Ebebek İlk Yarıda 18,27 Milyar TL Hasılata Ulaştı; Esas Faaliyet Kârlılığı Zayıf Kaldı
Ebebek Mağazacılık, 2026 yılının ilk yarısında hasılatını 18,27 milyar TL'ye, FAVÖK'ünü 2,13 milyar TL'ye ve net kârını 380 milyon TL'ye çıkardı. Satış adetlerindeki yüzde 21,2 büyüme, güçlü işletme nakit akışı ve net borcun kapanması olumlu görünürken; yüzde 0,7 düzeyindeki esas faaliyet kâr marjı ile net kârdaki yüksek parasal kazanç etkisi bilançonun dikkatle izlenmesi gereken tarafları oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da EBEBK koduyla işlem gören Ebebek Mağazacılık AŞ, 2026 yılının ilk yarısında satış hacmi, nakit üretimi ve finansal borçluluk tarafında güçlü bir performans ortaya koydu. Şirketin konsolide hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 artarak 18,27 milyar TL'ye yükseldi.
Türkiye'deki mağazalar ve e-ticaret kanallarından satılan toplam ürün adedi yüzde 21,2 artışla 60,75 milyona ulaştı. Aynı mağaza satış adetlerindeki yüzde 13,5 büyüme, hasılat artışının yalnızca fiyat yükselişlerinden değil gerçek satış hacmindeki büyümeden de desteklendiğini gösterdi.
Finansal sonuçlarda en güçlü gelişmelerden biri borçluluk tarafında görüldü. Şirket, 31 Aralık 2025 itibarıyla 391 milyon TL net finansal borç pozisyonundayken 30 Haziran 2026 tarihinde 184 milyon TL net finansal varlık pozisyonuna geçti.
Buna karşılık esas faaliyet kâr marjının yüzde 0,7 seviyesinde kalması ve 380 milyon TL'lik net kârın oluşumunda 1,18 milyar TL tutarındaki parasal kazancın belirleyici olması, açıklanan kârın kalitesi konusunda temkinli değerlendirme yapılmasını gerektiriyor.
EBEBK'nin 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 Sonuçları
Finansal durum tablosu belirli tarihlerdeki varlık ve yükümlülükleri gösterirken gelir tablosu verileri farklı dönem uzunluklarını kapsıyor. 2025/12 verileri 12 aylık, 2026/3 verileri üç aylık, 2026/6 verileri ise altı aylık sonuçlardan oluşuyor.
Bu nedenle gelir tablosundaki rakamların doğrudan büyüme hesabıyla karşılaştırılması yerine marjlar, yıllık değişimler ve ikinci çeyrek performansı birlikte değerlendirilmelidir.
| Finansal Gösterge | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 27,68 milyar TL | 8,35 milyar TL | 18,27 milyar TL |
| Brüt kâr | 10,00 milyar TL | 2,77 milyar TL | 6,43 milyar TL |
| Brüt kâr marjı | Yüzde 36,1 | Yüzde 33,2 | Yüzde 35,2 |
| FAVÖK | 3,54 milyar TL | 749 milyon TL | 2,13 milyar TL |
| FAVÖK marjı | Yüzde 12,8 | Yüzde 9,0 | Yüzde 11,7 |
| Esas faaliyet kârı/zararı | 513 milyon TL kâr | 85 milyon TL zarar | 131 milyon TL kâr |
| Finansman gideri | 1,28 milyar TL | 311 milyon TL | 656 milyon TL |
| Parasal kazanç | 1,11 milyar TL | 614 milyon TL | 1,18 milyar TL |
| Net dönem kârı/zararı | 17,4 milyon TL zarar | 71 milyon TL kâr | 380 milyon TL kâr |
| Ana ortaklık net kârı | 55,5 milyon TL | 71 milyon TL | 380 milyon TL |
Finansal tablolarda TMS 29 uygulanmıştır. Önceki dönem verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenebildiği için farklı raporlardan alınan nominal tutarlarda sınırlı farklılıklar oluşabilir.
Hasılat 18,27 Milyar TL'ye Ulaştı
EBEBK'nin 2026 ilk yarı konsolide hasılatı, geçen yılın aynı dönemindeki 15,26 milyar TL'den yüzde 19,7 artışla 18,27 milyar TL'ye çıktı. Yalnızca ikinci çeyrekte elde edilen hasılat ise yüzde 16,9 artarak 9,34 milyar TL oldu.
