IC Enterra Yenilenebilir Enerji İkinci Çeyrekte Kâra Döndü; Net Borç 2,45 Milyar TL Azaldı
IC Enterra Yenilenebilir Enerji, 2026'nın ikinci çeyreğinde 177,7 milyon TL ana ortaklık net kârı açıklayarak ilk çeyrekteki zararın ardından kâra döndü. Şirketin net borcu 2025 sonuna göre yaklaşık 2,45 milyar TL azalırken özkaynakları 44,15 milyar TL'ye yükseldi. Buna karşılık ilk yarı satışlarındaki yıllık daralma, 1,86 milyar TL'lik finansman gideri ve net kâr üzerindeki 2,04 milyar TL'lik parasal pozisyon kazancının etkisi bilanço görünümünde izlenmesi gereken başlıklar olarak öne çıktı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da ENTRA koduyla işlem gören IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ, 2026'nın ikinci çeyreğinde kârlılık tarafında ilk çeyreğe göre belirgin bir toparlanma gösterdi. Şirket nisan-haziran döneminde 177,7 milyon TL ana ortaklık net kârı açıklarken, 2026'nın ilk yarısındaki ana ortaklık net kârı 159,0 milyon TL oldu.
Bilanço tarafında ise borç azaltımı öne çıktı. Toplam finansal borçlanmalar 2025 sonundaki 14,13 milyar TL seviyesinden 11,70 milyar TL'ye geriledi. Nakit pozisyonundaki azalmaya rağmen şirketin net borcu yıl sonuna göre yaklaşık 2,45 milyar TL azalarak 11,58 milyar TL seviyesine geriledi.
Bununla birlikte kâra dönüşün yapısı dikkatle değerlendirilmeli. ENTRA ilk yarıda 292,2 milyon TL esas faaliyet kârı üretirken finansman giderleri 1,86 milyar TL'ye ulaştı. Aynı dönemde kaydedilen 2,04 milyar TL net parasal pozisyon kazancı, dönem sonucunun pozitif kalmasında önemli rol oynadı.
ENTRA'nın Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
ENTRA'nın bilançosunda 2026'nın ilk yarısında en belirgin değişim finansal borçların gerilemesi ve özkaynakların güçlenmesi oldu. Toplam varlıklar 2025 sonundaki 60,84 milyar TL'den 59,32 milyar TL'ye gerilerken toplam özkaynaklar 41,44 milyar TL'den 44,15 milyar TL'ye yükseldi.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 | Genel Görünüm |
|---|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 905,0 milyon TL | Yaklaşık 1,18 milyar TL | 573,7 milyon TL | Nakit Q2'de geriledi |
| Toplam finansal borçlanmalar | 14,13 milyar TL | Yaklaşık 12,68 milyar TL | 11,70 milyar TL | Belirgin azalış |
| Net borç | Yaklaşık 14,03 milyar TL | Yaklaşık 11,50 milyar TL | Yaklaşık 11,58 milyar TL | 2025 sonuna göre -2,45 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 60,84 milyar TL | — | 59,32 milyar TL | -%2,5 civarı |
| Toplam özkaynaklar | 41,44 milyar TL | — | 44,15 milyar TL | +%6,5 civarı |
| Ödenmiş sermaye | 1,85 milyar TL | 1,85 milyar TL | 4,04 milyar TL | Sermaye artırıldı |
2025 sonu karşılaştırmalı tutarları 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle sunulan finansal tablolardaki değerlerdir. 2026/3 rakamları ilk çeyrek finansal raporundaki satın alma gücü esasına göre değerlendirilmiştir. Yuvarlama nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
Finansal Borçlar 11,70 Milyar TL'ye Geriledi
ENTRA'nın toplam finansal borçlanmaları 2025 sonunda 14,13 milyar TL seviyesindeydi. Bu tutar haziran sonunda 11,70 milyar TL'ye geriledi. Böylece finansal borçlarda yaklaşık 2,43 milyar TL'lik azalış gerçekleşti.
| Finansal Borçlar | 2025/12 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Kısa vadeli borçlanmalar | 1,78 milyar TL | 1,60 milyar TL | Azaldı |
| Uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmı | 4,26 milyar TL | 3,67 milyar TL | Azaldı |
| Uzun vadeli borçlanmalar | 8,09 milyar TL | 6,44 milyar TL | Azaldı |
| Toplam borçlanmalar | 14,13 milyar TL | 11,70 milyar TL | Yaklaşık -2,43 milyar TL |
Borç azalımının kısa ve uzun vadeli kalemlerin tamamına yayılması, bilanço açısından dikkat çeken bir gelişme oldu. Özellikle uzun vadeli borçlanmaların 8,09 milyar TL'den 6,44 milyar TL'ye gerilemesi finansal kaldıraç tarafında iyileşmeye işaret etti.
