CANTE | 2026/6 BİLANÇO ANALİZİ

Çan2 Termik AŞ'nin Faaliyetleri Nakit Üretti; PDVSA Zararı ve TMS 29 Net Kârı Baskıladı

Çan2 Termik, 2026'nın ilk yarısında net elektrik üretimini yaklaşık yüzde 33 artırarak 933 GWh'ye çıkardı; FAVÖK 1,21 milyar TL, işletme faaliyetlerinden nakit akışı 876,2 milyon TL oldu. Buna karşın PDVSA alacağının satışından doğan 1,45 milyar TL'lik gerçek ekonomik kayıp ile amortisman, ertelenmiş vergi ve TMS 29 kaynaklı nakit dışı kalemler ana ortaklık net zararını 2,90 milyar TL'ye taşıdı.

CANTE Çan2 Termik 2026 bilanço analizi santral net üretim FAVÖK faaliyet nakit akışı PDVSA satış zararı amortisman ertelenmiş vergi ve TMS 29

— Ekonomi365 Haber Merkezi

Borsa İstanbul'da CANTE koduyla işlem gören Çan2 Termik AŞ'nin 2026 ilk yarı sonuçları, faaliyet performansı ile net dönem sonucu arasında belirgin bir ayrışmaya işaret etti. Santral üretimini yükseltti, pozitif FAVÖK yarattı ve işletme faaliyetlerinden nakit üretti. Buna karşılık tek seferlik PDVSA satış zararı ile nakit çıkışı yaratmayan muhasebe kalemleri, gelir tablosunun alt satırında yüksek zarar oluşmasına neden oldu.

Bu nedenle CANTE bilançosunda yalnızca 2,90 milyar TL'lik ana ortaklık zararına bakmak şirketin faaliyet performansını eksik gösteriyor. Ancak zararın tamamını “muhasebesel” olarak tanımlamak da doğru değil. Amortisman, ertelenmiş vergi ve TMS 29 kaynaklı parasal kayıp muhasebe etkisi taşırken, PDVSA alacağının düşük bedelle elden çıkarılması gerçek bir ekonomik değer kaybı oluşturdu.

Haberin özeti: Net üretim yüzde 33 arttı, FAVÖK 1,21 milyar TL, işletme nakit akışı 876,2 milyon TL oldu. Satışların maliyetinde 925,2 milyon TL amortisman, gelir tablosunda 767,2 milyon TL ertelenmiş vergi gideri ve 697 milyon TL net parasal pozisyon kaybı oluştu. PDVSA alacağının satışı ise 1,45 milyar TL tek seferlik finansman zararı yarattı. Ana ortaklık net zararı 2,90 milyar TL'ye ulaştı.

CANTE'nin 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 Bilançosu Nasıl Değişti?

Bilanço Kalemi2025/122026/32026/6
Nakit ve nakit benzerleri599,8 milyon TL2,15 milyar TL2,64 milyar TL
Stoklar2,72 milyar TL1,79 milyar TL1,55 milyar TL
Kısa vadeli ticari alacaklar1,47 milyar TL1,61 milyar TL1,25 milyar TL
Uzun vadeli ticari alacaklar2,13 milyar TL1,68 milyar TL46,8 milyon TL
Toplam varlıklar36,42 milyar TL34,39 milyar TL34,44 milyar TL
Toplam finansal borçlarYaklaşık 798,6 milyon TLYaklaşık 674 milyon TLYaklaşık 544,5 milyon TL
Toplam özkaynaklar33,88 milyar TL32,22 milyar TL32,06 milyar TL
Ödenmiş sermaye7,00 milyar TL10,00 milyar TL10,00 milyar TL
Net nakit/(borç)Yaklaşık 199 milyon TL net borçYaklaşık 1,48 milyar TL net nakitYaklaşık 2,09 milyar TL net nakit
Cari oran2,223,012,91

Bedelli sermaye artırımı ve işletme sermayesindeki çözülmeyle nakit pozisyonu belirgin biçimde güçlendi. Nakit 2025 sonundaki 599,8 milyon TL'den 2,64 milyar TL'ye yükselirken finansal borçlar yaklaşık yüzde 32 geriledi. “CANTE'nin borcu yok” ifadesi teknik olarak doğru değil; ancak 544,5 milyon TL civarındaki finansal borca karşılık 2,64 milyar TL nakit bulunması şirketi yaklaşık 2,09 milyar TL net nakit pozisyonunda tutuyor.