Türkiye operasyonlarından elde edilen ilk çeyrek hasılatı 8,22 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Konsolide hasılat ile Türkiye hasılatı arasındaki fark, şirketin Birleşik Krallık ve Kuzey Irak operasyonlarının grup sonuçlarına henüz sınırlı fakat büyüyen katkısını gösteriyor.
Satış Adetlerindeki Büyüme Hasılatı Destekledi
Türkiye'de mağaza ve e-ticaret kanallarından satılan toplam ürün adedi, 2026 yılının ilk yarısında yüzde 21,2 artışla 60.750.882'ye yükseldi. İkinci çeyrek satış adedi ise yüzde 20,6 artarak 31.709.826 oldu.
| Operasyonel Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Türkiye toplam satış adedi | 50,12 milyon | 60,75 milyon | Yüzde 21,2 artış |
| Türkiye mağaza satış adedi | 43,63 milyon | 53,54 milyon | Yüzde 22,7 artış |
| Aynı mağaza satış adedi | 39,01 milyon | 44,28 milyon | Yüzde 13,5 artış |
| ebebek.com satış adedi | 4,49 milyon | 5,29 milyon | Yüzde 18,0 artış |
| Pazaryeri satış adedi | 2,00 milyon | 1,91 milyon | Yüzde 4,3 düşüş |
Aynı mağaza satış adetlerindeki çift haneli büyüme, yeni açılan mağazaların etkisi dışarıda bırakıldığında da mevcut mağaza ağının güçlü satış performansı gösterdiğine işaret ediyor.
Pazaryeri satış adetlerindeki gerilemeye karşılık ebebek.com satışlarının yüzde 18 büyümesi, şirketin satışları komisyonlu pazaryerlerinden kendi dijital kanalına yönlendirme stratejisi açısından olumlu değerlendirilebilir.
Brüt Kâr 6,43 Milyar TL'ye Çıktı
Şirketin 2026 ilk yarı brüt kârı yüzde 19,5 artışla 6,43 milyar TL'ye yükseldi. Brüt kâr marjı ise geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 35,3 seviyesinden yüzde 35,2'ye sınırlı şekilde geriledi.
İkinci çeyrekte brüt kâr yüzde 11,1 artarak 3,46 milyar TL'ye çıkmasına rağmen brüt kâr marjı yüzde 39,0'dan yüzde 37,1'e geriledi. Satış maliyetlerinin hasılattan daha hızlı yükselmesi, çeyreklik brüt marj üzerindeki baskının temel nedenini oluşturdu.
FAVÖK İlk Yarıda Arttı, İkinci Çeyrekte Geriledi
EBEBK'nin ilk yarı FAVÖK'ü yüzde 19,6 artarak 2,13 milyar TL'ye yükselirken FAVÖK marjı yüzde 11,7'de sabit kaldı. Altı aylık toplam görünümde operasyonel kârlılık korunmuş olsa da çeyreklik sonuçlar daha temkinli bir tablo ortaya koydu.
| İkinci Çeyrek | 2025/2Ç | 2026/2Ç | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 7,99 milyar TL | 9,34 milyar TL | Yüzde 16,9 artış |
| Brüt kâr | 3,12 milyar TL | 3,46 milyar TL | Yüzde 11,1 artış |
| Brüt kâr marjı | Yüzde 39,0 | Yüzde 37,1 | 1,9 puan düşüş |
| FAVÖK | 1,46 milyar TL | 1,33 milyar TL | Yüzde 8,5 düşüş |
| FAVÖK marjı | Yüzde 18,2 | Yüzde 14,3 | 3,9 puan düşüş |
| Esas faaliyet kârı | 374 milyon TL | 221 milyon TL | Yüzde 41,0 düşüş |
| Net kâr/zarar | 44 milyon TL zarar | 304 milyon TL kâr | Kâra dönüş |
İkinci çeyrekte hasılat artmasına rağmen FAVÖK ve esas faaliyet kârının gerilemesi, satış büyümesinin aynı oranda faaliyet kârına dönüşmediğini gösteriyor. Yılın üçüncü çeyreğinde izlenmesi gereken temel konu, satış hacmindeki büyümenin marjlara yeniden yansıyıp yansımayacağı olacak.
Esas Faaliyet Kâr Marjı Yüzde 0,7'de Kaldı
Şirket, 2026'nın ilk çeyreğinde 85 milyon TL esas faaliyet zararı açıklamıştı. İkinci çeyrekte elde edilen 221 milyon TL faaliyet kârıyla birlikte ilk yarı esas faaliyet sonucu 131 milyon TL kâra döndü.
