AYES 2026 İlk Yarıda 676 Milyon TL Kâr Açıkladı; Satışlar %16 Geriledi
Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi'nin 2026 yılının ilk yarısındaki hasılatı, geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 16,3 gerileyerek 5,11 milyar TL oldu. Buna karşılık ana ortaklık payına düşen net dönem kârı 674,9 milyon TL, toplam net dönem kârı ise 676,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Esas faaliyet kârı 52,7 milyon TL seviyesinde kalırken yatırım faaliyetleri ve finansman gelirleri, dönem kârının oluşumunda belirleyici oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da AYES koduyla işlem gören Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi AŞ, 2026 yılının ilk yarısına ilişkin sınırlı denetimden geçmiş konsolide finansal tablolarını açıkladı. Şirketin toplam varlıkları 2025 sonundaki, 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiş 6,78 milyar TL seviyesinden 8,01 milyar TL'ye yükseldi.
Bilanço tarafındaki büyümeye karşılık gelir tablosunda farklı bir tablo ortaya çıktı. AYES'in 2026 ilk yarı hasılatı geçen yılın aynı dönemindeki 6,11 milyar TL'den 5,11 milyar TL'ye geriledi. Buna karşılık şirket 676,3 milyon TL net dönem kârı açıkladı.
Net kârdaki yükseliği değerlendirirken kârın kaynağının ayrıştırılması önem taşıyor. Şirketin esas faaliyet kârı 52,7 milyon TL seviyesinde kalırken yatırım faaliyetlerinden 421,7 milyon TL gelir ve 1,02 milyar TL finansman geliri elde edildi.
AYES'in Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
AYES'in 30 Haziran 2026 tarihli finansal raporunda karşılaştırmalı 31 Aralık 2025 verileri TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edildi. Bu nedenle aşağıdaki karşılaştırmada şirketin aynı finansal raporda sunduğu düzeltilmiş 2025 sonu rakamları esas alındı.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Dönen varlıklar | 4,18 milyar TL | 4,98 milyar TL | +%19,1 |
| Duran varlıklar | 2,60 milyar TL | 3,03 milyar TL | +%16,5 |
| Toplam varlıklar | 6,78 milyar TL | 8,01 milyar TL | +%18,1 |
| Toplam yükümlülükler | 3,20 milyar TL | 3,82 milyar TL | +%19,2 |
| Toplam özkaynaklar | 3,58 milyar TL | 4,19 milyar TL | +%17,1 |
| Nakit ve nakit benzerleri | 181,6 milyon TL | 318,1 milyon TL | +%75,2 |
| Finansal yatırımlar | 1,41 milyar TL | 1,62 milyar TL | +%15,5 |
| Stoklar | 503,9 milyon TL | 751,1 milyon TL | +%49,0 |
31 Aralık 2025 karşılaştırmalı rakamları şirketin 30 Haziran 2026 finansal raporunda TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen tutarlardır.
Aktifler 8 Milyar TL'yi Aştı
AYES'in toplam aktifleri yılın ilk altı ayında 6,78 milyar TL'den 8,01 milyar TL'ye çıktı. Yaklaşık 1,23 milyar TL'lik aktif büyümesinin önemli bölümü finansal yatırımlar, stoklar, maddi duran varlıklar ve peşin ödenmiş giderlerdeki yükselişten kaynaklandı.
Dönen varlıkların toplam varlıklar içindeki payı yaklaşık yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin 4,98 milyar TL'lik dönen varlığına karşılık kısa vadeli yükümlülükleri 3,27 milyar TL oldu.
Bu veriler üzerinden hesaplanan cari oran yaklaşık 1,52 seviyesinde bulunuyor. Dönen varlıkların kısa vadeli yükümlülüklerin üzerinde olması likidite açısından olumlu olmakla birlikte finansal borçların vade yapısı ayrıca değerlendirilmelidir.
