ARMGD’de Yatırımlar İlerliyor: Armada-3 Tamamlanma Oranı %81’e Çıktı
Armada Gıda'nın 2026'nın ilk yarısında hasılatı yüzde 49,2 artarak 8,20 milyar TL'ye, ana faaliyetlerinden elde ettiği kâr yüzde 111 yükselerek 1,36 milyar TL'ye çıktı. Armada-3 yatırımının tamamlanma oranı yüzde 81'e ulaşırken 2,06 milyar TL'lik net kâra karşılık işletme nakit akışının 390 milyon TL negatif olması ve 7,42 milyar TL'lik döviz açık pozisyonu bilançonun yakından izlenen başlıkları oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da ARMGD koduyla işlem gören Armada Gıda, 2026 yılının ilk yarısında satışlarını, esas faaliyet kârını ve net kârını güçlü biçimde artırdı. İkinci çeyrekte büyümenin hızlanması ve Armada-3 yatırımında tamamlanma oranının yüzde 81'e çıkması şirketin kapasite artışı hikâyesini destekledi.
Bununla birlikte açıklanan 2,06 milyar TL net kârın yaklaşık yüzde 52'sinin fon gelirlerinden gelmesi, işletme faaliyetlerinden 390 milyon TL nakit çıkışı yaşanması ve finansal borçların büyük bölümünün kısa vadeli olması kâr kalitesi ile finansal risklerin birlikte değerlendirilmesini gerekli kılıyor.
ARMGD'de İkinci Çeyrek Büyümesi Hızlandı
| Finansal Gösterge | 2026/1Ç düzeltilmiş | 2026/2Ç tek başına | 2026/6 | 2025/6 |
|---|---|---|---|---|
| Hasılat | 3,45 milyar TL | 4,75 milyar TL | 8,20 milyar TL | 5,50 milyar TL |
| Brüt kâr | 656,1 milyon TL | 1,03 milyar TL | 1,69 milyar TL | 1,14 milyar TL |
| Esas faaliyet kârı | 574,5 milyon TL | 782,3 milyon TL | 1,36 milyar TL | 642,7 milyon TL |
| FAVÖK | — | — | 1,44 milyar TL | 735,2 milyon TL |
| Net dönem kârı | 616,7 milyon TL | 1,44 milyar TL | 2,06 milyar TL | 415,8 milyon TL |
İkinci çeyrekte hasılat ilk çeyreğe göre yüzde 37,4, brüt kâr yüzde 57,2 ve esas faaliyet kârı yüzde 36,2 arttı. Tek başına ikinci çeyrek net kârı ise yaklaşık 1,44 milyar TL ile ilk çeyreğin yüzde 133,6 üzerinde gerçekleşti.
Yıllık karşılaştırmada 2026 ilk yarı hasılatı yüzde 49,2, brüt kârı yüzde 48, esas faaliyet kârı yüzde 111,1 ve yaklaşık FAVÖK'ü yüzde 96,5 yükseldi. Net dönem kârındaki artış ise yüzde 394,8'e ulaştı.
Faaliyet Marjları Güçlenirken Brüt Marj Yatay Kaldı
| Marj | 2025/6 | 2026/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Brüt kâr marjı | %20,75 | %20,58 | -0,17 puan |
| Esas faaliyet kâr marjı | %11,69 | %16,54 | +4,85 puan |
| FAVÖK marjı | %13,37 | %17,61 | +4,24 puan |
| Net kâr marjı | %7,56 | %25,09 | +17,53 puan |
Brüt kâr marjı yıllık bazda hemen hemen yatay kalırken faaliyet giderlerinin satışlardan daha yavaş büyümesi esas faaliyet ve FAVÖK marjlarını destekledi. Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri 444,3 milyon TL'den 286,5 milyon TL'ye; nakliye, navlun ve liman giderleri 298,9 milyon TL'den 182,2 milyon TL'ye geriledi.
2,06 Milyar TL'lik Net Kârın Kalitesi
ARMGD'nin net kârındaki yükseliş yalnızca ana faaliyetlerden kaynaklanmadı. Şirket 2026'nın ilk yarısında yaklaşık 1,08 milyar TL fon geliri elde etti. Bu tutar 2,06 milyar TL'lik net dönem kârının yaklaşık yüzde 52,4'üne karşılık geliyor.
| Net Kârı Etkileyen Kalem | 2026/6 |
|---|---|
| Esas faaliyet kârı | 1,36 milyar TL |
| Fon geliri | 1,08 milyar TL |
| Net parasal pozisyon kazancı | 223,7 milyon TL |
| Finansman geliri | 206,3 milyon TL |
| Finansman gideri | -698,8 milyon TL |
İkinci çeyrekte yaklaşık 781 milyon TL yatırım faaliyeti geliri ve 202,4 milyon TL ertelenmiş vergi geliri net kârı destekledi. Aynı çeyrekte 166,7 milyon TL net parasal pozisyon zararı oluştu. Buna rağmen ikinci çeyrekte elde edilen 782,3 milyon TL esas faaliyet kârı, operasyonel tarafta da güçlü bir iyileşme bulunduğunu gösterdi.
