Akenerji’de HES Üretimi Arttı; Düşük Elektrik Fiyatları Marjları Baskıladı
Akenerji'nin hidroelektrik santrallerindeki üretimi 2026'nın ilk yarısında güçlü artarken, piyasadaki yenilenebilir enerji arzı ortalama elektrik fiyatlarını aşağı çekti. Şirket 666,6 milyon TL net kâr açıklamasına rağmen 169,6 milyon TL brüt zarar ve 516,9 milyon TL esas faaliyet zararı kaydetti. Net kârı 4,10 milyar TL'lik parasal kazanç desteklerken, 25,27 milyar TL net borç ve negatif işletme nakit akışı bilanço açısından yakından izlenmesi gereken başlıklar oldu.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da AKENR koduyla işlem gören Akenerji Elektrik Üretim AŞ, 2026 yılının ilk yarısında 7,20 milyar TL hasılat, 642,2 milyon TL FAVÖK ve 666,6 milyon TL net dönem kârı açıkladı.
Net kâr tarafındaki görünüm 2025 yılındaki zarara göre olumlu bir değişime işaret etse de şirketin ana faaliyet sonuçları aynı ölçüde güçlü değildi. Hasılat yıllık bazda yüzde 43 gerilerken brüt sonuç 169,6 milyon TL zarara, esas faaliyet sonucu ise 516,9 milyon TL zarara döndü.
İlk yarıda hidroelektrik santrallerindeki toplam üretim yaklaşık 210 GWh'den 713,7 GWh'ye yükseldi. Buna karşılık yağışların ve yenilenebilir enerji üretiminin piyasa genelinde artması, Piyasa Takas Fiyatı üzerinde baskı oluşturdu. Ortalama PTF yıllık yüzde 35 düşerek 1.558 TL/MWh seviyesine geriledi.
Bu ortamda Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin üretimi 1,42 milyon MWh'den 573,8 bin MWh'ye, kapasite kullanım oranı ise yüzde 36'dan yüzde 14'e indi. HES üretimindeki artış, doğal gaz santralindeki üretim ve marj kaybını kısmen dengeledi ancak ortadan kaldıramadı.
AKENR'nin Bilançosu 2025 Sonundan Haziran 2026'ya Nasıl Değişti?
Akenerji'nin toplam varlıkları 2025 yıl sonundaki 46,78 milyar TL'den 2026 ilk çeyrekte 45,57 milyar TL'ye, haziran sonunda ise 45,04 milyar TL'ye geriledi. Aynı dönemde dönen varlıklar yüzde 34,7 azalarak 1,57 milyar TL seviyesine indi.
Özkaynaklar dönem kârının katkısıyla 15,16 milyar TL'den 15,90 milyar TL'ye yükseldi. Bununla birlikte finansal borçlar 26 milyar TL civarında yatay kaldı ve şirketin likidite göstergelerinde belirgin iyileşme oluşmadı.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Dönen varlıklar | 2,40 milyar TL | 1,61 milyar TL | 1,57 milyar TL |
| Toplam varlıklar | 46,78 milyar TL | 45,57 milyar TL | 45,04 milyar TL |
| Nakit ve nakit benzerleri | 772,3 milyon TL | Yaklaşık 565,9 milyon TL | 723,2 milyon TL |
| Finansal borçlar | 26,02 milyar TL | 25,59 milyar TL | 26,00 milyar TL |
| Net finansal borç | 25,25 milyar TL | 25,02 milyar TL | 25,27 milyar TL |
| Kısa vadeli yükümlülükler | 16,09 milyar TL | 14,28 milyar TL | 15,76 milyar TL |
| Özkaynaklar | 15,16 milyar TL | 15,57 milyar TL | 15,90 milyar TL |
| Cari oran | 0,15 | 0,11 | 0,10 |
Karşılaştırmalı tutarlar TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre ifade edilmiştir. Farklı tarihlerde yayımlanan orijinal finansal raporlarda aynı döneme ait tutarlar farklı görünebilir.
Satışlar Yıllık Yüzde 43 Geriledi
Akenerji'nin 2026 ilk yarı hasılatı, geçen yılın aynı dönemindeki 12,62 milyar TL'den 7,20 milyar TL'ye geriledi. Satış miktarı yüzde 9 artmasına rağmen hasılatın düşmesi, gelir daralmasının temel nedeninin hacim değil elektrik fiyatları olduğunu gösterdi.
