Afyon Çimento’da Operasyonel Toparlanma Güçlendi; 243 Milyon TL Parasal Kayıp Net Kârı Baskıladı
Afyon Çimento'nun 2026 ilk yarı hasılatı 2,28 milyar TL'ye, esas faaliyet kârı 214,8 milyon TL'ye ulaştı. İlk çeyrekte negatif olan işletme nakit akışı ilk yarı sonunda pozitife dönerken stoklar ikinci çeyrekte geriledi. Buna karşılık yaklaşık 243 milyon TL net parasal pozisyon kaybı ve 286,3 milyon TL vergi gideri operasyonel toparlanmanın net kâra yansımasını engelledi.
— Ekonomi365 Haber Merkezi
Borsa İstanbul'da AFYON koduyla işlem gören Afyon Çimento, 2026'nın ilk yarısında net zarar açıklamasına rağmen temel faaliyetlerinde belirgin bir toparlanma gösterdi. Şirketin hasılatı 2,28 milyar TL'ye ulaşırken esas faaliyet kârı 214,8 milyon TL olarak gerçekleşti.
İlk çeyrekte satış maliyetleri, artan stoklar ve negatif işletme nakit akışı bilanço üzerinde baskı yaratırken, ikinci çeyrekte satışların hızlanması, stokların gerilemesi ve işletme faaliyetlerinden yeniden nakit üretilmesi operasyonel görünümdeki iyileşmenin öne çıkan göstergeleri oldu.
Ancak faaliyetlerdeki toparlanma net kâra aynı ölçüde yansımadı. Şirketin yaklaşık 243 milyon TL'lik net parasal pozisyon kaybı ile 286,3 milyon TL'lik vergi gideri, 214,8 milyon TL'lik esas faaliyet kârına rağmen ilk yarının 211,7 milyon TL net zararla tamamlanmasında belirleyici oldu.
AFYON'un Bilançosu 2025/12'den 2026/6'ya Nasıl Değişti?
Afyon Çimento'nun bilançosunda 2026'nın ilk yarısında en dikkat çekici değişim nakit, stoklar ve özkaynak tarafında görüldü. Şirketin karşılaştırmalı finansal tablolarında 2025 yıl sonu nakit ve nakit benzerleri yaklaşık 1,26 milyar TL seviyesinde bulunurken Mart sonunda 891,6 milyon TL, Haziran sonunda ise 797,4 milyon TL seviyesine geriledi.
Nakit azalmasını tek başına faaliyetlerde bozulma olarak değerlendirmek doğru değil. AFYON, 2025 yılı kârından 600 milyon TL nominal nakit temettü dağıtma kararı aldı ve ödeme 1 Nisan 2026 tarihinde gerçekleştirildi. Enflasyon düzeltmesinin finansal tablolara yansıyan etkisiyle nakit çıkışının düzeltilmiş tutarı yaklaşık 642,1 milyon TL oldu.
| Bilanço Kalemi | 2025/12 | 2026/3 | 2026/6 |
|---|---|---|---|
| Nakit ve nakit benzerleri | Yaklaşık 1,26 milyar TL | 891,6 milyon TL | 797,4 milyon TL |
| Stoklar | Yaklaşık 545,5 milyon TL | 876,1 milyon TL | 688,2 milyon TL |
| Toplam varlıklar | Yaklaşık 10,23 milyar TL | - | 9,47 milyar TL |
| Kısa vadeli finansal borç | 0 TL | 0 TL | 190,5 milyon TL |
| Özkaynaklar | Yaklaşık 8,92 milyar TL | - | 8,07 milyar TL |
İlk Çeyrekteki Zayıflığın Ardından İkinci Çeyrekte Satışlar Hızlandı
AFYON'un 2026 ilk yarı hasılatı 2,28 milyar TL seviyesine ulaştı. İlk çeyrekte satışların görece zayıf seyretmesinin ardından ikinci çeyrekte yaklaşık 1,29 milyar TL'lik satış geliri elde edilmesi, operasyonel toparlanmanın en önemli göstergelerinden biri oldu.
