ilk çeyrek sonunda yaklaşık 31,7 milyar TL'ye kadar gerilemişti. İkinci çeyrekte ise yeniden yükseldi.
Finansman Giderleri Kârlılığı Baskılıyor
EREGL 2026 ilk yarıda 7,84 milyar TL finansman gideri kaydetti.
Finansman gelirleri ise 3,23 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Net finansman yükünün yüksek olması, operasyonel kârdan vergi öncesi kâra geçişte önemli baskı oluşturdu.
Şirket ilk altı ayda 5,24 milyar TL esas faaliyet kârı üretmesine rağmen finansman gelir ve giderleri, yatırım faaliyetleri ve diğer kalemlerin etkisi sonrasında vergi öncesi kâr 222,6 milyon TL seviyesinde kaldı.
Stoklar 99,52 Milyar TL'ye Çıktı
EREGL'nin stokları 31 Aralık 2025'te 89,39 milyar TL seviyesindeydi.
Mart 2026 sonunda yaklaşık 88,43 milyar TL seviyesinde bulunan stoklar, 30 Haziran 2026 itibarıyla 99,52 milyar TL'ye yükseldi.
Stokların içerisinde 23,40 milyar TL ilk madde ve malzeme, 19,15 milyar TL yarı mamul, 15,64 milyar TL mamul, 19,30 milyar TL yedek parça ve 16,25 milyar TL yoldaki mal bulunuyor.
Üretim hacmindeki belirgin yükseliş stok artışının bir bölümünü açıklasa da stokların satış büyümesi ve işletme nakit akışıyla birlikte izlenmesi gerekiyor.
İşletme Faaliyetlerinden 21,29 Milyar TL Nakit Üretildi
EREGL 2026 yılının ilk altı ayında işletme faaliyetlerinden 21,29 milyar TL pozitif nakit akışı sağladı.
2025 yılının aynı döneminde işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit 34,04 milyar TL seviyesindeydi.
Faaliyetlerden elde edilen nakit 22,49 milyar TL olurken çalışanlara sağlanan faydalar, diğer karşılıklar ve vergi ödemeleri sonrasında işletme faaliyetlerinden net nakit akışı 21,29 milyar TL olarak gerçekleşti.
İşletme sermayesi değişikliklerinin nakit akışına 10,42 milyar TL pozitif katkı sağladığı görüldü.
Ticari alacaklardaki azalış yaklaşık 4,53 milyar TL, ticari borçlardaki artış ise yaklaşık 6,27 milyar TL nakit akışını destekledi.
Buna karşılık stok artışı nakit akışına yaklaşık 2,13 milyar TL negatif etki yaptı.
Yatırım Faaliyetlerinden 5,33 Milyar TL Nakit Çıkışı
EREGL'nin yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit çıkışı 2026 ilk yarıda 5,33 milyar TL oldu.
Maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları için yaklaşık 4,78 milyar TL nakit çıkışı gerçekleşti.
Finansal tablolarda maddi duran varlıklara dönem içinde yapılan toplam girişlerin tutarı ise borçlanma maliyetleri ve tahakkuklar dahil 10,67 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Maddi Duran Varlıklar 306,78 Milyar TL'ye Yükseldi
EREGL'nin maddi duran varlıklarının net kayıtlı değeri 31 Aralık 2025 itibarıyla 277,30 milyar TL seviyesindeyken 30 Haziran 2026 itibarıyla 306,78 milyar TL'ye yükseldi.
Şirket 2026 ilk yarıda modernizasyon, kapasite, enerji verimliliği ve lojistik altyapısına yönelik çok sayıda yatırım projesini sürdürdü.
Erdemir'de Devam Eden Yatırımlar
Ereğli tesislerinde 2. Yüksek Fırın yenileme yatırımı kapsamında sobaların modernizasyon çalışmaları devam ediyor.
2. Sıcak Haddehane yatırım projelerinde ekipman imalat ve tedarik çalışmaları sürerken, 2. Boşaltma Rıhtımı ve 2. Kargo Rıhtımı vinçlerinin yenilenmesine yönelik projelerde de ilerleme devam ediyor.
Yüzey Muayene Sistemleri Projesi'nin ikinci fazı, Sürekli Tavlama Hattı sürücü ve seviye 2 sistemi modernizasyonu, 154 kV indirici trafo merkezinin yenilenmesi ve 5 No'lu Kok Bataryası projesine ilişkin çalışmalar da yatırım programının parçaları arasında yer alıyor.