Satışlar İlk Yarıda Yüzde 16 Geriledi
AYES'in 2026 ilk yarı hasılatı 5,11 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 6,11 milyar TL olan satışlara göre reel düşüş yaklaşık yüzde 16,3 oldu.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 6,11 milyar TL | 5,11 milyar TL | -%16,3 |
| Satışların maliyeti | 5,91 milyar TL | 4,92 milyar TL | -%16,6 |
| Brüt kâr | 206,3 milyon TL | 191,7 milyon TL | -%7,0 |
| Esas faaliyet kârı | 28,8 milyon TL | 52,7 milyon TL | +%83,1 |
| Finansman öncesi faaliyet kârı | 93,1 milyon TL | 466,6 milyon TL | +%401 |
| Net dönem kârı / zararı | -148,7 milyon TL | 676,3 milyon TL | Kâra geçiş |
İç Pazar Satışlarındaki Gerileme Dikkat Çekti
Satışların coğrafi dağılımına bakıldığında daralmanın esas olarak yurtiçi pazardan kaynaklandığı görülüyor. AYES'in yurtiçi satışları geçen yılın ilk yarısındaki 5,45 milyar TL'den 4,47 milyar TL'ye geriledi.
Yurtdışı satışlar ise 647,4 milyon TL'den 650,2 milyon TL'ye yükselerek büyük ölçüde yatay kaldı. Böylece ihracatın toplam satışlar içindeki göreli ağırlığı, yurtiçi satışlardaki daralma nedeniyle arttı.
| Satış Dağılımı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Yurtiçi satışlar | 5,45 milyar TL | 4,47 milyar TL |
| Yurtdışı satışlar | 647,4 milyon TL | 650,2 milyon TL |
| Toplam hasılat | 6,11 milyar TL | 5,11 milyar TL |
Brüt Marj Satış Daralmasına Rağmen Hafif İyileşti
AYES'in brüt kârı 206,3 milyon TL'den 191,7 milyon TL'ye gerilemesine rağmen brüt kâr marjında sınırlı bir iyileşme gerçekleşti.
2025 ilk yarıda yaklaşık yüzde 3,37 olan brüt kâr marjı, 2026'nın aynı döneminde yaklaşık yüzde 3,75 seviyesine yükseldi.
Bu görünüm satış hacmindeki daralmaya rağmen maliyet ve satış fiyatı arasındaki ilişkinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla bir miktar iyileştiğini gösteriyor. Bununla birlikte yüzde 4'ün altında kalan brüt marj, ana faaliyet kârlılığının halen düşük olduğunu ortaya koyuyor.
Esas Faaliyet Kârı Yüzde 83 Arttı
Şirketin esas faaliyet kârı geçen yılın ilk yarısındaki 28,8 milyon TL seviyesinden 52,7 milyon TL'ye yükseldi.
Genel yönetim giderleri 35,9 milyon TL, pazarlama giderleri ise 120,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Esas faaliyetlerden diğer gelirler 171,4 milyon TL olurken esas faaliyetlerden diğer giderler 153,8 milyon TL seviyesinde kaydedildi.
Satışlardaki yüzde 16'lık gerilemeye rağmen esas faaliyet kârının yükselmesi olumlu görünmekle birlikte, 5,11 milyar TL'lik hasılata karşılık 52,7 milyon TL esas faaliyet kârı üretilmesi ana faaliyet marjının hâlen sınırlı kaldığını gösteriyor.
676 Milyon TL Net Kâr Nereden Geldi?
AYES bilançosunun en dikkat çekici noktalarından biri, esas faaliyet kârı ile net dönem kârı arasındaki büyük fark oldu.
| Kâr Köprüsü | 2026/6 |
|---|---|
| Esas faaliyet kârı | 52,7 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden gelirler | 421,7 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden giderler | -7,8 milyon TL |
| Finansman öncesi faaliyet kârı | 466,6 milyon TL |
| Finansman gelirleri | 1,02 milyar TL |
| Finansman giderleri | -270,9 milyon TL |
| Net parasal pozisyon kaybı | -158,6 milyon TL |
| Vergi öncesi kâr | 1,06 milyar TL |
| Net dönem kârı | 676,3 milyon TL |
Finansal Yatırımlar 1,62 Milyar TL'ye Çıktı
AYES'in kısa vadeli finansal yatırımları 2025 sonundaki 1,41 milyar TL seviyesinden haziran sonunda 1,62 milyar TL'ye yükseldi.
