CATES | 2026/6 BİLANÇO ANALİZİ

Çates Elektrik'in Kasası Güçlü Ama Santral Zarar Yazıyor

Çates Elektrik, 2026'nın ilk yarısında 4,68 milyar TL hasılat açıklarken 786,6 milyon TL brüt zarar ve 262,4 milyon TL net zarar kaydetti. Buna karşılık yaklaşık 1 milyar TL nakit ve düşük finansal borç sayesinde şirket net nakit pozisyonunu korudu. Bilanço güçlü kalırken santralin üretim performansı ve elektrik üretim maliyetleri kârlılık üzerinde baskı oluşturdu.

Çates Elektrik CATES 2026 altı aylık bilanço analizi hasılat brüt zarar net zarar nakit finansal borç elektrik üretimi EÜAŞ ve kömür yatırımları

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul'da CATES koduyla işlem gören Çates Elektrik Üretim AŞ'nin 2026 ilk yarı bilançosunda finansal yapı ile operasyonel performans birbirinden belirgin biçimde ayrıştı. Şirket düşük finansal borç ve yüksek özkaynak yapısını korurken elektrik üretim faaliyetlerinde maliyet baskısı devam etti.

CATES'in 2026 ilk yarı hasılatı 4,68 milyar TL'ye ulaşmasına rağmen satışların maliyeti 5,47 milyar TL oldu. Böylece şirketin brüt zararı 786,6 milyon TL'ye, esas faaliyet zararı ise yaklaşık 969,4 milyon TL'ye ulaştı.

Haberin özeti: CATES 2026'nın ilk yarısında 4,68 milyar TL hasılat, 786,6 milyon TL brüt zarar ve 262,4 milyon TL net zarar açıkladı. Şirketin 30 Haziran itibarıyla nakdi 1,00 milyar TL, özkaynakları 14,78 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Finansal borçların düşük olması bilanço açısından güçlü görünümü korurken, elektrik üretim maliyetleri ve santralin çalışma performansı kârlılık açısından temel risk olmaya devam ediyor.

CATES'in Bilançosu Nasıl Değişti?

TMS 29 enflasyon muhasebesi nedeniyle geçmiş dönem rakamları raporlama tarihinin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebiliyor. Bu nedenle 2025 sonu karşılaştırmasında 30 Haziran 2026 finansal raporundaki yeniden ifade edilmiş tutarların dikkate alınması gerekiyor.

Bilanço Kalemi 2025/12 2026/6 Değişim
Nakit ve nakit benzerleri 1,414 milyar TL 1,004 milyar TL -%29,0
Toplam varlıklar 17,64 milyar TL 16,76 milyar TL -%5,0
Finansal borçlar Yaklaşık 112 milyon TL Yaklaşık 168 milyon TL Artış
Net finansal pozisyon Yaklaşık 1,30 milyar TL net nakit Yaklaşık 836 milyon TL net nakit Net nakit azaldı
Özkaynaklar 15,03 milyar TL 14,78 milyar TL -%1,6

CATES Hâlâ Net Nakit Pozisyonunda

CATES bilançosunun en güçlü taraflarından biri finansal borçluluğun oldukça düşük olması. Şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla finansal borçları yaklaşık 168 milyon TL seviyesindeyken nakit ve nakit benzerleri 1,004 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Bu rakamlar üzerinden bakıldığında CATES yaklaşık 836 milyon TL net nakit pozisyonunu koruyor. Dolayısıyla şirketin mevcut bilançosunda yüksek finansal kaldıraçtan kaynaklanan bir borç baskısı öne çıkmıyor.

Bununla birlikte nakit ve nakit benzerlerinin 2025 sonundaki 1,414 milyar TL seviyesinden 1,004 milyar TL'ye gerilemesi, yaklaşık 410 milyon TL'lik düşüşe işaret ediyor.