Özkaynak tarafında ise farklı bir tablo var. Şirket sermaye artırımından 3,02 milyar TL kaynak sağlamasına rağmen toplam özkaynaklar 2025 sonundaki 33,88 milyar TL'den 32,06 milyar TL'ye geriledi. Dönem zararı ve diğer özkaynak hareketleri, bedelliden gelen kaynağın özkaynak üzerindeki olumlu etkisini fazlasıyla sınırladı.

Net Elektrik Üretimi Yaklaşık Yüzde 33 Arttı

Faaliyet raporuna göre Çan2 Termik Santrali'nin 2026 ilk yarı brüt elektrik üretimi 1.065 GWh, net üretimi ise 933 GWh oldu. 2025'in aynı döneminde 796 GWh brüt ve 701 GWh net üretim gerçekleştirilmişti. Böylece net üretim yıllık bazda yaklaşık yüzde 33,1 arttı.

Üretimdeki artış, santralin 2026 yılında operasyonel olarak daha yüksek çalışma temposuna geçtiğini gösteriyor. CANTE proje takibimizde ilk çeyrekte 542.685 MWh, ikinci çeyrekte 456.886,56 MWh olarak izlenen EPİAŞ üretim serisi de santralin yılın önemli bölümünde yüksek kapasite kullanımına ulaştığına işaret etmişti. Faaliyet raporundaki brüt ve net üretim tanımlarıyla EPİAŞ serileri arasında ölçüm kapsamı farkı bulunabileceği için resmi faaliyet raporu verileri ayrıca esas alındı.

Üretim artışına karşın 2026 ilk yarı ortalama PTF, yıllık bazda yüzde 34,7 düşerek 1.554,23 TL/MWh, dolar bazında ise yüzde 44,6 gerileyerek 35,3 USD/MWh oldu. Spot elektrik fiyatındaki bu zayıflık, yüksek üretimin gelir ve marja dönüşümünü sınırlayan temel piyasa koşullarından biri olarak öne çıktı.

FAVÖK 1,21 Milyar TL: Faaliyetler Pozitif Katkı Üretti

Gösterge2025/62026/6Değişim
Hasılat3,37 milyar TL3,78 milyar TL+%12,2
Brüt kâr/(zarar)+209,7 milyon TL-116,8 milyon TLZarara döndü
Esas faaliyet kârı/(zararı)-332,9 milyon TL-567,2 milyon TLZarar büyüdü
FAVÖK1,34 milyar TL1,21 milyar TL-%9,3
Ana ortaklık net kârı/(zararı)-2,48 milyar TL-2,90 milyar TLZarar %17 arttı

CANTE'nin 2026 ilk yarı hasılatı yıllık bazda yüzde 12,2 artarak 3,78 milyar TL'ye yükseldi. Üretimdeki yüzde 33'lük artışın satışlara daha sınırlı yansıması, düşük PTF ortamı ile satış karmasının etkisini gösterdi. FAVÖK 1,21 milyar TL ile pozitif kalmasına rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 9 geriledi.

FAVÖK'ün pozitif olması santralin finansman, vergi, amortisman ve nakit dışı muhasebe etkileri öncesinde faaliyet katkısı yaratabildiğini gösteriyor. Ancak FAVÖK, tek başına net kâr veya serbest nakit akışı değildir. Bu nedenle şirketin performansı değerlendirilirken işletme nakit akışı, yatırım harcamaları ve net dönem sonucuyla birlikte ele alınmalıdır.

Faaliyetlerden 876,2 Milyon TL Nakit Girişi

CANTE, 2026'nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 876,2 milyon TL net nakit üretti. 2025'in aynı döneminde işletme faaliyetlerinden 779,4 milyon TL nakit çıkışı bulunuyordu. Bu değişim bilanço açısından önemli bir iyileşmeye işaret ediyor.