İkinci çeyreğin tek başına performansı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında daha belirgin bir değişime işaret ediyor. AFYON, önceki yılın ikinci çeyreğinde brüt zarar ve esas faaliyet zararı açıklarken 2026'nın ikinci çeyreğinde yeniden brüt kâr ve faaliyet kârı üretebildi.
| Gösterge | 2026 İlk Çeyrek* | 2026 İkinci Çeyrek | 2026 İlk Yarı |
|---|---|---|---|
| Hasılat | Yaklaşık 991,1 milyon TL | Yaklaşık 1,292 milyar TL | 2,283 milyar TL |
| Brüt kâr | Yaklaşık 199,4 milyon TL | Yaklaşık 123,5 milyon TL | 323,0 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | Yaklaşık 136,2 milyon TL | Yaklaşık 78,6 milyon TL | 214,8 milyon TL |
| Net dönem sonucu | Yaklaşık -78,5 milyon TL | Yaklaşık -133,2 milyon TL | -211,7 milyon TL |
* Çeyreklik karşılaştırmada ilk çeyrek değerleri, altı aylık finansal tabloların raporlama tarihindeki satın alma gücüyle sunulan dönem verileri dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Satışlar Artarken İhracat da Destek Verdi
Şirketin faaliyet raporundaki verilere göre 2026'nın ilk yarısında yurtiçi satış gelirleri yaklaşık 2,19 milyar TL seviyesine ulaştı. Önceki yılın aynı dönemindeki yaklaşık 1,91 milyar TL'lik yurtiçi satış dikkate alındığında satışlarda yıllık bazda büyüme görüldü.
Yurtdışı satış gelirleri de ilk yarıda yükseldi. İhracatın şirketin toplam satışları içerisindeki payı yurtiçi pazarın oldukça altında kalmakla birlikte, dış satışlardaki artış iç pazardaki olası talep dalgalanmalarına karşı AFYON'un gelir çeşitliliğini destekleyen bir unsur olarak öne çıktı.
Türkiye çimento sektöründe 2026'nın ilk aylarında yurtiçi satışların zayıfladığı bir dönemde AFYON'un satış gelirini büyütebilmesi ayrıca dikkat çekiyor. Bununla birlikte yalnızca satış büyümesi değil, bu satışların hangi marjla gerçekleştirildiği şirketin yılın ikinci yarısındaki kârlılığı açısından daha belirleyici olacak.
Esas Faaliyet Kârı 214,8 Milyon TL'ye Ulaştı
AFYON'un 2026 ilk yarı brüt kârı yaklaşık 323 milyon TL, esas faaliyet kârı ise 214,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Brüt kâr marjı yaklaşık yüzde 14 seviyesinde oluşurken, geçen yılın aynı dönemine göre faaliyet kârlılığında belirgin iyileşme görüldü.
Şirketin 2025 ilk yarı esas faaliyet kârının yaklaşık 72,9 milyon TL seviyesinde olduğu dikkate alındığında, 2026 ilk yarıda faaliyet kârının yaklaşık üç katına yaklaşması operasyonel performanstaki toparlanmanın temel göstergelerinden biri oldu.
243 Milyon TL Parasal Pozisyon Kaybı Kârı Baskıladı
AFYON bilançosunda net kâr ile operasyonel performans arasındaki farkın en önemli nedenlerinden biri TMS 29 enflasyon muhasebesi oldu. Şirket 2026'nın ilk yarısında yaklaşık 243 milyon TL net parasal pozisyon kaybı kaydetti.
Yüksek enflasyon dönemlerinde parasal varlık ve yükümlülüklerin satın alma gücündeki değişim, şirketlerin gelir tablolarında önemli tutarda parasal kazanç veya kayıp oluşturabiliyor. AFYON'un yüksek nakit ve parasal varlık taşıyan bilanço yapısı nedeniyle enflasyon muhasebesi etkisi net sonuç üzerinde belirgin hale geldi.