Özkaynaklar 14,78 Milyar TL ile Güçlü

CATES'in toplam varlıkları 2025 sonundaki 17,64 milyar TL'den 16,76 milyar TL'ye gerilerken özkaynakları 15,03 milyar TL'den 14,78 milyar TL'ye indi.

Buna rağmen özkaynakların toplam varlıklara oranının oldukça yüksek kalması, şirketin varlıklarının büyük bölümünü özkaynakla finanse ettiğini gösteriyor. Bu yapı CATES'i yüksek borçlu elektrik üretim şirketlerinden önemli ölçüde ayrıştırıyor.

2025/12–2026/3–2026/6 Finansal Görünüm

Gösterge 2025/12 2026/3 2026/6
Nakit 1,41 milyar TL Yaklaşık 1,00 milyar TL 1,00 milyar TL
Özkaynak 15,03 milyar TL Yaklaşık 13,28 milyar TL* 14,78 milyar TL
Hasılat Tam yıl Yaklaşık 3,06 milyar TL** 4,68 milyar TL
Brüt kâr / zarar -452,7 milyon TL** -786,6 milyon TL
Net kâr / zarar +2,11 milyar TL -837,6 milyon TL** -262,4 milyon TL

* 2026/3 bilanço rakamları ilgili çeyrek finansal raporundaki satın alma gücü esasına göre farklılaşabilir. ** 2026/6 finansal tablosundaki 1 Nisan-30 Haziran döneminden türetilen karşılaştırmalı tutarlardır.

2025/12 tam yılı, 2026/3 ilk üç aylık dönemi ve 2026/6 ilk altı aylık kümülatif dönemi ifade ettiği için gelir tablosu rakamları doğrudan büyüme oranı olarak karşılaştırılmamalı. Buna karşılık tablo, 2026 yılında operasyonel kârlılığın belirgin şekilde baskı altında kaldığını ortaya koyuyor.

Satışlar Artıyor Ama Maliyet Daha Hızlı Yükseliyor

Gösterge 2025/6 2026/6 Değişim
Hasılat 3,45 milyar TL 4,68 milyar TL +%35,7
Satışların maliyeti 3,27 milyar TL 5,47 milyar TL +%67,3
Brüt kâr / zarar +181,3 milyon TL -786,6 milyon TL Kârdan zarara

CATES bilançosundaki temel sorun hasılat büyümesinden ziyade maliyet tarafında ortaya çıkıyor. Şirketin ilk yarı hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 36 artarken satışların maliyeti yaklaşık yüzde 67 yükseldi.

Bunun sonucunda 2025'in ilk yarısındaki 181,3 milyon TL brüt kâr, 2026'nın aynı döneminde 786,6 milyon TL brüt zarara dönüştü. Brüt zarar marjı yaklaşık yüzde 16,8 seviyesinde gerçekleşti.

Kritik ayrım: CATES'in 2026 ilk yarı bilançosundaki temel problem satış gelirinin azalması değil. Hasılat güçlü biçimde yükselmesine rağmen elektrik üretim maliyetlerinin daha hızlı artması, şirketin santral faaliyetlerinden brüt zarar yazmasına neden oldu.

İkinci Çeyrekte 1,62 Milyar TL Hasılat

Gösterge 2026/3 2026 Q2 2026/6
Hasılat 3,06 milyar TL 1,62 milyar TL 4,68 milyar TL
Brüt kâr / zarar -452,7 milyon TL -333,9 milyon TL -786,6 milyon TL
Esas faaliyet kârı / zararı Yaklaşık -557,8 milyon TL Yaklaşık -411,6 milyon TL Yaklaşık -969,4 milyon TL
Net kâr / zarar -837,6 milyon TL +575,2 milyon TL -262,4 milyon TL

Q2'deki 575 Milyon TL Kârın Kaynağına Dikkat

CATES 2026'nın ikinci çeyreğinde yaklaşık 575,2 milyon TL net kâr kaydetti. Ancak bu sonuç santral faaliyetlerindeki operasyonel kârlılığın toparlandığı anlamına gelmiyor.