Ancak nakit akışının bileşimi dikkatle okunmalı. Stoklardaki azalış nakit akışına 1,19 milyar TL, ilişkili olmayan taraflardan ticari alacaklardaki azalış ise 2,26 milyar TL katkı sağladı. Dolayısıyla pozitif işletme nakdinin önemli bölümü yalnızca dönem faaliyet kârından değil, stok ve alacakların çözülmesinden kaynaklandı.

İlk yarıda maddi duran varlık alımları için 789,4 milyon TL, maddi olmayan duran varlıklar için 20,8 milyon TL nakit çıkışı gerçekleşti. Yaklaşık 810,2 milyon TL'lik toplam yatırım harcaması sonrasında işletme nakdi yatırımları büyük ölçüde karşıladı. Sermaye artırımından gelen 3,02 milyar TL ise dönem sonu nakit pozisyonunu güçlendirdi.

925,2 Milyon TL Amortisman Nakit Çıkışı Yaratmadı

2026 ilk yarıda satışların maliyeti içerisinde 925,2 milyon TL amortisman gideri yer aldı. Bu tutar geçen yılın aynı dönemindeki 364,4 milyon TL'nin yaklaşık yüzde 154 üzerinde gerçekleşti. Nakit akış tablosundaki toplam amortisman ve itfa düzeltmesi ise 1,56 milyar TL oldu.

Amortisman, santral ve diğer duran varlıkların değerinin ekonomik ömürlerine dağıtılmasıdır. İlgili dönemde kasadan 925,2 milyon TL çıkmaz; bu nedenle amortisman nakit çıkışı yaratmayan muhasebe gideri olarak değerlendirilir. Satışların maliyetindeki amortisman hariç tutulduğunda raporlanan 116,8 milyon TL brüt zararın yaklaşık 808,5 milyon TL pozitif katkıya dönüştüğü görülüyor.

Önemli ayrım: Amortismanı hariç tutarak hesaplanan katkı, standart bir TFRS net kâr kalemi değildir. Amortisman nakit çıkışı yaratmasa da santralin yıpranmasını ve varlıkların ekonomik tüketimini temsil eder. Bu nedenle tamamen yok sayılmamalı; faaliyet nakdi ve FAVÖK ile birlikte değerlendirilmelidir.

767,2 Milyon TL Ertelenmiş Vergi Gideri

Şirket 2026 ilk yarıda yaklaşık 767,2 milyon TL ertelenmiş vergi gideri kaydetti. Ertelenmiş vergi, muhasebe değerleri ile vergi mevzuatındaki değerler arasındaki geçici farklardan doğar. Dönemin net kârını azaltır; ancak aynı tutarda güncel nakit vergi ödemesi anlamına gelmez.

Bu nedenle ertelenmiş vergi gideri, CANTE'nin raporlanan zararını büyüten fakat doğrudan nakit çıkışı yaratmayan muhasebe kalemlerinden biridir. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde geçici farkların kapanmasına bağlı olarak vergi etkisi doğabileceğinden tamamen önemsiz kabul edilmemelidir.

TMS 29 Kaynaklı 697 Milyon TL Parasal Kayıp

Yüksek enflasyonlu ekonomilerde finansal raporlama standardı TMS 29 kapsamında CANTE, ilk yarıda 697 milyon TL net parasal pozisyon kaybı açıkladı. Bu kalem şirketin faaliyetlerinden yapılan doğrudan bir ödeme değildir; parasal varlık ve yükümlülüklerin enflasyon karşısındaki satın alma gücü değişimini finansal tablolara yansıtır.

Net parasal pozisyon kaybı, vergi öncesi zararı ve net dönem sonucunu aşağı çekerken, şirketin aynı dönemde kasasından 697 milyon TL çıktığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yüksek nakit taşıyan şirketlerde enflasyonun satın alma gücü üzerindeki gerçek ekonomik etkisini de işaret eder.

PDVSA Alacağı Yüzde 81,7 İskontoyla Satıldı

CANTE bilançosunun en kritik kalemlerinden biri, yüzde 65 oranında iştirak edilen Denarius Pumping Services LLC üzerinden taşınan PDVSA alacağı oldu. Toplam 35.870.622 USD tutarındaki alacağın 24.800.063 USD’si ana para, 11.070.559 USD’si ise faizden oluşuyordu. Promissory note ile belgelendirilen alacak, ikincil piyasada 6.569.802 USD bedelle satıldı.

