CW Enerji’de Operasyonel Kârlılık Güçlü, Nakit Dönüşümü Zayıf
CW Enerji, 2026'nın ilk yarısında hasılatını yüzde 19 artırarak 9,12 milyar TL'ye, FAVÖK'ünü yüzde 79 artışla 2,04 milyar TL'ye çıkardı. Güneş hücresi üretimi ve ihracat kârlılığı desteklerken, ticari alacaklar 9,40 milyar TL'ye, net finansal borç yaklaşık 9,43 milyar TL'ye yükseldi. İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit ise 61,7 milyon TL ile sınırlı kaldı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da CWENE koduyla işlem gören CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ, 2026'nın ilk yarısında satışlarını ve operasyonel kârlılığını artırdı. Güneş hücresi, batarya, invertör ve anahtar teslim güneş enerjisi santrali projelerinin katkısıyla şirketin ürün ve gelir yapısı daha dengeli hale geldi.
Buna karşılık finansal tablolardaki büyümenin nakit üretimine aynı hızda yansımadığı görüldü. Ticari alacaklar, stoklar ve peşin ödenmiş giderlerdeki artış işletme sermayesi ihtiyacını yükseltirken, yatırımların finansmanı için kullanılan krediler ve finansal kiralama yükümlülükleri bilanço üzerindeki baskıyı artırdı.
CWENE'nin bilançosundaki temel ayrışma bu noktada ortaya çıktı: FAVÖK ve brüt kâr marjları güçlenirken işletme nakit akışı düşük kaldı. Dolayısıyla şirketin finansal performansını değerlendirirken yalnızca 1,29 milyar TL'lik net kâra değil, bu kârın ne kadarının nakde dönüştüğüne de bakılması gerekiyor.
CWENE'nin Bilançosu Nasıl Değişti?
CW Enerji'nin toplam varlıkları, 2026 ilk yarı finansal raporunda 2025 sonu için yeniden düzenlenen 33,71 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 41,34 milyar TL'ye yükseldi. Böylece bilanço büyüklüğündeki altı aylık artış yüzde 22,6 oldu.
Ancak aktif büyümesinin kaynağı incelendiğinde artışın önemli bölümünün nakitten değil; ticari alacak, stok ve peşin ödenmiş giderlerden oluştuğu görülüyor. Nakit ve nakit benzerleri yüzde 40,8 gerilerken ticari alacaklar yüzde 37,9, stoklar yüzde 37,3 ve peşin ödenmiş giderler yüzde 52,4 arttı.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 805,9 milyon TL | 908,9 milyon TL | 477,4 milyon TL |
| Ticari alacaklar | 6,82 milyar TL | 8,76 milyar TL | 9,40 milyar TL |
| Stoklar | 3,47 milyar TL | 3,78 milyar TL | 4,77 milyar TL |
| Peşin ödenmiş giderler | 3,21 milyar TL | 4,12 milyar TL | 4,89 milyar TL |
| Dönen varlıklar | 15,34 milyar TL | 18,74 milyar TL | 21,05 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 33,71 milyar TL | 36,39 milyar TL | 41,34 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 13,30 milyar TL | 15,69 milyar TL | 18,36 milyar TL |
| Toplam yükümlülükler | 17,29 milyar TL | 20,29 milyar TL | 23,62 milyar TL |
| Toplam özkaynaklar | 16,43 milyar TL | 16,11 milyar TL | 17,73 milyar TL |
Hasılat %19, FAVÖK %79 Arttı
CWENE'nin 2026 ilk yarı hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 7,66 milyar TL'den 9,12 milyar TL'ye yükseldi. Satışların maliyeti yüzde 9,2 artışla 6,70 milyar TL olurken, brüt kâr yüzde 58,5 artarak 2,42 milyar TL'ye çıktı.