Net Borç 2,45 Milyar TL Azaldı
Nakit ve finansal borçlar birlikte değerlendirildiğinde ENTRA'nın net borcu 2025 sonundaki yaklaşık 14,03 milyar TL seviyesinden haziran sonunda yaklaşık 11,58 milyar TL'ye geriledi.
Böylece şirketin net borcu altı ayda yaklaşık 2,45 milyar TL azaldı. Net borçtaki düşüş, 2026 ilk yarı bilançosunun finansal yapı açısından öne çıkan gelişmelerinden biri oldu.
İkinci Çeyrekte 177,7 Milyon TL Net Kâr
ENTRA'nın 2026 ilk çeyrek sonuçlarında ana ortaklık payına düşen net sonuç yaklaşık 217,9 milyon TL zarar seviyesindeydi. İkinci çeyrekte ise şirket 177,7 milyon TL ana ortaklık net kârı açıkladı.
Böylece şirket ikinci çeyrekte yeniden kâra geçerken, ilk altı aylık dönemde ana ortaklık payına düşen net kâr 159,0 milyon TL olarak gerçekleşti.
| 2026 Çeyreklik Görünüm | İlk Çeyrek | İkinci Çeyrek | İlk Yarı |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 927,4 milyon TL* | 925,0 milyon TL | 1,92 milyar TL |
| Brüt kâr | 14,5 milyon TL* | 185,8 milyon TL | 487,1 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | Zayıf görünüm* | 57,2 milyon TL | 292,2 milyon TL |
| Ana ortaklık net kâr/zararı | 217,9 milyon TL zarar* | 177,7 milyon TL kâr | 159,0 milyon TL kâr |
* İlk çeyrek rakamları 31 Mart satın alma gücüyle yayımlanan finansal rapora dayanmaktadır. Haziran finansal tablolarında karşılaştırmalı kümülatif rakamlar 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan TMS 29 etkisi nedeniyle çeyrekler arasında doğrudan aritmetik karşılaştırma yapılırken bu farklılık dikkate alınmalıdır. İkinci çeyrek rakamları şirketin 30 Haziran 2026 finansal raporunda ayrıca açıklanan nisan-haziran tutarlarıdır.
İlk Yarı Hasılatı 1,92 Milyar TL Oldu
ENTRA 2026'nın ilk yarısında 1,92 milyar TL hasılat elde etti. Geçen yılın aynı döneminde 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle düzeltilmiş hasılat 3,19 milyar TL seviyesindeydi.
Buna göre ilk yarı hasılatında yıllık reel bazda yaklaşık yüzde 39,9 daralma gerçekleşti. Bu görünüm, ikinci çeyrekte kâra dönüşe rağmen satış tarafındaki zayıflığın henüz tamamen ortadan kalkmadığını gösteriyor.
Brüt Kâr 487,1 Milyon TL'ye Geriledi
İlk yarı brüt kârı geçen yılın aynı dönemindeki 1,37 milyar TL'den 487,1 milyon TL'ye geriledi. Yıllık reel düşüş yaklaşık yüzde 64,5 seviyesinde gerçekleşti.
Esas faaliyet kârı da 2025 ilk yarısındaki 1,34 milyar TL'den 292,2 milyon TL'ye geriledi. Buna göre esas faaliyet kârındaki yıllık reel düşüş yaklaşık yüzde 78 oldu.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2025/6 | 2026/6 | Yıllık Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 3,19 milyar TL | 1,92 milyar TL | Yaklaşık -%39,9 |
| Brüt kâr | 1,37 milyar TL | 487,1 milyon TL | Yaklaşık -%64,5 |
| Esas faaliyet kârı | 1,34 milyar TL | 292,2 milyon TL | Yaklaşık -%78,2 |
| Ana ortaklık net sonuç | 741,4 milyon TL zarar | 159,0 milyon TL kâr | Kâra dönüş |
Finansman Giderleri 1,86 Milyar TL
ENTRA'nın ilk yarı finansman giderleri 1,86 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Finansman giderlerinin 1,03 milyar TL'sini kur farkı giderleri, yaklaşık 809,5 milyon TL'sini ise banka kredileri faiz ve komisyon giderleri oluşturdu.
Buna karşılık şirket aynı dönemde 96,4 milyon TL finansman geliri kaydetti. Finansman giderlerinin esas faaliyet kârının oldukça üzerinde kalması, borçların azalmasına rağmen finansman maliyetinin kârlılık üzerindeki baskısının devam ettiğini gösteriyor.