Şirket ilk yarıda 2,19 milyon MWh elektrik satışı gerçekleştirdi. Spot piyasa satışları yüzde 29 artarken ikili anlaşmalardan yapılan satışlar yüzde 59 geriledi. Sınır ötesi elektrik ticareti ise yüzde 17 artarak 62,1 bin MWh seviyesine çıktı.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 26,74 milyar TL | 5,03 milyar TL | 7,20 milyar TL |
| Brüt kâr / zarar | -641,4 milyon TL | +274,4 milyon TL | -169,6 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı / zararı | -1,56 milyar TL | +62,6 milyon TL | -516,9 milyon TL |
| FAVÖK | Yaklaşık 914,9 milyon TL | Yaklaşık 639,8 milyon TL | 642,2 milyon TL |
| FAVÖK marjı | %3,4 | %12,7 | %8,9 |
| Net dönem kârı / zararı | -6,32 milyar TL | +416,8 milyon TL | +666,6 milyon TL |
FAVÖK, esas faaliyet sonucu ile amortisman ve itfa giderlerinin toplamı üzerinden hesaplanmıştır. 2026/6 tutarı şirketin faaliyet raporunda açıkladığı 642,2 milyon TL ile uyumludur.
İkinci Çeyrekte Operasyonel Kârlılık Belirgin Zayıfladı
Altı aylık kümülatif tablodan ilk çeyrek verileri çıkarıldığında, Akenerji'nin ikinci çeyrek hasılatının yaklaşık 2,17 milyar TL olduğu görülüyor. Aynı dönemde 444 milyon TL brüt zarar ve 579,5 milyon TL esas faaliyet zararı oluştu.
İkinci çeyrek FAVÖK'ünün yaklaşık 2,4 milyon TL seviyesinde kalması, ilk çeyrekteki 639,8 milyon TL'lik operasyonel katkının ikinci çeyrekte neredeyse tamamen ortadan kalktığını gösteriyor.
| Çeyreklik Gösterge | 2026 Q1 | 2026 Q2 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Hasılat | 5,03 milyar TL | 2,17 milyar TL | 7,20 milyar TL |
| Brüt kâr / zarar | +274,4 milyon TL | -444,0 milyon TL | -169,6 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı / zararı | +62,6 milyon TL | -579,5 milyon TL | -516,9 milyon TL |
| FAVÖK | Yaklaşık 639,8 milyon TL | Yaklaşık 2,4 milyon TL | 642,2 milyon TL |
| Vergi öncesi kâr / zarar | +1,14 milyar TL | -652,5 milyon TL | +487,3 milyon TL |
| Net kâr | 416,8 milyon TL | 249,8 milyon TL | 666,6 milyon TL |
İkinci çeyrek tutarları, 2026/6 kümülatif sonuçlarından 2026/3 karşılaştırmalı sonuçlarının çıkarılmasıyla hesaplanmıştır. Yuvarlamalar nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
Net Kârı Parasal Kazanç ve Vergi Etkisi Destekledi
Akenerji ilk yarıda 3,25 milyar TL finansman giderine karşılık 148,7 milyon TL finansman geliri elde etti. Böylece net finansman gideri yaklaşık 3,10 milyar TL oldu.
Buna karşılık TMS 29 kapsamında oluşan 4,10 milyar TL'lik net parasal pozisyon kazancı, finansman yükünün üzerindeki baskıyı dengeledi. Şirket 487,3 milyon TL vergi öncesi kâr, 179,4 milyon TL vergi geliri ve sonuçta 666,6 milyon TL net dönem kârı açıkladı.
İkinci Çeyrek Net Kârında Ertelenmiş Vergi Belirleyici Oldu
İkinci çeyrekte Akenerji'nin vergi öncesi zararı 652,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Buna karşılık 929,6 milyon TL ertelenmiş vergi geliri ve 27,2 milyon TL dönem vergi gideri sonrasında toplam vergi etkisi yaklaşık 902,4 milyon TL pozitif oldu.
Böylece şirket ikinci çeyreği 249,8 milyon TL net kârla tamamladı. Bu nedenle ikinci çeyrek net kârı, operasyonel kârlılıktan çok vergi etkisiyle oluşan bir sonuç olarak değerlendirilmeli.
HES Üretimi Yaklaşık 3,4 Katına Çıktı
Akenerji'nin yedi hidroelektrik santralindeki toplam üretimi 2025 ilk yarıdaki yaklaşık 210 GWh'den 2026'nın aynı döneminde 713,7 GWh'ye yükseldi. Artış oranı yaklaşık yüzde 240 olarak hesaplandı.
En güçlü artış Uluabat HES'te gerçekleşti. Santralin üretimi 49,1 GWh'den 274,3 GWh'ye yükselirken kapasite kullanım oranı yüzde 11'den yüzde 63'e çıktı. Feke II, Feke I, Gökkaya, Himmetli ve Burç Bendi santrallerinde de belirgin üretim artışı kaydedildi.
| Santral | Kurulu Güç | 2026/6 Üretim | 2025/6 Üretim | 2026 Kapasite Kullanımı |
|---|---|---|---|---|
| Uluabat HES | 100 MW | 274.264 MWh | 49.136 MWh | %63 |
| Feke II HES | 70 MW | 149.050 MWh | 38.704 MWh | %50 |
| Feke I HES | 30 MW | 70.435 MWh | 33.200 MWh | %55 |
| Gökkaya HES | 30 MW | 73.146 MWh | 29.887 MWh | %59 |
| Himmetli HES | 27 MW | 71.059 MWh | 29.784 MWh | %61 |
| Burç Bendi HES | 28 MW | 60.737 MWh | 19.543 MWh | %52 |
| Bulam HES | 7 MW | 15.057 MWh | 9.706 MWh | %50 |
Erzin DGKÇS'nin Üretimi Yüzde 60'a Yakın Geriledi
Şirketin 904 MW kurulu güce sahip en büyük üretim tesisi olan Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, 2026 ilk yarıda 573,8 GWh elektrik üretti. Geçen yılın aynı döneminde üretim 1.418,7 GWh seviyesindeydi.
Üretimdeki gerileme yaklaşık yüzde 59,6 olurken kapasite kullanım oranı yüzde 36'dan yüzde 14'e indi. Yağışlı hava koşullarıyla hidroelektrik üretiminin sistem genelinde artması, düşük PTF ve daralan spark spread, doğal gaz santralinin rekabetçiliğini sınırladı.
Doğal gaz santrallerine uygulanan gaz fiyatının 4 Nisan 2026 itibarıyla yüzde 20 artırılarak 18.000 TL/1.000 Sm³ seviyesine çıkarılması da ikinci çeyrekte maliyet baskısını artıran unsurlardan biri oldu.
Toplam Üretim Düştü, Satış Miktarı Arttı
Akenerji'nin toplam brüt elektrik üretimi ilk yarıda 1.666 GWh'den 1.325 GWh'ye gerileyerek yüzde 20,5 azaldı. HES üretimindeki güçlü artışa rağmen Erzin'deki yaklaşık 845 GWh'lik üretim kaybı toplam üretimi aşağı çekti.
Buna karşılık şirketin toplam elektrik satış miktarı yüzde 9 artarak 2.188,6 GWh'ye ulaştı. Üretim ile satış arasındaki fark, enerji ticareti ve piyasadan yapılan alımların satış portföyündeki önemini gösteriyor.
Finansal Borçlar 26 Milyar TL Seviyesinde
Akenerji'nin toplam finansal borcu 2025 yıl sonundaki 26,02 milyar TL'den 2026 ilk çeyrekte 25,59 milyar TL'ye geriledi. Haziran sonunda ise borçlar yeniden 26,00 milyar TL seviyesine yükseldi.
Nakit ve nakit benzerleri 723,2 milyon TL seviyesinde kaldığı için net finansal borç 25,27 milyar TL olarak gerçekleşti. Net borcun özkaynaklara oranı yaklaşık 1,59 kat seviyesinde bulunuyor.
Finansal borcun toplam varlıklara oranı 2025 sonundaki yüzde 55,6'dan haziran sonunda yüzde 57,7'ye yükseldi. Bu görünüm, özkaynaklardaki artışa rağmen bilanço kaldıracının yüksek kalmaya devam ettiğini gösteriyor.
Bir Yıl İçinde Vadesi Gelecek Borç 14,81 Milyar TL
30 Haziran 2026 itibarıyla kısa vadeli banka kredileri 3,63 milyar TL, uzun vadeli kredilerin kısa vadeli kısımları ise 11,18 milyar TL olarak açıklandı. Böylece bir yıl içinde ödenecek toplam finansal borç 14,81 milyar TL'ye ulaştı.
Bu tutar 723,2 milyon TL'lik nakit pozisyonunun yaklaşık 20,5 katına karşılık geliyor. Bağımsız denetçi PwC de sınırlı inceleme raporunda, bir yıl içinde vadesi gelecek borçların yerine getirilme planlarına dikkat çekti; ancak bu hususun inceleme sonucunu etkilemediğini belirtti.
Yapı Kredi ile yapılan protokol kapsamında 180,24 milyon dolarlık kredinin 27 Mart 2026 olan vadesi bir yıl süreyle uzatıldı. Bu işlem kısa vadeli baskıyı azalttı ancak borcu ortadan kaldırmayarak refinansman ihtiyacını 2027 yılına taşıdı.
İşletme Nakit Akışı Negatif Kaldı
Akenerji ilk yarıda 666,6 milyon TL net kâr açıklamasına karşın işletme faaliyetlerinden 732,6 milyon TL nakit çıkışı yaşadı. İlk çeyrekte negatif 635,9 milyon TL olan işletme nakit akışı, ikinci çeyrekte de yaklaşık 96,8 milyon TL negatif gerçekleşti.
Negatif nakit akışında ticari borçlardaki toplam 1,67 milyar TL'lik azalış etkili oldu. Tedarikçi borçlarının ödenmesi finansal yükümlülüklerin azaltılması açısından olumlu olsa da dönem içindeki nakit kaynaklarını zayıflattı.
| Nakit Akışı Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| İşletme faaliyetlerinden nakit akışı | +1,19 milyar TL | -635,9 milyon TL | -732,6 milyon TL |
| Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı | -288,6 milyon TL | -90,0 milyon TL | -213,9 milyon TL |
| Finansman faaliyetlerinden nakit akışı | -2,30 milyar TL | +630,4 milyon TL | +1,05 milyar TL |
| Basit serbest nakit akışı | Yaklaşık +841,8 milyon TL | Yaklaşık -726,3 milyon TL | Yaklaşık -946,9 milyon TL |
Yeni Krediler Nakit Açığını Destekledi
Şirket ilk yarıda 3,32 milyar TL yeni kredi kullanırken 736,6 milyon TL borç ve 1,61 milyar TL faiz ödemesi yaptı. Finansman faaliyetlerinden sağlanan 1,05 milyar TL net nakit, işletme ve yatırım faaliyetlerindeki nakit çıkışını karşıladı.
Bu tablo, ilk yarıdaki net kârın şirketin borç azaltmasına imkân sağlayan güçlü bir serbest nakit akışına dönüşmediğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde işletme nakit akışının pozitife dönmesi, net kârdan daha önemli bilanço göstergelerinden biri olacak.
Erzin GES Devreye Alındı
Erzin DGKÇS'ye yardımcı kaynak olarak kurulan 7,792 MWp gücündeki güneş enerjisi santralinin kabul işlemleri 15 Mayıs 2026 tarihinde tamamlandı ve tesis üretime başladı.
GES yatırımı Erzin tesisinin hibrit yapıya dönüşmesini sağlarken şirketin yenilenebilir kaynaklardan üretim kapasitesini artırdı. Bununla birlikte 7,792 MWp'lik kapasite, 904 MW'lık doğal gaz santralindeki düşük kapasite kullanımının finansal etkisini tek başına telafi edecek ölçekte değil.
Şirket ayrıca Burç Bendi HES için yardımcı kaynak GES kapasite başvurusu yaptı. Resmî sürecin devam ettiği bildirildi.
Kemah HES Lisansı Sona Erdi
Erzincan'ın Kemah ilçesinde planlanan hidroelektrik santrali projesi, rezervuar alanındaki demiryolu hattının taşınamaması nedeniyle yaklaşık 15 yıl boyunca fiilen başlatılamadı. EPDK, ek süre talebini uygun bulmayarak lisansın sona erdirilmesine karar verdi.
Akenerji proje kapsamında bugüne kadar inşaat veya ekipman yatırımı gerçekleştirilmediğini, kararın mevcut operasyonlar, üretim kapasitesi ve finansal tablolar üzerinde önemli büyüklükte etkisinin bulunmadığını açıkladı.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Elektrik Fiyatları
İlk yarıda 1.558 TL/MWh'ye gerileyen ortalama PTF'nin üçüncü ve dördüncü çeyrekte toparlanıp toparlanmadığı izlenmeli.
Erzin Üretimi
Yüzde 14'e gerileyen kapasite kullanım oranının ve doğal gaz santralinin spark spreadlerinin seyri takip edilmeli.
HES Üretimi
İlk yarıda güçlü artan hidroelektrik üretiminin mevsimsel koşullarla birlikte ne ölçüde sürdürülebildiği önemli olacak.
FAVÖK Marjı
İkinci çeyrekte neredeyse sıfırlanan FAVÖK katkısının yeniden güçlenip güçlenmediği takip edilmeli.
İşletme Nakit Akışı
İlk yarıda negatif 732,6 milyon TL olan işletme nakit akışının pozitife dönmesi bilanço kalitesi açısından kritik olacak.
Kısa Vadeli Borç
Bir yıl içinde vadesi gelecek 14,81 milyar TL finansal borcun ödeme ve refinansman planı yakından izlenmeli.
Parasal Kazanç
Net kârın TMS 29 kaynaklı parasal kazanca bağımlılığının azalıp azalmadığı değerlendirilmelidir.
Hibrit GES
Erzin GES'in üretime ve maliyetlere katkısı ile Burç Bendi GES başvurusundaki gelişmeler takip edilmeli.
AKENR İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
|
|
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
|
|
AKENR'de Net Kârdan Önce Nakit Akışı ve Borçluluk İzlenmeli
Akenerji'nin 2026 ilk yarı sonuçları, üretim portföyündeki çeşitliliğin avantajlarını ve sınırlamalarını aynı anda gösterdi. Güçlü hidroloji HES üretimini yaklaşık 3,4 katına çıkarırken, sistem genelindeki yenilenebilir arz artışı elektrik fiyatlarını ve Erzin doğal gaz santralinin marjlarını aşağı çekti.
İlk çeyrekte 639,8 milyon TL civarında FAVÖK oluşturan şirketin ikinci çeyrek FAVÖK katkısının yaklaşık 2,4 milyon TL'ye gerilemesi, operasyonel toparlanmanın henüz kalıcı hâle gelmediğine işaret ediyor.
Şirketin 666,6 milyon TL net kâra ulaşması olumlu görünmekle birlikte, 4,10 milyar TL'lik parasal pozisyon kazancının kâr oluşumundaki ağırlığı dikkate alınmalı. Özellikle ikinci çeyrekte vergi öncesi zarar oluşmasına rağmen ertelenmiş vergi geliriyle net kâr açıklanması, dönem sonucunun operasyonel performanstan ayrıştırılarak okunmasını gerektiriyor.
Bilanço tarafında 25,27 milyar TL net borç, 14,81 milyar TL kısa vadeli finansal yükümlülük ve 0,10 cari oran şirketin finansal esnekliğini sınırlıyor. İşletme nakit akışının negatife dönmesi ve faiz ödemelerinin 1,61 milyar TL'ye ulaşması da yüksek borcun nakit üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.
Sonuç olarak AKENR'nin 2026 ilk yarı bilançosu, net kâra dönüşün tek başına yeterli olmadığını gösteriyor. Elektrik fiyatlarında toparlanma, Erzin'in kapasite kullanımındaki artış, işletme nakit akışının pozitife dönmesi ve net borcun gerilemeye başlaması, finansal görünümün kalıcı biçimde iyileştiğini gösterecek temel göstergeler olacak.
Kaynaklar
- Akenerji Elektrik Üretim AŞ — 30 Haziran 2026 Tarihinde Sona Eren Altı Aylık Ara Hesap Dönemine Ait Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Dipnotlar
- Akenerji Elektrik Üretim AŞ — 2026 Yılı İkinci Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu
- Akenerji Elektrik Üretim AŞ — 31 Mart 2026 Finansal Raporu ve Birinci Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu
- Akenerji Elektrik Üretim AŞ — 31 Aralık 2025 Finansal Raporu ve Faaliyet Raporu
- Kamuyu Aydınlatma Platformu — AKENR finansal raporları ve şirket bildirimleri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket bildirimlerinin haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Burada yer alan bilgi, değerlendirme ve hesaplamalar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Haberde yer alan finansal ve operasyonel veriler Akenerji Elektrik Üretim AŞ'nin kamuya açıkladığı finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket bildirimlerinden derlenmiştir.
Finansal tablolar TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardı kapsamında hazırlandığından karşılaştırmalı dönem tutarları ilgili raporlama döneminin satın alma gücüne göre yeniden ifade edilmiş olabilir. Bu nedenle farklı tarihlerde yayımlanan raporlardaki aynı dönem rakamları arasında farklılık görülebilir.
İkinci çeyreğe ilişkin bazı tutarlar 30 Haziran 2026 tarihli altı aylık kümülatif sonuçlardan, 2026 ilk çeyrek tutarlarının çıkarılması yoluyla hesaplanmıştır. Yuvarlamalar nedeniyle küçük farklılıklar oluşabilir.
Şirketin yatırımlarına ve gelecekteki faaliyetlerine ilişkin beklentiler; elektrik ve doğal gaz fiyatları, hidrolojik koşullar, üretim miktarı, döviz kurları, faiz oranları, düzenleyici kararlar ve diğer ekonomik koşullara bağlı olarak farklılaşabilir.