Satış gelirlerinin maliyetlerden daha hızlı artması brüt kâr marjını yüzde 19,9'dan yüzde 26,5'e taşıdı. Şirketin FAVÖK'ü yüzde 78,7 artışla 1,14 milyar TL'den 2,04 milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK marjı ise yüzde 14,9'dan yüzde 22,4'e çıktı.
| Gelir Tablosu | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 7,66 milyar TL | 9,12 milyar TL | +%19 |
| Brüt kâr | 1,53 milyar TL | 2,42 milyar TL | +%59 |
| Esas faaliyet kârı | 1,02 milyar TL | 1,12 milyar TL | +%10 |
| FAVÖK | 1,14 milyar TL | 2,04 milyar TL | +%79 |
| Net dönem kârı | 680,7 milyon TL | 1,29 milyar TL | +%90 |
2025/12, 2026/3 ve 2026/6 Kârlılık Görünümü
CW Enerji 2025 yılını 16,36 milyar TL hasılat, 4,05 milyar TL brüt kâr, 3,17 milyar TL FAVÖK ve 2,22 milyar TL net dönem kârıyla tamamladı. FAVÖK marjı yüzde 19,4, net kâr marjı ise yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti.
2026'nın ilk çeyreğinde 4,32 milyar TL hasılat ve 949 milyon TL FAVÖK elde edilirken FAVÖK marjı yüzde 22 seviyesine çıktı. İlk yarı sonunda FAVÖK 2,04 milyar TL'ye, FAVÖK marjı ise yüzde 22,4'e ulaştı.
| Gösterge | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 16,36 milyar TL | 4,32 milyar TL | 9,12 milyar TL |
| Brüt kâr | 4,05 milyar TL | 1,09 milyar TL | 2,42 milyar TL |
| FAVÖK | 3,17 milyar TL | 949,0 milyon TL | 2,04 milyar TL |
| FAVÖK marjı | %19,4 | %22,0 | %22,4 |
| Net dönem kârı | 2,22 milyar TL | 737,7 milyon TL | 1,29 milyar TL |
| Net kâr marjı | %13,5 | %17,1 | %14,1 |
İkinci Çeyrekte Vergi Öncesi Zarar Oluştu
İkinci çeyrekte hasılat ve brüt kâr artmasına rağmen faaliyet kârlılığında belirgin bir yavaşlama görüldü. Nisan-haziran döneminde 4,50 milyar TL hasılat ve 1,25 milyar TL brüt kâr elde edildi. Buna karşılık esas faaliyet kârı 304,3 milyon TL'ye geriledi.
| Çeyreklik Gösterge | 2026/1Ç | 2026/2Ç | Eğilim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 4,32 milyar TL | 4,50 milyar TL | Artış |
| Brüt kâr | 1,09 milyar TL | 1,25 milyar TL | Artış |
| Esas faaliyet kârı | 764,3 milyon TL | 304,3 milyon TL | -%60 |
| Vergi öncesi sonuç | 498,5 milyon TL kâr | 103,4 milyon TL zarar | Zayıflama |
| Net dönem kârı | 737,7 milyon TL | 500,5 milyon TL | -%32 |
İkinci çeyrekte esas faaliyetlerden diğer giderlerin yükselmesi ve finansman giderlerinin devam etmesi, satış ve brüt kârdaki büyümenin vergi öncesi sonuca aynı ölçüde yansımasını engelledi. Şirket ikinci çeyrekte vergi öncesi zarar açıklamasına rağmen ertelenmiş vergi gelirinin katkısıyla net kâr elde etti.
1,29 Milyar TL Net Kâr Nasıl Oluştu?
CWENE'nin ilk yarı net dönem kârı yüzde 89,5 artarak 1,29 milyar TL'ye ulaştı. Ancak net kârın bileşimi incelendiğinde ertelenmiş vergi gelirinin önemli bir ağırlığa sahip olduğu görülüyor.
| Net Kâr Bileşeni | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Finansman gideri öncesi faaliyet kârı | 816,7 milyon TL | 1,20 milyar TL |
| Finansman giderleri | -675,5 milyon TL | -1,49 milyar TL |
| Net parasal pozisyon kazancı | 286,6 milyon TL | 634,0 milyon TL |
| Vergi öncesi kâr | 498,5 milyon TL | 430,1 milyon TL |
| Ertelenmiş vergi geliri | 239,2 milyon TL | 862,3 milyon TL |
| Net dönem kârı | 737,7 milyon TL | 1,29 milyar TL |
Finansman Giderleri 1,49 Milyar TL'ye Çıktı
CWENE'nin finansman giderleri 2026'nın ilk yarısında 1,49 milyar TL olarak gerçekleşti. Finansman geliri ise 83,5 milyon TL seviyesinde kaldı. Böylece net finansman gideri şirketin operasyonel kârının önemli bölümünü tüketti.
İlk yarı finansman giderinin 2,04 milyar TL'lik FAVÖK'e oranı yaklaşık yüzde 73 oldu. Faiz oranları, döviz bazlı krediler ve finansal kiralama yükümlülükleri bu kalemin sonraki dönemlerde de yakından izlenmesini gerektiriyor.
Net Finansal Borç 9,43 Milyar TL'ye Yükseldi
CWENE'nin banka kredileri ve faktoring borçları toplamı 30 Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 6,47 milyar TL oldu. Finansal kiralama yükümlülükleri ise 3,43 milyar TL'ye yükseldi. Böylece kiralama borçları dahil toplam finansal borç yaklaşık 9,90 milyar TL'ye ulaştı.
Şirketin 477,4 milyon TL nakdi düşüldüğünde net finansal borç yaklaşık 9,43 milyar TL olarak hesaplanıyor. Finansal kiralamalar hariç tutulduğunda net banka ve faktoring borcu yaklaşık 6 milyar TL seviyesinde bulunuyor.
| Borçluluk Göstergesi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Banka ve faktoring borçları | 6,48 milyar TL | 5,96 milyar TL | 6,47 milyar TL |
| Finansal kiralama borçları | 2,62 milyar TL | 3,02 milyar TL | 3,43 milyar TL |
| Toplam finansal borç | 9,10 milyar TL | 8,98 milyar TL | 9,90 milyar TL |
| Net finansal borç | 8,30 milyar TL | 8,07 milyar TL | 9,43 milyar TL |
| Net Borç/FAVÖK | Yaklaşık 2,6x | Yaklaşık 2,1x* | Yaklaşık 2,3x |
*2026/3 oranında ilk çeyrek FAVÖK'ünün yıllıklandırılmış değeri kullanılmıştır. Ara dönem yıllıklandırması mevsimsellik nedeniyle kesin sonuç olarak değerlendirilmemelidir.
Nakit Oranı Yüzde 3'e Geriledi
CWENE'nin cari oranı 1,15 ile kısa vadeli yükümlülüklerin üzerinde dönen varlık bulundurulduğunu gösteriyor. Ancak likidite oranının 0,89, nakit oranının ise 0,03 seviyesinde olması, dönen varlıkların önemli bölümünün alacak ve stoklardan oluştuğuna işaret ediyor.
| Likidite ve Kaldıraç Oranı | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Cari oran | 1,15 | 1,19 | 1,15 |
| Likidite oranı | 0,89 | 0,95 | 0,89 |
| Nakit oranı | 0,06 | 0,06 | 0,03 |
| Toplam yükümlülükler / aktif | %51,3 | %55,7 | %57,1 |
| Özkaynaklar / aktif | %48,7 | %44,3 | %42,9 |
FAVÖK Güçlü, İşletme Nakit Akışı Zayıf
Şirketin ilk yarı bilançosundaki en kritik ayrışma FAVÖK ile işletme nakit akışı arasında oluştu. CWENE 2,04 milyar TL FAVÖK üretmesine rağmen işletme faaliyetlerinden yalnızca 61,7 milyon TL nakit sağlayabildi.