İsdemir'de Liman ve Enerji Yatırımları Sürüyor
İsdemir tesislerinde 1. Rıhtım Cevher Boşaltma Vinçlerinin Yenilenmesi Projesi'nde test ve devreye alma çalışmaları devam ediyor.
Deniz Suyu Pompa İstasyonu Sürdürülebilirlik Yatırımı'nın üçüncü fazı tamamlanırken dördüncü faz kapsamındaki inşaat ve mekanik çalışmalar sürüyor.
Liman kapasite artırımı ile deprem hasarlı liman tesislerinin onarım, yenileme ve güçlendirme çalışmalarına devam ediliyor.
Yeni 1. ve 2. Turbo Jeneratör projeleri ile Kok Kuru Söndürme Tesisi buharından elektrik üretimi projelerinde satın alma çalışmaları sürüyor.
Temettü Ödemesi 3 Haziran'da Başladı
Ereğli Demir Çelik'in 26 Mart 2026 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda 2025 yılı ve geçmiş yıl kârlarından toplam 3,85 milyar TL nakit temettü dağıtılması onaylandı.
Brüt hisse başına kâr payı 0,55 TL olarak belirlendi.
Temettü ödemesine 3 Haziran 2026 tarihinde başlandı.
Şirketin kâr dağıtım politikası; finansal kaldıraç, yatırım ve finansman ihtiyaçları ile gelecekteki serbest nakit yaratma beklentisinin izin verdiği ölçüde dağıtılabilir dönem kârının nakit olarak dağıtılmasını esas alıyor.
Ödenmiş Sermaye 7 Milyar TL
EREGL'nin kayıtlı sermaye tavanı ve ödenmiş sermayesi 7 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
ATAER Holding A.Ş. şirket sermayesinin yüzde 49,54'üne sahip. Halka açık kısmın oranı yüzde 46,49 seviyesinde bulunurken şirketin kendi elinde tuttuğu payların oranı yüzde 3,97.
EREGL'de Bundan Sonra Hangi Göstergeler İzlenmeli?
Çelik Fiyatları
Küresel sıcak haddelenmiş yassı çelik fiyatlarının ve özellikle Çin ihracat fiyatlarının yönü marjlar açısından belirleyici olacak.
Brüt Kâr Marjı
İkinci çeyrekte yaklaşık yüzde 9,1'e yükselen brüt kâr marjının sonraki çeyreklerde korunup korunmadığı izlenmeli.
FAVÖK Marjı
İlk yarıda yüzde 10 seviyesine çıkan FAVÖK marjının üretim hacmiyle birlikte gelişimi takip edilmeli.
Kapasite Kullanımı
Yüzde 95'e yükselen ham çelik kapasite kullanım oranının sürdürülebilir olup olmadığı önemli olacak.
Satış Tonajı
Yassı ve uzun mamul satışlarındaki çift haneli büyümenin üçüncü çeyrekte devam edip etmediği izlenmeli.
Net Borç
Yaklaşık 39,75 milyar TL seviyesindeki net borcun yeniden düşüş eğilimine geçip geçmediği takip edilmeli.
Stoklar
99,52 milyar TL seviyesine yükselen stokların satışlara dönüşüm hızı önemli olacak.
Nakit Akışı
İşletme faaliyetlerinden sağlanan pozitif nakdin yatırım harcamalarını ne ölçüde finanse ettiği izlenmeli.
Yatırımlar
Yüksek fırın, haddehane, liman ve enerji yatırımlarının üretim maliyetlerine ve kapasite verimliliğine etkisi takip edilmeli.
Net Kâr Kalitesi
Ertelenmiş vergi etkisinden arındırılmış operasyonel kârlılığın gelişimi özellikle izlenmeli.
EREGL İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
EREGL'de Operasyonel Toparlanmanın Ana Göstergesi Üretim ve Satış
EREGL'nin 2026 ilk yarı bilançosu incelendiğinde net kârdaki güçlü yükseliş ilk bakışta en dikkat çekici gelişme olarak görülüyor. Ancak bilanço detayları net kâr artışının büyük bölümünde ertelenmiş vergi gelirinin etkili olduğunu gösteriyor.
Bu nedenle Ereğli Demir Çelik açısından 2026 ilk yarının temel göstergesi 8,93 milyar TL'lik ana ortaklık net kârından ziyade şirketin fiziksel üretim ve satış performansındaki toparlanma olarak öne çıkıyor.
