ASELSAN 2026 İlk Yarıda Güçlü Büyüdü: Hasılat %25 Arttı
ASELSAN, 2026 yılının ilk yarısında hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 25 artırarak 88,49 milyar TL'ye çıkardı. Ana ortaklık payına düşen net kâr 14,44 milyar TL'ye ulaşırken düzeltilmiş FAVÖK marjı yüzde 26,3 olarak gerçekleşti. Yıllara yaygın sözleşmeli proje tutarı 23,2 milyar dolara yükseldi. Nakit pozisyonu güçlenirken, hızlanan yatırım harcamaları, stoklardaki artış ve 73,29 milyar TL'ye yükselen finansal borçlar bilanço tarafında izlenmesi gereken başlıklar arasında yer aldı.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da ASELS koduyla işlem gören ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, 2026 yılının ilk yarısında hem satış büyümesi hem de sipariş görünürlüğü açısından güçlü bir dönem geçirdi. Şirketin ilk altı aylık hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 25 artarak 88,49 milyar TL'ye ulaştı.
Brüt kâr 28,10 milyar TL, esas faaliyet kârı 22,53 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken ana ortaklık payına düşen net dönem kârı 14,44 milyar TL oldu. ASELSAN'ın düzeltilmiş FAVÖK marjı ise yüzde 26,3 seviyesinde gerçekleşti.
Şirketin 2026 ilk yarı hikâyesinde yalnızca gelir büyümesi değil, sipariş bakiyesindeki yükseliş ve kapasite yatırımları da öne çıkıyor. 2025 sonunda 20,4 milyar dolar seviyesinde bulunan yıllara yaygın sözleşmeli proje tutarı, 2026 ilk çeyrekte 20,7 milyar dolara ve 30 Haziran 2026 itibarıyla 23,2 milyar dolara ulaştı.
Buna karşılık büyük ölçekli üretim kapasitesi yatırımları nedeniyle yatırım faaliyetlerinden nakit çıkışı hızlandı. Finansal borçlardaki yükseliş ve stokların 106,49 milyar TL'ye çıkması bilanço açısından yakından izlenmesi gereken başlıklar arasında yer aldı.
ASELSAN'ın Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
ASELSAN'ın toplam varlıkları 31 Aralık 2025'in 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiş 508,23 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 549,75 milyar TL'ye yükseldi.
Aynı dönemde nakit ve nakit benzerleri 34,25 milyar TL'den 39,47 milyar TL'ye, toplam özkaynaklar ise 296,50 milyar TL'den 308,52 milyar TL'ye çıktı.
Dönen varlıkların 206,06 milyar TL'den 248,77 milyar TL'ye yükselmesi şirketin büyüyen operasyon hacmini gösterirken, kısa vadeli yükümlülüklerin de 148,65 milyar TL'den 169,00 milyar TL'ye yükseldiği görüldü.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | 34,25 milyar TL* | Yaklaşık 31,0 milyar TL | 39,47 milyar TL |
| Finansal borçlar | 50,70 milyar TL* | - | 73,29 milyar TL |
| Stoklar | 86,74 milyar TL* | - | 106,49 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 508,23 milyar TL* | - | 549,75 milyar TL |
| Özkaynaklar | 296,50 milyar TL* | Yaklaşık 282,7 milyar TL | 308,52 milyar TL |
| Sipariş bakiyesi | 20,4 milyar $ | 20,7 milyar $ | 23,2 milyar $ |
* 31 Aralık 2025 bilanço kalemleri, 30 Haziran 2026 finansal raporunda TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen karşılaştırmalı tutarlardır. Gelir tablosu rakamları farklı dönem uzunluklarını kapsadığından 2025/12, 2026/3 ve 2026/6 hasılat ile net kâr rakamları doğrudan dönemsel büyüme oranı olarak karşılaştırılmamalıdır.
İkinci Çeyrekte Satış İvmesi Güçlendi
ASELSAN'ın 30 Haziran 2026 finansal tablolarında ikinci çeyrek sonuçları ayrıca açıklandı. Şirket 1 Nisan-30 Haziran döneminde 51,78 milyar TL hasılat elde etti.
Aynı dönemde brüt kâr 16,82 milyar TL, esas faaliyet kârı 13,38 milyar TL ve ana ortaklık payına düşen net kâr 8,51 milyar TL olarak gerçekleşti.