Şirketin esas faaliyetlerinden 214,8 milyon TL kâr üretmesine ve finansman gelirlerinin de katkı sağlamasına rağmen 243 milyon TL'lik parasal pozisyon kaybı, operasyonel kârlılığın önemli bölümünü finansal tabloda aşağı çekti.
Net Zarar Neden 211,7 Milyon TL Oldu?
Net zararın oluşumunda yalnızca TMS 29 etkisi bulunmuyor. AFYON'un vergi öncesi sonucu yaklaşık 74,6 milyon TL kâr seviyesinde kalırken toplam vergi gideri yaklaşık 286,3 milyon TL olarak gerçekleşti.
Vergi giderinin önemli bölümünü yaklaşık 229,3 milyon TL seviyesindeki ertelenmiş vergi gideri oluşturdu. Böylece şirket vergi öncesinde kâr açıklamasına rağmen dönem sonunda 211,7 milyon TL net zarar kaydetti.
| 2026 İlk Yarı Kârlılık Köprüsü | Tutar |
|---|---|
| Hasılat | 2,283 milyar TL |
| Brüt kâr | 323,0 milyon TL |
| Esas faaliyet kârı | 214,8 milyon TL |
| Net parasal pozisyon kaybı | -243,0 milyon TL |
| Vergi öncesi sonuç | +74,6 milyon TL |
| Vergi gideri | -286,3 milyon TL |
| Net dönem sonucu | -211,7 milyon TL |
Nakit Akışı İlk Çeyrekteki Negatif Görünümden Kurtuldu
AFYON'un bilançosundaki en önemli olumlu gelişmelerden biri işletme nakit akışında görüldü. İlk çeyrekte işletme faaliyetlerinden yaklaşık 223 milyon TL negatif nakit akışı oluşurken, ilk yarının tamamında işletme faaliyetlerinden yaklaşık 135,9 milyon TL pozitif nakit yaratıldı.
Bu değişim, ikinci çeyrekte işletme sermayesi baskısının hafiflediğine işaret ediyor. Geçen yılın ilk yarısında da işletme nakit akışının negatif olması dikkate alındığında, 2026 ilk yarıda pozitife dönüş bilanço kalitesi açısından önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.
Stoklar 876 Milyon TL'den 688 Milyon TL'ye Geriledi
İlk çeyrek bilançosunda AFYON açısından dikkat çeken risklerden biri stoklardaki hızlı artıştı. 2025 yıl sonunda yaklaşık 545,5 milyon TL seviyesinde bulunan stoklar Mart 2026 sonunda 876,1 milyon TL'ye yükselmişti.
Haziran sonunda stokların 688,2 milyon TL'ye gerilemesi, ilk çeyreğe göre yaklaşık 188 milyon TL'lik çözülmeye işaret ediyor. Stokların yıl sonu seviyesinin üzerinde kalmasına rağmen ikinci çeyrekte aşağı yönlü hareket etmesi işletme sermayesi ve nakit akışı açısından olumlu bir gelişme.
Çimento sektöründe klinker, yakıt ve mamul stoklarının seviyesi üretim planlaması, satış hacmi ve enerji maliyetleriyle birlikte okunmalı. Bu nedenle stoklardaki düşüşün yılın üçüncü çeyreğinde devam edip etmeyeceği AFYON bilançosunda izlenmesi gereken önemli göstergelerden biri olacak.
AFYON Artık Tamamen Finansal Borçsuz Değil
AFYON'un geçmiş dönemlerde öne çıkan güçlü yönlerinden biri finansal borç taşımayan bilanço yapısıydı. 2025 yıl sonunda ve 2026'nın ilk çeyreğinde finansal borç bulunmazken Haziran sonunda kısa vadeli finansal borçlar yaklaşık 190,5 milyon TL seviyesine çıktı.