Buna rağmen 18,27 milyar TL hasılata karşılık esas faaliyet kâr marjının yalnızca yüzde 0,7 seviyesinde kalması, ana faaliyetlerin henüz yeterince güçlü kâr üretmediğine işaret ediyor.
Finansman gideri, vadeli tedarik maliyetleri ve amortisman giderleri dikkate alındığında şirketin yüksek satış hacmini sürdürülebilir net kâra dönüştürebilmesi için esas faaliyet marjını kalıcı şekilde yükseltmesi gerekiyor.
Net Kâr 380 Milyon TL'ye Ulaştı
EBEBK, 2025 yılının ilk yarısındaki 121 milyon TL net zarara karşılık 2026'nın ilk yarısında 380 milyon TL net kâr açıkladı. Net kâr marjı eksi yüzde 0,8'den yüzde 2,1'e yükseldi.
Net kârdaki dönüşümde esas faaliyet sonucundaki iyileşmenin yanında yatırım fonlarından elde edilen gelirler, finansman giderlerinin hasılata oranındaki düşüş ve TMS 29 kapsamında oluşan parasal kazanç etkili oldu.
Net Kârda 1,18 Milyar TL Parasal Kazanç Etkisi
İlk yarıda esas faaliyet kârı 131 milyon TL, yatırım faaliyetlerinden elde edilen net gelir 65 milyon TL ve finansman gideri 656 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu kalemler sonrasında parasal kazanç öncesi vergi öncesi sonuç yaklaşık 460 milyon TL zarar seviyesinde bulunuyor.
TMS 29 kapsamında kaydedilen 1,18 milyar TL parasal kazanç, vergi öncesi sonucu 716 milyon TL kâra taşıdı. Vergi giderlerinden sonra şirket 380 milyon TL net kâr açıkladı.
Parasal kazancın net kâra oranı yaklaşık 3,09 seviyesinde. Bu oran, açıklanan net kârın şirketin ana faaliyetlerinden tek başına üretilmediğini ve kâr kalitesinin değerlendirilmesinde TMS 29 etkisinin ayrıca ayrıştırılması gerektiğini gösteriyor.
Finansman Giderleri Hâlâ Yüksek
EBEBK'nin 2025 yılında 1,28 milyar TL olan finansman gideri, 2026'nın ilk çeyreğinde 311 milyon TL ve ilk yarısında 656 milyon TL olarak gerçekleşti.
İlk yarı finansman giderinin FAVÖK'e oranı yaklaşık yüzde 30,7 oldu. Bu oran 2025 yılındaki yaklaşık yüzde 36 seviyesine göre iyileşmiş görünse de finansman giderleri esas faaliyet kârlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.
EBEBK Net Finansal Varlık Pozisyonuna Geçti
EBEBK'nin borçluluk tarafındaki görünümü 2026'nın ilk yarısında önemli ölçüde iyileşti. Şirketin nakit ve nakit benzerleri 31 Aralık 2025'teki 2,76 milyar TL'den 30 Haziran 2026'da 3,50 milyar TL'ye yükseldi.
Aynı dönemde finansal yatırımlar 602 milyon TL'den 1,02 milyar TL'ye çıktı. Finansal borçlanmalar yükselmesine rağmen nakit ve finansal yatırımlardaki artış, net borçluluğu tamamen kapattı.
| Bilanço Kalemi | 2025/12* | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 2,76 milyar TL | 2,98 milyar TL | 3,50 milyar TL |
| Finansal yatırımlar | 602 milyon TL | 450 milyon TL | 1,02 milyar TL |
| Stoklar | 6,11 milyar TL | 5,75 milyar TL | 6,48 milyar TL |
| Ticari alacaklar | 247 milyon TL | 158 milyon TL | 145 milyon TL |
| Dönen varlıklar | 10,51 milyar TL | 10,19 milyar TL | 12,05 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 17,22 milyar TL | 16,55 milyar TL | 18,82 milyar TL |
| Finansal borçlanmalar | 2,28 milyar TL | 2,08 milyar TL | 2,88 milyar TL |
| Ticari borçlar | 6,54 milyar TL | 6,56 milyar TL | 7,10 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 9,67 milyar TL | 9,42 milyar TL | 10,94 milyar TL |
| Özkaynaklar | 5,38 milyar TL | 5,08 milyar TL | 5,74 milyar TL |
| Net finansal borç/varlık | 391 milyon TL net borç | 39 milyon TL net borç | 184 milyon TL net varlık |
* 2025/12 bilanço rakamlarında 30 Haziran 2026 tarihli finansal raporda yeniden düzenlenen karşılaştırmalı tutarlar esas alınmıştır. 2026/3 rakamları ise mart raporlama tarihinin satın alma gücünü yansıtmaktadır.