Satış bedeli, alacağın nominal tutarının yalnızca yaklaşık yüzde 18,3’üne karşılık geldi. Başka bir ifadeyle PDVSA alacağı, nominal değerine göre yüzde 81,7 iskonto ile nakde çevrildi.

Burada önemli bir ayrım bulunuyor: Söz konusu alacak CANTE tarafından PDVSA’ya sonradan verilen yeni bir borç değildi. Alacak, CANTE’nin Denarius hisselerini satın aldığı tarihte şirketin bilançosunda zaten bulunuyordu. Dolayısıyla satış işlemi sırasında CANTE’den 35,87 milyon USD veya 1,76 milyar TL tutarında yeni bir nakit çıkışı gerçekleşmedi. Aksine, satış sayesinde Denarius’a ve dolayısıyla konsolide grubun likiditesine 6,57 milyon USD nakit girişi sağlandı.

Bununla birlikte alacağın finansal tablolarda taşınan değeri satış bedelinin oldukça üzerindeydi. Bu nedenle değer farkının 1.452.375.257 TL’lik bölümü finansman giderleri altında “menkul kıymet satış zararı” olarak kaydedildi. Şirketin özel durum açıklamasında ise kayıtlı değer ile satış bedeli arasındaki işlem kaynaklı toplam tek seferlik gider 1.758.470.799 TL olarak açıklandı. İki rakamın aynı kapsamı ifade etmediği ve 1,45 milyar TL’nin gelir tablosundaki finansman gideri kalemi olduğu özellikle belirtilmelidir.

PDVSA kaynaklı zarar, amortisman ve ertelenmiş vergi gideri gibi doğrudan nakit çıkışı yaratmayan muhasebe kalemlerinden farklı değerlendirilmelidir. İşlem 2026 ikinci çeyrekte 1,76 milyar TL nakit çıkışına yol açmamış, tersine nakit girişi sağlamıştır. Ancak alacağın kayıtlı değerinin çok altında paraya çevrilmesi nedeniyle bilanço açısından gerçekleşmiş bir değer kaybı ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle CANTE’nin net zararını değerlendirirken; PDVSA alacağının satışından kaynaklanan tek seferlik değer kaybı ile amortisman, ertelenmiş vergi ve TMS 29 kaynaklı net parasal pozisyon kaybı gibi nakit dışı muhasebe etkilerinin birbirinden ayrılması gerekir.

PDVSA Zararı Olmasaydı CANTE Kâra Geçer miydi?

2026 ikinci çeyrekte sürdürülen faaliyetler vergi öncesi zarar 2,31 milyar TL oldu. PDVSA satışından doğan 1,45 milyar TL'lik zarar hariç tutulduğunda dahi yaklaşık 861 milyon TL vergi öncesi zarar kalıyor. Bu nedenle PDVSA işlemi zararın en büyük nedeni olmakla birlikte tek nedeni değil.

İşlem konsolide finansal tablolarda 1,45 milyar TL gider yarattı. Ancak CANTE'nin Denarius'taki payı yüzde 65 olduğu için zararın tamamı ana ortaklık net zararına yüklenmedi. İkinci çeyrekte 2,38 milyar TL toplam konsolide zararın 585 milyon TL'si kontrol gücü olmayan paylara, 1,79 milyar TL'si ana ortaklık paylarına yansıdı.

Zararın dört ana başlığı:
  1. Amortisman: Nakit çıkışı yaratmayan muhasebe gideri.
  2. Ertelenmiş vergi: Dönemin net sonucunu etkileyen, aynı tutarda cari nakit ödeme yaratmayan muhasebe kalemi.
  3. Net parasal pozisyon kaybı: TMS 29 kaynaklı satın alma gücü etkisi.
  4. PDVSA alacağının satış zararı: Tek seferlik fakat gerçek ekonomik değer kaybı.

EÜAŞ'ın 75 USD/MWh Taban Fiyatı Neden Önemli?

