CRFSA | 2026/6 BİLANÇO ANALİZİ

CarrefourSA’da Satışlar Geriledi, Yeni Ortak Bilançoya Güç Verdi

CarrefourSA'nın 2026 ilk yarı satışları reel olarak yüzde 10,6 gerilerken brüt kâr marjı yüzde 22,5'e indi. İkinci çeyrekte esas faaliyet zararının yarı yarıya azalması operasyonel toparlanma sinyali verdi. Yeni ortak Yeni Mağazacılık'ın bilanço tarihinden sonra sağladığı yaklaşık 15,9 milyar TL sermaye avansı ise şirketin borç ve özkaynak yapısında yeni bir dönemin kapısını açtı.

CarrefourSA CRFSA 2026 altı aylık bilanço analizi mağazalar satışlar brüt kâr finansman gideri negatif özkaynak ve yeni ortak sermaye desteği

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul'da CRFSA koduyla işlem gören CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ, 2026 yılının ilk yarısında satış daralması, yüksek finansman giderleri ve negatif özkaynak baskısıyla karşı karşıya kaldı. Şirketin ikinci çeyrek faaliyet sonuçlarında belirgin iyileşme görülmesine rağmen 30 Haziran 2026 tarihli bilanço, işletme sermayesi ve kısa vadeli borçlar bakımından kırılgan görünümünü korudu.

CarrefourSA'nın ilk yarı hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 10,6 düşerek 43,59 milyar TL'ye geriledi. Brüt kâr yüzde 14,3 azalarak 9,81 milyar TL olurken esas faaliyet zararı 4,73 milyar TL, net dönem zararı ise 3,61 milyar TL olarak açıklandı.

Buna karşılık yılın ikinci çeyreğinde esas faaliyet zararının ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 50 azalması, maliyet kontrolünün ve operasyonel verimlilik adımlarının sonuç vermeye başladığını gösterdi. Bilanço sonrası dönemde şirket kontrolünün Yeni Mağazacılık'a geçmesi ve yeni ortağın sağladığı yüksek tutarlı sermaye avansı, finansal görünümün bundan sonraki çeyreklerde yeniden şekillenmesine neden olacak.

Haberin özeti: CRFSA, 2026 ilk yarıda 43,59 milyar TL hasılat, 9,81 milyar TL brüt kâr ve 3,61 milyar TL net zarar açıkladı. Finansman gideri yüzde 29,8 artarak 5,79 milyar TL'ye çıkarken özkaynaklar eksi 4,94 milyar TL'ye geriledi. Şirket kontrolünü devralan Yeni Mağazacılık'ın 10 Ağustos 2026 itibarıyla sağladığı toplam sermaye avansı yaklaşık 15,9 milyar TL'ye ulaştı. Söz konusu destek 30 Haziran bilançosuna dahil değildir.

CRFSA'nın Bilançosu Nasıl Değişti?

CarrefourSA'nın toplam varlıkları, 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden düzenlenen 2025 sonu verilerinde 44,08 milyar TL seviyesindeydi. Toplam varlıklar 31 Mart 2026'da 37,89 milyar TL'ye geriledikten sonra haziran sonunda 42,66 milyar TL'ye yükseldi.

Dönen varlıklar mart sonundaki 14,57 milyar TL'den 17,83 milyar TL'ye, nakit ve nakit benzerleri ise 1,99 milyar TL'den 3,64 milyar TL'ye çıktı. Ancak haziran sonu nakit seviyesi, 2025 sonundaki düzeltilmiş 5,27 milyar TL'nin hâlâ yüzde 30,8 altında kaldı.

Bilanço Kalemi 2025/12 2026/3 2026/6
Dönen varlıklar 19,38 milyar TL 14,57 milyar TL 17,83 milyar TL
Nakit ve nakit benzerleri 5,27 milyar TL 1,99 milyar TL 3,64 milyar TL
Stoklar 11,03 milyar TL 9,52 milyar TL 10,59 milyar TL
Toplam varlıklar 44,08 milyar TL 37,89 milyar TL 42,66 milyar TL
Kısa vadeli yükümlülükler 40,42 milyar TL 36,24 milyar TL 42,68 milyar TL
Özkaynaklar -1,16 milyar TL -2,97 milyar TL -4,94 milyar TL

TMS 29 uygulaması nedeniyle 2025 sonu rakamları ilgili ara dönem raporlarında raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden düzenlenmektedir. Bu nedenle farklı raporlardan alınan mart ve haziran tutarlarında nominal fark yerine bilanço yönü ve finansal oranlar daha sağlıklı karşılaştırma sunuyor.

Negatif Özkaynak 4,94 Milyar TL'ye Ulaştı

CRFSA'nın özkaynakları 2025 sonunda eksi 1,16 milyar TL düzeyindeyken mart sonunda eksi 2,97 milyar TL'ye, haziran sonunda ise eksi 4,94 milyar TL'ye geriledi. Birikmiş zararların artması, bilanço kalitesini baskılayan en önemli unsur olmaya devam etti.

Şirket, Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesi kapsamında yaptığı değerlendirmede izin verilen düzeltmeleri dikkate alarak hesaplanan özkaynak tutarının 6,83 milyar TL olduğunu ve bu nedenle TTK 376 kapsamında sermaye kaybı veya borca batıklık durumunda bulunmadığını açıkladı. Ancak finansal tablolardaki negatif özkaynak, yatırımcı açısından borçluluk ve sermaye ihtiyacının izlenmesini zorunlu kılıyor.

Kısa Vadeli Borçlar Dönen Varlıkları Aştı

Şirketin kısa vadeli yükümlülükleri haziran sonunda 42,68 milyar TL'ye yükselirken dönen varlıklar 17,83 milyar TL'de kaldı. Böylece net işletme sermayesi açığı yaklaşık 24,85 milyar TL'ye ulaştı. Cari oran 0,42, stokların dışarıda bırakıldığı likidite oranı ise 0,17 seviyesinde gerçekleşti.

Likidite Göstergesi 2025/12 2026/3 2026/6
Cari oran 0,48 0,40 0,42
Likidite oranı 0,21 0,14 0,17
Net işletme sermayesi -21,04 milyar TL -21,67 milyar TL -24,85 milyar TL

Kısa Vadeli Finansal Borç 22,96 Milyar TL'ye Çıktı

Kısa vadeli borçlanmalar 2025 sonundaki düzeltilmiş 18,62 milyar TL'den 22,96 milyar TL'ye yükseldi. Diğer finansal yükümlülükler ve nakit dikkate alındığında, kiralama borçları hariç yaklaşık net finansal borç 13,70 milyar TL'den 19,54 milyar TL'ye çıktı. Bu hesaplamaya göre artış yüzde 42,6 oldu.

Borçtaki yükseliş yalnızca bilanço büyüklüğünü değil, gelir tablosundaki faiz yükünü de artırdı. Şirketin kısa vadeli fonlama ihtiyacının kalıcı biçimde azalması için sermaye desteğinin borç kapatmaya yönlendirilmesi ve esas faaliyetlerin nakit üretmeye başlaması gerekiyor.

İlk Yarı Satışları Yüzde 10,6 Geriledi

CRFSA'nın 2025 ilk yarıda 48,73 milyar TL olan hasılatı, 2026'nın aynı döneminde 43,59 milyar TL'ye geriledi. Reel satış daralması yüzde 10,6 olurken brüt kâr yüzde 14,3 düşerek 9,81 milyar TL'ye indi. Brüt kâr marjı da yüzde 23,48'den yüzde 22,50'ye geriledi.

Gelir Tablosu 2025/6 2026/6 Değişim
Hasılat 48,73 milyar TL 43,59 milyar TL -%10,6
Brüt kâr 11,44 milyar TL 9,81 milyar TL -%14,3
Esas faaliyet zararı -5,00 milyar TL -4,73 milyar TL Zararda %5,4 azalma
Finansman gideri -4,46 milyar TL -5,79 milyar TL +%29,8
Net zarar -4,27 milyar TL -3,61 milyar TL Zararda %15,6 azalma

İkinci Çeyrekte Faaliyet Zararı Yarı Yarıya Azaldı

İkinci çeyreğin en dikkat çekici gelişmesi, satışlar yatay kalmasına rağmen faaliyet zararındaki düşüş oldu. Aynı satın alma gücüyle hesaplanan ilk çeyrek hasılatı yaklaşık 21,74 milyar TL, ikinci çeyrek hasılatı ise 21,85 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Buna karşılık esas faaliyet zararı ilk çeyrekteki 3,16 milyar TL'den ikinci çeyrekte 1,57 milyar TL'ye geriledi. Esas faaliyet zarar marjı eksi yüzde 14,53'ten eksi yüzde 7,20'ye iyileşti. Yaklaşık FAVÖK zararı da 1,91 milyar TL'den 351 milyon TL'ye düştü.

Çeyreklik Görünüm 2026 Q1* 2026 Q2
Hasılat 21,74 milyar TL 21,85 milyar TL
Brüt kâr 4,90 milyar TL 4,91 milyar TL
Esas faaliyet zararı -3,16 milyar TL -1,57 milyar TL
Finansman gideri -2,64 milyar TL -3,15 milyar TL
Net zarar -1,87 milyar TL -1,73 milyar TL

* Birinci çeyrek tutarları, altı aylık finansal tablodan doğrudan açıklanan ikinci çeyrek tutarlarının çıkarılmasıyla, 30 Haziran 2026 satın alma gücü üzerinden hesaplanmıştır.

Yangın ve Sigorta Geliri Çeyrekleri Etkiledi

Antalya deposunda 4 Ocak 2026 tarihinde meydana gelen yangın nedeniyle stok ve maddi duran varlıklarda 553,2 milyon TL değer düşüklüğü zararı oluştu. Şirket, sigorta poliçesi kapsamında 562,5 milyon TL tazminat gelirini finansal tablolara yansıttı.

Yangın zararının ilk çeyrekte, sigorta tazminatının ise ağırlıklı olarak ikinci çeyrekte kaydedilmesi, iki çeyrek arasındaki faaliyet zararı karşılaştırmasını etkiliyor. İlk yarı toplamında bu kalemler büyük ölçüde birbirini dengelerken ikinci çeyrekteki iyileşmenin tamamını kalıcı operasyonel performans olarak değerlendirmemek gerekiyor.

Finansman Gideri Kârlılığın Önündeki En Büyük Engel

Şirketin finansman gideri 2025 ilk yarıdaki 4,46 milyar TL'den yüzde 29,8 artışla 5,79 milyar TL'ye çıktı. Bunun 5,07 milyar TL'sini faiz giderleri, 635,2 milyon TL'sini kiralama yükümlülüklerine ilişkin faizler oluşturdu.

Ayrıca esas faaliyetlerden diğer giderler içinde 2,56 milyar TL vadeli alım faiz gideri bulunuyor. Finansman giderleri ile tedarik finansmanına benzeyen bu kalem birlikte değerlendirildiğinde toplam yük yaklaşık 8,35 milyar TL'ye ulaşıyor. Bu tutar, 9,81 milyar TL'lik ilk yarı brüt kârının yaklaşık yüzde 85'ine karşılık geliyor.

Kritik bilanço mesajı: CRFSA'nın temel sorunu yalnızca satış daralması değil. Yüksek kısa vadeli borç, negatif işletme sermayesi ve vadeli tedarik maliyetleri, mağazacılık faaliyetinden üretilen brüt kârın büyük bölümünü tüketiyor. Yeni sermayenin borç ve finansman giderini azaltması, dönüşümün en önemli koşulu olacak.

6,06 Milyar TL Parasal Kazanç Net Zararı Sınırladı

CRFSA, parasal yükümlülüklerinin parasal varlıklarından yüksek olması nedeniyle TMS 29 kapsamında 2026 ilk yarıda 6,06 milyar TL net parasal pozisyon kazancı kaydetti. Bu kazanç, 5,79 milyar TL finansman giderinin gelir tablosundaki etkisini önemli ölçüde dengeledi.

Bu nedenle 3,61 milyar TL'lik net zararın geçen yılın aynı dönemindeki 4,27 milyar TL zarardan düşük olması tek başına operasyonel kârlılık göstergesi olarak okunmamalı. Esas faaliyet zararı, negatif FAVÖK ve nakit çıkışı devam ettiği için kâr kalitesindeki temel iyileşmenin henüz tamamlandığı söylenemez.

İşletme Nakit Akışı Hâlâ Negatif

Şirket 2026 ilk yarıda işletme faaliyetlerinde 994,1 milyon TL net nakit kullandı. Geçen yılın aynı dönemindeki 1,55 milyar TL nakit çıkışına göre iyileşme sağlansa da ana faaliyetlerin hâlâ nakit üretmemesi finansal riskin sürdüğünü gösteriyor.

Maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları toplamı yaklaşık 348,8 milyon TL oldu. Net yatırım nakit çıkışı 956,8 milyon TL'den 316,5 milyon TL'ye geriledi. Yatırım harcamalarındaki düşüş nakdi korurken mağaza yenileme ve dijitalleşme yatırımlarının uzun vadeli büyüme üzerindeki etkisi ayrıca izlenmeli.

Bayilik Satışları Daralan Tabloda Pozitif Ayrıştı

Mağazacılık faaliyeti satışları 38,37 milyar TL'den 33,17 milyar TL'ye gerilerken bayilik satışları 5,02 milyar TL'den 5,61 milyar TL'ye yükseldi. Böylece bayilik kanalında yaklaşık yüzde 11,9 reel büyüme kaydedildi. Alternatif kanal satışları ise yüzde 9,6 düşerek 5,40 milyar TL oldu.

Satış Kanalı 2025/6 2026/6 Değişim
Mağazacılık faaliyeti satışları 38,37 milyar TL 33,17 milyar TL -%13,5
Bayilik satışları 5,02 milyar TL 5,61 milyar TL +%11,9
Alternatif kanal satışları 5,97 milyar TL 5,40 milyar TL -%9,6

Bayilik kanalındaki büyüme, şirketin daha düşük yatırım ihtiyacıyla mağaza ağını genişletmeyi hedefleyen hafif varlık stratejisini destekliyor. Ancak bayilik büyümesinin ana mağazacılık kanalındaki daralmayı telafi edecek büyüklüğe ulaşıp ulaşamayacağı önümüzdeki dönemlerin önemli göstergelerinden biri olacak.

Franchise Mağaza Sayısı 660'a Yükseldi

CarrefourSA'nın 2025 sonunda 632 olan franchise mağaza sayısı mart sonunda 635'e, haziran sonunda 660'a yükseldi. Süpermarket, gurme ve mini formatlarındaki şirket mağazalarının toplamı 585, hipermarket sayısı ise 19 olarak açıklandı. Böylece toplam mağaza ağı 1.264 noktaya ulaştı.

Mağaza Formatı 2025/12 2026/3 2026/6
Şirket mağazaları ve diğer formatlar 586 583 585
Franchise mağazalar 632 635 660
Hipermarketler 19 19 19
Toplam 1.237 1.237 1.264

CarrefourSA'nın Kontrolü Yeni Mağazacılık'a Geçti

Hacı Ömer Sabancı Holding'in yüzde 57,12 ve Carrefour Nederland BV'nin yüzde 32,16 oranındaki paylarının tamamının Yeni Mağazacılık'a devri, Rekabet Kurulu'nun koşullu izninin ardından 31 Temmuz 2026'da tamamlandı. Böylece Yeni Mağazacılık'ın CRFSA sermayesindeki doğrudan payı yüzde 89,28 oldu.

İşlemde CarrefourSA için 325 milyon dolar şirket değeri esas alındı. Net borç ve işletme sermayesi düzeltmeleri sonucunda Sabancı Holding'in Yeni Mağazacılık'a 85,48 milyon dolar ödeme yaptığı açıklandı. Bu sonuç, CarrefourSA'nın kapanış tarihindeki yüksek borç ve negatif işletme sermayesi yükünün işlem değerine etkisini gösterdi.

Yeni Ortaktan 15,9 Milyar TL Sermaye Avansı

Yeni Mağazacılık, şirket faaliyetlerinde ve finansal borçların azaltılmasında kullanılmak üzere 3 Ağustos'ta 4,05 milyar TL, 5 Ağustos'ta 4,75 milyar TL sermaye avansı sağladı. 10 Ağustos'ta yapılan yaklaşık 7,13 milyar TL ilave ödeme ile toplam sermaye avansı yaklaşık 15,93 milyar TL'ye ulaştı.

Söz konusu tutar 30 Haziran 2026 bilançosundaki 4,94 milyar TL negatif özkaynağın yaklaşık 3,2 katına ve kiralama yükümlülükleri hariç hesaplanan 19,54 milyar TL yaklaşık net finansal borcun yüzde 81'ine karşılık geliyor. Bu büyüklük, doğru kullanılması halinde bilanço yapısını ve finansman giderlerini önemli ölçüde değiştirebilir.

Ancak sermaye avansının 30 Haziran bilançosuna dahil olmadığı ve ilk nakit sermaye artırımında yeni ortağın sermaye koyma borcundan mahsup edilmesinin planlandığı unutulmamalı. Bu nedenle sermaye artırımının tutarı, fiyatı, rüçhan hakkı koşulları ve mevcut ortaklar üzerindeki olası sulanma etkisi yatırımcı açısından yakından izlenmeli.

Bilanço sonrası mekanik etki: 15,93 milyar TL'nin tamamının özkaynağa dönüşmesi ve arada yeni zarar oluşmaması varsayımında, 30 Haziran'daki eksi 4,94 milyar TL özkaynak mekanik olarak yaklaşık artı 10,99 milyar TL'ye dönebilir. Bu hesap bir şirket tahmini değildir; sermaye desteğinin büyüklüğünü göstermek için yapılan basit karşılaştırmadır.

EBRD Finansmanı Yeni Ortağın Elini Güçlendirdi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Yeni Mağazacılık'ın CarrefourSA satın alımını desteklemek amacıyla 250 milyon dolarlık sürdürülebilirlik bağlantılı finansman sağladı. Paketin 200 milyon doları EBRD, 50 milyon doları ise FMO tarafından finanse edildi.

Bu kaynak doğrudan CRFSA'nın 30 Haziran bilançosunda yer alan bir kredi veya sermaye değildir. Bununla birlikte yeni ana ortağın satın alma finansmanı, uzun vadeli kaynak erişimi ve entegrasyon kapasitesi bakımından olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

Sermaye Artırımı

Sermaye avansının hangi tutar ve fiyatla sermayeye dönüştürüleceği, mevcut ortaklar üzerindeki sulanma etkisini belirleyecek.

Finansal Borç

Yeni kaynağın ne kadarının kısa vadeli borç ve tahvil kapatmada kullanılacağı üçüncü çeyrek bilançosunun en kritik kalemi olacak.

Finansman Gideri

5,79 milyar TL'lik ilk yarı finansman giderinin üçüncü ve dördüncü çeyrekte gerileyip gerilemediği izlenmeli.

Operasyonel FAVÖK

Sigorta tazminatı ve diğer tek seferlik kalemler dışarıda bırakıldığında faaliyetlerin pozitif FAVÖK üretmesi gerekiyor.

Nakit Akışı

İşletme nakit akışının negatiften pozitife dönmesi, sermaye desteğinin kalıcı bilanço iyileşmesine dönüşmesi açısından belirleyici olacak.

Franchise Büyümesi

Bayilik satışlarındaki yüzde 11,9 büyümenin kârlılığa ve nakit üretimine ne ölçüde yansıyacağı takip edilmeli.

Mağaza Optimizasyonu

Zarar eden mağazaların kapatılması ve A101 ağıyla olası lokasyon çakışmalarının nasıl yönetileceği önem taşıyor.

Brüt Kâr Marjı

Yüzde 22,5'e gerileyen brüt marjın satın alma ve lojistik sinerjileriyle yeniden yükselmesi operasyonel dönüşümü teyit edecek.

CRFSA İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
  • Türkiye genelinde 1.264 noktaya ulaşan yaygın mağaza ağı
  • Güçlü marka bilinirliği ve çok formatlı perakende yapısı
  • Bayilik satışlarında yüzde 11,9 reel büyüme
  • İkinci çeyrekte esas faaliyet zararının yaklaşık yarıya inmesi
  • Yeni ortaktan gelen 15,9 milyar TL'lik sermaye desteği
  • Yeni Mağazacılık'ın tedarik ve lojistik ölçeği
  • 30 Haziran itibarıyla 4,94 milyar TL negatif özkaynak
  • 24,85 milyar TL negatif net işletme sermayesi
  • 0,42 cari oran ve 0,17 likidite oranı
  • Negatif faaliyet sonucu ve negatif nakit akışı
  • Yüksek finansman ve vadeli tedarik maliyeti
  • Net zararın parasal pozisyon kazancına bağımlı görünümü
Fırsatlar Tehditler
  • Sermaye desteğiyle finansal borç ve faiz giderinin azaltılması
  • A101 ve CarrefourSA arasında satın alma ve lojistik sinerjisi
  • Franchise modeliyle daha düşük sermaye ihtiyacıyla büyüme
  • Zarar eden mağazaların kapatılmasıyla portföy optimizasyonu
  • Çevrim içi satış ve çok kanallı perakende kapasitesinin geliştirilmesi
  • Enerji ve ambalaj verimliliği yatırımlarıyla maliyet tasarrufu
  • Sermaye artırımında mevcut ortaklar için sulanma riski
  • Yüksek faiz ortamının finansman maliyetini baskılaması
  • Operasyonel toparlanmanın gecikmesi halinde yeni kaynağın erimesi
  • A101 ile mağaza ve müşteri segmenti çakışması
  • Entegrasyon, mağaza kapanışı ve yeniden yapılanma maliyetleri
  • Rekabet Kurulu koşulları ve pay alım teklifi sürecindeki belirsizlikler

CRFSA'da Bilanço Sonrası Yeni Dönem

CRFSA'nın 30 Haziran 2026 bilançosu tek başına değerlendirildiğinde satış daralması, negatif özkaynak, yüksek kısa vadeli borç ve finansman giderleri nedeniyle zayıf bir finansal yapıya işaret ediyor. İkinci çeyrekte faaliyet zararının önemli ölçüde azalması olumlu olsa da şirket henüz pozitif FAVÖK ve sürdürülebilir işletme nakit akışı üretemedi.

Yeni Mağazacılık'ın sağladığı yaklaşık 15,9 milyar TL sermaye avansı ise mevcut bilanço büyüklükleriyle karşılaştırıldığında oyunu değiştirebilecek bir kaynak niteliğinde. Sermaye desteğinin finansal borcu azaltması, tedarikçi vadelerini normalleştirmesi ve faiz giderini aşağı çekmesi halinde CRFSA'nın faaliyet performansındaki iyileşme net kâra daha güçlü yansıyabilir.

Buna rağmen CRFSA henüz yalnızca operasyonel sonuçlarla değerlendirilebilecek klasik bir bilanço hissesi görünümünde değil. Şirket, yeni ana ortak, sermaye artırımı ve yeniden yapılandırma sürecine bağlı özel durum ve dönüşüm hikâyesi taşıyor. Bu nedenle üçüncü çeyrekte borçların, finansman giderinin, özkaynakların ve nakit akışının hangi yönde değişeceği dönüşümün başarısını gösterecek temel göstergeler olacak.

Kaynaklar

  • CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ — 30 Haziran 2026 tarihli ara dönem özet finansal tablolar ve dipnotları
  • CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ — 1 Ocak - 30 Haziran 2026 ara dönemi faaliyet raporu
  • CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ — 31 Mart 2026 tarihli finansal tablolar ve faaliyet raporu
  • Kamuyu Aydınlatma Platformu — ortaklık devri, sermaye avansı ve raporlama dönemi sonrası şirket açıklamaları
  • Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ — CarrefourSA paylarının devrine ilişkin 31 Temmuz 2026 tarihli açıklama
  • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası — Yeni Mağazacılık'ın CarrefourSA satın alımına yönelik 250 milyon dolarlık finansman açıklaması