Bununla birlikte şirketin aynı tarih itibarıyla 797,4 milyon TL nakit ve nakit benzeri bulunuyor. Yalnızca finansal borçlar dikkate alındığında AFYON yaklaşık 607 milyon TL net nakit pozisyonunu koruyor.
Toplam yükümlülüklerin yaklaşık 1,40 milyar TL seviyesinde kalması ve 8,07 milyar TL özkaynak bulunması, şirketin borçluluk açısından halen güçlü bir bilanço yapısına sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 190,5 milyon TL'lik finansal borç mevcut büyüklüğüyle bilanço açısından kritik bir risk oluşturmuyor.
600 Milyon TL Nakit Temettü Ödendi
AFYON'un nakit ve özkaynak değişimini değerlendirirken 2026 yılında gerçekleştirilen temettü ödemesini ayrı değerlendirmek gerekiyor. Şirket 2025 yılı kârından 600 milyon TL nominal nakit temettü dağıttı ve ödeme 1 Nisan 2026 tarihinde yapıldı.
Enflasyon düzeltmesi sonrasında finansal tablolarda temettünün yaklaşık 642,1 milyon TL'lik etkisi görülüyor. Dolayısıyla nakit varlıklardaki gerilemenin önemli bir bölümü faaliyet zararından değil, ortaklara yapılan yüksek tutarlı nakit dağıtımından kaynaklanıyor.
Bununla birlikte 2026 yılının net zararla tamamlanması halinde geçmiş dönemdeki yüksek temettü dağıtım seviyesinin devam edip etmeyeceği ayrıca izlenmeli. Temettünün sürdürülebilirliği açısından faaliyet kârının net kâra ve serbest nakit akışına dönüşmesi önem taşıyor.
Yatırım Harcamaları Kontrollü Seviyede
AFYON 2026'nın ilk yarısında yaklaşık 60,3 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi. Şirketin büyük ölçekli yeni fabrika yatırım döneminde olmaması, yüksek finansman ihtiyacını sınırlayan unsurlardan biri.
Afyonkarahisar'daki fabrikanın yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 1,5 milyon ton gri klinker ve 2,1 milyon ton gri çimento seviyesinde bulunuyor. Mevcut üretim altyapısının yanında enerji maliyetlerini azaltmaya yönelik yatırımlar da şirketin maliyet yönetiminde önem taşıyor.
Fabrika sahasında bulunan yaklaşık 3,3 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali elektrik tüketiminin bir bölümünü yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya katkı sağlıyor. Alternatif yakıt, biyokütle ve atıktan türetilmiş yakıt kullanımının artırılması da çimento sektörünün yüksek enerji yoğunluğuna karşı maliyet avantajı oluşturabilecek başlıklar arasında bulunuyor.
Çimento Sektöründe İç Talep Zayıf, İhracat Daha Dirençli
Türkiye çimento sektöründe 2026'nın ilk aylarında üretim ve satış verileri karmaşık bir görünüm ortaya koydu. Sektör verilerine göre yılın ilk dört ayında klinker üretiminde sınırlı artış görülürken çimento üretimi ve yurtiçi satışlarda gerileme yaşandı.
Yurtiçi çimento satışlarının yaklaşık yüzde 4 seviyesinde gerilediği bir ortamda ihracat tarafının daha dirençli seyretmesi, dış pazarlara erişimi bulunan üreticiler açısından önem kazanıyor. AFYON'un ilk yarıda yurtdışı satışlarını artırması bu açıdan olumlu olmakla birlikte şirketin gelir yapısında iç pazar ağırlığı devam ediyor.
Türkiye, yüksek kurulu çimento üretim kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük üreticilerinden biri konumunda. Ancak yüksek kapasite aynı zamanda iç pazarda yoğun fiyat rekabeti yaratabiliyor. Enerji, petrokok, elektrik, lojistik ve işçilik maliyetleri sektör şirketlerinin marjları üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.
Yatırımcı Bundan Sonra Neyi İzlemeli?
Faaliyet Kârı
İlk yarıda 214,8 milyon TL'ye ulaşan esas faaliyet kârının üçüncü çeyrekte de güçlenip güçlenmeyeceği operasyonel toparlanmanın kalıcılığını gösterecek.
Parasal Pozisyon Kaybı
Yaklaşık 243 milyon TL'lik TMS 29 kaynaklı parasal kaybın yılın ikinci yarısında faaliyet kârını ne ölçüde baskılamaya devam edeceği kritik olacak.
Stoklar
İlk çeyrekte 876 milyon TL'ye çıkan stokların Haziran sonunda 688 milyon TL'ye gerilemesi olumlu. Normalleşmenin devamı nakit akışını destekleyebilir.
Nakit Akışı
İlk yarıda 135,9 milyon TL pozitife dönen işletme nakit akışının üçüncü çeyrekte de pozitif kalması bilanço kalitesi açısından önemli olacak.
Finansal Borç
Haziran sonunda 190,5 milyon TL'ye çıkan kısa vadeli finansal borcun geçici olup olmadığı ve net nakit pozisyonunun korunup korunmayacağı izlenmeli.
Brüt Kâr Marjı
Satış büyümesinin daha yüksek brüt kâr marjına dönüşmesi, faaliyetlerdeki toparlanmanın net kâra yansıması açısından temel gösterge olacak.
AFYON'un 2026 ilk yarı bilançosunda net zarar devam etse de faaliyet kârındaki artış, stoklardaki normalleşme ve işletme nakit akışının pozitife dönmesi ilk çeyreğe göre daha güçlü bir operasyonel görünüm ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemin temel sorusu, bu toparlanmanın TMS 29 ve vergi etkisini aşarak net kâra dönüşüp dönüşmeyeceği olacak.
AFYON İçin SWOT Analizi
| Güçlü Yönler | Zayıf Yönler |
|---|---|
| Esas faaliyet kârının 214,8 milyon TL'ye yükselmesi | İlk yarının 211,7 milyon TL net zararla tamamlanması |
| İşletme nakit akışının yeniden pozitife dönmesi | 243 milyon TL seviyesindeki parasal pozisyon kaybı |
| 797,4 milyon TL nakde karşı düşük finansal borç | 286,3 milyon TL'lik yüksek vergi gideri |
| Yaklaşık 8,07 milyar TL'lik güçlü özkaynak yapısı | Nakit varlıkların yıl sonuna göre gerilemesi |
| Stokların ilk çeyrekteki zirveden gerilemesi | Brüt kâr marjının halen geliştirilmesi gerekmesi |
| Büyük yeni fabrika yatırımı gerektirmeyen üretim altyapısı | İç pazar ağırlığının yüksek olması |
| GES ve alternatif yakıt kullanımının maliyet avantajı potansiyeli | İlk çeyrek sonrasında finansal borcun yeniden ortaya çıkması |
| Fırsatlar | Tehditler |
|---|---|
| İkinci yarıda faaliyet marjlarının daha fazla toparlanması | Enerji ve yakıt maliyetlerinde yeniden yükseliş |
| İhracat satışlarının toplam gelire katkısının artması | Yurtiçi çimento talebindeki zayıflığın devam etmesi |
| Stok normalleşmesinin işletme nakit akışını desteklemesi | TMS 29 parasal pozisyon kaybının net kârı baskılaması |
| Kentsel dönüşüm ve yeniden inşa yatırımlarının çimento talebine katkısı | Yüksek kapasite nedeniyle sektörde fiyat rekabetinin artması |
| GES ve alternatif yakıt kullanımının enerji maliyetini azaltması | Karbon maliyetleri ve çevresel düzenlemelerin yatırım ihtiyacını artırması |
| Düşük borçluluk sayesinde yeni yatırımlar için finansal esneklik | Yüksek enflasyonun işletme sermayesi ihtiyacını büyütmesi |
| Mevcut kapasiteden daha yüksek verimlilik ve nakit üretme potansiyeli | Vergi ve ertelenmiş vergi etkisinin net sonuçta oynaklık yaratması |
AFYON'da Operasyonel Toparlanma Net Zarardan Daha Fazlasını Anlatıyor
Afyon Çimento'nun 2026 ilk yarı bilançosu yalnızca 211,7 milyon TL'lik net zarar üzerinden değerlendirildiğinde şirketin faaliyetlerindeki değişim gözden kaçabilir. Hasılatın 2,28 milyar TL'ye ulaşması, esas faaliyet kârının 214,8 milyon TL'ye çıkması ve işletme nakit akışının yeniden pozitife dönmesi temel operasyonlarda ilk çeyreğe göre daha güçlü bir görünüm oluştuğunu gösteriyor.