İkinci çeyrek brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 32,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu görünüm, artan satış hacmine rağmen brüt kârlılığın korunması açısından olumlu bir operasyonel sinyal oluşturdu.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2026 Q1* | 2026 Q2 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 36,71 milyar TL | 51,78 milyar TL | 88,49 milyar TL |
| Brüt kâr | 11,28 milyar TL | 16,82 milyar TL | 28,10 milyar TL |
| Esas faaliyet kârı | 9,15 milyar TL | 13,38 milyar TL | 22,53 milyar TL |
| Ana ortaklık net kârı | 5,93 milyar TL | 8,51 milyar TL | 14,44 milyar TL |
* Q1 rakamları 30 Haziran 2026 satın alma gücü cinsinden açıklanan altı aylık kümülatif tutarlardan ikinci çeyrek değerlerinin çıkarılmasıyla hesaplanmıştır. Bu nedenle daha önce yayımlanan 31 Mart 2026 finansal tablolarındaki nominal/dönem sonu satın alma gücü rakamlarıyla bire bir aynı görünmeyebilir.
Net Kâr Yaklaşık Yüzde 71 Arttı
ASELSAN'ın ana ortaklık payına düşen net dönem kârı 2025 yılının ilk yarısındaki 8,46 milyar TL seviyesinden 2026'nın aynı döneminde 14,44 milyar TL'ye çıktı.
Böylece karşılaştırılabilir TMS 29 verileri üzerinden yıllık net kâr artışı yaklaşık yüzde 71 oldu.
Net kârdaki yükselişte operasyonel büyümenin yanında finansman giderlerindeki düşüş ve net parasal pozisyon kaybındaki belirgin gerileme de etkili oldu.
Şirketin finansman giderleri 2025 ilk yarıdaki 10,26 milyar TL seviyesinden 2026 ilk yarıda 6,55 milyar TL'ye geriledi. Net parasal pozisyon kaybı ise 18,48 milyar TL'den 6,40 milyar TL seviyesine indi.
FAVÖK Marjı Yüzde 26,3 Seviyesinde
ASELSAN'ın düzeltilmiş FAVÖK marjı 2025 yıl sonundaki yüzde 26,2 seviyesinden 2026 ilk yarıda yüzde 26,3 seviyesine çıktı.
Şirketin 2026 yılı için açıkladığı kur farkından arındırılmış FAVÖK marjı hedefi yüzde 24'ün üzerinde bulunuyor. İlk yarı gerçekleşmesi bu hedefin üzerinde seyrediyor.
Sipariş Bakiyesi 23,2 Milyar Dolara Yükseldi
ASELSAN bilançosunda öne çıkan göstergelerden biri yıllara yaygın sözleşmeli proje tutarındaki artış oldu.
2025 sonunda 20,4 milyar dolar olan sipariş bakiyesi, 2026 ilk çeyrek sonunda 20,7 milyar dolara, 30 Haziran 2026 itibarıyla ise 23,2 milyar dolara ulaştı.
Böylece yalnızca 2026'nın ikinci çeyreğinde sipariş bakiyesinde yaklaşık 2,5 milyar dolarlık artış gerçekleşti.
İhracatın Hasılattaki Payı Yüzde 17
ASELSAN'ın 2026 ilk yarı hasılatının yüzde 17'si ihracattan elde edildi. Şirket, satış yaptığı coğrafi bölgeleri ve müşteri portföyünü çeşitlendirme stratejisini sürdürüyor.
ASELSAN'ın Avrupa, Orta Doğu, Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki yapılanması, şirketin uzun vadede iç pazar dışındaki büyüme kapasitesi açısından önem taşıyor.
Nakit 39,47 Milyar TL'ye Çıktı
ASELSAN'ın nakit ve nakit benzerleri 31 Aralık 2025'in düzeltilmiş 34,25 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 39,47 milyar TL'ye yükseldi.
Nakit pozisyonunun güçlenmesine karşın şirketin içinde bulunduğu yoğun yatırım dönemi ve işletme sermayesi ihtiyacı, nakit üretiminin önümüzdeki dönemlerde de yakından takip edilmesini gerektiriyor.
Finansal Borçlar 73,29 Milyar TL'ye Yükseldi
ASELSAN'ın kısa ve uzun vadeli finansal borçlarının toplamı 30 Haziran 2026 itibarıyla yaklaşık 73,29 milyar TL seviyesine çıktı.
31 Aralık 2025'in aynı satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş finansal borç tutarı yaklaşık 50,70 milyar TL seviyesindeydi.
Buna göre finansal borçlarda ilk altı ayda yaklaşık 22,6 milyar TL, başka bir ifadeyle yüzde 45'e yakın artış gerçekleşti.
Borç artışının şirketin Oğulbey başta olmak üzere üretim kapasitesini büyütmeye yönelik yüksek yatırım programıyla birlikte değerlendirilmesi gerekiyor.
Stoklar 106,49 Milyar TL'ye Çıktı
ASELSAN'ın stokları 31 Aralık 2025'in düzeltilmiş 86,74 milyar TL seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 106,49 milyar TL'ye yükseldi.
Artış yaklaşık yüzde 23 seviyesinde gerçekleşti.
Stokların içerisinde 50,08 milyar TL hammadde ve 47,65 milyar TL yarı mamul bulunması, stok yapısının önemli bölümünün üretim süreciyle ilişkili olduğunu gösteriyor.
Bununla birlikte stok büyümesinin işletme sermayesi ve nakit akışı üzerindeki etkisinin önümüzdeki dönemlerde takip edilmesi gerekiyor.
İşletme Faaliyetlerinden 15,21 Milyar TL Nakit Üretildi
ASELSAN 2026 yılının ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 15,21 milyar TL pozitif nakit akışı sağladı.
2025 yılının aynı döneminde işletme faaliyetlerinden sağlanan nakit 18,01 milyar TL seviyesindeydi.
Stok artışının nakit akışına etkisi yaklaşık 19 milyar TL negatif, peşin ödenmiş giderlerdeki artışın etkisi ise yaklaşık 10,48 milyar TL negatif oldu.
Buna karşılık ertelenmiş gelirlerdeki yaklaşık 14,81 milyar TL'lik artış işletme sermayesine destek sağladı.
Yatırım Harcamaları Yaklaşık İki Katına Çıktı
ASELSAN'ın yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit çıkışı 2026 ilk yarıda 33,54 milyar TL oldu.
Geçen yılın aynı döneminde yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit çıkışı 16,93 milyar TL seviyesindeydi.
İlk altı ayda maddi duran varlık alımları için 14,26 milyar TL, maddi olmayan duran varlık alımları için ise 19,49 milyar TL nakit çıkışı gerçekleşti.
Oğulbey'de 1,5 Milyar Dolarlık Yeni Yatırım
ASELSAN, Ankara Oğulbey'de yatırım amacıyla tahsis edilen 6.500 dönümlük yeni alanı bünyesine kattı.
Yeni yerleşkede toplam 1,5 milyar dolar değerindeki yatırımın temelleri atıldı.
ASELSAN'ın açıklamasına göre bu yatırım başta ÇELİKKUBBE'yi oluşturacak hava savunma sistemleri olmak üzere kritik teknolojilerin daha yüksek adetlerde seri üretimini mümkün hale getirecek.
Şirket aynı zamanda yeni tasarım, test ve üretim altyapıları kazanmayı hedefliyor.
ÇELİKKUBBE İçin Yeni Üretim Kapasitesi
ASELSAN'ın 2030 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi kapsamında teşvik almaya hak kazandığı yatırımlar arasında foton dedektör ve nanoteknoloji tesisi, radar sistem entegrasyon ve üretim tesisi, hava savunma sistemleri üretim ve test tesisi ile akıllı mühimmat üretim tesisi bulunuyor.
Bu yatırımların toplam büyüklüğü 616 milyon dolar seviyesinde.
Yatırımlar kapsamında 1.672'si nitelikli olmak üzere toplam 2.244 kişilik yeni istihdam planlanıyor.
Yeni tesislerin radar, sensör, akıllı mühimmat elektroniği ve hava savunma teknolojilerinde yüksek adetli seri üretim kapasitesi sağlaması hedefleniyor.
2026 Finansal Hedefleri Korunuyor
ASELSAN yönetimi 2026 yılı için TMS 29 dahil reel gelir artışını yüzde 10'un üzerinde, kur farkından arındırılmış FAVÖK marjını yüzde 24'ün üzerinde ve yatırım harcamalarını 50 milyar TL'nin üzerinde hedefliyor.
| 2026 Finansal Hedefi | Şirket Beklentisi | 2026/6 Görünümü |
|---|---|---|
| Reel gelir artışı | >%10 | %25 |
| Kur farkından arındırılmış FAVÖK marjı | >%24 | %26,3 |
| Yatırım harcamaları | >50 milyar TL | Yüksek yatırım dönemi sürüyor |
Bilanço Sonrası 1,915 Milyar Dolarlık Yeni Sözleşme
ASELSAN faaliyet raporunda, 30 Haziran 2026 bilanço tarihinden sonra imzalanan sözleşmelerin toplam tutarının 1,915 milyar dolar olduğu açıklandı.
Bu gelişme, 30 Haziran itibarıyla açıklanan 23,2 milyar dolarlık sipariş bakiyesinin ardından yeni sözleşme akışının devam ettiğine işaret ediyor.
ULAK'taki Pay Yüzde 61'e Yükseldi
9 Temmuz 2026 tarihinde tescil edilen sermaye artırımı sonrasında ASELSAN'ın ULAK Haberleşme AŞ'deki payı yüzde 51'den yüzde 61'e yükseldi.
ULAK, mobil haberleşme sistemleri ve geniş bant haberleşme teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Sipariş Bakiyesi
23,2 milyar dolarlık sipariş bakiyesinin yeni sözleşmelerle büyümeye devam edip etmediği izlenmeli.
Hasılata Dönüşüm
Yüksek sipariş hacminin teslimatlar yoluyla satışlara ne kadar hızlı dönüştüğü önemli olacak.
FAVÖK Marjı
Yüzde 26,3 seviyesindeki düzeltilmiş FAVÖK marjının yüksek yatırım döneminde korunup korunmadığı takip edilmeli.
Finansal Borç
73,29 milyar TL seviyesine yükselen finansal borcun yatırım kapasitesine ve FAVÖK'e dönüşme hızı önemli olacak.
Stoklar
106,49 milyar TL'lik stokların satış büyümesine paralel şekilde teslimatlara dönüşüp dönüşmediği izlenmeli.
Nakit Akışı
Pozitif işletme nakit akışının yüksek CAPEX döneminde güçlenip güçlenmediği kritik olacak.
Oğulbey Yatırımı
1,5 milyar dolarlık yatırımın üretim kapasitesine ve teslimat hızına katkısı takip edilmeli.
İhracat
Yüzde 17 seviyesindeki ihracat payının yeni uluslararası sözleşmelerle yükselip yükselmediği izlenmeli.
ASELSAN İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
ASELSAN'da Sipariş, Üretim ve Yatırım Döngüsü Hızlanıyor
ASELSAN'ın 2026 ilk yarı bilançosu operasyonel büyümenin hızlandığını gösteriyor. Reel yüzde 25 hasılat artışı ve yüzde 26,3'lük düzeltilmiş FAVÖK marjı, satış hacmi büyürken operasyonel kârlılığın da korunduğuna işaret ediyor.
Bilanço açısından en güçlü başlıklardan biri 23,2 milyar dolara ulaşan yıllara yaygın sipariş bakiyesi. Bu tutar şirketin önümüzdeki yıllardaki gelir görünürlüğünü desteklerken, yeni kapasite yatırımlarının neden hızlandığını da açıklıyor.
Oğulbey'deki 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile radar, hava savunma, sensör ve akıllı mühimmat alanındaki 616 milyon dolarlık yatırımlar, ASELSAN'ın yüksek adetli seri üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.
Buna karşılık yatırım döngüsünün bilanço maliyeti de görülüyor. Finansal borçlar 73,29 milyar TL'ye, stoklar 106,49 milyar TL'ye yükselirken yatırım faaliyetlerinden 33,54 milyar TL nakit çıkışı gerçekleşti.
Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde ASELSAN açısından temel gösterge yalnızca yeni sipariş büyüklüğü olmayacak. Siparişlerin ne kadar hızlı hasılata ve FAVÖK'e dönüştüğü, artan üretim kapasitesinin işletme nakit akışını ne ölçüde güçlendirdiği ve finansal borçların büyüme hızının yavaşlayıp yavaşlamadığı daha önemli hale gelecek.
Sonuç olarak ASELSAN'ın 2026 ilk yarı bilançosu satış, kârlılık ve sipariş görünürlüğü açısından güçlü bir tablo sunuyor. Buna karşılık şirket artık aynı zamanda büyük ölçekli bir yatırım döngüsü içinde bulunuyor. Bu yatırım döneminin bilanço kalitesini daha da güçlendirmesi için kapasite artışının önümüzdeki dönemlerde daha yüksek satış, FAVÖK ve nakit akışına dönüşmesi belirleyici olacak.
Kaynaklar
- ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ve Bağlı Ortaklıkları — 30 Haziran 2026 Tarihinde Sona Eren Altı Aylık Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu
- ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ — 30 Haziran 2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ — 2026 İlk Çeyrek Finansal Sonuçları ve Finansal Raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — ASELSAN finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal veriler ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar ve faaliyet raporlarından derlenmiştir.
31 Aralık 2025 bilanço değerleri, 30 Haziran 2026 finansal tablolarında TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilen karşılaştırmalı rakamlardır. Bu nedenle söz konusu rakamlar şirketin daha önce yayımlanan 31 Aralık 2025 finansal raporundaki değerlerden farklı görünebilir.
Çeyrek bazında verilen bazı tutarlar, 30 Haziran 2026 tarihli altı aylık kümülatif verilerden 1 Nisan-30 Haziran 2026 dönemine ait tutarların ayrıştırılması yoluyla hesaplanmıştır.
Geleceğe dönük gelir büyümesi, FAVÖK marjı ve yatırım harcaması beklentileri şirket yönetiminin kamuya açıkladığı hedeflerdir. Gerçekleşmeler; teslimat takvimleri, yeni siparişler, kur, faiz, jeopolitik gelişmeler, tedarik zinciri ve diğer piyasa koşullarına bağlı olarak farklılaşabilir.