Ham çelik kapasite kullanım oranının yüzde 77'den yüzde 95'e, sıvı çelik kapasite kullanımının yüzde 78'den yüzde 97'ye çıkması, üretim tesislerinin önceki yılın aynı dönemine göre belirgin biçimde daha yüksek kapasiteyle çalıştığını ortaya koyuyor.
Yassı mamul üretiminin yüzde 16,7, yassı mamul satışlarının yüzde 13,4, uzun mamul satışlarının ise yüzde 34,6 artması operasyonel toparlanmanın yalnızca muhasebe kalemlerinden kaynaklanmadığını gösteriyor.
İkinci çeyrekte hasılatın yaklaşık 64,88 milyar TL'ye, brüt kârın 5,88 milyar TL'ye yükselmesi ve brüt kâr marjının yaklaşık yüzde 9,1 seviyesine çıkması da operasyonel görünüm açısından olumlu bir gelişme oluşturdu.
Bununla birlikte şirketin finansal görünümünde izlenmesi gereken başlıklar devam ediyor.
Toplam finansal borçlar 161,07 milyar TL seviyesinde bulunurken yaklaşık net borç 39,75 milyar TL seviyesinde. Stokların 99,52 milyar TL'ye yükselmesi ve kısa vadeli yükümlülüklerdeki artış da bilanço açısından takip edilmesi gereken göstergeler arasında.
Buna karşılık 121,33 milyar TL nakit ve nakit benzerleri ile 328,78 milyar TL özkaynak, şirketin finansal yapısının önemli tamponlarını oluşturuyor.
EREGL aynı zamanda yüksek fırın, sıcak haddehane, liman, enerji üretimi ve üretim modernizasyonuna yönelik çok sayıda projeyi aynı anda sürdüren büyük bir yatırım döneminde bulunuyor.
Bu yatırımların önümüzdeki dönemlerde kapasite kullanımını, enerji verimliliğini ve ton başına üretim maliyetlerini ne ölçüde iyileştireceği şirketin orta vadeli finansal performansı açısından belirleyici olacak.
Sonuç olarak EREGL'nin 2026 ilk yarı bilançosu, üretim ve satış hacminin güçlendiğini, FAVÖK marjının iyileştiğini ve şirketin yüksek kapasiteyle üretime devam ettiğini gösteriyor.
Bununla birlikte net kârdaki yükselişin önemli bölümünün ertelenmiş vergi etkisinden kaynaklanması nedeniyle önümüzdeki dönemlerde esas faaliyet kârı, FAVÖK, serbest nakit akışı, net borç ve brüt kâr marjındaki gelişim net kârdan daha önemli göstergeler olacak.
Kaynaklar
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. ve Bağlı Ortaklıkları — 1 Ocak-30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. — 1 Ocak-30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemine Ait Özet Faaliyet Raporu
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. — 31 Mart 2026 Ara Dönem Finansal Sonuçları
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — EREGL finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır.
Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alınması, satılması veya elde tutulmasına yönelik tavsiye niteliği taşımaz.
Haberde kullanılan finansal tutarlar şirketin kamuya açıkladığı konsolide finansal tablolardan derlenmiştir. Bazı oranlar ve çeyreklik değişimler kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak Ekonomi365 tarafından hesaplanmıştır.
2026 ilk çeyrek tutarlarının bir bölümü, 30 Haziran 2026 tarihli altı aylık kümülatif gelir tablosundan 1 Nisan-30 Haziran 2026 dönemine ilişkin ikinci çeyrek tutarlarının çıkarılması yoluyla hesaplanmıştır.
Net borç hesaplaması, toplam finansal borçlardan nakit ve nakit benzerlerinin çıkarılması yoluyla yaklaşık olarak hesaplanmıştır.
2026 ilk yarı net kârı değerlendirilirken şirketin finansal tablolarında raporlanan ertelenmiş vergi gelirinin etkisi dikkate alınmalıdır. Net kâr tek başına şirketin operasyonel faaliyetlerinden elde edilen kârı temsil etmemektedir.
Demir çelik sektöründe finansal sonuçlar; küresel çelik fiyatları, hammadde ve enerji maliyetleri, döviz kurları, faiz oranları, kapasite kullanımı, iç ve dış talep, ithalat ve ihracat koşulları ile küresel ekonomik gelişmelerden etkilenebilir.