Şirketin finansal borçları haziran sonunda 2,88 milyar TL'ye yükselmiş olsa da toplam nakit ve finansal yatırımlar 4,52 milyar TL'ye ulaştı. Kiralama yükümlülükleri de hesaba katıldığında şirket 184 milyon TL net finansal varlık pozisyonuna geçti.
Cari Oran Yatay Seyretti
Şirketin cari oranı 2025 sonunda yaklaşık 1,09, 2026'nın ilk çeyreğinde 1,08 ve haziran sonunda 1,10 seviyesinde gerçekleşti. Cari oranın 1'in üzerinde kalması kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıklarla karşılanabildiğini gösteriyor.
Bununla birlikte kısa vadeli yükümlülüklerin toplam varlıklara oranı haziran sonunda yüzde 58,2'ye ulaştı. Perakende şirketlerinde ticari borçların yüksek olması olağan kabul edilse de tedarikçi vadelerinin korunması likidite açısından önem taşıyor.
Stoklar 6,48 Milyar TL'ye Yükseldi
EBEBK'nin stokları 2025 sonundaki 6,11 milyar TL'den ilk çeyrekte 5,75 milyar TL'ye geriledikten sonra haziran sonunda 6,48 milyar TL'ye çıktı.
Altı aylık stok artışı yaklaşık yüzde 6,2 ile satış adetleri ve hasılat büyümesinin altında kaldı. Bu nedenle stoklardaki artış tek başına olumsuz bir bozulmaya işaret etmiyor.
Yaklaşık hesaplamayla 2025 yılında 2,8 kez olan stok devir hızının 2026'nın ilk yarısında yıllıklandırılmış olarak 3,8 seviyesine yaklaştığı görülüyor. Stok yönetiminde iyileşme bulunmakla birlikte stok devir hızının 4'ün üzerine çıkması bilanço kalitesini daha da güçlendirecektir.
İşletme Nakit Akışı 2,01 Milyar TL Oldu
| Nakit Akışı Göstergesi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | 3,08 milyar TL | 1,08 milyar TL | 2,01 milyar TL |
| Maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımları | 1,49 milyar TL | 293 milyon TL | 584 milyon TL |
| Yaklaşık serbest nakit akışı | 1,60 milyar TL | 785 milyon TL | 1,42 milyar TL |
| CAPEX/Hasılat | Yüzde 5,4 | Yüzde 3,6 | Yüzde 3,2 |
Şirketin 2026 ilk yarı işletme nakit akışı 2,01 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde 584 milyon TL maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımı yapılırken finansal yatırımlar hariç yaklaşık 1,42 milyar TL serbest nakit akışı oluştu.
Nakit akışındaki güçlü görünümün önemli bölümünde ticari borçlardaki 1,54 milyar TL artış etkili oldu. Stok artışı ise nakit akışından yaklaşık 376 milyon TL çıkışa yol açtı.
Bu nedenle nakit akışı güçlü olmakla birlikte tedarikçi finansmanının katkısı yüksek. Ticari borçlardaki artışın satış büyümesiyle uyumlu seyretmesi ve tedarikçi vadelerinin korunması önümüzdeki dönemlerde yakından izlenmeli.
Mağaza Sayısı 311'e Yükseldi
EBEBK'nin Türkiye'deki mağaza sayısı 2025 sonunda 300 iken 2026'nın ilk çeyreğinde 305'e, haziran sonunda ise 311'e yükseldi. Şirketin ayrıca Birleşik Krallık'ta 3, Kuzey Irak'ta 1 mağazası bulunuyor.
İkinci çeyrekte Türkiye'de 7 yeni mağaza açılırken 1 mağaza kapatıldı. Mağaza ağındaki net büyüme satış adetlerini desteklerken yeni mağazaların kira yükümlülükleri, personel giderleri ve yatırım geri dönüş süreleri de izlenmesi gereken kalemler arasında bulunuyor.
Birleşik Krallık Satış Adetleri Yüzde 93,6 Arttı
Birleşik Krallık operasyonlarında toplam satış adedi 2026'nın ilk yarısında yüzde 93,6 artışla 611.751'e yükseldi. İngiltere'deki mağaza satış adetleri yüzde 89,2, ebebek.co.uk satış adetleri ise yüzde 117,1 büyüdü.