Net Kârı Parasal Pozisyon Kazancı Destekledi
ENTRA ilk yarıda 2,04 milyar TL net parasal pozisyon kazancı kaydetti. Bu tutar, 1,86 milyar TL'lik finansman giderinin dönem sonucu üzerindeki etkisinin önemli bölümünü dengeledi.
Şirketin ilk yarı esas faaliyet kârı 292,2 milyon TL seviyesinde kalırken 159,0 milyon TL ana ortaklık net kârı açıklanması, net dönem sonucunun değerlendirilmesinde parasal pozisyon kazancının da dikkate alınmasını gerekli kılıyor.
Nakit 573,7 Milyon TL'ye Geriledi
Şirketin nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki düzeltilmiş 905,0 milyon TL seviyesinden haziran sonunda 573,7 milyon TL'ye geriledi.
İlk çeyrek sonunda nakit yaklaşık 1,18 milyar TL seviyesindeydi. Böylece ikinci çeyrekte nakit pozisyonunda belirgin bir azalma yaşandı.
Borç Geri Ödemeleri Nakit Akışında Öne Çıktı
ENTRA 2026'nın ilk yarısında 1,42 milyar TL borç geri ödemesi gerçekleştirdi. Aynı dönemde ödenen faiz 652,3 milyon TL oldu.
Pay ihracı ve sermaye artırımından 70,2 milyon TL nakit girişi sağlanırken finansman faaliyetlerinden kaynaklanan toplam net nakit çıkışı 1,97 milyar TL olarak gerçekleşti.
Bu tablo, nakit pozisyonundaki gerilemenin önemli bölümünün borç ve faiz ödemeleriyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini gösteriyor. Şirket nakit kullanırken aynı zamanda finansal borçlarını da azaltmış durumda.
Özkaynaklar 44,15 Milyar TL'ye Yükseldi
ENTRA'nın toplam özkaynakları 2025 sonundaki 41,44 milyar TL seviyesinden haziran sonunda 44,15 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece özkaynaklarda yaklaşık 2,70 milyar TL ve yüzde 6,5 seviyesinde artış gerçekleşti. Aynı dönemde toplam varlıkların 60,84 milyar TL'den 59,32 milyar TL'ye gerilemesiyle bilançonun özkaynak ağırlığı arttı.
Sermaye 4,04 Milyar TL'ye Çıktı
Şirketin ödenmiş sermayesi haziran sonunda 4,04 milyar TL seviyesine yükseldi. 30 Haziran 2026 itibarıyla sermayenin yüzde 79,97'si IC İçtaş Enerji Yatırım Holding AŞ'ye, yüzde 20,03'ü ise halka açık paylara ait bulunuyor.
Sermaye artışı kapsamında halka açık kısımdan yaklaşık 70,2 milyon TL nakit girişi gerçekleşti.
ENTRA'nın Varlıklarının Büyük Bölümü Enerji Santrallerinden Oluşuyor
ENTRA'nın 59,32 milyar TL'lik toplam varlıklarının 55,44 milyar TL'sini maddi duran varlıklar oluşturuyor. Bu yapı, şirket bilançosunun büyük ölçüde elektrik üretim santralleri ve enerji altyapısına dayandığını gösteriyor.
Şirketin üretim portföyünde hidroelektrik ve güneş enerjisi tesisleri bulunurken, yurt dışındaki rüzgâr projeleri gelecekteki kapasite büyümesi açısından ayrıca izleniyor.
İtalya'daki Rüzgâr Projeleri Büyüme Potansiyeli Taşıyor
ENTRA'nın İtalya'daki yenilenebilir enerji yapılanması Troia Wind S.R.L., Bovino Wind S.R.L. ve Eterna Green S.R.L. üzerinden devam ediyor.
Bovino Wind projesinde bağlantı izni alınmış durumda. Projede Mart 2024'te yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi başvurusuna ilişkin onay süreci devam ediyor. ÇED onayı ve İtalyan makamlarından gerekli lisansların alınmasının ardından projenin inşaatına başlanması planlanıyor.
Bu nedenle İtalya projeleri ENTRA açısından orta ve uzun vadeli büyüme potansiyeli taşımakla birlikte henüz gerçekleşmiş üretim kapasitesi veya kesinleşmiş gelir olarak değerlendirilmemeli.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Net Borç
Yaklaşık 11,58 milyar TL seviyesine gerileyen net borcun yılın ikinci yarısında düşmeye devam edip etmediği izlenmeli.
Finansman Giderleri
İlk yarıda 1,86 milyar TL olan finansman giderlerinin borç azalımıyla birlikte gerileyip gerilemediği kârlılık açısından belirleyici olacak.
