Enerya Enerji’de İkinci Çeyrekte Marjlar Zayıfladı
Enerya Enerji, 2026 yılının ilk yarısında 27,42 milyar TL hasılat, 7,45 milyar TL FAVÖK ve ana ortaklık payına düşen 4,35 milyar TL net kâr açıkladı. İkinci çeyrekte satışlar devam ederken brüt kâr marjında belirgin gerileme görüldü. Buna karşılık 8,44 milyar TL'lik nakit pozisyonu, güçlü özkaynak yapısı ve iştiraklerden gelen 1,16 milyar TL'lik kâr katkısı konsolide bilançoyu destekledi.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da ENERY koduyla işlem gören Enerya Enerji AŞ'nin 2026 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçları, satış büyümesi ve güçlü bilanço yapısının devam ettiğini ancak ikinci çeyrekte operasyonel marjlarda belirgin bir yavaşlama yaşandığını gösterdi.
Şirket 2026'nın ilk altı ayında 27,42 milyar TL hasılat, yaklaşık 4,12 milyar TL brüt kâr ve 7,45 milyar TL FAVÖK açıkladı. Ana ortaklık payına düşen net dönem kârı ise 4,35 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
İlk yarı sonuçlarında doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra iştiraklerden gelen kâr katkısı da dikkat çekti. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde edilen kâr 2025 yılının aynı dönemindeki 70,4 milyon TL seviyesinden 2026 ilk yarıda yaklaşık 1,16 milyar TL'ye yükseldi.
Buna karşılık 2026'nın ikinci çeyreğinde brüt kâr marjının ilk çeyreğe ve geçen yılın aynı dönemine göre gerilemesi, şirketin temel doğal gaz operasyonlarının kârlılığı açısından izlenmesi gereken başlıklardan biri oldu.
ENERY'nin Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
ENERY'nin 30 Haziran 2026 tarihli bilançosunda toplam varlıklar 122,04 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 31 Aralık 2025'in 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş toplam varlıkları ise yaklaşık 124,75 milyar TL seviyesindeydi.
Toplam özkaynaklar aynı karşılaştırmalı dönemde 76,27 milyar TL'den 80,50 milyar TL'ye yükseldi. Ana ortaklığa ait özkaynaklar ise yaklaşık 61,39 milyar TL'den 65,29 milyar TL'ye çıktı.
Böylece toplam özkaynakların aktiflere oranı yaklaşık yüzde 66 seviyesinde gerçekleşti. Bu görünüm ENERY'nin finansal yapısında özkaynak ağırlığının yüksek kalmaya devam ettiğini gösteriyor.
| Bilanço Kalemi | 2025/12* | 2026/3** | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 124,75 milyar TL | 116,78 milyar TL | 122,04 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 7,15 milyar TL | 8,78 milyar TL | 8,44 milyar TL |
| Ticari alacaklar | 6,66 milyar TL | 4,72 milyar TL | 1,66 milyar TL |
| Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar | 6,32 milyar TL | 6,77 milyar TL | 7,61 milyar TL |
| Maddi duran varlıklar | 97,92 milyar TL | 91,14 milyar TL | 98,40 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 24,74 milyar TL | 21,38 milyar TL | 19,90 milyar TL |
| Toplam özkaynaklar | 76,27 milyar TL | 73,32 milyar TL | 80,50 milyar TL |
| Ana ortaklık özkaynakları | 61,39 milyar TL | 59,21 milyar TL | 65,29 milyar TL |
* 31 Aralık 2025 bilanço kalemleri, 30 Haziran 2026 finansal raporunda TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen karşılaştırmalı tutarlardır. ** 31 Mart 2026 finansal tabloları 31 Mart 2026 satın alma gücüyle sunulduğundan 2026/3 rakamlarının 2026/6 tablosuyla doğrudan nominal karşılaştırılmasında TMS 29 etkisi dikkate alınmalıdır.
ENERY İlk Yarıda 27,42 Milyar TL Hasılat Açıkladı
Şirketin 2026 yılının ilk altı aylık hasılatı 27,42 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 2025 yılının aynı döneminde karşılaştırılabilir hasılat yaklaşık 22,75 milyar TL seviyesindeydi.
Böylece karşılaştırılabilir TMS 29 verileri üzerinden ilk yarı hasılatında yaklaşık yüzde 20,5 artış gerçekleşti.