Özellikle stokların Mart sonundaki 876,1 milyon TL'den Haziran sonunda 688,2 milyon TL'ye gerilemesi işletme sermayesi baskısının hafiflemeye başladığına işaret ediyor. Şirketin 190,5 milyon TL finansal borca karşı 797,4 milyon TL nakit taşıması da bilanço dayanıklılığını destekliyor.
Buna karşılık operasyonel toparlanmanın henüz net kâra dönüşmediği açık. Yaklaşık 243 milyon TL net parasal pozisyon kaybı ile 286,3 milyon TL vergi gideri, faaliyetlerden elde edilen kârın net sonuçta görünmesini engelledi. Bu nedenle AFYON açısından yılın ikinci yarısında yalnızca satış büyümesi değil, faaliyet kârının net kâra dönüşüm oranı da önem taşıyor.
Kaynaklar
- Afyon Çimento Sanayi T.A.Ş. — 30 Haziran 2026 tarihinde sona eren ara hesap dönemine ait finansal tablolar, dipnotlar ve sınırlı denetim raporu
- Afyon Çimento Sanayi T.A.Ş. — 2026 ilk yarı faaliyet raporu
- Afyon Çimento Sanayi T.A.Ş. — 2026 birinci çeyrek finansal verileri
- Afyon Çimento Sanayi T.A.Ş. — 31 Aralık 2025 karşılaştırmalı finansal verileri
- TÜRKÇİMENTO — Türkiye çimento sektörü üretim, yurtiçi satış ve ihracat verileri
Yasal Uyarı
Bu içerik yalnızca kamuya açıklanan finansal tablolar, faaliyet raporları ve şirket açıklamalarının haber ve genel bilgilendirme amacıyla değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Buradaki bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; herhangi bir sermaye piyasası aracının alım veya satımına yönelik tavsiye içermez.
Yüksek enflasyonlu ekonomilerde uygulanan TMS 29 kapsamında önceki dönem finansal verileri raporlama tarihindeki satın alma gücüne göre yeniden ifade edilebilir. Bu nedenle farklı raporlama tarihlerinde yayımlanan aynı döneme ait rakamlar arasında enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan farklılıklar oluşabilir.
Haberde dönemler arası karşılaştırmanın mümkün olduğunca tutarlı yapılabilmesi amacıyla şirketin 30 Haziran 2026 finansal tablolarında sunulan karşılaştırmalı verileri esas alınmıştır. Çeyreklik rakamların bir bölümü altı aylık ve ikinci çeyrek verileri arasındaki farklardan hesaplanan yaklaşık değerleri içerebilir.
Ara dönem finansal tablolar sınırlı denetimden geçmiş olup tam kapsamlı yıl sonu bağımsız denetiminden farklı güvence seviyesine sahiptir. Haberdeki oran ve karşılaştırmalar kamuya açıklanan finansal veriler kullanılarak genel finansal analiz amacıyla hesaplanmıştır.