Şirket ikinci çeyrekte yaklaşık 333,9 milyon TL brüt zarar ve yaklaşık 411,6 milyon TL esas faaliyet zararı yazdı. Vergi öncesi sonuç da yaklaşık 428 milyon TL zarar seviyesindeydi.

Buna karşılık ikinci çeyrekte yaklaşık 1,00 milyar TL ertelenmiş vergi geliri kaydedilmesi, vergi öncesi zararı net kâr görünümüne çevirdi.

Kâr kalitesinde kritik ayrım: CATES'in ikinci çeyrekte açıkladığı yaklaşık 575 milyon TL net kârın operasyonel faaliyetlerden kaynaklandığı düşünülmemeli. Şirket aynı dönemde brüt ve esas faaliyet seviyesinde zarar yazmaya devam etti. Net sonucu yukarı taşıyan temel unsur ertelenmiş vergi geliri oldu.

Üretimdeki Gerileme Maliyetleri Baskılıyor

CATES'in 2026 ilk yarı üretim performansı, kârlılıktaki bozulmanın önemli nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Şirketin ilk yarı elektrik üretimi yaklaşık 734,5 GWh seviyesinde gerçekleşirken geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 922,7 GWh üretim yapılmıştı.

Böylece üretim yıllık bazda yaklaşık yüzde 20 geriledi. Aynı dönemde emre amadelik oranı yüzde 74 seviyesinden yüzde 61'e düştü. İlk yarı kapasite faktörü ise yaklaşık yüzde 54 seviyesinde gerçekleşti.

Termik santrallerde üretim düştüğünde personel, bakım, amortisman ve diğer sabit maliyetlerin aynı oranda gerilememesi MWh başına üretim maliyetini yukarı taşıyabiliyor. Bu nedenle santralin yüksek kapasiteyle çalışması CATES'in kârlılığı açısından kritik önem taşıyor.

75 Dolar/MWh Mekanizması Gelir Tarafını Destekliyor

CATES açısından izlenen önemli unsurlardan biri EÜAŞ ile yapılan elektrik satış mekanizması. 22 Ekim 2025 ile 31 Aralık 2029 dönemini kapsayan yapı, belirlenen koşullar çerçevesinde elektrik satış gelirlerinde öngörülebilirliği destekleyen bir unsur oluşturuyor.

CATES'in 2026 ilk yarısında üretimi gerilemesine rağmen hasılatının geçen yılın aynı dönemine göre güçlü artması, elektrik satış fiyatlarındaki yükselişin gelir tarafındaki etkisini gösteriyor. Ancak ilk yarı bilançosu fiyat avantajının tek başına yeterli olmadığını da ortaya koyuyor.

Santral düşük üretim seviyesinde kaldığında yüksek birim maliyetler, elektrik satış gelirindeki iyileşmenin operasyonel kâra dönüşmesini engelleyebiliyor.

Nakit 1 Milyar TL Seviyesinde

CATES'in 30 Haziran 2026 itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 1,004 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bunun yaklaşık 79,3 milyon TL'si banka hesaplarında, 925,1 milyon TL'si ise diğer nakit ve nakit benzerlerinde izleniyor.

2025 sonunda nakit 1,414 milyar TL seviyesindeydi. Dolayısıyla ilk altı ayda yaklaşık 410 milyon TL azalma gerçekleşti. Buna rağmen finansal borçların düşük olması sayesinde şirket net nakit pozisyonunu koruyor.

Ticari Alacaklar Geriledi

Şirketin ticari alacaklarının 2025 sonundaki yaklaşık 1,68 milyar TL seviyesinden 2026 Haziran sonunda yaklaşık 1,51 milyar TL'ye gerilemesi bilanço açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Buna karşılık nakit seviyesindeki gerileme nedeniyle önümüzdeki dönemlerde işletme faaliyetlerinden yaratılan nakdin yönü yakından takip edilmeli.