Bu tutarın 1,11 milyar TL'si yatırım fonlarından, 519,1 milyon TL'si ise türev finansal varlıklardan oluşuyor.
| Finansal Yatırım | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Yatırım fonları | 1,10 milyar TL | 1,11 milyar TL |
| Türev varlıklar | 310,2 milyon TL | 519,1 milyon TL |
| Toplam kısa vadeli finansal yatırım | 1,41 milyar TL | 1,62 milyar TL |
Şirketin 30 Haziran 2026 itibarıyla vadeli döviz işlemlerinin kontrat tutarı yaklaşık 9,91 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bu büyüklük, finansal risk yönetimi ve türev pozisyonların dönemsel finansal sonuçlara etkisinin yakından izlenmesini gerektiriyor.
Finansal Borçlar Yaklaşık 2,14 Milyar TL'ye Çıktı
AYES'in kısa vadeli borçlanmaları 948,8 milyon TL, uzun vadeli kredilerin kısa vadeli kısımları 897,4 milyon TL ve uzun vadeli borçlanmaları 294,0 milyon TL oldu.
Böylece toplam finansal borçlanmalar yaklaşık 2,14 milyar TL seviyesine ulaştı. 2025 sonunda bu tutar yaklaşık 1,88 milyar TL seviyesindeydi.
| Borçlanma Kalemi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| Kısa vadeli borçlanmalar | 955,6 milyon TL | 948,8 milyon TL |
| Uzun vadeli borcun kısa kısmı | 909,7 milyon TL | 897,4 milyon TL |
| Uzun vadeli borçlanmalar | 16,0 milyon TL | 294,0 milyon TL |
| Toplam borçlanma | Yaklaşık 1,88 milyar TL | Yaklaşık 2,14 milyar TL |
Borçların Büyük Bölümü Bir Yıl İçinde Ödenecek
Banka kredilerinin vade dağılımında kısa vade ağırlığı dikkat çekiyor. 30 Haziran 2026 itibarıyla banka kredilerinin 1,83 milyar TL'lik kısmı bir yıl içerisinde ödenecek durumda.
Bir ile iki yıl içerisinde ödenecek krediler 124,4 milyon TL, iki ile beş yıl arasındaki krediler ise 56,1 milyon TL seviyesinde.
Buna karşılık şirketin 318,1 milyon TL nakdi ve 1,62 milyar TL kısa vadeli finansal yatırımı bulunuyor. Toplam yaklaşık 1,94 milyar TL'lik nakit ve finansal yatırım büyüklüğü, borç yapısının değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken önemli bir likidite tamponu oluşturuyor.
TL Kredilerde Ortalama Faiz Yüzde 32'ye Geriledi
Şirketin kısa vadeli TL kredilerindeki ortalama etkin faiz oranı 2025 sonunda yüzde 49,27 seviyesindeyken 30 Haziran 2026 itibarıyla yüzde 32 olarak açıklandı.
Bunun yanında kısa vadeli kredi yapısında USD ve CNY cinsinden borçlanmalar da bulunuyor. Döviz cinsi krediler, ihracat gelirleri ve şirketin türev pozisyonlarıyla birlikte değerlendirilmelidir.
İşletme Nakit Akışı Pozitife Döndü
AYES'in 2026 ilk yarı finansallarındaki en güçlü gelişmelerden biri işletme faaliyetlerinden yaratılan nakitte görüldü.
Şirket 2025'in ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 402,9 milyon TL negatif nakit akışı yaratırken, 2026'nın ilk yarısında bu kalem 456,9 milyon TL pozitife döndü.