Böylece FAVÖK'ün işletme nakit akışına dönüşüm oranı yaklaşık yüzde 3 seviyesinde kaldı. Şirketin 1,76 milyar TL'lik yatırım nakit çıkışı da dikkate alındığında, basit hesaplamayla yaklaşık 1,70 milyar TL negatif serbest nakit akışı oluştu.
| Nakit Akışı | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit | +213,5 milyon TL | +61,7 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit | -581,6 milyon TL | -1,76 milyar TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit | +536,4 milyon TL | +1,51 milyar TL |
| Dönem sonu nakit | 908,9 milyon TL | 477,4 milyon TL |
Ticari Alacaklar 9,40 Milyar TL'ye Çıktı
Ticari alacaklar 2025 sonundaki 6,82 milyar TL seviyesinden 9,40 milyar TL'ye yükseldi. Altı aylık artış 2,58 milyar TL'ye ve yüzde 37,9'a ulaştı. Ticari alacakların toplam varlıklar içindeki payı yaklaşık yüzde 23 oldu.
Alacakların içinde 2,98 milyar TL ticari alacak, 3,30 milyar TL alınan çek ve senet ile 3,22 milyar TL sözleşme varlığı bulunuyor. Şüpheli ticari alacak karşılığı ise 66,3 milyon TL'den 101 milyon TL'ye yükseldi.
Ticari alacakların devir süresi 2025 sonundaki 92 günden 160 güne çıktı. Ticari borçların devir süresi de 78 günden 140 güne yükseldi. Şirket müşterilerine daha uzun vadeler sunarken tedarikçi vadelerini de uzatarak işletme sermayesi baskısını dengelemeye çalışıyor.
Stoklar Altı Ayda %37 Arttı
CWENE'nin stokları 3,47 milyar TL'den 4,77 milyar TL'ye yükseldi. Artışın önemli bölümü mamul, yarı mamul ve ticari mallarda gerçekleşti. Mamul stokları 1,01 milyar TL'den 1,77 milyar TL'ye çıktı.
| Stok Kalemi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İlk madde ve malzeme | 1,32 milyar TL | 1,56 milyar TL |
| Yarı mamuller | 519,4 milyon TL | 708,3 milyon TL |
| Mamuller | 1,01 milyar TL | 1,77 milyar TL |
| Ticari mallar | 195,6 milyon TL | 464,6 milyon TL |
| Diğer stoklar | 433,9 milyon TL | 266,7 milyon TL |
| Toplam stoklar | 3,47 milyar TL | 4,77 milyar TL |
Güneş Hücresi Yeni Büyüme Motoru Oldu
CWENE'nin ilk yarı satış kırılımında en dikkat çekici gelişme güneş hücresi satışları oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde bulunmayan hücre satış geliri 977,2 milyon TL'ye ulaştı ve toplam hasılatın yüzde 11'ini oluşturdu.
Proje dışı güneş paneli satışları yüzde 15,5 gerilerken, anahtar teslim proje satışları yüzde 15, invertör satışları yüzde 115 ve batarya satışları yüzde 114 arttı. Böylece panel satışlarındaki daralma yeni ürün ve proje gelirleriyle telafi edildi.
| Satış Kalemi | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Proje dışı panel satışları | 3,27 milyar TL | 2,76 milyar TL | -%15,5 |
| Proje satışları | 3,37 milyar TL | 3,87 milyar TL | +%15 |
| İnvertör satışları | 211,0 milyon TL | 454,5 milyon TL | +%115 |
| Hücre satışları | — | 977,2 milyon TL | Yeni gelir |
| Batarya satışları | 330,4 milyon TL | 705,9 milyon TL | +%114 |
| Diğer satışlar | 490,6 milyon TL | 350,8 milyon TL | -%28,5 |
İhracat Geliri Dört Katından Fazla Arttı
CWENE'nin yurt dışı satışları 178,1 milyon TL'den 769,6 milyon TL'ye yükseldi. Böylece ihracat geliri yıllık bazda yaklaşık yüzde 332 arttı. İhracatın toplam cirodaki payı yüzde 2,3'ten yüzde 8,4'e çıktı.