Net Finansal Borç Yüzde 18,9 Geriledi
| Bilanço Kalemi | 31.12.2025* | 31.03.2026 | 30.06.2026 | 2025/12–2026/6 |
|---|---|---|---|---|
| Toplam varlıklar | 17,37 milyar TL | — | 19,95 milyar TL | +%14,9 |
| Nakit ve nakit benzerleri | 306,6 milyon TL | 358,2 milyon TL | 486,6 milyon TL | +%58,7 |
| Finansal yatırımlar | 1,66 milyar TL | yaklaşık 2,06 milyar TL | 3,07 milyar TL | +%85,1 |
| Ticari alacaklar | 1,82 milyar TL | — | 1,22 milyar TL | -%32,8 |
| Stoklar | 7,02 milyar TL | 6,55 milyar TL | 7,85 milyar TL | +%11,9 |
| Finansal borçlar | 8,67 milyar TL | yaklaşık 8,01 milyar TL | 9,00 milyar TL | +%3,7 |
| Net finansal borç | 6,71 milyar TL | yaklaşık 5,59 milyar TL | 5,44 milyar TL | -%18,9 |
| Özkaynaklar | 7,07 milyar TL | — | 8,95 milyar TL | +%26,5 |
* 31 Aralık 2025 tutarları, 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş karşılaştırmalı değerlerdir.
Nakit ve finansal yatırımların toplamı 1,97 milyar TL'den 3,56 milyar TL'ye çıktı. Bu artış sayesinde brüt finansal borç yüzde 3,7 yükselse de net finansal borç 6,71 milyar TL'den 5,44 milyar TL'ye geriledi. Özkaynakların yüzde 26,5 artması ve ticari alacakların yüzde 32,8 azalması bilanço kalitesini destekleyen unsurlar oldu.
Cari oran 1,45'ten 1,54'e yükselirken net işletme sermayesi 3,66 milyar TL'den 4,80 milyar TL'ye çıktı. Finansal borçların özkaynaklara oranı ise 1,23'ten 1,01'e geriledi. Buna karşılık stoklar hariç hesaplanan hızlı oranın 0,66 seviyesinde kalması, likiditenin önemli bölümünün stoklara bağlı olduğunu gösteriyor.
Stoklar İkinci Çeyrekte Yeniden Yükseldi
| Stok Türü | 31.12.2025 | 30.06.2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| İlk madde ve malzeme | 3,00 milyar TL | 4,37 milyar TL | +%46,0 |
| Mamuller | 3,94 milyar TL | 3,42 milyar TL | -%13,3 |
| Ambalaj ve sarf malzemeleri | 85,0 milyon TL | 63,4 milyon TL | -%25,4 |
Stoklar 2026 ilk çeyreğinde yaklaşık 6,55 milyar TL'ye geriledikten sonra haziran sonunda 7,85 milyar TL'ye yükseldi. Artışın mamul birikiminden değil ağırlıklı olarak ilk madde ve malzeme alımlarından kaynaklanması, üretim ve satış büyümesine hazırlık olarak değerlendirilebilir. Ancak stokların dönen varlıkların yüzde 57,2'sini oluşturması işletme sermayesi ihtiyacını artırıyor.
Güçlü Kâr Henüz Nakit Akışına Yansımadı
| Nakit Akışı | 2025/6 | 2026/6 |
|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | +2,83 milyar TL | -390,0 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -989,3 milyon TL | -650,6 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | -546,5 milyon TL | +891,5 milyon TL |
| Maddi duran varlık alımları | 1,00 milyar TL | 672,6 milyon TL |
İşletme nakit akışı ilk çeyrekte 33,7 milyon TL negatifken altı ay sonunda 390 milyon TL negatife döndü. Stoklardaki 833,7 milyon TL ve peşin ödenmiş giderlerdeki 166,2 milyon TL artış nakit çıkışını büyüttü. Ticari alacakların 611,6 milyon TL azalması ile ticari borçların 537,2 milyon TL artması ise nakit akışını destekledi.