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit | -402,9 milyon TL | +456,9 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit | -80,5 milyon TL | -273,4 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit | +88,9 milyon TL | -46,9 milyon TL |
| Nakit değişimi | -394,5 milyon TL | +136,5 milyon TL |
İşletme nakit akışındaki yaklaşık 860 milyon TL'lik yıllık iyileşme, bilanço kalitesi açısından önemli bir değişime işaret ediyor.
Yatırım Harcamaları 274 Milyon TL'ye Çıktı
AYES, 2026'nın ilk yarısında 273,8 milyon TL maddi duran varlık alımı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar 81,2 milyon TL seviyesindeydi.
Böylece maddi duran varlık yatırımları yıllık bazda yaklaşık 3,4 katına çıktı. Şirketin maddi duran varlıklarının bilanço değeri de 2025 sonundaki 2,45 milyar TL'den 2,69 milyar TL'ye yükseldi.
İşletme faaliyetlerinden yaratılan 456,9 milyon TL nakitten 273,8 milyon TL'lik maddi duran varlık alımı çıkarıldığında, basit hesapla yaklaşık 183 milyon TL pozitif nakit fazlası oluşuyor.
Stoklar Yüzde 49 Arttı
AYES'in stokları 2025 sonundaki 503,9 milyon TL'den 751,1 milyon TL'ye yükseldi.
Stoklardaki artış yaklaşık yüzde 49 seviyesinde gerçekleşirken özellikle ilk madde ve malzeme stoklarındaki yükseliş dikkat çekti.
| Stok Kalemi | 2025/12 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İlk madde ve malzeme | 192,7 milyon TL | 379,6 milyon TL |
| Mamuller | 197,5 milyon TL | 211,4 milyon TL |
| Ticari mallar | 98,3 milyon TL | 165,6 milyon TL |
| Toplam stok | 503,9 milyon TL | 751,1 milyon TL |
İlk madde ve malzeme stoklarının yaklaşık iki katına çıkması, hammadde tedariki ve üretim planlaması açısından önemli bir değişim. Ancak finansal raporda bu yükselişin hangi bölümünün planlı stoklama, fiyat beklentisi veya üretim artışı amacıyla gerçekleştiğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama bulunmadığından stok artışı tek başına olumsuz olarak değerlendirilmemelidir.
İlişkili Taraf Alacakları 709 Milyon TL'ye Yükseldi
AYES'in ilişkili taraflardan ticari alacakları 2025 sonundaki 633,2 milyon TL'den haziran sonunda 709,0 milyon TL'ye yükseldi.
Bu tutarın yaklaşık 708,9 milyon TL'si Uspar Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'den olan alacaklardan oluşuyor.
İlişkili taraflardan alacakların yüksek büyüklüğü, işletme sermayesi yönetimi ve tahsilat performansı açısından önümüzdeki dönemlerde takip edilmesi gereken bilanço kalemlerinden biri.
Ticari Alacaklar 914 Milyon TL'ye Çıktı
İlişkili olmayan taraflardan ticari alacaklar 850,3 milyon TL'den 914,0 milyon TL'ye yükseldi.
Şüpheli ticari alacaklar için ayrılan karşılık 74,1 milyon TL seviyesinde bulunuyor. 2025 sonunda bu karşılık 79,4 milyon TL idi.
Özkaynaklar 4,19 Milyar TL'ye Ulaştı
AYES'in toplam özkaynakları 2025 sonundaki 3,58 milyar TL seviyesinden 4,19 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece özkaynaklar yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 17 arttı. Özkaynakların toplam aktiflere oranı yaklaşık yüzde 52,3 seviyesinde gerçekleşti.
Şirketin ödenmiş sermayesi bilanço tarihi itibarıyla 150 milyon TL seviyesinde bulunuyor.
AYES'in Faaliyet Alanı ve Üretim Tesisleri
Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi'nin geçmişi 1978 yılına uzanıyor. Şirket ilk olarak Ayes Akdeniz Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret AŞ unvanıyla Isparta'da kuruldu ve 2013 yılında bugünkü unvanını aldı.
Şirketin ana faaliyet alanını çelik hasır, panel çit üretimi ve satışı, inşaat malzemesi ticareti ve inşaat taahhüt işleri oluşturuyor.
AYES'in Kocaeli Dilovası'ndaki üretim tesisinde çelik hasır, mesnet sehpası, demir kesimi ve bükümü faaliyetleri yürütülüyor. İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesiste ise çelik hasır ve panel çit sistemleri üretiliyor.
Şirket payları 2012 yılından beri Borsa İstanbul'da işlem görüyor. 30 Haziran 2026 itibarıyla grubun toplam personel sayısı 205 kişi.
Bağlı Ortaklıklar Enerji ve Dış Ticareti de Kapsıyor
AYES'in konsolidasyon kapsamındaki iştirak yapısı yalnızca demir çelik sektöründen oluşmuyor.
| Bağlı Ortaklık | Faaliyet Alanı |
|---|---|
| Ayes Demir Çelik Ticaret AŞ | Demir çelik ticareti |
| Atabeyli Tarım ve Güneş Enerjisi AŞ | Tarım ve yenilenebilir güneş enerjisi |
| Gentafi Dış Ticaret AŞ | Dış ticaret |
| Ayes Steel Limited | İngiltere'de demir çelik ticareti ve ürün satışı |
Ayes Steel Limited, şirketin İngiltere pazarındaki satışlarını ve pazar payını geliştirmek amacıyla 2023 yılında kuruldu. Şirket 30 Haziran 2026 raporunda genel önemlilik seviyesinin altında kaldığı gerekçesiyle konsolidasyona dahil edilmedi.
TRİK Tutarı 1,32 Milyar TL'ye Yükseldi
AYES'in kendi tüzel kişiliği adına vermiş olduğu teminat, rehin, ipotek ve kefaletlerin toplamı 2025 sonundaki 800,2 milyon TL'den 1,32 milyar TL'ye yükseldi.
Şirket raporuna göre ortaklar, diğer grup şirketleri veya üçüncü kişiler lehine verilen ve olağan faaliyet kapsamı dışında değerlendirilen diğer TRİK'lerin özkaynaklara oranı yüzde sıfır seviyesinde.
AYES'te Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Satışlar
İlk yarıda yüzde 16,3 gerileyen reel satışların üçüncü ve dördüncü çeyrekte yeniden büyümeye dönüp dönmediği izlenmeli.
Brüt Marj
Yüzde 3,75 seviyesindeki brüt kâr marjının yatırım ve üretim verimliliğiyle yükselip yükselmediği takip edilmeli.
Finansal Gelirler
Net kâra güçlü katkı sağlayan finansal ve yatırım gelirlerinin sürdürülebilirliği kâr kalitesi açısından önemli olacak.
Finansal Yatırımlar
1,62 milyar TL'ye ulaşan finansal yatırımların getirisi ve portföy dağılımı yakından izlenmeli.
Türev Pozisyonlar
Yaklaşık 9,91 milyar TL kontrat büyüklüğüne sahip vadeli döviz işlemlerinin bilanço ve gelir tablosuna etkisi takip edilmeli.
Stoklar
Yüzde 49 artan stokların satışa dönüşme hızı ve işletme sermayesi üzerindeki etkisi önemli olacak.
Finansal Borçlar
Yaklaşık 2,14 milyar TL'lik borçlanmanın özellikle kısa vadeli bölümünün nasıl yönetildiği izlenmeli.
İlişkili Taraf Alacakları
709 milyon TL'ye ulaşan ilişkili taraf ticari alacaklarının tahsilat seyri bilanço kalitesi açısından takip edilmeli.
Yatırım Harcamaları
İlk yarıda 273,8 milyon TL'ye çıkan maddi duran varlık yatırımlarının kapasite, verimlilik ve kârlılığa katkısı izlenmeli.
Nakit Akışı
456,9 milyon TL pozitife dönen işletme nakit akışının sürdürülebilir olup olmadığı izlenmeli.
AYES İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
AYES'te Bilanço Güçlendi; Kârın Kaynağı Yakından İzlenmeli
AYES'in 2026 ilk yarı finansalları bilanço büyüklüğü ve nakit yaratımı açısından belirgin bir iyileşmeye işaret ediyor. Toplam varlıklar 8 milyar TL'yi aşarken özkaynaklar 4,19 milyar TL'ye, finansal yatırımlar ise 1,62 milyar TL'ye ulaştı.
İşletme faaliyetlerinden nakit akışının geçen yılki 402,9 milyon TL negatif seviyeden 456,9 milyon TL pozitife dönmesi, finansalların en güçlü başlıklarından biri oldu. Aynı dönemde şirket 273,8 milyon TL maddi duran varlık yatırımı gerçekleştirdi.
Buna karşılık ana faaliyet tarafında daha temkinli bir görünüm var. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 16,3 gerilerken brüt kâr marjı yüzde 3,75 seviyesinde kaldı.
Esas faaliyet kârının yüzde 83 artarak 52,7 milyon TL'ye çıkması olumlu olmakla birlikte 676,3 milyon TL'lik toplam net dönem kârının önemli bölümünün yatırım ve finansman faaliyetlerinin katkısıyla oluşması, kâr kalitesinin analizinde ana faaliyet ile finansal gelirlerin ayrı değerlendirilmesini gerektiriyor.
Şirketin 1,62 milyar TL finansal yatırım portföyü ve 318 milyon TL nakit varlığı, yaklaşık 2,14 milyar TL'lik finansal borç karşısında önemli bir likidite tamponu sağlıyor. Bununla birlikte borçların büyük bölümünün bir yıl içerisinde ödenecek olması vade yapısını önemli bir izleme başlığı haline getiriyor.
Stokların yüzde 49 artması ve ilişkili taraflardan ticari alacakların 709 milyon TL'ye yükselmesi de işletme sermayesi açısından takip edilmesi gereken iki önemli kalem.
Sonuç olarak AYES'in 2026 ilk yarı bilançosu güçlü özkaynak, yükselen finansal varlıklar, pozitif işletme nakit akışı ve artan yatırım harcamalarıyla bilanço tarafında dayanıklı bir görünüm sergiliyor. Buna karşılık satış hacmindeki daralma, düşük ana faaliyet marjı, yüksek stoklar ve net kârın finansal gelir ağırlıklı yapısı, önümüzdeki çeyreklerde bilançonun kalitesini belirleyecek temel göstergeler arasında bulunuyor.
Kaynaklar
- Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi AŞ ve Bağlı Ortaklıkları — 30 Haziran 2026 Ara Dönem Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu
- Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi AŞ — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı konsolide finansal verileri
- Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi AŞ — 2026 ilk çeyrek geçici vergi gelir tablosu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — AYES finansal raporları ve şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, şirket açıklamaları ve faaliyet bilgileri üzerinden haber ve genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alınması, satılması veya elde tutulmasına yönelik tavsiye içermez.
Haberde kullanılan 31 Aralık 2025 bilanço rakamları, AYES'in 30 Haziran 2026 tarihli finansal raporunda TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen karşılaştırmalı tutarlardır.
2025/6 ve 2026/6 gelir tablosu karşılaştırmaları altı aylık kümülatif dönemleri kapsamaktadır. 2026 ilk çeyreğe ilişkin geçici vergi verileri ise SPK/TFRS konsolide finansal tablolarla aynı muhasebe esasına sahip olmadığından doğrudan dönemsel kâr karşılaştırmasında kullanılmamalıdır.
Haberde yer alan oranların bir bölümü açıklanan finansal tablo rakamlarından Ekonomi365 tarafından hesaplanmıştır. Yuvarlama nedeniyle oran ve toplam tutarlarda küçük farklılıklar oluşabilir.
Şirketin finansal yatırımları, türev işlemleri, borçlanmaları, yatırımları ve gelecekteki faaliyet sonuçları; piyasa koşulları, çelik ve hammadde fiyatları, döviz kurları, faiz oranları, finansman koşulları, iç ve dış talep ile şirket yönetiminin kararlarına bağlı olarak değişebilir.