ABD başta olmak üzere yurt dışı pazarlara hücre, panel ve alüminyum ürünleri satılması, şirketin ihracat ürünlerinin çeşitlenmesini sağladı. Hücre üretiminin tam kapasiteye yaklaşması halinde ihracat payının önümüzdeki dönemlerde daha da yükselmesi mümkün olabilir.
Panel Üretimi ve Satışı Arttı
CW Enerji 2026'nın ilk yarısında 562 MW panel üretimi gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı dönemindeki 455 MW üretime göre artış yüzde 23,5 oldu. Panel satış hacmi ise 458 MW'tan 516 MW'a yükselerek yüzde 12,7 arttı.
| Operasyonel Gösterge | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Panel üretimi | 455 MW | 562 MW | +%23,5 |
| Panel satış hacmi | 458 MW | 516 MW | +%12,7 |
| İhracat geliri | 178,1 milyon TL | 769,6 milyon TL | +%332 |
| İhracatın cirodaki payı | %2,3 | %8,4 | +6,1 puan |
CWENE Dikey Entegrasyonda Hangi Aşamaya Geldi?
CW Enerji'nin üretim yapısı güneş paneliyle sınırlı değil. Şirket panel üretiminde kullanılan güneş hücresi, EVA ve alüminyum çerçeve gibi temel bileşenleri kendi bünyesinde üretmeye başladı. Bu yapı dışa bağımlılığı azaltırken hammadde tedarik güvenliği ve maliyet avantajı sağlıyor.
| Üretim Alanı | Mevcut Kapasite | Durum |
|---|---|---|
| Güneş paneli | Yıllık 1,8 GW | Üretimde |
| Güneş hücresi | Yıllık 1,2 GW | İlk faz üretimde |
| EVA, POE ve EPE | Yıllık 21,1 milyon m² | Üretimde |
| Alüminyum çerçeve | Aylık 1.000 ton | Üç faz tamamlandı |
| Batarya sistemleri | Yıllık 62.640 adet | Üretimde |
| Şirket bünyesindeki GES'ler | 34,57 MWp | 17 santral |
Hücre Kapasitesinde 5 GW Hedefi
CW Solar Cell bünyesinde kurulan ilk 1,2 GW'lık güneş hücresi üretim hattı Haziran 2025'te devreye alındı. Wafer dilimleme aşamasından başlayan üretim hattı, şirketin güneş hücresinde yerli ve entegre üretim kabiliyetine ulaşmasını sağladı.
Yönetim kurulunun 2 Nisan 2026 tarihli kararı doğrultusunda mevcut 1,2 GW hücre kapasitesinin yeni hatlar ve verimlilik yatırımlarıyla 2,5 GW'a çıkarılması hedefleniyor. HİT-30 Yüksek Teknoloji Yatırım Programı kapsamında ise kapasitenin kademeli olarak 5 GW seviyesine ulaştırılması planlanıyor.
Şirketin uzun vadeli hücre yatırım programının toplam büyüklüğünün yaklaşık 520 milyon dolar seviyesine ulaşması öngörülüyor. Bu hedef önemli bir büyüme fırsatı sunarken yeni yatırım harcaması, finansman ve kapasite kullanım risklerini de beraberinde getiriyor.
Fraunhofer ISE %25,11 Hücre Verimliliğini Doğruladı
CW Solar Cell'in seri üretim hattından alınan G12R boyutundaki güneş hücreleri Almanya'daki Fraunhofer ISE laboratuvarlarında test edildi. Ölçümlerde yüzde 25,11 hücre verimliliğine ulaşıldı ve sonuç uluslararası kalibrasyon sertifikasıyla doğrulandı.
Yüksek verimliliğin seri üretim hattında sürdürülebilir hale getirilmesi, şirketin hücre ihracatı ve yüksek katma değerli ürün satışları açısından rekabet gücünü destekleyebilir. Şirketin hücre üretimi için aldığı Yerli Malı Belgesi'ndeki yerlilik oranı yüzde 81,58 seviyesinde bulunuyor.
Yatırımlar Nasıl Finanse Ediliyor?
Hücre üretim yatırımının ilk fazı için sekiz yıl vadeli 1,85 milyar TL Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi kullanıldı. Ayrıca üretim tesisi taşınmazı 1,87 milyar TL bedelle Ziraat Katılım Bankası'na devredildi ve 38 milyon dolar tutarında, 60 ay vadeli finansal kiralama sözleşmesiyle geri kiralandı.
Bu işlemler yatırımın vadesiyle uyumlu uzun vadeli finansman sağlarken finansal kiralama yükümlülüklerinin artmasına neden oldu. Finansal kiralama borçlarının 2025 sonundaki 2,62 milyar TL'den 3,43 milyar TL'ye yükselmesinde sat-geri kirala işlemlerinin etkisi bulunuyor.
Raporlama döneminden sonra, 13 Temmuz 2026 tarihinde hâkim ortak Tarzan Tarık Sarvan tarafından şirket hesabına 296,95 milyon TL sermaye avansı aktarıldı. Bu kaynak yatırım ve işletme sermayesi finansmanına ek destek sağladı.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
İşletme Nakit Akışı
2,04 milyar TL FAVÖK'e karşılık yalnızca 61,7 milyon TL işletme nakdi üretildi. Nakit dönüşümünün güçlenmesi gerekiyor.
Ticari Alacaklar
Alacaklar 9,40 milyar TL'ye, tahsilat süresi 160 güne çıktı. Tahsilat süresinin gerilemesi bilanço kalitesini artıracaktır.
Stoklar
Stoklar altı ayda yüzde 37 arttı. Üretim artışının satış ve tahsilata zamanında dönüşmesi kritik önem taşıyor.
Finansman Giderleri
İlk yarı finansman gideri 1,49 milyar TL oldu. Faiz ve kur hareketleri vergi öncesi kârı etkileyebilir.
Hücre Satışları
Hücre satışları ilk yarıda 977 milyon TL'ye ulaştı. Kapasite kullanımı ve ihracatın devamı izlenmeli.
İkinci Çeyrek Kârlılığı
İkinci çeyrekte 103,4 milyon TL vergi öncesi zarar oluştu. Bu eğilimin üçüncü çeyrekte tersine dönmesi gerekiyor.
2,5 GW Kapasite Hedefi
Yeni hücre hatlarının devreye alınma tarihi, yatırım tutarı ve finansman yöntemi yakından takip edilmeli.
İhracat
İhracat payı yüzde 2,3'ten yüzde 8,4'e çıktı. ABD ve Avrupa satışlarının sürdürülebilirliği önem taşıyor.
CWENE İçin SWOT Analizi
Güçlü Yönler
- Panel, hücre, EVA ve alüminyum çerçeveyi kapsayan dikey entegrasyon
- İlk yarıda yüzde 22,4 FAVÖK marjı
- FAVÖK'te yıllık yüzde 79 artış
- Hücre satışlarından 977,2 milyon TL gelir
- İhracat gelirinde yüzde 332 büyüme
- Yüzde 81,58 yerlilik oranı
- Fraunhofer ISE doğrulamalı yüzde 25,11 hücre verimliliği
- 17,73 milyar TL'lik özkaynak tabanı
- YTAK ve HİT-30 gibi teşvik mekanizmalarına erişim
Zayıf Yönler
- FAVÖK'ün işletme nakdine dönüşümünün yüzde 3'te kalması
- Yaklaşık 9,43 milyar TL net finansal borç
- Nakit oranının yüzde 3'e gerilemesi
- 9,40 milyar TL'ye ulaşan ticari alacaklar
- Alacak tahsil süresinin 160 güne çıkması
- Stokların altı ayda yüzde 37 artması
- 1,49 milyar TL finansman gideri
- Net kârda ertelenmiş vergi gelirinin yüksek payı
- İkinci çeyrekte oluşan vergi öncesi zarar
Fırsatlar
- Hücre kapasitesinin önce 2,5 GW'a çıkarılması
- HİT-30 kapsamında uzun vadeli 5 GW hedefi
- ABD ve Avrupa'da Çin dışı güneş ekipmanı talebinin artması
- Hücre, alüminyum ve batarya ihracatının büyümesi
- Yerli üretim ve yatırım teşvikleri
- Enerji depolama ve elektrikli araç şarj pazarındaki büyüme
- Dikey entegrasyonun panel maliyetlerini düşürme potansiyeli
- Yeni iş ilişkilerinin satış ve tahsilata dönüşmesi
- 34,57 MWp GES portföyünden düzenli elektrik satış geliri
Tehditler
- Çin kaynaklı düşük fiyatlı panel ve hücre rekabeti
- Küresel panel fiyatlarındaki düşüş
- Döviz bazlı kredi ve kiralama yükümlülükleri
- Yüksek TL faizlerinin finansman maliyetini artırması
- Proje tahsilatlarında gecikme riski
- 5 GW yatırım programının yeni finansman ihtiyacı yaratması
- Alacak ve stok büyümesinin likidite baskısına dönüşmesi
- Ertelenmiş vergi gelirinin tekrarlanmaması
- Yeni kapasitenin düşük kullanım oranıyla çalışması riski
CWENE'de Büyüme Güçlü, Nakit Kalitesi Takip Edilmeli
CWENE'nin 2026 ilk yarı bilançosu, şirketin güneş paneli üreticisinden daha kapsamlı bir enerji teknolojileri şirketine dönüşmeye başladığını gösteriyor. Hücre, batarya, invertör, alüminyum çerçeve ve EPC gelirlerinin katkısıyla ürün yapısı çeşitlenirken brüt kâr ve FAVÖK marjları güçlendi.
Güneş hücresinin altı ayda 977,2 milyon TL gelir üretmesi, ihracatın dört katından fazla büyümesi ve panel üretim hacminin yüzde 23,5 artması operasyonel taraftaki olumlu gelişmeler olarak öne çıkıyor.
Buna karşılık bilanço büyümesinin ticari alacaklar, stoklar ve peşin ödenmiş giderlerde yoğunlaşması nakit dönüşümünü zayıflatıyor. Yaklaşık 9,43 milyar TL net finansal borç, 1,49 milyar TL finansman gideri ve 1,70 milyar TL civarındaki negatif serbest nakit akışı yatırım döneminin finansal yükünü ortaya koyuyor.
Kaynaklar
- CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ — 30 Haziran 2026 tarihinde sona eren döneme ait özet konsolide finansal tablolar ve sınırlı denetim raporu
- CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ — 1 Ocak-30 Haziran 2026 Ara Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ — 31 Mart 2026 tarihli özet konsolide finansal tablolar ve faaliyet raporu
- CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ — 2025 yılı faaliyet raporu ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide finansal veriler
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — CWENE finansal raporları ve özel durum açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama standardı uygulanmıştır. Önceki dönem karşılaştırmalı verileri ilgili raporlama tarihinin satın alma gücü esas alınarak yeniden düzenlenmiş olabilir. Bu nedenle farklı ara dönem raporlarında yer alan geçmiş dönem tutarları arasında değişiklik görülebilir.
2026 ilk çeyrek finansal tabloları sınırlı denetimden geçmemiş, 2026 ilk yarı finansal tabloları ise sınırlı denetimden geçmiştir. Haberdeki oran ve hesaplamalar kamuya açıklanan veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır.