CIMSA | 2026/6 BİLANÇO ANALİZİ

Çimsa Çimento Satışlardaki Düşüşe Rağmen FAVÖK 2,6 Milyar TL’ye Ulaştı

Çimsa'nın 2026 ikinci çeyrek satışları yıllık yüzde 9,7 gerilemesine rağmen FAVÖK 2,62 milyar TL'ye, FAVÖK marjı yüzde 20,1'e yükseldi. İlk yarı net kârı 2,34 milyar TL'ye çıkarken nakdin 4,81 milyar TL'ye gerilemesi, net borcun yükselmesi ve negatif serbest nakit akışı bilançoda yakından izlenmesi gereken başlıklar oldu.

Çimsa CIMSA 2026 altı aylık bilanço analizi çimento fabrikası FAVÖK net kâr finansal borç nakit akışı CAC Mannok ve enerji yatırımları

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul'da CIMSA koduyla işlem gören Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ikinci çeyreğinde satışlardaki daralmaya rağmen kârlılık marjlarını güçlendirdi. Şirketin ikinci çeyrek konsolide net satışları yıllık yüzde 9,7 düşüşle 13 milyar TL olurken, FAVÖK 2,62 milyar TL ve FAVÖK marjı yüzde 20,1 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,6 seviyesinde bulunan FAVÖK marjının ikinci çeyrekte yüzde 20,1'e yükselmesi, operasyonel verimlilikte belirgin toparlanmaya işaret etti. Alternatif yakıt kullanımının korunması, operasyonel giderlerde sağlanan tasarruflar ve yenilenebilir enerji yatırımlarının katkısı marjları destekledi.

Buna karşılık bilanço tarafında nakit, likidite ve borçluluk göstergeleri daha temkinli bir görünüm ortaya koydu. Nakit ve nakit benzerleri 2025 sonundaki düzeltilmiş 11,47 milyar TL seviyesinden haziran sonunda 4,81 milyar TL'ye gerilerken, şirketin açıkladığı konsolide net borç 24,57 milyar TL'ye yükseldi.

Haberin özeti: CIMSA'nın ikinci çeyrek FAVÖK'ü 2,62 milyar TL'ye, FAVÖK marjı yüzde 20,1'e çıktı. Altı aylık hasılat yüzde 5,3 düşüşle 25,45 milyar TL olurken konsolide net kâr yüzde 47,5 artışla 2,34 milyar TL'ye ulaştı. Ancak ilk yarı serbest nakit akışı 4,73 milyar TL negatif gerçekleşti ve net borç/FAVÖK oranı 2,54 seviyesine yükseldi.

CIMSA'nın Satışları Ne Durumda?

Çimsa'nın 2025 yılının tamamındaki konsolide hasılatı, Mannok'un katkısıyla yıllık yüzde 24,6 artarak 45,91 milyar TL'ye ulaşmıştı. Konsolide satış hacmi aynı dönemde yüzde 26,1 yükselirken Mannok hariç satış hacmi büyümesi yüzde 17,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Güçlü 2025 bazının ardından 2026'nın ilk çeyreğinde satışlar yıllık yüzde 0,2 azalışla 11,63 milyar TL oldu. İkinci çeyrekte ise satışlar yıllık yüzde 9,7 gerileyerek 13 milyar TL'ye indi. Böylece 2026 ilk yarı hasılatı yüzde 5,3 düşüşle 25,45 milyar TL seviyesinde kaldı.

Gelir Tablosu Kalemi 2025/12 2026/3 2026/6
Hasılat 45,91 milyar TL 11,63 milyar TL 25,45 milyar TL
Brüt kâr 8,99 milyar TL 1,67 milyar TL 4,47 milyar TL
Brüt kâr marjı Yüzde 19,6 Yüzde 14,4 Yüzde 17,6
Esas faaliyet kârı 4,93 milyar TL 386,3 milyon TL 2,05 milyar TL
FAVÖK 8,24 milyar TL Yaklaşık 1,5 milyar TL 4,19 milyar TL
Konsolide net kâr 3,81 milyar TL 704,8 milyon TL 2,34 milyar TL
Ana ortaklık net kârı 3,10 milyar TL 640,7 milyon TL 2,01 milyar TL

2025/12 tam yıl, 2026/3 üç aylık ve 2026/6 altı aylık kümülatif sonuçları göstermektedir. TMS 29 nedeniyle tutarlar ilgili raporlama tarihinin satın alma gücüyle sunulmuştur.

Yurt Dışı Hacimler Türkiye'deki Daralmayı Dengeledi

2026 ilk yarıda yurt içi brüt satışlar yıllık yaklaşık yüzde 16,5 gerileyerek 8,54 milyar TL'ye indi. Yurt dışı brüt satışlar ise 19,63 milyar TL ile geçen yılın aynı dönemine yakın seyretti.

Şirketin uluslararası satış hacmi ilk çeyrekte yüzde 10,9, ikinci çeyrekte yüzde 7,8 arttı. Türkiye satış hacmi ise her iki çeyrekte de yıllık yüzde 6,8 geriledi. ABD'deki gri çimento öğütme tesisinin katkısı ile artan ticaret operasyonları yurt içindeki zayıf talebi kısmen dengeledi.

İkinci Çeyrekte FAVÖK Marjı Yüzde 20,1'e Yükseldi

Çeyreklik Görünüm 2026 Q1 2026 Q2
Hasılat 11,63 milyar TL 13,00 milyar TL
Brüt kâr 1,67 milyar TL 2,68 milyar TL
Esas faaliyet kârı 386,3 milyon TL 1,63 milyar TL
FAVÖK Yaklaşık 1,5 milyar TL 2,62 milyar TL
FAVÖK marjı Yüzde 12,6 Yüzde 20,1
Konsolide net kâr 704,8 milyon TL 1,58 milyar TL

İkinci çeyrekte satışların yıllık bazda gerilemesine rağmen FAVÖK marjının 1,5 puan artması operasyonel kalitenin en olumlu göstergesi oldu. İlk yarı FAVÖK'ü 4,19 milyar TL, FAVÖK marjı ise yüzde 16,5 seviyesinde gerçekleşti.

Alternatif yakıt kullanımı Türkiye'de yüzde 25, Buñol'da yüzde 31 ve Mannok'ta yüzde 77 seviyesinde kaldı. Enerji yoğun bir sektörde alternatif yakıt oranının artması, petrokok ve enerji fiyatlarındaki oynaklığa karşı şirketin maliyet direncini destekledi.

Net Kâr Arttı Ancak Parasal Kazanç Etkisi Yüksek

Çimsa'nın 2026 ilk yarı konsolide net kârı yıllık yüzde 47,5 artarak 2,34 milyar TL'ye çıktı. Ana ortaklık payına düşen net kâr ise 2,01 milyar TL oldu. İkinci çeyrek konsolide net kârı yıllık yüzde 43,8 artışla 1,58 milyar TL'ye ulaştı.

Bununla birlikte net kârın bileşimi dikkatle değerlendirilmeli. Şirket ilk yarıda 1,98 milyar TL net parasal pozisyon kârı yazdı. Net parasal pozisyon kârı, vergi öncesi kârın yaklaşık yüzde 61'ine karşılık geldi. Bu nedenle raporlanan net kârın tamamını operasyonel performansın ürünü olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır.

Kâr kalitesi mesajı: İkinci çeyrekte esas faaliyet kârı ve FAVÖK güçlü biçimde yükseldi. Ancak ilk yarı net kârının önemli bölümünün TMS 29 kaynaklı parasal pozisyon kazancıyla desteklenmesi nedeniyle nakit akışı ve faaliyet kârı net kârla birlikte izlenmeli.

CIMSA'nın Bilançosu Nasıl Değişti?

Bilanço Kalemi 2025/12* 2026/3** 2026/6
Nakit ve nakit benzerleri 11,47 milyar TL 5,14 milyar TL 4,81 milyar TL
Ticari alacaklar 9,21 milyar TL 8,74 milyar TL 9,87 milyar TL
Stoklar 7,99 milyar TL 7,32 milyar TL 8,07 milyar TL
Dönen varlıklar 29,44 milyar TL 22,47 milyar TL 23,98 milyar TL
Kısa vadeli yükümlülükler 26,68 milyar TL 23,29 milyar TL 27,30 milyar TL
Toplam varlıklar 109,05 milyar TL 92,97 milyar TL 99,32 milyar TL
Toplam özkaynaklar 51,17 milyar TL 45,19 milyar TL 47,46 milyar TL
Cari oran 1,10 0,96 0,88

* 2025/12 rakamları 30 Haziran 2026 satın alma gücüyle düzeltilmiş karşılaştırmalı değerlerdir. ** 2026/3 rakamları 31 Mart 2026 raporundaki satın alma gücüyle sunulmuştur. Farklı satın alma gücü tarihleri nedeniyle mart rakamlarının nominal değişiminden çok bilanço yönü esas alınmalıdır.

Nakit 4,81 Milyar TL'ye Geriledi

Bilanço tarafındaki en dikkat çekici değişim nakit pozisyonunda görüldü. Nakit ve nakit benzerleri haziran sonunda 4,81 milyar TL'ye indi. Ticari alacakların 9,87 milyar TL'ye, stokların ise 8,07 milyar TL'ye yükselmesi işletme sermayesinde nakit bağlanmaya devam edildiğini gösterdi.

Kısa vadeli yükümlülüklerin 27,30 milyar TL'ye yükselmesiyle cari oran 0,88'e, stoklar hariç yaklaşık likidite oranı ise 0,58'e geriledi. Dönen varlıkların kısa vadeli yükümlülükleri tam olarak karşılamaması, şirketin refinansman kapasitesini ve nakit üretimini daha önemli hale getiriyor.

Finansal Borçlar ve Net Borç Ne Durumda?

Finansal Borç Kalemi 2025/12* 2026/3 2026/6
Kısa vadeli finansal borçlar 8,80 milyar TL 9,29 milyar TL 10,14 milyar TL
Uzun vadeli finansal borçlar 25,61 milyar TL 19,22 milyar TL 20,92 milyar TL
Toplam finansal borç 34,41 milyar TL 28,51 milyar TL 31,06 milyar TL
Nakit ve nakit benzerleri 11,47 milyar TL 5,14 milyar TL 4,81 milyar TL
Muhasebe bazlı net finansal borç 22,94 milyar TL 23,38 milyar TL 26,25 milyar TL

* 2025/12 verileri haziran raporundaki düzeltilmiş karşılaştırmalı değerlerdir. Muhasebe bazlı net borç, toplam finansal borçtan nakit ve nakit benzerlerinin çıkarılmasıyla hesaplanmıştır.

Şirketin yatırımcı sunumunda kullandığı net borç tanımına göre net borç 2025 sonunda 18,23 milyar TL, mart sonunda 22,03 milyar TL ve haziran sonunda 24,57 milyar TL oldu. Net borç/FAVÖK oranı aynı dönemde 2,21'den önce 2,42'ye, ardından 2,54'e yükseldi.

Muhasebe bazlı hesapla şirketin açıkladığı net borç arasındaki fark, finansal kiralama yükümlülükleri ve şirketin kullandığı net borç tanımından kaynaklanıyor. Her iki hesaplama da aynı yöne işaret ediyor: Toplam borç 2025 sonuna göre azalmasına rağmen nakitteki daha hızlı düşüş net borcu artırdı.

Ayrıca uzun vadeli kredilerin kısa vadeye düşen kısmının 3,98 milyar TL'den 6,41 milyar TL'ye yükselmesi vade yapısında daha sıkı bir görünüme işaret etti. Şirketin 10 milyar TL'lik tahvil ve finansman bonosu ihraç tavanı ile EBRD kredi imkânı refinansman esnekliği sağlıyor.

Döviz Açığı Türev İşlemlerle Korunuyor

Çimsa'nın Mannok, Buñol ve ABD yatırımları nedeniyle finansal borçlarının önemli bölümü avro ve dolar cinsinden oluşuyor. Haziran sonunda parasal net yabancı para açık pozisyonu yaklaşık 9,95 milyar TL seviyesindeydi. Buna karşılık hedge işlemleri dahil edildiğinde açık pozisyon yaklaşık 222 milyon TL'ye kadar geriledi.

Şirket Buñol, Mannok ve ABD projelerindeki değişken faizli krediler için faiz swapları kullanıyor; ticari döviz açıkları için de forward ve swap işlemleri gerçekleştiriyor. Bu uygulamalar kur ve faiz riskini önemli ölçüde sınırlasa da riskten korunma fonları ile yabancı para çevrim farkları özkaynaklarda dönemsel oynaklık yaratabiliyor.

Nakit Akışı Neden Zayıfladı?

Nakit Akışı Kalemi 2026/3 2026/6
İşletme faaliyetlerinden nakit akışı -3,24 milyar TL -1,59 milyar TL
İşletme sermayesi değişimi -3,13 milyar TL -3,03 milyar TL
Sabit kıymet yatırımları -574,5 milyon TL -2,26 milyar TL
Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı -685,7 milyon TL -3,14 milyar TL
Serbest nakit akışı -3,93 milyar TL -4,73 milyar TL

Çimsa 2025 yılında yoğun yatırımlara rağmen 1,37 milyar TL pozitif serbest nakit akışı üretmişti. Buna karşılık 2026'nın ilk çeyreğinde ticari alacaklar ve ticari borçlardaki hareketlerin etkisiyle işletme sermayesi 3,13 milyar TL nakit tüketti. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 3,24 milyar TL negatif oldu.

İkinci çeyrekte operasyonel kârlılığın yükselmesiyle altı aylık işletme nakit açığı 1,59 milyar TL'ye geriledi. Bu gelişme ikinci çeyrekte nakit üretiminin toparlandığını gösterse de 2,26 milyar TL sabit kıymet yatırımı ve Mannok'taki kalan payın alımı nedeniyle ilk yarı serbest nakit akışı 4,73 milyar TL negatif gerçekleşti.

Nakit akışı mesajı: İlk çeyrekteki 3,24 milyar TL negatif işletme nakit akışı ikinci çeyrekte kısmen telafi edildi. Ancak ilk yarı sonunda işletme nakit akışı hâlâ 1,59 milyar TL, serbest nakit akışı ise 4,73 milyar TL negatif. Net borcun gerilemesi için operasyonel kârın düzenli nakit üretimine dönüşmesi gerekiyor.

CAC Kapasitesi Yüzde 50 Arttı

Mersin Fabrikası'ndaki yeni kalsiyum alüminat çimentosu tesisi, bilanço döneminden sonra 14 Temmuz 2026'da devreye alındı. Yeni tesisle yıllık CAC klinker kapasitesi 131 bin tondan 197 bin tona yükseldi. Yaklaşık yüzde 50,4'lük kapasite artışı, Çimsa'nın global CAC pazarındaki üçüncü büyük üretici konumunu güçlendirdi.

CAC, standart gri çimentoya kıyasla daha yüksek katma değer ve daha geniş fiyatlama gücü taşıyan özel bir ürün. Yeni kapasitenin satışa dönüşmesi, ikinci yarıdan itibaren ürün karmasını ve FAVÖK marjını destekleyebilecek en önemli katalizörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Houston Yatırımı Uluslararası Büyümeyi Destekliyor

Çimsa'nın Houston Limanı'ndaki yıllık ortalama 600 bin ton kapasiteli gri çimento öğütme tesisi Ekim 2025'te üretime başladı. Şirket böylece ABD pazarındaki beyaz çimento faaliyetlerine gri çimentoyu da ekledi. Liman ve demiryoluna yakın tesis, lojistik avantajıyla ABD satış hacimlerindeki büyümenin önemli kaynaklarından biri oldu.

Mannok'un Kalan Yüzde 5,3 Payı Alındı

Çimsa Ireland Limited, Mannok Holdings DAC'taki kalan yüzde 5,3 payı 20,48 milyon avro karşılığında satın aldı. İşlemin 30 Haziran 2026 finansallarındaki nakit çıkışı 1,09 milyar TL oldu ve Çimsa Ireland'ın Mannok'taki payı yüzde 100'e ulaştı.

Mannok; yıllık 1,2 milyon ton gri çimento, 9,5 milyon gaz beton blok, 12 milyon çatı kiremidi, 800 bin metreküp PIR yalıtım ve 14 bin ton geri dönüştürülebilir ambalaj kapasitesiyle Çimsa'nın ürün ve coğrafya çeşitliliğini artırıyor. Buna karşılık satın alma finansmanı ve entegrasyon süreci bilanço riskini de beraberinde getiriyor.

Enerji Yatırımları Maliyetleri Düşürecek

Eskişehir Fabrikası'nda 5.500 kWp DC kurulu güce sahip atık ısıdan elektrik üretim tesisi devreye alındı. Tesisin fabrikanın yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25'ini karşılaması bekleniyor. Mart 2025'te devreye giren güneş enerjisi santraliyle birlikte Eskişehir Fabrikası'nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ı şirketin kendi üretiminden sağlanabilecek.

Çimsa'nın yatırım harcamalarının satışlara oranı 2025'te yüzde 15,3 seviyesindeyken 2026 ilk yarıda yüzde 8,9'a geriledi. Büyük projelerin tamamlanma aşamasına gelmesi, önümüzdeki dönemde yatırım harcamalarının normalleşmesi ve serbest nakit akışının güçlenmesi açısından fırsat oluşturuyor.

Türkiye ve Dünya Çimento Sektöründe Görünüm

Türkiye çimento sektörü yaklaşık 105 milyon ton üretim kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise beşinci büyük üreticisi konumunda. TÜRKÇİMENTO verilerine göre ülkede 56 entegre fabrika ve 21 öğütme tesisi faaliyet gösteriyor.

2026 Ocak-Nisan döneminde Türkiye'de çimento üretimi yüzde 2,4, iç satışlar yüzde 4,2 geriledi. Çimento ihracatı yüzde 3,9 artarken klinker ihracatı yüzde 36,1 düştü. Çimsa'nın faaliyet gösterdiği bölgelerdeki tüketim daralmasının ülke ortalamasından daha yüksek olması yurt içi satışlar üzerinde baskı oluşturdu.

Küresel sektörde enerji verimliliği, alternatif yakıt, düşük karbonlu ürünler ve karbon yakalama yatırımları öne çıkıyor. Çimsa'nın beyaz çimento ve CAC gibi özel ürünleri ile GES, atık ısı ve alternatif yakıt yatırımları bu dönüşümde rekabet avantajı sağlayabilir. Buna karşılık Avrupa'daki zayıf inşaat talebi, karbon maliyetleri ve küresel kapasite fazlası fiyatlama gücü açısından risk oluşturuyor.

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

FAVÖK Marjı

İkinci çeyrekte yüzde 20,1'e yükselen FAVÖK marjının üçüncü çeyrekte korunup korunmadığı izlenmeli.

Net Borç

Şirket tanımıyla 24,57 milyar TL'ye çıkan net borcun yatırım harcamaları normalleştikçe gerileyip gerilemeyeceği önemli.

Nakit Akışı

Negatif işletme ve serbest nakit akışının kalıcı biçimde pozitife dönmesi bilanço kalitesi açısından kritik.

CAC Satışları

Yeni 66 bin tonluk CAC kapasitesinin satışlara, ihracata ve FAVÖK marjına katkısı takip edilmeli.

Houston

Yıllık 600 bin ton kapasiteli gri çimento tesisinin kapasite kullanım oranı uluslararası büyüme için belirleyici olacak.

Mannok

Mannok'un operasyonel kârlılığı, entegrasyonu ve borç geri ödeme kapasitesine katkısı yakından izlenmeli.

Likidite

0,88'e gerileyen cari oran ile 6,41 milyar TL'ye çıkan uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmı takip edilmeli.

Yurt İçi Talep

Türkiye satış hacmindeki yüzde 6,8'lik daralmanın üçüncü çeyrekte sona erip ermediği önemli olacak.

CIMSA İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
  • Beyaz çimento ve CAC gibi yüksek katma değerli ürünler
  • İkinci çeyrekte yüzde 20,1 FAVÖK marjı
  • ABD, İspanya, Almanya ve İrlanda'ya yayılan faaliyet ağı
  • Uluslararası satış hacimlerindeki büyüme
  • Alternatif yakıt ve yenilenebilir enerji yatırımları
  • Sabancı Holding desteği ve refinansman erişimi
  • Döviz açığının türev araçlarla büyük ölçüde korunması
  • Nakdin 4,81 milyar TL'ye gerilemesi
  • Net borç/FAVÖK oranının 2,54'e yükselmesi
  • Cari oranın 0,88'e düşmesi
  • İlk yarıda 4,73 milyar TL negatif serbest nakit akışı
  • Net kârda parasal pozisyon kazancının yüksek payı
  • Yüksek şerefiye ve maddi olmayan duran varlıklar
  • Kısa vadeye düşen finansal borçların artması
Fırsatlar Tehditler
  • Yeni CAC kapasitesinin ikinci yarı satışlarına katkısı
  • Houston gri çimento tesisinde kapasite artışı
  • Mannok'un ürün ve coğrafya çeşitliliği
  • Yatırım harcamalarının normalleşmesi
  • Atık ısı ve GES yatırımlarıyla enerji tasarrufu
  • Düşük karbonlu ürün talebindeki büyüme
  • Serbest nakit akışının pozitife dönme potansiyeli
  • Türkiye'de çimento talebindeki daralmanın uzaması
  • Avrupa'daki zayıf inşaat faaliyeti
  • Avro ve dolar cinsi borçların kur ve faiz maliyeti
  • Enerji, petrokok ve karbon maliyetlerindeki artış
  • Mannok ve diğer satın almalarda entegrasyon riski
  • Negatif serbest nakit akışının devam etmesi
  • Küresel kapasite fazlasının fiyatları baskılaması

Sermayesi ve Temettü Geçmişi

Çimsa'nın kayıtlı sermaye tavanı 10 milyar TL, çıkarılmış ve tamamı ödenmiş sermayesi 945 milyon 591 bin 94 TL'dir. Hacı Ömer Sabancı Holding yüzde 54,54, Akçansa yüzde 8,98 paya sahiptir. Şirkette imtiyazlı pay bulunmamaktadır.

2026 ilk yarıda şirket sermayesinde bedelli veya bedelsiz artırım yapılmadı. Çimsa 2024'te 1 milyar TL, 2025'te 600 milyon TL ve 2026'da 700 milyon TL brüt nakit temettü dağıttı. 2026 yılı hisse başına brüt temettü tutarı 0,7403 TL oldu. Şirket düzenli temettü ödese de düşük verim nedeniyle yatırım hikâyesinin ana ekseni temettüden çok küresel büyüme ve özel ürün kapasitesidir.

CIMSA'da Operasyonel Toparlanma Güçlü, Nakit Akışı Yakın Takipte

CIMSA'nın 2026 ikinci çeyrek sonuçları, satışlardaki daralmaya rağmen operasyonel verimlilikte belirgin iyileşme yaşandığını gösterdi. FAVÖK'ün 2,62 milyar TL'ye, FAVÖK marjının yüzde 20,1'e ve konsolide net kârın 1,58 milyar TL'ye ulaşması ikinci çeyreğin en güçlü göstergeleri oldu.

Bununla birlikte ilk yarı net kârındaki artışın nakit akışına aynı ölçüde yansımadığı görülüyor. İşletme faaliyetlerinden 1,59 milyar TL, serbest nakit akışında ise 4,73 milyar TL açık oluştu. Nakit 4,81 milyar TL'ye inerken şirketin açıkladığı net borç 24,57 milyar TL'ye, net borç/FAVÖK oranı 2,54'e çıktı.

Yatırım tarafında ise büyümeyi destekleyecek önemli projeler devreye giriyor. Mersin'deki CAC kapasitesinin yüzde 50 artması, Houston gri çimento tesisinin katkısı, Mannok'un tamamının alınması ve Eskişehir enerji yatırımları Çimsa'nın gelecek dönem FAVÖK potansiyelini güçlendiriyor.

Şirket, Türkiye gri çimento pazarına bağımlı klasik bir üreticiden; beyaz çimento, CAC, yalıtım, yapı malzemeleri ve geri dönüştürülebilir ambalaj ürünleri bulunan uluslararası bir platforma dönüşüyor. Bu dönüşüm ürün ve coğrafya çeşitliliği sağlarken borç, kur, faiz ve entegrasyon risklerini de artırıyor.

CIMSA'nın bilanço dönüşümünün teyit edilmesi için üçüncü çeyrekte üç gösterge öne çıkacak: yüzde 20 seviyesine ulaşan FAVÖK marjının korunması, negatif serbest nakit akışının pozitife dönmesi ve net borç/FAVÖK oranının gerilemeye başlaması. CAC ve Houston yatırımlarının yeni satış üretmesiyle bu üç göstergede eş zamanlı iyileşme görülmesi, operasyonel toparlanmayı daha güçlü bir bilanço hikâyesine dönüştürebilir.

Kaynaklar

  • Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak-30 Haziran 2026 hesap dönemine ait sınırlı denetimden geçmiş konsolide finansal tablolar ve dipnotları
  • Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 1 Ocak-30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Ara Dönem Faaliyet Raporu
  • Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 31 Mart 2026 finansal sonuçlar bilgilendirme bülteni ve faaliyet raporu
  • Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ — 2025 finansal sonuçlar bilgilendirme bülteni
  • Kamuyu Aydınlatma Platformu — CIMSA finansal raporları, sermaye, temettü ve şirket bildirimleri
  • TÜRKÇİMENTO — 2026 Ocak-Nisan dönemi üretim, iç satış ve ihracat verileri
  • Uluslararası Enerji Ajansı — Küresel çimento sektöründe enerji verimliliği ve düşük karbon dönüşümü değerlendirmeleri