Büyümenin önemli bölümünde 2025'in ikinci çeyreğinde faaliyete geçen üçüncü mağazanın baz etkisi bulunuyor. Buna rağmen dijital kanaldaki üç haneli satış artışı, İngiltere operasyonlarının ölçek kazanması açısından olumlu bir gösterge oluşturuyor.
Mothercare Anlaşması Ürün Karmasını Güçlendirebilir
EBEBK, Mothercare ürünlerinin Türkiye'deki münhasır satışı için 10 yıllık lisans anlaşması kapsamında Haziran 2026'da ürün lansmanını gerçekleştirdi.
Mothercare ürünlerinin ebebek mağazalarında satışa sunulması, şirketin premium segmentteki ürün çeşitliliğini artırabilir. Anlaşmanın özel markalı ürün satışları, ortalama sepet büyüklüğü ve brüt kâr marjı üzerindeki etkisi sonraki çeyreklerde daha net görülecek.
Tuna Çocuk Üretim Operasyonu Durduruldu
EBEBK, tamamına sahip olduğu Tuna Çocuk Gereçleri AŞ'nin üretim operasyonlarını kârlılık ve verimlilik değerlendirmeleri sonucunda durdurma kararı aldı.
Zarar eden veya yeterli verimlilik üretmeyen operasyonun sonlandırılması kısa vadede yeniden yapılandırma maliyeti oluşturabilse de orta vadede konsolide kârlılığa olumlu katkı sağlayabilir.
Uşak Depo Yatırımından Vazgeçildi
Şirket, Anadolu mağazalarının lojistik ihtiyaçları için Uşak'ta satın aldığı arsa üzerinde planlanan depo inşaatından değişen ekonomik koşullar ve nakit üretimini koruma hedefi nedeniyle vazgeçti.
Yatırımın durdurulması büyüme yatırımlarında daha seçici bir yaklaşım benimsendiğini gösteriyor. Kararın CAPEX/hasılat oranının yüzde 3,2 seviyesine gerilemesinde ve serbest nakit akışının güçlenmesinde olumlu katkısı bulunuyor.
EBEBK Yatırımcısı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Esas Faaliyet Marjı
Yüzde 0,7 seviyesindeki esas faaliyet kâr marjının kalıcı şekilde yükselip yükselmediği izlenmeli.
FAVÖK Marjı
İkinci çeyrekte yüzde 18,2'den yüzde 14,3'e gerileyen FAVÖK marjının üçüncü çeyrekte toparlanması önemli.
Parasal Kazanç
Net kârın TMS 29 parasal kazancı olmadan da oluşup oluşmadığı kâr kalitesi açısından takip edilmeli.
Nakit Akışı
Güçlü işletme nakit akışının ticari borç artışından bağımsız olarak sürdürülüp sürdürülemediği izlenmeli.
Stok Devir Hızı
6,48 milyar TL'lik stokun satışa dönüşme hızı ve stok devir oranının 4'ün üzerine çıkması önemli olacak.
Mağaza Verimliliği
Yeni açılan mağazaların satışlara, FAVÖK'e ve nakit akışına katkısı ayrıca değerlendirilmelidir.
Mothercare Etkisi
Mothercare ürünlerinin brüt marjı ve ortalama sepet tutarını ne ölçüde yükselttiği takip edilmeli.
İngiltere Operasyonu
Güçlü adet büyümesinin baz etkisi sonrasında sürdürülebilir satış ve kârlılığa dönüşmesi gerekiyor.
EBEBK İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
EBEBK Bilançosu Yatırım Modeli Kriterlerini Karşılıyor mu?
| Değerlendirme Kriteri | EBEBK Sonucu | Değerlendirme |
|---|---|---|
| Net borç/FAVÖK 2'nin altında mı? | Net finansal varlık pozisyonunda | Olumlu |
| İşletme nakit akışı pozitif mi? | 2,01 milyar TL | Güçlü olumlu |
| Serbest nakit akışı pozitif mi? | Yaklaşık 1,42 milyar TL | Olumlu |
| CAPEX/Hasılat yüzde 10'un altında mı? | Yaklaşık yüzde 3,2 | Olumlu |
| Stok devir hızı 4'ün üzerinde mi? | Yaklaşık 3,8 | Sınıra yakın |
| FAVÖK büyüyor mu? | 6 ayda yüzde 19,6 artış; 2Ç'de yüzde 8,5 düşüş | Karışık |
| Esas faaliyet kârlılığı güçlü mü? | Marj yüzde 0,7 | Zayıf |
| TMS 29 etkisi sınırlı mı? | Parasal kazanç/net kâr yaklaşık 3,09 | Olumsuz |
| Yatırımlar satışa dönüşüyor mu? | Mağaza ve satış adetleri büyüyor | Olumlu |
EBEBK'de Satış ve Nakit Akışı Güçlenirken Kâr Kalitesi Teyit Bekliyor
EBEBK'nin 2026 ilk yarı bilançosu iki farklı tabloyu aynı anda ortaya koyuyor. Bilanço, satış hacmi ve nakit akışı tarafında belirgin bir güçlenme bulunurken esas faaliyet kârlılığı ve net kârın kaynağı tarafında dikkatle izlenmesi gereken unsurlar var.
Şirketin toplam satış adetlerini yüzde 21,2, aynı mağaza satış adetlerini yüzde 13,5 artırması büyümenin gerçek hacim artışıyla desteklendiğini gösteriyor. Mağaza sayısının 311'e yükselmesi ve ebebek.com satışlarının yüzde 18 büyümesi, şirketin çok kanallı perakende modelinin genişlemeye devam ettiğine işaret ediyor.
Finansal yapı tarafında net borcun tamamen kapanması önemli bir eşik oluşturuyor. EBEBK'nin 391 milyon TL net borçtan 184 milyon TL net finansal varlığa geçmesi, yüksek faiz ortamında şirketin bilanço riskini azaltıyor. Güçlü işletme ve serbest nakit akışı da bu iyileşmeyi destekliyor.
Buna rağmen ikinci çeyrekte hasılat büyürken FAVÖK'ün yüzde 8,5 gerilemesi ve FAVÖK marjının yüzde 14,3'e düşmesi operasyonel kârlılık açısından uyarı veriyor. İlk yarı esas faaliyet kâr marjının yüzde 0,7 seviyesinde kalması, satış büyümesinin henüz yeterli ölçüde faaliyet kârına dönüşmediğini gösteriyor.
Açıklanan 380 milyon TL net kâr da tek başına değerlendirilmemeli. İlk yarıda oluşan 1,18 milyar TL parasal kazanç, finansman gideri sonrası negatif kalan sonucu kâra taşıyan temel kalem oldu. Bu nedenle yatırımcı açısından esas soru şirketin parasal kazanç desteği olmadan sürdürülebilir net kâr üretip üretemeyeceği.
EBEBK; net finansal varlık pozisyonu, güçlü nakit akışı, düşük yatırım harcaması oranı ve gerçek satış adedi büyümesiyle bilanço kriterlerinin önemli bölümünü karşılıyor. Ancak esas faaliyet marjının yükselmesi, ikinci çeyrekte gerileyen FAVÖK marjının toparlanması ve net kârın TMS 29 etkisinden bağımsız olarak oluşması gerekiyor.
Bu çerçevede EBEBK, bilançosu güçlenen ve nakit üreten bir şirket görünümünde. Buna karşılık şirketin tam anlamıyla operasyonel kâr büyümesi dönemine girdiğini söylemek için 2026 üçüncü çeyrek sonuçlarında marjların yeniden yükseldiğinin görülmesi daha sağlıklı olacaktır.
Kaynaklar
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — EBEBK finansal raporları
- Ebebek Yatırımcı İlişkileri — Finansal veriler ve sunumlar
- Ebebek Mağazacılık AŞ — 31 Aralık 2025 tarihli konsolide finansal tablolar ve faaliyet raporu
- Ebebek Mağazacılık AŞ — 31 Mart 2026 tarihli yatırımcı sunumu ve ara dönem faaliyet raporu
- Ebebek Mağazacılık AŞ — 30 Haziran 2026 tarihli özet konsolide finansal tablolar, faaliyet raporu ve finansal bilgilendirme notu
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanmıştır. Önceki dönem karşılaştırmalı verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenmiş olabilir. Farklı satın alma gücü tarihlerinden alınan tutarlar doğrudan nominal büyüme hesabı amacıyla kullanılmamalıdır.
Haberde yer alan serbest nakit akışı, cari oran ve stok devir hızı gibi yaklaşık hesaplamalar kamuya açıklanan finansal tablolar üzerinden genel analiz amacıyla hazırlanmıştır. Şirketin gelecekteki satış, yatırım ve kârlılık performansı sonraki finansal raporlarla kesinleşecektir.