Esas Faaliyet Kârı
İkinci çeyrekte yeniden pozitif kalan faaliyet kârlılığının üçüncü ve dördüncü çeyrekte güçlenip güçlenmediği takip edilmeli.
Nakit Akışı
573,7 milyon TL'ye gerileyen nakit pozisyonunun işletme faaliyetlerinden yaratılacak nakitle yeniden güçlenmesi önemli.
Elektrik Üretimi
Hidroelektrik üretimde yağış ve su seviyelerinin üretim hacimleri ile marjlar üzerindeki etkisi izlenmeli.
Elektrik Fiyatları
Piyasa elektrik fiyatlarının şirketin satış gelirleri ve santral kârlılığı üzerindeki etkisi yakından takip edilmeli.
İtalya Projeleri
Bovino Wind başta olmak üzere İtalya'daki projelerin ÇED, lisans ve inşaat süreçlerindeki gelişmeler takip edilmeli.
Parasal Pozisyon Etkisi
Net kârın faaliyetlerden ne ölçüde üretildiğini görmek için parasal pozisyon kazancı ile operasyonel sonuçlar ayrı değerlendirilmelidir.
ENTRA İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
ENTRA'da Borçluluk Geriledi, Operasyonel Toparlanmanın Devamı Önemli
ENTRA'nın 2026 ilk yarı bilançosunda finansal yapı açısından en dikkat çekici gelişme borçluluğun azalması oldu. Toplam finansal borçlanmalar 14,13 milyar TL'den 11,70 milyar TL'ye gerilerken net borç yaklaşık 2,45 milyar TL azalarak 11,58 milyar TL seviyesine indi.
Kârlılık tarafında ise ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte belirgin bir toparlanma görüldü. ENTRA nisan-haziran döneminde 177,7 milyon TL ana ortaklık net kârı açıklayarak yeniden kâra geçti.
Buna karşılık ilk yarı satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre reel bazda yaklaşık yüzde 40 gerilemesi, operasyonel toparlanmanın henüz tamamlanmadığını gösteriyor. Brüt kâr ve esas faaliyet kârındaki yıllık düşüş de bu görünümü destekliyor.
Finansman tarafında 1,86 milyar TL'lik gider, borç azalmasına rağmen kârlılık üzerindeki temel baskılardan biri olmaya devam ediyor. İlk yarıda kaydedilen 2,04 milyar TL net parasal pozisyon kazancının dönem kârına önemli katkı sağlaması nedeniyle net kârın kalitesi değerlendirilirken operasyonel sonuçların ayrıca izlenmesi gerekiyor.
Sonuç olarak ENTRA'nın 2026/6 bilançosu borç azaltımı, özkaynak güçlenmesi ve ikinci çeyrekte kâra dönüş açısından olumlu sinyaller verirken; satışlardaki daralma, yüksek finansman giderleri ve nakit pozisyonundaki düşüş izlenmesi gereken başlıklar olmaya devam ediyor.
Önümüzdeki dönemde net borçtaki düşüşün sürmesi, finansman giderlerinin azalması ve esas faaliyet kârının güçlenmesi, bilanço toparlanmasının kalıcılığı açısından temel göstergeler olacak. İtalya'daki rüzgâr projelerinde alınacak izinler ve yatırım kararları ise şirketin orta ve uzun vadeli kapasite büyümesinin yönünü belirleyecek.
Kaynaklar
- IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ — 30 Haziran 2026 Ara Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Açıklayıcı Dipnotlar
- IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ — 2026 Yılı İkinci Çeyrek Faaliyet Raporu
- IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ — 31 Mart 2026 Ara Dönem Finansal Tabloları
- IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ — 31 Aralık 2025 Finansal Tabloları
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler IC Enterra Yenilenebilir Enerji AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, faaliyet raporları ve açıklayıcı dipnotlardan derlenmiştir. Hesaplanan değişim oranlarında yuvarlama nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
2025/12 sonuçları 12 aylık, 2026/3 sonuçları üç aylık ve 2026/6 sonuçları altı aylık kümülatif dönemleri kapsamaktadır. Farklı uzunluktaki gelir tablosu dönemleri doğrudan karşılaştırılmamalıdır. Haberde verilen yıllık değişim oranları aynı uzunluktaki dönemler üzerinden hesaplanmıştır.
Şirketin İtalya'daki yenilenebilir enerji projeleri, kapasite artışı, yatırım planları ve geleceğe ilişkin açıklamaları mevcut beklenti, izin ve varsayımlara dayanmaktadır. Gerçekleşmeler; izin süreçleri, finansman koşulları, elektrik fiyatları, hidrolojik koşullar, faiz, kur ve diğer ekonomik gelişmelere bağlı olarak farklılaşabilir.