İlk yarı brüt kârı yaklaşık 4,12 milyar TL, esas faaliyet kârı 4,42 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken FAVÖK 7,45 milyar TL'ye ulaştı.
2025 yılının aynı dönemindeki yaklaşık 6,01 milyar TL FAVÖK ile karşılaştırıldığında FAVÖK'te yaklaşık yüzde 24 seviyesinde artış görüldü.
İkinci Çeyrekte Marjlar Zayıfladı
ENERY bilançosunda en dikkat çekici gelişmelerden biri ikinci çeyrekte brüt kâr marjında yaşanan gerileme oldu.
Şirket 1 Nisan-30 Haziran 2026 döneminde yaklaşık 8,92 milyar TL hasılat ve 744 milyon TL brüt kâr elde etti.
Buna göre ikinci çeyrek brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleşti.
2025 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 6,96 milyar TL hasılata karşılık 875,7 milyon TL brüt kâr elde edilmiş ve brüt marj yaklaşık yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşmişti.
Böylece satışların büyümesine rağmen ikinci çeyrek brüt marjının geçen yılın aynı döneminin altında kaldığı görüldü. Bu gelişme şirketin doğal gaz dağıtım faaliyetlerindeki operasyonel kârlılık açısından önümüzdeki dönemlerde yakından takip edilmesi gereken göstergelerden biri olarak öne çıkıyor.
| Gösterge | 2025 Q2 | 2026 Q2 |
|---|---|---|
| Hasılat | 6,96 milyar TL | 8,92 milyar TL |
| Brüt kâr | 875,7 milyon TL | 744 milyon TL |
| Brüt kâr marjı | Yaklaşık %12,6 | Yaklaşık %8,3 |
| Esas faaliyet kârı | - | Yaklaşık 837 milyon TL |
| Ana ortaklık net kârı | - | Yaklaşık 2,03 milyar TL |
Net Kâr 4,35 Milyar TL'ye Ulaştı
ENERY'nin 2026 ilk yarıda ana ortaklık payına düşen net dönem kârı 4,35 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Net kârın oluşumunda şirketin temel faaliyetlerinin yanı sıra özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların katkısı da önemli rol oynadı.
Bu durum ENERY'nin finansal performansının yalnızca doğal gaz dağıtım faaliyetleri üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğini gösteriyor.
İştiraklerden 1,16 Milyar TL Kâr Katkısı
ENERY'nin özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde ettiği kâr 2026'nın ilk yarısında yaklaşık 1,16 milyar TL seviyesine ulaştı.
2025 yılının aynı döneminde bu kalem yaklaşık 70,4 milyon TL seviyesindeydi. Böylece iştiraklerin konsolide sonuç üzerindeki ağırlığında belirgin artış gerçekleşti.
Şirketin iştirak portföyünde AHL Ahlatcı Finansal Yönetim ve Büyük Marmara Doğal Gaz ve Elektrik gibi yatırımlar bulunuyor. Bu yapı ENERY'nin doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin yanında finans ve enerji alanındaki iştiraklerden de gelir ve değer artışı elde etmesine olanak sağlıyor.
Özkaynak Yöntemi Yatırımları 7,61 Milyar TL'ye Çıktı
ENERY'nin özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlarının bilanço değeri 31 Aralık 2025'in düzeltilmiş 6,32 milyar TL seviyesinden 31 Mart 2026'da yaklaşık 6,77 milyar TL'ye ve 30 Haziran 2026 itibarıyla 7,61 milyar TL'ye yükseldi.
İştirak değerlerindeki yükseliş ve iştiraklerden elde edilen kâr, şirketin konsolide bilançosunda doğal gaz dışındaki faaliyetlerin öneminin arttığını gösteriyor.
Büyük Marmara ENERY İçin Yeni Bir Kâr Kanalı Oluşturuyor
ENERY'nin yüzde 49 oranında pay sahibi olduğu Büyük Marmara Doğal Gaz ve Elektrik, şirketin iştirak portföyünün önemli parçalarından biri olarak öne çıkıyor.
Büyük Marmara'nın ENERY bilançosundaki yatırım değeri 2025 sonundan 2026'nın ilk yarısına doğru yükselirken, iştirakin kâr katkısı da konsolide sonuçlarda daha görünür hale geldi.