CANTE proje sohbetlerinde yakından takip edilen EÜAŞ satış sözleşmesi 22 Ekim 2025 tarihinde imzalandı ve 31 Aralık 2029'a kadar geçerli. Mekanizmaya göre saatlik PTF 75 USD/MWh'nin altında kaldığında sözleşme kapsamındaki elektrik 75 USD/MWh üzerinden, PTF bu seviyenin üzerine çıktığında ise piyasa fiyatından satılıyor.

2026 yılı için sözleşme miktarı 1.731.852 MWh seviyesinde. İlk yarı net üretimin yıllıklandırılmış karşılığı yaklaşık 1,87 TWh olduğundan, sözleşme miktarı mevcut üretim temposunun yaklaşık yüzde 93'ünü karşılayabilecek büyüklük taşıyor. İlk yarı ortalama PTF'nin 35,3 USD/MWh seviyesinde kalması, 75 USD taban fiyat mekanizmasının şirket açısından önemini artırıyor.

Bununla birlikte finansal raporda EÜAŞ'a satılan gerçekleşmiş hacim, ortalama sözleşme fiyatı ve sözleşme dışı üretimin satış fiyatı ayrı ayrı açıklanmıyor. Bu nedenle sözleşmenin hasılat ve FAVÖK üzerindeki kesin etkisi mevcut rapordan tam olarak ayrıştırılamıyor.

Bedelli Sermaye Artırımı Likiditeyi Güçlendirdi

CANTE'nin ödenmiş sermayesi 7 milyar TL'den 10 milyar TL'ye yükseldi. Pay ihracından 3,02 milyar TL nakit girişi sağlandı. Bu kaynak, şirketin finansal borçlarını azaltmasına ve nakit pozisyonunu 2,64 milyar TL'ye çıkarmasına destek verdi.

Proje analizlerimizde bedelli sermaye artırımından sağlanan kaynağın yaklaşık 700 milyon TL'sinin borçların azaltılmasında, kalan bölümün ise yenilenebilir enerji ve GES yatırımlarında değerlendirilmesi senaryosu izlenmişti. Çan lisans sahasında gündeme gelen yaklaşık 100 MW hibrit GES planı şirketin termik üretimini çeşitlendirebilir; ancak yatırım tutarı, EPC sözleşmesi, finansman yapısı ve devreye alma takvimi henüz kesinleşmiş bir yatırım programı olarak ayrıntılı açıklanmış değil.

Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?

Net Üretim

İlk yarıda yüzde 33 artan net üretimin yüksek kapasite kullanım oranıyla sürdürülüp sürdürülemeyeceği izlenmeli.

FAVÖK Marjı

Üretim artışının düşük PTF ve yükselen maliyetlere rağmen FAVÖK marjına ne ölçüde yansıyacağı takip edilmeli.

EÜAŞ Hacmi

75 USD/MWh taban fiyatlı sözleşme kapsamında gerçekleşen satış hacmi ve ortalama fiyat açıklanmalı.

Amortisman

Satış maliyetinde 925,2 milyon TL'ye ulaşan amortismanın brüt kâr üzerindeki etkisi takip edilmeli.

TMS 29

Net parasal pozisyon kaybı ve ertelenmiş verginin net dönem sonucundaki ağırlığı izlenmeli.

Nakit Akışı

İşletme nakdinin stok ve alacak çözülmesi olmadan da pozitif kalıp kalmadığı önem taşıyor.

Fon Kullanımı

Bedelli sermaye kaynağının hangi projelerde, hangi getiri hedefiyle kullanıldığı izlenmeli.

GES Takvimi

Olası hibrit GES yatırımının kapasitesi, yatırım tutarı ve devreye alma takvimi netleşmeli.