Stoklar Yükseldi

CATES'in stokları 2025 sonundaki yaklaşık 226 milyon TL seviyesinden 2026 Haziran sonunda yaklaşık 396 milyon TL'ye yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 75 seviyesinde gerçekleşti.

Kömür ve üretim girdilerinin stok yapısındaki ağırlığı nedeniyle bu artış tek başına olumsuz bir gösterge olarak değerlendirilmemeli. Bununla birlikte üretimin gerilediği bir dönemde stok seviyesindeki yükseliş işletme sermayesi açısından takip edilmeli.

Çankırı-Orta Kömür Projesi Neden Önemli?

CATES'in uzun vadeli maliyet stratejisinde yerli kömür kaynaklarına erişim önemli yer tutuyor. Çankırı-Orta bölgesindeki maden sahasında yürütülen çalışmalar, santralin yakıt tedarik çeşitliliğini artırma potansiyeli taşıyor.

Şirket, 16 Temmuz 2026 tarihli yönetim kurulu kararıyla Çankırı'daki maden ocağı faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla "Çates Elektrik Üretim Anonim Şirketi Çankırı Şubesi"nin açılmasına karar verdi.

Projenin ekonomik ölçekte üretime dönüşmesi halinde yerli kömür tedarikinin artırılması, yakıt maliyetleri ve tedarik güvenliği açısından CATES'e katkı sağlayabilir.

Bağlık-İnağzı Uzun Vadeli Potansiyel Taşıyor

CATES'in yakıt stratejisinde Zonguldak bölgesindeki Bağlık-İnağzı kömür sahası da uzun vadeli potansiyel taşıyan varlıklardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu tür yerli kömür projelerinin ekonomik ve teknik olarak üretime alınabilmesi, şirketin dışarıdan temin ettiği kömüre olan bağımlılığını azaltabilir. Bunun gerçekleşmesi halinde santralin MWh başına yakıt maliyetinin kontrolü açısından önemli bir avantaj oluşabilir.

CATES BİLANÇOSUNDA KRİTİK GÖSTERGELER

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

1

Elektrik Üretimi

Santralin üretim hacminin yeniden yükselmesi ve yüksek kapasite kullanımının sürdürülebilir hale gelmesi kârlılık açısından en önemli gösterge.

2

Brüt Kâr

786,6 milyon TL seviyesindeki brüt zararın üçüncü çeyrekte brüt kâra dönüp dönmeyeceği operasyonel toparlanmanın en güçlü işareti olacak.

3

MWh Başına Maliyet

Üretim yükseldikçe sabit maliyetlerin daha fazla MWh üzerine yayılması ve birim üretim maliyetinin gerilemesi beklenebilir.

4

Nakit

Yaklaşık 1 milyar TL seviyesindeki nakdin korunup korunmayacağı ve faaliyetlerden yeniden güçlü nakit yaratılıp yaratılmayacağı izlenmeli.

5

75 Dolar Mekanizması

EÜAŞ satış mekanizmasının üretim hacmiyle birlikte gelir ve operasyonel kârlılığa ne ölçüde yansıyacağı önümüzdeki çeyreklerde daha net görülecek.

6

Kömür Yatırımları

Çankırı-Orta ve diğer yerli kömür projelerindeki ilerleme, uzun vadede yakıt maliyetleri açısından önemli olabilir.

CATES bilançosunda finansal borçtan ziyade operasyonel verimlilik belirleyici hale gelmiş durumda. Şirketin güçlü özkaynak ve net nakit pozisyonunu korurken santrali yüksek kapasitede çalıştırabilmesi, önümüzdeki dönem kârlılığının temel belirleyicisi olacak.