Bu nedenle Büyük Marmara'nın faaliyet performansı ve ENERY'nin özkaynak yöntemiyle muhasebeleştirdiği kâr katkısı önümüzdeki dönemlerde ayrıca izlenmesi gereken göstergeler arasında bulunuyor.
Dünya Katılım Dolaylı Olarak ENERY Bilançosuna Bağlanıyor
ENERY'nin iştirak yapısındaki diğer önemli başlıklardan biri finans sektörüne yönelik dolaylı yatırımı.
ENERY'nin pay sahibi olduğu AHL Ahlatcı Finansal Yönetim üzerinden Dünya Katılım Bankası'na dolaylı ekonomik maruziyet bulunuyor.
Bu yapı, ENERY'nin gelecekteki iştirak kârlarının yalnızca enerji faaliyetlerinden değil finans sektöründeki yatırımların performansından da etkilenebilmesine neden oluyor.
Dolayısıyla şirketin konsolide kârını değerlendirirken temel doğal gaz operasyonu ile iştiraklerden kaynaklanan sonuçların ayrı ayrı izlenmesi bilanço kalitesinin anlaşılması açısından önem taşıyor.
Nakit 8,44 Milyar TL Seviyesinde
ENERY'nin nakit ve nakit benzerleri 31 Aralık 2025'in düzeltilmiş 7,15 milyar TL seviyesinden 31 Mart 2026 itibarıyla yaklaşık 8,78 milyar TL'ye yükseldi.
30 Haziran 2026 itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 8,44 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Mart sonuna kıyasla sınırlı bir gerileme görülmesine rağmen şirketin nakit pozisyonu finansal borçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde bilanço açısından önemli bir tampon oluşturmaya devam ediyor.
Finansal Borç Yapısı Kontrollü Görünüyor
ENERY'nin 30 Haziran 2026 itibarıyla kısa vadeli banka kredileri yaklaşık 3,25 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Buna karşılık nakit ve nakit benzerlerinin 8,44 milyar TL seviyesinde bulunması, şirketin banka kredileri esas alınarak hesaplandığında pozitif net nakit görünümünü koruduğuna işaret ediyor.
Basit nakit-banka kredisi karşılaştırmasında yaklaşık 5,2 milyar TL'lik net nakit fazlası oluşuyor.
Bununla birlikte şirketin finansal risk değerlendirmesinde yalnızca banka kredilerine bakılması yeterli değil. Kiralama yükümlülükleri, verilen kefaletler ve diğer taahhütlerin de toplam risk profili içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor.
Verilen Kefaletler Yakından İzlenmeli
ENERY'nin güçlü nakit ve özkaynak yapısına karşılık bilanço dışı yükümlülükler de yatırımcı açısından takip edilmesi gereken başlıklar arasında bulunuyor.
Grup tarafından iştirakler ve grup şirketleri lehine verilen önemli kefalet ve teminatlar mevcut.
Bu nedenle şirketin finansal borç seviyesinin düşük görünmesi tek başına toplam finansal riskin düşük olduğu anlamına gelmiyor. İştiraklere ilişkin kefaletlerin gelişimi finansal borç ve nakit pozisyonuyla birlikte değerlendirilmelidir.
Ticari Alacaklar 1,66 Milyar TL'ye Geriledi
ENERY bilançosunda nakit akışı açısından en dikkat çekici değişimlerden biri ticari alacaklarda gerçekleşti.
31 Aralık 2025'in düzeltilmiş bilançosunda yaklaşık 6,66 milyar TL olan ticari alacaklar, 31 Mart 2026'da 4,72 milyar TL'ye ve 30 Haziran 2026 itibarıyla 1,66 milyar TL'ye geriledi.
Yaklaşık 5 milyar TL seviyesindeki bu çözülme, şirketin ilk yarı işletme nakit akışını destekleyen önemli unsurlardan biri oldu.
İşletme Faaliyetlerinden 5,29 Milyar TL Nakit Üretildi
ENERY 2026 yılının ilk altı ayında işletme faaliyetlerinden yaklaşık 5,29 milyar TL pozitif nakit akışı sağladı.
2025 yılının aynı döneminde işletme faaliyetlerinden sağlanan nakit yaklaşık 7,23 milyar TL seviyesindeydi.
Dolayısıyla işletme nakit akışı pozitif kalmaya devam etmekle birlikte geçen yılın aynı döneminin altında gerçekleşti.
Ayrıca 2026 ilk yarıdaki nakit üretiminin önemli bölümünün ticari alacaklardaki çözülmeden kaynaklandığı dikkate alınmalı.