CANTE İçin SWOT Analizi

Güçlü YönlerZayıf Yönler
  • Net üretimin ilk yarıda yaklaşık yüzde 33 artması
  • 1,21 milyar TL pozitif FAVÖK
  • 876,2 milyon TL pozitif işletme nakit akışı
  • Yaklaşık 2,09 milyar TL net nakit pozisyonu
  • Finansal borçların altı ayda yaklaşık yüzde 32 azalması
  • 2,91 seviyesindeki güçlü cari oran
  • 330 MWe kurulu güç ve entegre maden-santral yapısı
  • 3.481 kcal/kg alt ısıl değere sahip yerli linyit avantajı
  • 2029 sonuna kadar 75 USD/MWh taban fiyat mekanizması
  • Brüt kârın 116,8 milyon TL zarara dönmesi
  • Esas faaliyet zararının 567,2 milyon TL'ye ulaşması
  • Ana ortaklık zararının 2,90 milyar TL'ye yükselmesi
  • PDVSA alacağının yaklaşık yüzde 81,7 iskonto ile satılması
  • Yüksek amortisman ve sermaye yoğun faaliyet yapısı
  • Sermaye artırımına rağmen toplam özkaynakların gerilemesi
  • Faaliyet nakdinin işletme sermayesi çözülmesinden destek alması
  • Ana faaliyet dışı yatırımlardaki sermaye tahsis riski
FırsatlarTehditler
  • EÜAŞ taban fiyatının düşük PTF dönemlerinde geliri koruması
  • Yüksek kapasite kullanımının devam etmesi
  • Hibrit GES yatırımının üretim çeşitliliği sağlaması
  • Düşük borç ve yüksek nakdin finansal esneklik yaratması
  • Uçucu kül ve sentetik alçıtaşından ek gelir potansiyeli
  • Sabit maliyetlerin artan üretim hacmine yayılması
  • Santral ve türbin kaynaklı plansız duruş riski
  • Kömür, kireçtaşı, bakım ve personel maliyetlerinde artış
  • 2029 sonrasında taban fiyat korumasının sona ermesi
  • Düşük PTF'nin sözleşme dışı üretimi baskılaması
  • Yeni ana faaliyet dışı yatırımlarda değer kaybı riski
  • Karbon ve çevre düzenlemelerinin maliyetleri artırması
  • EPDK/EPİAŞ davasına ilişkin hukuki belirsizlik

CANTE’de Operasyon ile Net Kâr Arasındaki Makas Açıldı

CANTE'nin 2026 ilk yarı sonuçları, faaliyet performansı ile raporlanan net kâr arasındaki ayrımı belirginleştirdi. Net üretimin yüzde 33 artması, 1,21 milyar TL pozitif FAVÖK ve 876,2 milyon TL işletme nakdi, santralin faaliyetlerinden ekonomik katkı üretmeye devam ettiğini gösterdi.

Buna karşılık 925,2 milyon TL satış maliyeti amortismanı, 767,2 milyon TL ertelenmiş vergi gideri ve 697 milyon TL TMS 29 kaynaklı parasal kayıp net sonucu aşağı çekti. Bu üç kalem nakit çıkışıyla bire bir örtüşmeyen muhasebe etkileri taşıyor. PDVSA alacağının satışından doğan 1,45 milyar TL zarar ise bunlardan farklı olarak tek seferlik fakat gerçek ekonomik değer kaybı oluşturdu.

Şirketin bilanço riski kısa vadede borçtan çok kârlılık kalitesi ve sermaye tahsisinde yoğunlaşıyor. CANTE yaklaşık 2,09 milyar TL net nakit taşırken, bedelli sermaye artırımından gelen kaynağın ölçülebilir getirili yatırımlara dönüşmesi gerekiyor. Denarius/PDVSA işleminin ardından yönetimin ana faaliyet dışı yatırımlarda daha seçici davranması yatırımcı güveni açısından kritik önem taşıyor.

Önümüzdeki dönem açısından temel göstergeler; net üretim, EÜAŞ sözleşmesi kapsamındaki gerçekleşen satış hacmi, FAVÖK marjı, amortisman öncesi ve sonrası brüt kârlılık, işletme nakit akışının kalitesi, bedelli fonunun kullanımı ve hibrit GES yatırım takvimi olacak.

Kaynaklar

  • Çan2 Termik AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 Faaliyet Raporu
  • Çan2 Termik AŞ — 30 Haziran 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
  • Çan2 Termik AŞ — 31 Mart 2026 Konsolide Finansal Tablolar ve karşılaştırmalı veriler
  • Kamuyu Aydınlatma Platformu — CANTE finansal raporları ve şirket açıklamaları
  • EPİAŞ Şeffaflık Platformu — elektrik üretim ve piyasa verileri