Borçların Yüzde 82'si Kısa Vadeli
ARMGD'nin haziran sonu itibarıyla toplam finansal borcu yaklaşık 9,0 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bunun 6,78 milyar TL'si kısa vadeli borçlanmalardan, 623,9 milyon TL'si uzun vadeli borçların kısa vadeli kısımlarından ve 1,59 milyar TL'si uzun vadeli borçlardan oluşuyor. Böylece finansal borçların yaklaşık yüzde 82,3'ü bir yıl içinde vadeli durumda.
Döviz cinsi kredilerde yaklaşık 7,0 milyar TL karşılığı ABD doları ve 211,2 milyon TL karşılığı avro borcu öne çıkıyor. Türk lirası kredilerin tutarı yaklaşık 1,13 milyar TL düzeyinde. Şirketin net yabancı para açık pozisyonu 2025 sonundaki 6,99 milyar TL'den 7,42 milyar TL'ye yükseldi.
Finansal tablo duyarlılık analizine göre yabancı para kurlarında yüzde 10'luk artışın hesaplanan olumsuz etkisi yaklaşık 742 milyon TL. Bu tutar 2026 ilk yarı net kârının yaklaşık yüzde 36'sına karşılık geliyor. Nakit akış riskinden korunma kayıplarının 844,6 milyon TL'den 1,03 milyar TL'ye çıkması da kur ve hedge yönetiminin önemini artırıyor.
Armada-3 Tamamlanma Oranı Yüzde 81'e Çıktı
ARMGD'nin büyüme stratejisinin merkezindeki Armada-3 yatırımının tamamlanma oranı 2026 ilk çeyreğindeki yüzde 75 seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla yüzde 81'e yükseldi. KDV dâhil 44 milyon ABD doları olarak planlanan yatırımın yaklaşık 35,5 milyon dolarlık bölümü gerçekleşti.
| Armada-3 Göstergesi | 30.06.2026 |
|---|---|
| Tamamlanma oranı | %81 |
| Planlanan toplam yatırım | 44 milyon ABD doları, KDV dâhil |
| Gerçekleşen yatırım | Yaklaşık 35,5 milyon ABD doları |
| Ulaşılan kapalı alan | 57.295 m² |
| Planlanan işleme kapasitesi | 4.800 ton/gün |
| Planlanan depolama kapasitesi | 181.500 ton |
| Protein ayrıştırma ve ekstrüzyon kapasitesi | 20 ton/saat |
Ekstrüzyon ve protein ayrıştırma tesisinin yüzde 100 tamamlandığı bildirildi. Armada-3'ün bütünüyle devreye girmesi işleme, depolama ve katma değerli ürün kapasitesini artırabilir. Ancak yeni kapasitenin satış hacmiyle doldurulması, ek stok ve işletme sermayesi ihtiyacının yönetilmesi yatırımın finansal katkısı açısından belirleyici olacak.
GES Yatırımları Enerji Maliyetini Azaltabilir
Şanlıurfa Harran'daki 11,06 MWp kurulu güce sahip güneş enerji santrali üretime devam ediyor. Viranşehir projesi için tahsis edilen kapasite 12 MW, beklenen yatırım maliyeti ise yaklaşık 17 milyon ABD doları düzeyinde bulunuyor.
Viranşehir GES yatırımının yüzde 80 leasing ve yüzde 20 özkaynakla finanse edilmesi planlanıyor. Bu yapı enerji giderlerini azaltma potansiyeli taşırken yaklaşık 13,6 milyon dolarlık leasing yükü nedeniyle finansal borç ve kur riskini de artırabilir.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Armada-3
Yüzde 81'e ulaşan yatırımın tamamlanma takvimi, yeni kapasitenin devreye alınması ve satışlara katkısı izlenmeli.
Nakit Akışı
Eksi 390 milyon TL düzeyindeki işletme nakit akışının pozitife dönmesi kâr kalitesi açısından kritik.
Fon Geliri
Net kârın yaklaşık yüzde 52'sine ulaşan fon gelirinin tekrarlanabilirliği ve ana faaliyet kârının seyri izlenmeli.
Stoklar
7,85 milyar TL'ye çıkan stokların satışa ve nakde dönüşme hızı işletme sermayesi ihtiyacını belirleyecek.
Kur Riski
7,42 milyar TL'lik net yabancı para açık pozisyonunun finansman giderlerine ve özkaynaklara etkisi takip edilmeli.
Net Borç
5,44 milyar TL'ye gerileyen net finansal borcun yatırımlar sürerken aynı düşüş eğilimini koruyup korumayacağı önemli.
ARMGD'nin 2026 ilk yarı bilançosunda operasyonel büyüme ve yatırım ilerlemesi öne çıkarken, kârın nakde dönüşmesi ve döviz cinsi kısa vadeli borçların yönetimi finansal görünümün temel belirleyicileri olacak.
ARMGD İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Hasılatın yıllık yüzde 49,2 artması | İşletme nakit akışının 390 milyon TL negatif olması |
| Esas faaliyet kârının yüzde 111,1 yükselmesi | Yaklaşık 1,06 milyar TL negatif serbest nakit akışı |
| FAVÖK marjının yüzde 17,61'e ulaşması | Net kârın yaklaşık yüzde 52'sinin fon gelirinden gelmesi |
| Net finansal borcun yüzde 18,9 gerilemesi | Stokların 7,85 milyar TL'ye yükselmesi |
| Ticari alacakların yüzde 32,8 azalması | Finansal borçların yaklaşık yüzde 82'sinin kısa vadeli olması |
| Özkaynakların yüzde 26,5 büyümesi | Hızlı oranın 0,66 seviyesinde kalması |
| Armada-3'ün yüzde 81'e, protein tesisinin yüzde 100'e ulaşması | Nakit akış riskinden korunma kayıplarının 1,03 milyar TL'ye çıkması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| Armada-3 ile işleme ve depolama kapasitesinin artması | 7,42 milyar TL net yabancı para açık pozisyonu |
| Protein ayrıştırma ve yüksek katma değerli ürünlere geçiş | Döviz bazlı krediler ve yeni GES leasing yükümlülükleri |
| Talya Foods yatırımıyla glutensiz ve sağlıklı ürün pazarına açılım | Kısa vadeli borçların yüksekliği nedeniyle refinansman riski |
| GES yatırımlarıyla enerji giderlerinin azaltılması | Hammadde fiyatlarındaki oynaklığın yüksek stoklar üzerindeki etkisi |
| Yüksek ihracat payıyla yeni pazarlara büyüme imkânı | Fon kazançlarının piyasa koşullarına bağlı olması |
| Küresel bakliyat ve bitkisel protein talebindeki büyüme | Yeni kapasitenin yeterli satış hacmiyle doldurulamaması riski |
| Daha yüksek katma değerli ürünlerin marjları desteklemesi | Yatırımlarda gecikme, maliyet artışı ve işletme sermayesi ihtiyacı |
ARMGD'de Yatırım Hikâyesi Güçlenirken Nakit Üretimi İzleniyor
ARMGD'nin 2026 ilk yarı sonuçları satış, esas faaliyet kârı ve bilanço likiditesi bakımından güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Özellikle ikinci çeyrekte brüt kârın hızlanması ve Armada-3 yatırımında ilerlemenin sürmesi, şirketin kapasite ve katma değerli ürün stratejisini destekliyor.
Net finansal borcun 2025 sonuna göre 1,27 milyar TL azalması, ticari alacakların gerilemesi ve özkaynakların büyümesi olumlu. Buna karşılık brüt finansal borçların artması, borçların büyük bölümünün kısa vadeli ve döviz ağırlıklı olması bilanço riskini canlı tutuyor.
Şirketin 2,06 milyar TL net kâr açıklamasına rağmen işletme nakit akışının negatif kalması, finansal performansın yalnızca net kâr üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde Armada-3'ün tamamlanmasıyla oluşacak ek kapasitenin satışlara, faaliyet nakdine ve net borca ne ölçüde yansıyacağı ARMGD bilançosunun ana gündemi olacak.
Kaynaklar
- Armada Gıda Ticaret Sanayi AŞ — 30 Haziran 2026 tarihli sınırlı denetimden geçmiş konsolide finansal tablolar ve dipnotlar
- Armada Gıda Ticaret Sanayi AŞ — 1 Ocak–30 Haziran 2026 ara dönem faaliyet raporu
- Armada Gıda Ticaret Sanayi AŞ — 31 Mart 2026 finansal tabloları ve 2026 ilk çeyrek faaliyet raporu
- Armada Gıda Ticaret Sanayi AŞ — Armada-3, GES ve kapasite yatırımlarına ilişkin şirket açıklamaları
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Finansal tablolarda TMS 29 yüksek enflasyon muhasebesi uygulanması nedeniyle önceki dönem tutarları raporlama dönemi sonundaki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Dönemler karşılaştırılırken şirketin KAP'ta yayımlanan güncel finansal tabloları ve dipnotları esas alınmalıdır.
Haberde yer alan FAVÖK, net finansal borç, serbest nakit akışı ve oran hesaplamaları kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hazırlanmıştır. Yuvarlama nedeniyle toplamlar ile alt kalemler arasında sınırlı farklar oluşabilir.