Yatırım Harcamaları Devam Ediyor
ENERY'nin 2026 ilk yarıda yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit çıkışı yaklaşık 1,69 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
İlk altı ayda maddi duran varlık alımları yaklaşık 2,19 milyar TL, maddi olmayan duran varlık yatırımları ise yaklaşık 100 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
Şirketin güçlü nakit pozisyonu ve pozitif işletme nakit akışı, mevcut yatırım programının finansmanı açısından bilanço üzerinde önemli bir destek oluşturuyor.
Ahlatcı Altın ENERY İçin Yeni Büyüme Alanı
ENERY'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Ahlatcı Altın İşletmeleri üzerinden yürüttüğü madencilik yatırımları, şirketin orta ve uzun vadeli büyüme potansiyeli açısından dikkat çeken başlıklardan biri.
Şirket 2026 yılında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen IV. Grup maden ruhsatı ihalelerine katılım sağladı.
İzmir'de bulunan yaklaşık 1.561,61 hektarlık IV. Grup maden sahasına ilişkin ihalede Ahlatcı Altın'ın birinci olduğu ve ihale bedelinin 160 milyon TL seviyesinde gerçekleştiği açıklandı.
Portföyde altın, gümüş ve bakır potansiyeli taşıyan farklı ruhsat alanlarının bulunması, ENERY'nin geleneksel doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin dışında yeni bir büyüme alanı oluşturabilir.
Bununla birlikte madencilik yatırımlarının henüz ENERY'nin konsolide gelir tablosunda önemli ölçekli ticari altın üretimi ve operasyonel kâr yaratan bir faaliyet haline gelmediği dikkate alınmalıdır.
Altın Yatırımında Asıl Gösterge Ticari Üretim Olacak
Maden ruhsatlarının alınması tek başına gelecekte ekonomik üretim yapılacağını garanti etmiyor.
Arama çalışmaları, rezerv tespiti, fizibilite, izin süreçleri, çevresel yükümlülükler, yatırım harcamaları ve üretime geçiş takvimi madencilik yatırımlarının ekonomik değerini belirleyecek.
Bu nedenle Ahlatcı Altın tarafında yatırımcı açısından en önemli gelişme yeni ruhsat sayısından ziyade ekonomik rezerv tespiti ve ticari üretime geçiş takvimi olacak.
ENERY'nin 9 Milyar TL Ödenmiş Sermayesi Bulunuyor
ENERY'nin ödenmiş sermayesi 9 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
Şirketin sermayesi 2025 yılında 145 milyon TL'den 9 milyar TL'ye yükseltilmiş ve sermaye artışı iç kaynaklardan gerçekleştirilmişti.
Dolayısıyla söz konusu işlem şirketin ortaklarından yeni nakit talep edilen bedelli sermaye artırımı niteliğinde değildi.
Pay Geri Alımları Devam Etti
ENERY 2026 yılında pay geri alım programını da sürdürdü.
12 Ağustos 2026 itibarıyla kamuya açıklanan toplam geri alınan pay miktarı 364.641.418 adet seviyesine ulaşırken, geri alınan payların sermayeye oranı yaklaşık yüzde 4,05 seviyesine çıktı.
Pay geri alımlarının şirketin nakit kullanımı üzerindeki etkisinin yatırımlar ve diğer finansman ihtiyaçlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerekiyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Brüt Kâr Marjı
İkinci çeyrekte yaklaşık yüzde 8,3'e gerileyen brüt marjın sonraki dönemlerde yeniden güçlenip güçlenmediği izlenmeli.
Doğal Gaz Satışları
Abone sayısı, tüketim hacmi ve tarife gelişmelerinin satış büyümesine ve kârlılığa etkisi takip edilmeli.
İştirak Kârları
İlk yarıda 1,16 milyar TL'ye ulaşan iştirak katkısının sürdürülebilirliği önemli olacak.
Nakit Akışı
Ticari alacak çözülmesinin etkisi azaldığında operasyonların ne kadar nakit üretebildiği izlenmeli.
Net Nakit
8,44 milyar TL nakit pozisyonunun yatırımlar ve geri alımlara rağmen korunup korunmadığı takip edilmeli.
Büyük Marmara
Yüzde 49 iştirak edilen Büyük Marmara'nın ENERY'nin net kârına katkısındaki değişim önemli olacak.
Ahlatcı Altın
Maden ruhsatlarında rezerv tespiti, yatırım kararı ve ticari üretime geçiş takvimi yakından izlenmeli.
Kefaletler
Grup ve iştirakler lehine verilen kefaletlerin toplam finansal risk üzerindeki etkisi takip edilmeli.
ENERY İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
ENERY'de Güçlü Bilanço Yapısına Karşılık Marjlar Yakından İzlenecek
ENERY'nin 2026 ilk yarı bilançosu şirketin finansal yapısının güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor. 8,44 milyar TL nakit ve 80,50 milyar TL toplam özkaynak, şirketin yeni yatırımlar açısından önemli bir finansal kapasiteye sahip olduğunu ortaya koyuyor.
İlk yarıda hasılatın 27,42 milyar TL'ye, FAVÖK'ün 7,45 milyar TL'ye ve ana ortaklık net kârının 4,35 milyar TL'ye ulaşması konsolide finansal sonuçların güçlü tarafını oluşturuyor.
Buna karşılık ikinci çeyrekte brüt kâr marjının yaklaşık yüzde 8,3'e gerilemesi, şirketin temel doğal gaz operasyonlarının kârlılığı açısından izlenmesi gereken bir sinyal oluşturuyor.
ENERY bilançosunda bir diğer yapısal değişim iştiraklerden geliyor. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde edilen kârın yaklaşık 1,16 milyar TL'ye ulaşması, iştiraklerin konsolide sonuçlar içerisindeki ağırlığının arttığını gösteriyor.
Büyük Marmara ve finans sektöründeki dolaylı yatırımların yanında Ahlatcı Altın üzerinden geliştirilen madencilik portföyü de şirketin gelecekteki faaliyet yapısını çeşitlendirme potansiyeli taşıyor.
Ancak madencilik tarafında ekonomik rezervlerin belirlenmesi, fizibilite çalışmalarının tamamlanması ve ticari üretime geçilmesi gerekiyor. Bu nedenle mevcut ruhsat portföyünün gelecekte yaratacağı gelir ve kâr henüz kesinleşmiş bir finansal sonuç olarak değerlendirilmemeli.
Sonuç olarak ENERY'nin 2026 ilk yarı bilançosu güçlü özkaynak, yüksek nakit, düşük banka kredisi ve artan iştirak katkısıyla destekleniyor. Buna karşılık ikinci çeyrekteki marj gerilemesi, iştirak kârlarının sürdürülebilirliği, bilanço dışı kefaletler ve yeni madencilik yatırımlarının nakit ihtiyacı önümüzdeki dönemlerde yakından takip edilmesi gereken başlıklar arasında bulunuyor.
Kaynaklar
- Enerya Enerji AŞ ve Bağlı Ortaklıkları — 30 Haziran 2026 Tarihinde Sona Eren Altı Aylık Hesap Dönemine Ait Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Enerya Enerji AŞ — 31 Mart 2026 Tarihli Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Enerya Enerji AŞ — 2026 İlk Yarı Faaliyet Raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — Enerya Enerji finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler Enerya Enerji AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, faaliyet raporları ve bildirimlerden derlenmiştir.
31 Aralık 2025 bilanço değerleri, 30 Haziran 2026 finansal tablolarında TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen karşılaştırmalı rakamlardır. Bu nedenle söz konusu rakamlar şirketin daha önce yayımlanan 31 Aralık 2025 finansal raporundaki değerlerden farklı görünebilir.
31 Mart 2026 finansal tabloları ise 31 Mart 2026 dönem sonu satın alma gücüyle sunulduğundan, 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 bilanço büyüklüklerinin nominal olarak doğrudan karşılaştırılmasında TMS 29 etkisi dikkate alınmalıdır.
Haberde yer alan marj ve oran hesaplamaları kamuya açıklanan finansal veriler üzerinden hesaplanmıştır. İştirakler ve madencilik yatırımlarına ilişkin gelecekteki gelir, kâr, rezerv veya üretim potansiyeli kesinleşmiş finansal sonuç niteliğinde değildir.
Geleceğe yönelik değerlendirmeler; doğal gaz tüketimi, tarifeler, ekonomik koşullar, iştirak performansları, madencilik faaliyetleri, izin süreçleri, emtia fiyatları ve diğer piyasa koşullarına bağlı olarak farklılaşabilir.