CATES İçin SWOT Analizi

Güçlü Yönler Zayıf Yönler
Yaklaşık 14,78 milyar TL güçlü özkaynak 2026 ilk yarıda 786,6 milyon TL brüt zarar
Finansal borçların oldukça düşük olması Esas faaliyet seviyesinde devam eden zarar
Yaklaşık 836 milyon TL net nakit pozisyonu Elektrik üretiminde yıllık bazda gerileme
EÜAŞ satış mekanizmasının gelir görünürlüğüne katkısı Emre amadelik oranındaki düşüş
Yerli kömür kaynaklarına erişim potansiyeli Santralin yaşına bağlı bakım ve arıza riski
Çankırı-Orta ve Bağlık-İnağzı maden potansiyeli 2026 ikinci çeyrek net kârının vergi etkisiyle oluşması
Fırsatlar Tehditler
Santralin yüksek kapasite kullanımına dönmesi Uzun süreli plansız santral duruşları
Üretim arttıkça MWh başına sabit maliyetlerin düşmesi Kömür ve diğer üretim maliyetlerinin yükselmesi
EÜAŞ satış mekanizmasının gelirleri desteklemesi Bakım ve yenileme giderlerinin artması
Çankırı kömür sahasının devreye alınması Elektrik piyasası fiyatlarındaki oynaklık
Bağlık-İnağzı sahasının uzun vadeli yakıt avantajı Çevresel düzenlemeler ve karbon maliyetleri
Yüksek Q3 üretiminin operasyonel kârlılığı destekleme potansiyeli Maden yatırımlarının gecikmesi veya maliyetlerinin yükselmesi

CATES'in Kasası Güçlü Ama Santral Kâr Üretmek Zorunda

CATES'in 2026 ilk yarı bilançosu finansal yapı ile operasyonel performansın farklı yönlere işaret ettiği bir görünüm ortaya koyuyor. Şirket yaklaşık 14,78 milyar TL özkaynak ve net nakit pozisyonuyla finansal açıdan güçlü kalmaya devam ediyor.

Buna karşılık elektrik üretim faaliyetlerinde tablo aynı ölçüde güçlü değil. Hasılatın yıllık bazda yaklaşık yüzde 36 artmasına rağmen satışların maliyetinin çok daha hızlı yükselmesi, 181,3 milyon TL brüt kârın 786,6 milyon TL brüt zarara dönüşmesine yol açtı.

Bu nedenle CATES açısından önümüzdeki dönemde net kârdan ziyade brüt kâr, elektrik üretim miktarı, emre amadelik, kapasite kullanımı ve MWh başına üretim maliyetinin izlenmesi daha anlamlı olabilir.

Özellikle üçüncü çeyrekte santralin yüksek üretim seviyelerine ulaşması halinde sabit maliyetlerin daha fazla üretime yayılması, şirketin operasyonel kârlılığında toparlanma sağlayabilir. Ancak bunun finansal sonuçlara nasıl yansıyacağı gelecek dönem açıklanacak finansal tablolarla netleşecek.

Ekonomi365 değerlendirmesi: CATES'in mevcut bilançosunda temel risk finansal borç değil, santralin kârlı üretim yapabilmesi. Yaklaşık 1 milyar TL nakit, düşük finansal borç ve 14,78 milyar TL özkaynak şirketin finansal dayanıklılığını destekliyor. Buna karşılık 786,6 milyon TL brüt zarar, üretim maliyetlerinin halen kontrol altına alınması gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde yüksek üretim hacminin sürdürülmesi ve brüt zararın yeniden kâra dönmesi CATES bilançosundaki en kritik göstergeler olacak.

Kaynaklar

  • Çates Elektrik Üretim AŞ — 30 Haziran 2026 ara dönem finansal tabloları ve dipnotları
  • Çates Elektrik Üretim AŞ — 2026 Yılı 1. Yarıyıl Ara Dönem Faaliyet Raporu
  • Çates Elektrik Üretim AŞ — 31 Mart 2026 finansal sonuçları ve faaliyet raporu
  • Çates Elektrik Üretim AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri